Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dymisja szefa PZU, Andrzeja Klesyka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
09-12-2015 14:18Mariusz Agnosiewicz (moderator)Dymisja szefa PZU, Andrzeja Klesyka
Ocena 1 na 1
Andrzej Klesyk stracił wczoraj stanowisko prezesa PZU. Złożył dymisję na prośbę ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. W Internecie pojawiły się dwie merytoryczne, lecz przeciwstawne opinie, które chcę poniżej przytoczyć jako potencjalnie przydatne dla wyrobienia własnego zdania:

Marek Steinhoff-Traczewski, redaktor Jagielloński24.pl:

Cytat:
Klesyk funkcję tę piastował od 14 grudnia 2007 roku. Gdy przychodził do spółki firma rocznie traciła udziały w rynku. Rozpoczął 3 letnią bolesną i żmudną restrukturyzację firmy. W 2010 roku spółka została wprowadzona na GPW. Aktywa spółki od momentu gdy prezesem został Andrzej Klesyk wzrosły z 52 653 897 000 PLN do 67 572 761 000 PLN na koniec 2014 roku. Jednak zyski nie były nigdy później tak wysokie jak w 2007 roku (3,6 mld), czyli de facto przed przyjściem Klesyka. W 2012 roku PZU zarobił 3,25 mld zł, rok później było to 3,29 mld zł. W 2014 roku było to nieco ponad 2,9 mld zł. Teraz - po trzech kwartałach 2015 roku - PZU w sumie zarobiło 1,83 mld zł.

Andrzej Klesyk przez komentatorów rynkowych oraz inwestorów był oceniany pozytywnie. Szukał ciekawych ofert inwestycyjnych. Wielokrotnie zaskakiwał swoimi decyzjami inwestycyjnymi. PZU kupiło Link4 i trzech ubezpieczycieli operujących w w krajach bałtyckich przejmując tym samym dużą część tamtejszego rynku. Poszukiwał dywersyfikacji spółki na rynku medycznym. Kupił m.in. dwa sanatoria, sieć przychodni Medica od PKN Orlen, Proelmed od Tauronu i Prof-Med od Anwilu. Był zwolennikiem prywatyzacji służby zdrowia i przymierzał się do zakupy szpitali w przypadku ich prywatyzacji. Ostatnio wziął się za bankowość. Przejęcie Aliora i plany stworzenia nowego banki podbijały akcje PZU z miesiąca na miesiąc.

3 grudnia pojawiły się pierwsze informacje dotyczące ewentualnej dymisji Klesyka. Dzisiaj Andrzej Klesyk na "prośbę" Ministra Skarbu Państwa złożył dymisję. Nie jestem w stanie ocenić całokształtu działalności Andrzeja Klesyka za ostatnie 8 lat. Nie znalazłem jednak w prasie żadnych jednoznacznie negatywnych komentarzy na temat jego oceny skuteczności zarządzania PZU. Decyzja Ministra Skarbu Państwa została bardzo źle przyjęta przez rynek. Notowania PZU na giełdzie spadły o prawie 13% w ciągu 5 dni.

Powyższy przykład pokazuje, że PiS popełnia te same błędy co 10 lat temu. Brakuje komunikacji z rynkami i opinią publiczną. Ta zaskakująca decyzja jest wodą na młyn nieprzychylnych PiS-owi mediom i środowiskom. Budzi konsternację wśród zwolenników, którzy nie wiedzą jak uzasadnić tę decyzję.

Pożądanym, chociaż sporadycznie praktykowanym w Polsce dobrym zwyczajem powinno być, aby prezesi spółek oceniani byli wedle kompetencji i dorobku, nie zaś afiliacji politycznych. Których zresztą część z nich często nie posiada.



