 |
Wielka wędrówka na wschód Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-08-2015 09:03 | Arminius (25555 punktów) | Wielka wędrówka na wschód
1 na 1 | Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował spektakl pt. „Bieżeńcy. Exodus”. Jest to spektakl - instalacja w plenerze (nosząca także znamiona happeningu), którego premiera będzie miała miejsce w dniach 29 - 30 sierpnia - między innymi w pociągu na trasie Sokoły - Łapy. Widzowie - śladem prawdziwych bieżeńców - zostaną załadowani do wagonów kolejowych, po czem na w pociągu i na poszczególnych stacjach trasy poznawać będą i przeżywać historię bieżeństwa. Spektakl usiłuje przybliżyć mało znany fakt z czasów I wojny światowej, znany pod ogólną nazwą "bieżeństwo". Słowo to w j. rosyjskim oznacza "uchodźstwo", jednakże bardzo często pod tym terminem rozumie się specyficzne uchodźstwo, to jest masową ewakuację - ucieczkę ludności - głównie - prawosławnej z północno zachodnich obszarów dawnego Imperium Rosyjskiego (obejmującego obecną północno - wschodnią Polskę), która miała miejsce w okresie od maja 1915 do września 1915 r. Po przerwaniu frontu przez wojska niemieckie - dowództwo rosyjskie przyjęlo - niczym w 1812 r. - taktykę spalonej ziemi, ogłaszając konieczność masowej ewakuacji oraz zniszczenia infastruktury, żywności, plonów - w celu spowolnienia postępów armii niemieckiej. Ewakuacja ludności cywilnej ( robotnicy, urzędnicy, chłopi - stanowiący główną masę bieżeńców) przeprowadzana był pod ostrą presją władz wojskowych i administracyjnych, która często graniczyła z przymusem. W celu "zachęcenia" ludności do ewakuowania się, ropuszczano wzięte z powietrza opowieści o rzekomych gwałtach, mordach, okrucieństwach i innego rodzaju strasznych ekscesach popełnianych przez żołnierzy niemieckich. Szef rosyjskiego sztabu generalnego generał Januszkiewicz , wydał rozkaz o następującej treści: „W trakcie cofania się zawczasu niszczyć zasiewy przy pomocy koszenia lub w inny sposób; ludność męską, prócz Żydów, w wieku, w którym obowiązuje służba wojskowa, wydalać na zaplecze, by nie zostawić jej w ręku przeciwnika; wszystkie zapasy chleba i paszy, bydło i konie obowiązkowo wywozić; łatwiej będzie ponownie zaopatrzyć ludność przy naszej ofensywie niż zostawić przeciwnikowi, który i tak wszystko odbierze”. Szacuje się, iż w wyniku bieżeństwa tereny przyfrontowe opuściło od 3-6 milionów ludzi. Trafili oni do najbardziej odległych zakątków Rosji, stając sie dla jej władz nie lada problemem. Ewakuacje odbywała się w prymitywnych warunkach, nie było odpwiedniej ilości żywności, szerzyły się choroby, transporty z bieżeńcami jechały do miejsc przeznaczenia w zółwim tempie. Przypuszcza się iż co czwarty bieżeniec nie przeżył ucieczki - co daje horrendalną liczbę ofiar. Bieżeńcy stanowili przez cały okres I wojny światowej ogromne obciążenie dla władz Rosji i tak już borykających się z masą innych problemów. Transport, aprowizacja, zakwaterowanie ogromnych mas ludzkich, wszystko to przyczyniło się istotnie do rozrostu i tak już przysłowiowego rosyjskiego bałaganu, dezorganizacji i bezhołowia. Bieżeńcy ze względu na swój status i los (cierpiący biedę, zdemoralizowani latami tułaczki) - stali się wyśmienitym elementem zapalnym i w istotnym stopniu przyczynili się do zrewolucjonizowania i buntu mas rosyjskich. Po zakończeniu wojny oraz zamętu powojennego, tylko część z nich powróciła w rodzinne strony. niebywales(*)-liczne-spektakle-i-dzialania/pl.wikipedia.org/wiki/Bieżeństwo | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Brzostowski (7067 punktów) | Słusznie piszesz, że bieżeństwo dotyczyło głównie ludzi prawosławnych. Wymaga to jednak komentarza. Dzisiaj prawosławni mieszkajacy na Podlasiu to (w sensie narodowości) Polacy, Białorusini, Ukraińcy, trochę Rosjan. Dziś prawosławny, nie oznacza "ruski" (to oczywiście duże uproszczenie, stąd cudzysłów), dawniej tak, i takie były fakty: ludność prawosławna to byli głównie Białorusini i Rosjanie, Ukraińcy, ale w dużej mierze "zrusyfikowani" własnie też przez cerkiew moskiewską. Warto wspomnieć, o czym neiwielu pamięta, iż prawosławie białoruskie różniło się od rosyjskiego (moskiewskiego) i niestety zostało prawie całkowicie "zmoskwiczone".
Bieżeństwo dotyczyło głównie niePolaków oraz w szczególności "ruskich" współpracujących z sympatią z zaborcą rosyjskim, którzy to obawiali się zarówno Niemców i Austriaków, jak też i Polaków.
Prosty chłop ulegał oczywisćie propagandzie rosyjskiej i część Polaków i katolików też "uszła" na wschód. Jednak dotycyzło to głównie ludności niepolskiej.
Współcześni potomkowie bieżeńców niechętnie przyznają się do pochodzenia swych przodków, zwłaszcza rosyjskiego, białoruskiego bardziej, ale tylko Ci którzy i dziś deklarują taką narodowość. Pozostali mówią o sobie: prawosławni Polacy, i taka jest prawda. Jednak ich przodkowie w większości nie byli Polakami, a z czasem ludność spolonizowała się.
Warto pamiętać, że w roku 2015 Piłsudski stał u boku Austrii i walczył z Rosją, w nadziei na wolną Polskę, dlatego też, co szczególnie znamienne, że w czasie bieżeństwa w cerkwiach nawoływano do wyjazdu, a w kościołach - do pozostania w kraju.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|