 |
Polska - rozwój terapii medycznych Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-07-2015 16:59 | Abdullah (1241 punktów) | Polska - rozwój terapii medycznych | Troche na fali pomocy dzieciom z Epidermolysis Bullosa naszło mnie takie pytanie - może ktoś z członków tego forum zna na nie odpowiedź. Jakie istnieją przeszkody, które powodują że nie słyszy się o rozwoju nowatorskich terapii medycznych w Polsce. Brak funduszy to pewnie jedna z przeszkód ale mogą być też inne: kiepskie prawo, strach przed panami w czarnych sukienkach - którzy duzo mogą i złamanie kariery to dla nich pryszcz (wszystko zahaczające o komórki macierzyste wywołuje o nich bardzo nerwową reakcję) itp. A może wogóle nie mam racji i Polska jest liderem w tego typu rozwoju ja tylko złą prasę czytuje.
Ktoś zna temat od podszewki i może się wypowiedzieć. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | |
|
 | 1 na 1 |
1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Nie masz racji nie tylko dlatego, że w Polsce powstają innowacyjne terapie medyczne w stopniu większym aniżeli należałoby oczekiwać w związku z ogólnym stanem systemu zdrowotnego w Polsce, ale i przede wszystkim dlatego, że gra toczy się nie o wytyczanie systemowi nowych ambitnych celów, lecz o zapewnienie mu skuteczności na poziomie ELEMENTARNYCH i PODSTAWOWYCH terapii. W tym ujęciu cała debata o in vitro niesamowicie zamuliła temat służby zdrowia w Polsce. Trzeba najpierw walczyć o podstawowe sprawności a nie o nowe ambitne cele. Trzeba bowiem racjonalnie ustalić priorytety.
|
|
 | | Abdullah (1241 punktów) | > Nie masz racji nie tylko dlatego, że w Polsce powstają innowacyjne terapie medyczne w stopniu większym aniżeli należałoby oczekiwać w związku z ogólnym stanem systemu zdrowotnego w Polsce
Bez watpienia jest to budujace i pokazuje, ze jednak da sie.
> lecz o zapewnienie mu skuteczności na poziomie ELEMENTARNYCH i PODSTAWOWYCH terapii.
Pomimo, że się z tym zgadzam jednocześnie wiem, że odpowiedź na to już istnieje - nie kraść. Ale cóż, jak słysze od rodziny (ordynator na OIOM'ie) historie w stylu: Rodzina chce jechać na wakacje wiec najlepiej jakby babcię szpital przyjął - więc przez ostatnie 3 miesiące babci nie wykupuje się leków na nerki a potem jedzie sie na Bali gdy babcia leczona jest na miesiąc na OIOM'ie i ze dwa na normalnym oddziale. Jest to po prostu złodziejstwo - i to nie złodziejstwo urzędnicze, o które łatwo się oskarża - ale złodziejstwo zwykłego obywatela.
|
|
|  | | Episode_2 (3284 punktów) | >jak słysze od rodziny (ordynator na OIOM'ie) historie w stylu: Rodzina chce jechać na wakacje wiec najlepiej jakby babcię szpital przyjął - więc przez ostatnie 3 miesiące babci nie wykupuje się leków na nerki a potem jedzie sie na Bali gdy babcia leczona jest na miesiąc na OIOM'ie i ze dwa na normalnym oddziale. Zaoszczędzili na lekach i opiekunce, ja bym im jeszcze dołożył wczasy ma koszt podatnika. Pod kwadratowym słońcem, w końcu to było narażenie życia i zdrowia podopiecznej. To jest legalne?
|
|
 | 1 na 1 | klaio (1068 punktów) | >... gra toczy się nie o wytyczanie systemowi nowych ambitnych celów, lecz o zapewnienie mu skuteczności na poziomie ELEMENTARNYCH i PODSTAWOWYCH terapii.
