 |
pewne niejasności z fizyki jądrowej Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-10-2015 03:33 | pentagon (14 punktów) | pewne niejasności z fizyki jądrowej
-3 na 5 | Masa atomu wodoru = 1.0078250321 amu = m
Uran 238 = 238.0507826 amu
amu to atomic mass unit, czyli 1/12 masy C12, co numerycznie wynosi: 931.494028 MeV, ktoś chce to w kg, wtedy musi to podzielić przez c2
Ale przecież cała materia składa się z wodoru (na początku ponoć był tylko wodór), zatem:
238 x m = 239.8623611097 amu
stąd otrzymujemy deficyt masy uranu 238: dmU = 239.8623611097 - 238.0507826 = 1.8115785097
jak widać nie jest to wcale ujemne, co sobie.. tam gdzieś zażyczono, w celu wytłumaczenia rozpadu uranu.
Na jeden nukleon wychodzi: 1.8115785097 / 238 = 0.00761167441 = 7 MeV !!!
Dla porównania w Helu 4 mamy takie numery: dmHe4 = 4m - He4 = 4.03130018671772 - 4.0026032497 = 0.02869693701772 amu zatem na nukleon przypada (energia wiązania): 0.02869693701772 / 4 = 0.00717423425443 = 6.68 MeV całkiem podobnie, nieznacznie mniej...
Niemniej wychodzi że trwały hel 4 ma mniejszą energię wiązania na nukleon niż uran 238, który jest ponoć niestabilny! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
5 na 7 | uxbridge (5980 punktów) | ...odezwał się Kombi, ostatnio zbanowany jako fiberon. I jak zwykle u niego mamy mieszaninę oczywistoścci, półprawd, manipulacji, oraz kłamstw (lub niewiedzy) >Masa atomu wodoru = 1.0078250321 amu = m Masa atomu ale nie jądra (protonu). Do obliczeń energii wiązania jąder używamy mas nukleonów. Różnica przy atomie wodoru minimalna, ale przy cięższych atomach już niepomijalna. Na dodatek masa spoczynkowa protonu różni się od masy spoczynkowej neutronu, więc do obliczeń defektu masy trzeba brać rzeczywistą sumę mas nukleonów a nie mechanicznie mnożyć masę protonu (a tym bardziej nie masę atomu wodoru) przez liczbę masową. >Uran 238 = 238.0507826 amu >amu to atomic mass unit, czyli 1/12 masy C12, >co numerycznie wynosi: 931.494028 MeV, >ktoś chce to w kg, wtedy musi to podzielić przez c2 Nieprawda. Nie wystarczy podzielić przez c2, trzeba jeszcze pomnożyć przez ładunek elementarny i dodatkowo przez 10^6
> Ale przecież cała materia składa się z wodoru (na początku ponoć był tylko wodór), zatem: >238 x m = 239.8623611097 amu znowu mnożenie masy atomu wodoru przez liczbę masową. Masa nukleonów w jądrze U238 wynosi: 239.93448 u
>stąd otrzymujemy deficyt masy uranu 238: >dmU = 239.8623611097 - 238.0507826 = 1.8115785097 Który naprawdę wynosi: 239.93448 - 238.00037 = 1.93411 >jak widać nie jest to wcale ujemne, co sobie.. tam gdzieś zażyczono, Oczywista manipulacja. Tyle masy brakuje, więc brakującą energię oznaczamy liczbą ujemną. Jak odejmie się masę nukleonów od masy jądra to wyjdzie ujemne.
>w celu wytłumaczenia rozpadu uranu. >Na jeden nukleon wychodzi: >1.8115785097 / 238 = 0.00761167441 = 7 MeV !!! A naprawdę wychodzi 7.57 MeV
>Dla porównania w Helu 4 mamy takie numery: >(...) >6.68 MeV Te same błedy, a prawidłowy wynik to 7.07 MeV
>Niemniej wychodzi że trwały hel 4 ma mniejszą energię wiązania na nukleon niż uran 238, który jest >ponoć niestabilny! Więc to całe błędne liczenie było po to, żeby stwierdzić oczywistość którą można wziąć z tabel. Jądro U238 ma większą energię wiązania na nukleon niż H4. O stabilności jądra nie decyduje wyłącznie energia wiązania na jeden nukleon. Szczególnie w przypadku cięższych jąder.
|
|
 | -2 na 4 | pentagon (14 punktów) | Ale kombinujesz! Jakie neutrony i w ogóle co to za numery? en.wikipedia.org/wiki/Uranium-238jest tam: 238.05078826, a nie jakieś 239.93448; Ponadto był wodór na początku, ewentualnie protony i elektrony osobno, zatem jest jasne, że cała obecna materia musiała powstać z tego wodoru; tym samym energię wiązań należy liczyć z tego wodoru, a nie z jakichś tam pośrednich tworów. Wtedy otrzymamy wiązanie całego atomu, to znaczy nie tylko jądra, no ale przecież o to tu właśnie chodzi! Aby wyliczyć wiązanie samego jądra należałoby obliczyć wiązania wszystkich elektronów atomu, no i odjąć to. Wtedy wyjdzie trochę mniej dla uranu, ponieważ energia wiązań 92 elektronów uranu jest zdecydowanie większa od wiązań elektronów w helu 4. Zatem energie obu tych jąder: U238 i He4, w przeliczeniu na nukleon, będą jeszcze bardziej zbliżone.. a może nawet identyczne.
|
|
|  | 3 na 5 | uxbridge (5980 punktów) | > Ale kombinujesz!> Jakie neutrony i w ogóle co to za numery?> en.wikipedia.org/wiki/Uranium-238> jest tam: 238.05078826, a nie jakieś 239.93448;Należy czytać uważnie. 238.0507... to masa atomu U238. Masa jądra to 238.00037 tak jak napisałem. A masa swobodnych nukleonów składających się na to jądro to 239.93448. Reszty nie komentuję, bo to przepraszam, ale bełkot jest.
|
|
| |  | -3 na 5 | pentagon (14 punktów) | > Masa jądra to 238.00037 tak jak napisałem.
A jakiego jądra: z elektronami czy bez nich?
Czyżbyś zakładał w ciemno, że te 92 elektronów nie ma żadnego wpływu na stan jądra?
> A masa swobodnych nukleonów składających się na to jądro to 239.93448.
A to niby wedle jakiej logiki?
Masz gwiazdę wodorową, w której powstaje potem U238, i nieważne jak, zatem jest jasne jak i co tu należy odejmować.
>Reszty nie komentuję, bo to przepraszam, ale bełkot jest.
Rozumiem, arytmetyka zbyt trudna jest dla ciebie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|