G/K Raport:

Cytat:
Pożegnanie Króla Balu czyli płacz mediów za pieniędzmi Klesyka

Odwołanie Andrzeja Klesyka zbiegło się dzisiaj z publikacją raportu NIK o prywatyzacji CIECH. Raport stwierdza zbyt niską wycenę CIECH przez Skarb Państwa i PZU oraz brak premii za kontrolę. Kluczowa w transakcji CIECH była postawa PZU, które sprzedało swoje akcje na wezwanie inwestora za 31 zł co umożliwiło przejęcie kontroli nad tą firmą. Szokujące jest to, że ING na dwa miesiące przed decyzją PZU wyceniało akcje na 38 zł, mimo tego PZU postanowiło sprzedać je za 31 zł bez premii za kontrolę. Sami pisaliśmy o tym wcześniej ale warto zwrócić uwagę, że nikt w mediach tego jednak jakoś nie drążył. Dlaczego?

W ciągu 8 lat działalności prezesa Klesyka akcje PZU nie poszły w górę, rynek się nie zwiększył a wręcz zmniejszył, kupiony bank przejmowany był "na górce", inwestorzy wcale nie pokochali PZU. Mimo tego media chwaliły, dlaczego?

W 2012 roku przetarg na informatyzację PZU został nazwany publicznie przez prezesa innej giełdowej firmy jako "nie transparentny" i "nie uczciwy", a firma zadeklarowała, że gotowa była dać lepszą ofertę cenową ale jej to uniemożliwiono w skutek działań Andrzeja Klesyka. I co? Nic. Nikt w mediach nie zadał pytania, nie poszedł tym tropem, nie sprawdził faktów.

Jak to możliwe, że media w ciągu ostatnich 8 lat tego wszystkiego nie widziały tylko opisywały prezesa Andrzeja Klesyka wyłącznie jako najprzystojniejszego biznesowego guru z najbujniejszą czupryną?

Odpowiedź jest prosta i wszyscy w Warszawie ją znają. Andrzej Klesyk, pieniędzmi PZU, płacił gdzie się dało: reklamy, wkładki, dodatki, akcje sponsorowane, maratony i przede wszystkim nagrody dla najlepszego prezesa jakie uwielbiał odbierać osobiście. Andrzej Klesyk sponsorował wszystkie najważniejsze dziennikarskie bale, nagrody, "Press", nawet turnieje golfowe dla wybranych dziennikarzy jakie dla niego organizował "Press". Otrzymał od mediów dziesiątki nagród przyznawanych przez kolejne "niezależne" jury i setki bałwochwalczych publikacji, płacił nawet czynnym zawodowo dziennikarzom żeby wprost lobbowali dla niego. "Wprost" przez lata dosłownie dusiło się od pieniędzy swojego największego sponsora. Przez lata opłacał ludzi jacy ułatwiali mu kontakt z mediami i politykami. Licząc na zachowanie stanowiska w ostanim czasie sponsorował kierowany przez wynajętego PR-owco-dziennikarza "think tank" budujący relacje z prawą stroną w tym z nieświadomą tego kto i na czyje zlecenie organizuje spotkanie kandydatką na premiera i obecnym prezydentem. Wszystko z pieniędzy PZU.

Warto jednak pamiętać, że Andrzej Klesyk nie tylko płacił. O ile płacenie za milczenie mediów, przemilczanie niewygodnych tematów, autocenzurę w redakcjach jest zjawiskiem rozpowszechnionym i moralnie zaakceptowanym w warszawskich mediach to warto zaznaczyć, że Andrzej Klesyk też brutalnie atakował. Uczestniczył w organizowaniu działań jakie skutecznie blokowały ujawnienie prawdy dotyczącej kontrowersji wokół informatyzacji PZU. Wynajęci przez niego prawnicy produkowali notatki zawierające informacje nieprawdziwe i szkalujące krytyków Andrzeje Klesyka, on sam posuwał się nawet do manipulowania Ministrem Skarbu Państwa w sprawach dotyczących informatyzacji PZU. Oswojony przez PZU tygodnik "Wprost" publikował z pełną premedytacją artykuły w jego obronie w oparciu o nieprawdziwe notatki wytworzone na zlecenie Andrzeja Klesyka. W "Press" znikały artykuły powstające w redakcji na temat wydarzeń niekorzystnych dla Andrzeja Klesyka.