Tak! Ale i tu są cienie. Np. Polska znalazła się w pierwszej trójce państw UE pod względem skuteczności kardiologii. Wskaźnik śmiertelności w okresie 3 lat po zawale mamy na poziomie Niemiec. Sukces? Kiedy Religa był ministrem zdrowia, dokonał administracyjnego przesunięcia środków finansowych z innych dziedzin na bliską mu kardiologię. Dało to efekt kosztem tych dziedzin, gdzie wskaźniki mamy radykalnie poniżej UE (np. okulistyka; śmiertelność po ostrym zapaleniu trzustki itd.). To przecież i Korea Północna ma sukcesy np. najlepszy w świecie wskaźnik mieszkańców na jednego myśliwca bombardującego. Jakby Kenia zagłodziła 5 mln. mieszkańców, też by w końcu wysłała rakietę na księżyc.
Powyższy przypadek jest też ilustracją szerszego problemu. Decydentem nie powinien być człowiek z branży, bo trudno mu się oprzeć wewnętrznym grupom interesu. Po drugie, zastanawia, że po upadku rządu PiS i odejściu Religi Platforma z Kopacz jako ministrem zdrowia która krytykowała przez 2 lata Religę nie odkręciła tej decyzji. To pokazuje, że te dwie partie są do siebie bardziej podobne niż to wynika z ich retoryki. Albo że inercja aparatu państwowego jest tak ogromna, że zmiana rządu ma niewielki wpływ na realne decyzje.
|
|
|  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | > To pokazuje, że te dwie partie są do siebie bardziej podobne niż to wynika z ich retoryki.W tym tekście dowodzę, że prawdziwą osią transformacji gospodarczej w Polsce jest kwestia tzw. prywatyzacji: www.racjonalista.pl/kk.php/s,9851A pod tym względem partie te na poziomie praktyki rządzenia są sobie diametralnie różne: PO bliskie jest do rekordzisty prywatyzacyjnego Pawlaka, PiS bliskie jest do rządu, który całkowicie zatrzymał prywatyzację - Olszewskiego.
|
|
| |  | | klaio (1068 punktów) | > W tym tekście dowodzę, że prawdziwą osią transformacji gospodarczej w Polsce jest kwestia tzw. prywatyzacji: www.racjonalista.pl/kk.php/s,9851> A pod tym względem partie te na poziomie praktyki rządzenia są sobie diametralnie różne: PO bliskie jest do rekordzisty prywatyzacyjnego Pawlaka, PiS bliskie jest do rządu, który całkowicie zatrzymał prywatyzację - Olszewskiego.No to prawda, trochę przesadziłem. PiS zatrzymał prywatyzację. Ponadto rozwalił WSI, ale na dokończenie odblokowania pewnych kanałów w gospodarce i polityce zabrakło czasu. No i polityka wschodnia była inna, chociaż tu PiS nie zwojowałby chyba więcej mimo chęci. Myślę, że PiS nie wprowadzi pochopnie euro, chociaż po doświadczeniach z Gilowską która realizowała kompletnie inny program niż deklarowany głowy nie dam sobie uciąć. Myślę, że jednak będzie lepiej negocjować warunki wejścia do strefy euro, gdyby przyszło do tej fatalnej w obecnych okolicznościach decyzji.
|
|
6 na 6 | finerbijk (17282 punktów) | >Jakie istnieją przeszkody, które powodują że nie słyszy się o rozwoju nowatorskich terapii medycznych w Polsce. Słyszy się, słyszy: "Od 40 do 55 tysięcy wiernych bierze w sobotę udział w rekolekcjach charyzmatycznego księdza z Ugandy, Johna Bashobory. Bashobora zawsze gromadzi tłumy wiernych, którzy wierzą w jego uzdrawiającą moc. Sam twierdzi, że wskrzesił już dwudziestu siedmiu martwych.[źr. radio z]" W uzdrawianiu martwych jesteśmy co prawda wciąż za murzynami, ale jest światełko w tunelu.
|
|
 | 3 na 3 | Abdullah (1241 punktów) | Och w polsce też mamy procedure leczniczą "Rozalka" opisaną w wiekopomnym dziele medycznym Antek.
|
|
|  | 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | >Och w polsce też mamy procedure leczniczą "Rozalka" opisaną w wiekopomnym dziele medycznym Antek. Pomysł wypalił, ale niestety tylko raz.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|