 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-04-2015 21:28 | Arminius (25555 punktów) | Cmentarzysko Wikingów
2 na 2 | Bodzia to mała wieś położona w niedalekiej odległości od Włocławka. Kilka lat temu, w związku z pracami przygotowawczymi pod budowę autostrady A1, przeprowadzono tam ad hoc wykopaliska archeologiczne w rezultacie których zlokalizowano bardzo ciekawe cmentarzysko z 50 - oma grobami komorowymi z okresu 980 - 1040, a więc z bardzo ciekawego okresu monarchii pierwszych Piastów. Groby były niezwykle bogato wyposażone w biżuterię, broń, przedmioty artystyczne, przedmioty codziennego użytku wyrafinowanego wyrobu - co jednoznacznie wskazywało na to, iż zostali tam pochowani reprezentanci ówczesnych elit społeczno - politycznych. W oparciu o staranna analizę wyposażenia grobów, ich budowy, usytuowania dokonano atrybucji pochowanych do kręgu kulturowego skandynawsko - ruskiego, z licznymi wtrętami natury orientalnej, zwłaszcza chazarskiej. Na podstawie izotopowej analizy znalezionych zębów ustalono, iż część pochowanych urodziła się poza obszarem piastowskiej Polski. Największą sensację wzbudził grób i szkielet "młodego wojownika", który zginął od ciosu w głowę mając ok 20 lat. W jego grobie znaleziono inkrustowany srebrem miecz ceremonialny, typowy dla Skandynawii oraz zapinkę do szat z brązu z ornamentem typu dwuzub - charakterystyczny znak - symbol Rurykowiczów, w odmianie używanej także przez zięcia Chrobrego - Światopełka. Przez jakiś czas sądzono, iż jest to sam Światopełk, który - jak się sądzi - zginął na terenie Polski(lub w drodze do niej) w 1019 r, w chwili obecnie dominuje teza, iż był to drużynnik księcia - najbliższy jego towarzysz albo też jego jakiś krewny. Szereg innych grobów wyposażonych było w miecze i inną broń typu skandynawskiego. Wyniki wykopalisk z Bodzia są niezwykle intrygujące także z tego względu, iż przywracają ona w jakiejś mierze czy też wzmacniają zawsze aktualną "teorię najazdu", której pierwociny zostały sformułowane w 19 wieku przez Karola Szajnochę. Według niej - tak jak to miało miejsce na Rusi - powstające państwo piastowskie miało zostać zdominowane i zorganizowane przez prężną militarnie i administracyjnie drużynę wareską, której przedstawiciele i ich potomkowie złożyli się na elitę polityczną nowo powstającego bytu państwowego (Dagome Judex). archeowies(*)8/niezwykli-wojownicy-z-bodzi/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | >Bodzia to mała wieś położona w niedalekiej odległości od Włocławka. Kilka lat temu, w związku z pracami przygotowawczymi pod budowę autostrady A1, przeprowadzono tam ad hoc wykopaliska >archeologiczne w rezultacie których zlokalizowano bardzo ciekawe cmentarzysko z 50 - oma grobami komorowymi A mnie niedawno zainteresowała kultura pierwszych cetlów (z tzw. alpejskiego kręgu kultury zwanej halsztacką) i jedno z ich wspaniałych cmentarzysk sprzed ponad 2500 lat odkopanych przy okazji budowy obwodnicy Wrocławia. Ciekawostką jest to, że ludności tej kultury nierzadko zdarzało się chować w jednym grobie ciało jednego a prochy drugiego (kremacja oraz inhumacja). >980 Wtedy to Otton II wybrał się do Włoch by odrestaurować władzy cesarską a za sprawą ślubu z Odą Mieszko I oficjalnie przeszedł na jego stronę. >1040 Makbet zabił króla Szkocji, a Kraków zaczął pełnić funkcję stolicy Polski odbierając to zaszczytne miano zrujnowanemu przez Brzetysława Gnieznu. > a więc z bardzo ciekawego okresu monarchii pierwszych Piastów. To tylko 60 lat i niewiele o nim wiemy. Niewiele też wiemy o kulturze ludzi zamieszkujących np. Biskupin, którzy zostali zdominowani przez wyznawców innego rodzaju kultury. >Groby były niezwykle bogato wyposażone w biżuterię, broń, przedmioty artystyczne, przedmioty >codziennego użytku wyrafinowanego wyrobu - co jednoznacznie wskazywało na to, iż zostali tam >pochowani reprezentanci ówczesnych elit społeczno - politycznych. A znaleziono jakieś groby komorowe dla plebsu? >W oparciu o staranna analizę wyposażenia grobów, ich budowy, usytuowania dokonano atrybucji >pochowanych do kręgu kulturowego skandynawsko - ruskiego, z licznymi wtrętami natury orientalnej, zwłaszcza chazarskiej. Czy mowa o tych Chazarach, którzy kontrolowali handel na szlaku jadeitowym (zwanym także szlakiem jedwabnym)? > Na podstawie izotopowej