Racjonalista - Strona głównaDo treści
Strajk głodowy = terrorystyczny atak samobójczy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
02-09-2015 10:55Arminius (25555 punktów)Strajk głodowy = terrorystyczny atak samobójczy
Ocena 1 na 5
Od momentu zafunkcjonowania w "Racjonaliście" zwracałem wielokrotnie uwagę na zachodzący w Izraelu i na terytoriach przez niego okupowanych proces segregacji według lini etnicznych (Żydzi - Palestyńczycy) oraz wyłaniający się systemu apartheidu - mającego liczne konotacje z byłym systemem w RPA - w którym to systemie Żydzi mają pozycję uprzywilejowanych, Palestyńczycy zaś prześladowanych obywateli drugiej kategorii.
Parę dni temu Bradley Burston - jeden z czołowych dziennikarzy izraelskiego dziennika "Haaretz" - czołowego liberalnego dzienika opinii w Izraelu ( w przeszłości syjonista i żołnierz izraelskiej armii) dodszedł do wniosku iż
"It's time to admit it. Israeli policy is what it is: Apartheid" ("Czas to wreszcie przyznać. Izraelska polityką jest tym czym jest, tj. apartheidem"), uzasadniając na blogu dziennika "Haaretz" swój pogląd:
Odsyłam do podlinkowanego tekstu dziennikarza, przeklejając jego najbardziej interesujący fragment:

"What does apartheid mean, in Israeli terms?
Apartheid means fundamentalist clergy spearheading the deepening of segregation, inequality, supremacism, and subjugation.
Apartheid means Likud lawmaker and former Shin Bet chief Avi Dichter calling Sunday for separate, segregated roads and highways for Israelis and Palestinians in the West Bank.
Apartheid means hundreds of attacks by settlers targeting Palestinian property, livelihoods, and lives, without convictions, charges, or even suspects. Apartheid means uncounted Palestinians jailed without trial, shot dead without trial, shot dead in the back while fleeing and without just cause.
Apartheid means Israeli officials using the army, police, military courts, and draconian administrative detentions, not only to head off terrorism, but to curtail nearly every avenue of non-violent protest available to Palestinians.
Late last month, over the explicit protest of the head of the Israeli Medical Association and human rights groups combatting torture, Israel enacted the government's "Law to Prevent Harm Caused by Hunger Strikes." The law allows force-feeding of prisoners, even if the prisoner refuses, if the striker's life is deemed in danger.
Netanyahu's Public Security Minister Gilad Erdan, who pushed hard for passage of the bill, has called hunger strikes by Palestinian security prisoners jailed for months without charge or trial "a new type of suicide terrorist attack through which they will threaten the State of Israel".
Only under a system as warped as apartheid, does a government need to label and treat non-violence as terrorism".

Z przytoczonego passussu najbardziej intryguje nowe prawo izraelskie zezwalające na przymusowe dokarmianie głodujących więźniów - zatrzymanych, polegające na obezwładnieniu i immobilizacji osoby, a następnie zaintubowaniu jej rury do przełyku celem wlania do żołądka treści pokarmowej w postaci cieczy. Takie postępowanie jest torturą sensu stricto ale najciekawsze było uzasadnienie owej legislacyjnej perełki podane przez ministra izraelskiego. Otóż w jego opinii strajki głodowe będące uzasadnieniem stosowania przymusowego dokarmiania Palestyńczyków ( przetrzymywanych miesiącami bez postawienia zarzutów i wyroku sądowego), są " nową odmianą samobójczych, terrorystycznych ataków, poprzez które stwarzają oni ( Palestyńczycy podejmujący strajk głodowy - Arminius) zagrożenie dla państwa Izrael". Po przeczytaniu takego dictum nie wiadomo czy się śmiać czy płakać - wybór pozostawiam czytelnikom.
Bradley Burston kończy swój tekst konicznością walki z apartheidem w Izraelu, przytaczając - znamiennie i symbolicznie - przykład Żydów w RPA, którzy sprzeciwiali się tamtejszemu systemowi opresji.


www.haaretz.com/misc/article-print-page/1.671538

en.wikipedia.org/wiki/Bradley_Burston
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365