Racjonalista - Strona głównaDo treści
zabawki matematycze typu STW

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-09-2015 01:38fiberon (80 punktów)
(zablokowany)
zabawki matematycze typu STW
Ocena -1 na 5
Jak wiadomo rewelacyjna teoryja względności przewiduje że prędkość światła jest nieprzekraczalna, stała, itd.

W związku z tym ta teoryja prześwietlna, jako że spójna (w ramach samej siebie... przynajmniej... no, może prawie. przewiduje że prędkości należy inaczej sumować.

Mianowice o tak:
w = (u+v)/(1+uv); przy c = 1, dla uproszczenia...

No i co to w ogóle ma do... logiki, geometrii, czy w ogóle: twardej matematyki?

Ano raczej niewiele, co zaraz zobaczymy.

v<--Odbiornik-------------------Źródło-->u

I tzw. efekt Dopplera, wedle klasyki, wygląda w tym przypadku tak:

(1-v)/(1+u)

gdzie mamy: u - prędkość źródła, v - odbiornika;
czyli są tu aż dwie zmienne - cóż to za kuriozum, rewelacja!

Prędkość względna: źródła i odbiornika wynosi tu oczywiście:
w = u - -v = u+v

Natomiast STW zakłada że istnieje tylko jedna prędkość - ta względna,
zatem i wzór na Dopplera zależy tylko od jednej zmiennej:

sqrt(1 - x / 1 + x), gdzie: w = x - prędkość względna źródło-odbiornik;

No, ale skoro pan Lorentz, jaki wielu innych, twierdzi że zegary zwalniają proporcjonalnie do gamma = sqrt(1-w^2), co już ponoć nawet zarejestrowano...
z milion razy, no to należałoby chyba to uwzględnić w pomiarach - nie?

wówczas otrzymamy taki wzór:
(1-v)/zegar(v) x zegar(u)/(1+u)
gdzie zegar(x) = sqrt(1-x^2), rzecz jasna... dlaczego?
A no bo tak jakoś stwierdzono w pomiarach...

Zatem ostatecznie mamy równość typu: STW = Klasyka:
(1-x)/(1+x) = (1-u^2)/(1+u)^2 * (1-v)^2/(1-v^2)

którą sobie rozwiązujemy - szukamy...

O, cholera! I co teraz... jako to zrobić - przecie tam so az... tsy zmienne!?
Aha! Przecie mam komputer... i np. pan wolfram na pewno to rozwiąże!

wpisujemy tam:
(1-x)/(1+x) = (1-u^2)/(1+u)^2 * (1-v)^2/(1-v^2), slove x

www.wolfra(*)-x)/(1+x) = (1-u^2%29%2F%281%2Bu%29^2+*+%281-v%29^2%2F%281-v^2%29+%2C+slove+x

no i wynik już gotowy:
w = u+v / 1+uv
ot, i cała tajemnica wszechświata... leży na patelni.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Aaltonen (85 punktów)
(zablokowany)
>no i wynik już gotowy:
> w = u+v / 1+uvot, i cała tajemnica wszechświata... leży na patelni.

Czyli cała względność, wynika z prostej klasycznej mechaniki fal i efektu Dopplera.
Spowolnienie zegarów pewnie, rownież da sie wytłumaczyć efektem Dopplera i mechaniką fal sferycznych.

Tak więc wychodzi na to, że czterowymiarowa czasoprzestrzeń to nikomu nie potrzeby, sztuczny twór.
Chyba trzeba będzie zmienić parę podręczników do fizyki... Ale taka rewolucja, to pewnie jak wymrze aktualne pokolenie fizyków.
27-09-2015 18:58 
 Ocena 1 na 1
fiberon (80 punktów)
(zablokowany)
>Czyli cała względność, wynika z prostej klasycznej mechaniki fal i efektu Dopplera.

Nie ma tu mowy o żadnej względności.

W tym przypadku po prostu jest tak: w = u+v;

natomiast ten wynik z STW, w stylu: w = u+v / 1+uv,
to po prostu jakaś taka liczba - fikcyjna, nienaturalna, żadna,
która tylko spełnia tamto równanie, i nic ponad to.

Zatem jakie byłby konsekwencje stosowania tego wzoru w praktyce?

Ano wręcz straszliwe... no i są już znane takie przypadki:
te anomalie w pomiarach prędkości, a tym samym i odległości,
próbników, satelitów, jak te słynne Pioniery,
no i tzw. flyby anomaly, gdzie już chyba całe setki anomalii zanotowano.

Po prostu: w = f(u,v), czyli to jest zawsze funkcja dwóch zmiennych,
zatem tego nie można wyznaczyć z jednego pomiaru,
co ci śmieszni pseudonaukowcy próbują robić od lat..
no bo przecież oni stosują ten wzorek na Dopplera z STW,
czyli z jedną zmienną:

w = f(v)... no a to nonsens matematyczny,
coś jak pomiar odległości z jednego punktu tylko... tz. np. bez punktu początkowego.
27-09-2015 23:28 
 Ocena 1 na 1
fiberon (80 punktów)
(zablokowany)
>Spowolnienie zegarów pewnie, rownież da sie wytłumaczyć efektem Dopplera i mechaniką fal sferycznych.

A to już dość dawno wytłumaczono... o tak, po prostu:
weź sobie ten zegar świetlny Einsteina, i zasuwaj z nim coraz szybciej.

wtedy światło poleci takim zygzakiem:

./\../
/..\/

zamiast prosto: góra-dół (można też lewo-prawo i dowolnie to ustawić... bez różnicy).

zatem ono musi pokonywać teraz dłuższą drogę, jakby nie patrzeć...
bo leci po przekątnej trójkąta o bokach:
y = h - stałe, natomiast x = vt.

a z Pitagorasa mamy: (ct)^2 = y^2 + x^2...
itd. z tego wyjdzie: h/sqrt(1-v^2) - długość tej przekątnej,
czyli gamma razy więcej od h... zatem i gamma razy wolniej taki zegarek chodzi.
fiberon (80 punktów)
(zablokowany)
O! Proszę bardzo:
en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_Doppler_effect

i tam na dole mamy takie coś:
The Doppler shift when observed from an arbitrary inertial frame:


czy to czegoś wam nie przypomina?
jak widać dzieci powoli odkrywają klasykę.

już tłumaczę: to jest formułka dla dowolnego układu odniesienia!
zatem w szczególności dla tzw. inercjalnych, w których rzekomo ma być jedna prędkość, zamiast dwóch.

I oczywiście tak jest... znaczy to nie zależy od układu,
bowiem... pani matematyka jest wybitnie odporna na wszelkie układy pseudonaukowców.

Układ inercjalny... nie inercjalny...
co to miałoby niby być - w sensie formalnym, znaczy w matmie?

np. x = r.sin(f); y = r.cosf;
i co - to jest już inercjalne, czy jeszcze nie całkiem?
Nie?
No to może tak zrobimy: x = p.arctan(t), y = t^2-q^2;

Teraz już jest nieinercjalny, czy nadal nie zupełnie...
a może chociaż jedna oś jest nieinercjalna?

Wariaci... normalnie.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365