Elita - kategoria osób znajdujących się najwyżej w hierarchii społecznej, pod jakimś względem wyróżnionych z ogółu społeczeństwa. Elity mają często zasadniczy wpływ na władzę oraz na kształtowanie się postaw i idei w społeczeństwie. Niedawno oglądałem biografię BANACHA. Przestrzenie Banacha youtu.be/EJgl_Z9Yz1QNa tle tej biografii ciężko dostrzec mi coś we współczesnym społeczeństwie jak elita która prócz władzy i pieniądza mogłaby coś zaoferować. Wiki podpowiada. Elityzm, teoria elit - teoria państwa opisująca i wyjaśniająca relacje władzy we współczesnym społeczeństwie. Twierdzi, że niewielka mniejszość, składająca się z przedstawicieli elit ekonomicznych i sieci planujących politykę posiada władzę w społeczeństwie, bez względu na wyniki wyborów. Dzięki stanowiskom w korporacjach lub zarządach korporacji oraz wywieraniu wpływów na politykę poprzez finansowe wsparcie fundacji, stanowiska w think tankach lub "opiniotwórczych" kręgach, członkowie "elity" mogą wpływać na decyzje ekonomiczne i polityczne. Jest mała podpowiedź. Ale czy nazwać to elitą czy raczej wąską grupą ludzi mającą odpowiednie instrumenty sprawowania władzy. Czy w takim razie elita będzie odnosić się do władzy. Tworzenie się elit jest zjawiskiem powszechnym i obserwowanym we wszystkich zbiorowościach społecznych. W zależności od tego, jaki obszar życia społecznego rozpatrujemy, możemy wskazać odpowiadającą mu elitę Jedną z głównych cech elit jest ekskluzywizm, czyli skłonność do odgraniczania się od społeczeństwa i ograniczania dostępu do elity. Osoby należące do elity starają się też podkreślić swoją wyższość i odrębność poprzez propagowaną ideologię i styl życia. Podkreślanie wyższości ma często postać elitaryzmu czyli poglądu, że sądy i działania jednostek należących do elity są bardziej wartościowe, a one same są legitymowane do sprawowania władzy. Pozbierałem trochę z wiki. Kim są współczesne elity na tle demokracji prócz medialnie kreowanych "gwiazd" opłacanych gigantycznymi pieniędzmi. |