Mamy nadzieję, że następcy Andrzeja Klesyka opublikują dla transparentności listę zawierającą kwoty i nazwy redakcji jakie otrzymywały pieniądze z PZU. Niech każdy sam oceni czy to co czytał w mediach w ostatnich 8 latach miało cokolwiek wspólnego z rzeczywistością czy było efektem wytworzonego systemu kolaboracji mediów z politycznym nominantem w najbogatszej spółce Skarbu Państwa. W interesie wszystkich jest to, żeby się tak stało ponieważ zamiecenie tej sprawy pod dywan skończy się wzięciem mediów na smycz przez kogoś już zupełnie innego. Metoda już jest znana i dopracowana a z równą łatwością Królem Balu może stać się kolejny władca budżetu PZU.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Celecrin (6386 punktów)
Nie doszukiwałbym się sensu w w odwołaniu prezesa jakiejkolwiek spółki państwowej. PiS wymienia po kolei wszystkich jak leci.
Cała giełda pikuje w dół jakby na świecie była jakaś większa sprawa.
WIG20
(-26.06%) od początku roku

1773.21 pkt dzisiaj to jest najniżej od prawie 7 lat

PZU
(-27.26%) od początku roku

Nie wiem Mariusz kogo Ty cytujesz:
"Przez 8 lat akcje nie poszły w górę".


Tanieją od maja od wyboru Dudy na pseudo-prezydenta.
Burnham (1149 punktów)
>Cała giełda pikuje w dół jakby na świecie była jakaś większa sprawa.

No widzisz bo jest większa sprawa, ale akurat o tym z polskich mediów głównego nurtu niestety się nie dowiesz. Niedługo pierdyknie w Wenezueli, a w Jemenie jest wojna na całego. Gospodark Chin zwalnia, a kraje zatoki perskiej chcą wysyłać ropę na nowe rynki co Rosji baaaardzo się nie spodobało (na tym forum też o tym nie wiadomo bo jak to jeden z użytkowników ostatnio starał się mnie przekonać - Rosja to innowacyjny kraj i oni to z eksportu technologii się wyżywią, a nie to, że na ropie bazują ...). W polskim transporcie bida jakiej nigdy nie widziałem, ale tym również politycy się nie interesują. Natomiast polscy "dziennikarze" jak nie smęcą o jakiejś Annie Tylman (obchodzi mnie ten człowiek tyle co mucha, którą właśnie pierdyknąłem z liścia) to smęcą o TK tak jakby kogoś to interesowało poza przekupnymi dziennikarzami i ich mało rozumnymi płatnikami. Generalnie taki właśnie jest poziom wiedzy polskiego czytelnika - czyli bardzo emocjonalny (wredny PiS, itd.).

www.bloomb(*)nding-with-billion-euro-cables
www.bloomberg.com/quote/HG1:COM
www.bloomberg.com/quote/XAUUSD:CUR
www.bloomberg.com/quote/NG1:COM
www.bloomberg.com/quote/CO1:COM
www.bloomberg.com/quote/CL1:COM
www.bloomberg.com/quote/XAUUSD:CUR

Polski odbiorca ma być karmiony emocjami i ustawiany kogo ma lubić, a kogo nienawidzić. Żeby się czegoś dowiedzieć niestety trzeba szukać tego na zagranicznych portalach bo nawet na polskich blogach, które przeważnie prezentują wyższy poziom wiedzy aniżeli oficjalne dziennikarstwo, też trwa TK-świrowanie.
09-12-2015 19:11 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>>Cała giełda pikuje w dół jakby na świecie była jakaś większa sprawa.
>No widzisz bo jest większa sprawa, ale akurat o tym z polskich mediów głównego nurtu niestety się nie dowiesz.

Wstawiam tylko indes angielski bo inne są identyczne. W tym roku w Europie MAMY HOSSĘ.
Tego na Frondzie się nie dowiesz głupcze.
09-12-2015 20:02 
 Ocena-1 na 1
Burnham (1149 punktów)

>Tego na Frondzie się nie dowiesz głupcze.

