> Interesuję się od dziecka amatorsko astronomią,ale czegoś takiego nie widziałem jeszcze na żadnej planecie.> Co to może być ?Nie wygląda to na jakieś plamy czy kratery (dużych kraterów na Plutonie nie ma). Być może to któreś z 4 małych księżyców (Nyks, Styks, Kerberos i Hydra) rzutujące się właśnie na powierzchnię tej planety karłowatej. Oprócz nich jest jeszcze piąty księżyc, Charon, ale to na pewno nie on, gdyż jest zbyt duży (jego średnica wynosi ~1/2 średnicy Plutona). Najbardziej prawdopodobne jest, że to jakaś wada obrazu, czy coś podobnego. Może też jakiś astronom wylał zasypiając nad tym zdjęciem kawę, później wytarł i tak zostało
|