analizy znalezionych zębów ustalono, iż część pochowanych urodziła się poza obszarem piastowskiej Polski. Tj. poza granicami państwa Mieszka i Chrobrego? >Największą sensację wzbudził grób i szkielet "młodego wojownika", który zginął od ciosu w głowę mając ok 20 lat. W jego grobie znaleziono inkrustowany srebrem miecz ceremonialny, typowy dla Skandynawii oraz zapinkę do szat z brązu z ornamentem typu dwuzub - charakterystyczny znak - symbol Rurykowiczów, w odmianie używanej także przez zięcia Chrobrego - Światopełka. Stawiam na to, że o pochodzeniu nieboszczyka należałoby wnioskować po mieczu. Fibule zaś były przedmiotem handlu. >Przez jakiś czas sądzono, iż jest to sam Światopełk, który - jak się sądzi - zginął na terenie Polski(lub w drodze do niej) w 1019 r, w chwili obecnie dominuje teza, iż był to drużynnik księcia - najbliższy jego towarzysz albo też jego jakiś krewny. Szereg innych grobów wyposażonych było w miecze i inną broń typu skandynawskiego. Najemnicy na usługach Mieszka, znani w średniowieczu jako wikingowie, to nie jest taki głupi pomysł. >Wyniki wykopalisk z Bodzia są niezwykle intrygujące także z tego względu, iż przywracają ona w >jakiejś mierze czy też wzmacniają zawsze aktualną "teorię najazdu", której pierwociny zostały >sformułowane w 19 wieku przez Karola Szajnochę. Według niej - tak jak to miało miejsce na Rusi - powstające państwo piastowskie miało zostać zdominowane i zorganizowane przez prężną militarnie i administracyjnie drużynę wareską, której przedstawiciele i ich potomkowie złożyli się na elitę polityczną nowo powstającego bytu państwowego A może raczej zajazd? >(Dagome Judex) A mnie uczono, że poza nawiasem należy pisać "Dagome iudex".
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> A mnie uczono, że poza nawiasem należy pisać "Dagome iudex".Uczono nas różnych rzeczy, ale to wszystko propaganda. Wystarczy prześledzić sobie historię Anglii od V do XI w., by sobie wyobrazić, co się mogło dziać choćby i na obszarach dzisiejszej Polski. Dla przypomnienia - po opuszczeniu Anglii przez Rzymian, najechali na nią Germanie, znani jako Anglosasi. Stąd takie nazwy, jak Sussex (Południowa Saksonia), Wessex (Zachodnia Saksonia), Essex (Wschodnia Saksonia), pozostałości po nazwach anglosaskich królestw. Potem najeżdżali Anglię Normanowie i Duńczycy, a w 1066 r. Normanowie ostatecznie podbili Anglię, zaprowadzając przemocą swoje porządki, tępiąc rdzenną ludność pochodzenia celtyckiego i pozbawiając Anglosasów dotychczasowych wpływów. Odtąd elity rządzące - rycerstwo i urzędnicy - rekrutowały się spośród Normanów. Tylko w Polsce było zupełnie inaczej - elity rządzące od początku wywodziły się z rdzennej ludności słowiańskiej, a słowiańscy Piastowie co najwyżej wynajmowali Normanów, by ci służyli w ich książęcych drużynach...    PS. A carowie Rosji też byli Słowianami.   
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
|  | 1 na 1 Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | >Tylko w Polsce było zupełnie inaczej - elity rządzące od początku wywodziły się z rdzennej ludności słowiańskiej, a słowiańscy Piastowie co najwyżej wynajmowali Normanów, by ci służyli w ich książęcych drużynach... No to spójrzmy na Sardynię. W roku 465 n.e. pojawili się tam Wandalowie, a w latach 928/9 wyspa pustoszona była przez słowiańskich najemników na usługach arabów. Dlatego właśnie w kopi tekstu zapisanego przez kardynała Deusdedita (Dagome iudex) jest napisane: "sądzę jednak, że byli to Sardyńczycy".
|
|
1 na 1 |
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Polacy Polakami, ale kim byli Piastowie? archeowies(*)c-kwestie-pochodzenia-piastow/
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
|  | 1 na 1 Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | > Polacy Polakami, ale kim byli Piastowie?  Moim zdaniem wywodzili się z wschodniosłowiańskiego związku plemiennego, zamieszkującego od VI w. do X w. oba brzegi środkowego Dniepru, które do IX w. podlegało władztwu Chazarów, którym płaciło haracz. Ród Piastów wywodził się najprawdopodobniej z plemienia Lechitów, którzy z nad Dniepru przeszli nad Wisłę i dalej na tereny Goplan.
|
|
| |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Biedny Popiel... Co oni mu zrobili.  Brrr...
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|