Głupi to k... jesteś ty. W Europie mamy hossę ... ))

Typowy POwski głupek.
09-12-2015 20:10 
 Ocena 4 na 4
Celecrin (6386 punktów)
>>Tego na Frondzie się nie dowiesz głupcze.
>Głupi to k... jesteś ty. W Europie mamy hossę ... ))
>Typowy POwski głupek.
Najwyraźniej masz problemy z rozumieniem słowa pisanego. Nie mam wątpliwości, że masz również dwójkę z matematyki i szóstkę z religii.
Wykres podano na tacy.
Burnham (1149 punktów)
>Najwyraźniej masz problemy z rozumieniem słowa pisanego. Nie mam wątpliwości, że masz również dwójkę z matematyki i szóstkę z religii.
>Wykres podano na tacy.

No i to jest właśnie poziom umysłowy typowego polskiego odbiorcy - sprowadzenie dyskusji do poziomu emocji. Jesteś za Dudą albo przeciw. Czytasz Frondę albo GW. Wierzysz w Boga albo jesteś ateistą. Kibicujesz Legii albo Śląskowi. Po co czytać i analizować gdy wystarczy się kierować tym kto kogo lubi. Dobra mistrzu, giełda idzie w dół bo PiS i Dudę wybrali ... Wyślij tę swoją analizę jeszcze Rosjanom, Chińczykom i USA bowiem masz proste rozwiązanie dla nich. Jak nie Duda niszczy polską giełdę, a PiS demokrację to Macierewicz chce nam złom kupić w postaci Black Hawk.

Ja piernicze facet ogarnij się ...
10-12-2015 12:34 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>>Najwyraźniej masz problemy z rozumieniem słowa pisanego. Nie mam wątpliwości, że masz również dwójkę z matematyki i szóstkę z religii.
>>Wykres podano na tacy.
>No i to jest właśnie poziom umysłowy typowego polskiego odbiorcy - sprowadzenie dyskusji do poziomu emocji.
Czlowieku! To Ty plujesz emocjami! Te ad personam to tylko frustracja na Twoja impregnacje na LICZBY.
09-12-2015 20:45 
 Ocena 1 na 1
dr_an (254 punktów)

>Cała giełda pikuje w dół jakby na świecie była jakaś większa sprawa.

Drobne sprostowanie polska giełda pikuje, ...ale jakby w Polsce była jakaś większa sprawa.
RYNKI DYSKONTUJĄ PRZYSZŁOŚĆ. W ciągu ostatniego roku staczamy się w dół równo z Grecją (ATX) a , a np Niemcy (DAX),USA (S&P500) zanotowały historyczne maxima. Rynek dyskontuje pogorszenie klimatu gospodarczego, mniejsze zyski spółek... i targetuje nas na outsidera gospodarczego.
Burnham (1149 punktów)
>>Cała giełda pikuje w dół jakby na świecie była jakaś większa sprawa.
>Drobne sprostowanie polska giełda pikuje

oooo widzę kolejny miszcz giełdowej analizy. Niech zgadnę - nie lubisz PiSu ? Jasna sprawa - wina Dudy, nie inaczej.

www.racjonalista.pl/forum.php/s,670538#w670565
09-12-2015 23:11 
 Ocena 6 na 6
dr_an (254 punktów)
/oooo widzę kolejny miszcz giełdowej analizy./.Dziękuję za "komplement". W temacie inwestycji rynku kapitałowego mam około 20 letnie doświadczenie praktyczne i parę rzetelnych kursów, pomaga mi to dostatnio żyć i ze spokojem myśleć o emeryturze. Co do drugiej części uwagi to mam krytyczne zdanie co do pomysłów gospodarczych PIS.Z giełdą w pewnym uproszczeniu tak, że akcje rosną wtedy gdy pojawiają perspektywy na większe zyski spółek a spadają jeśli perspektywy zysków spadają... dalsze wyjaśnienia chyba zbędne..
09-12-2015 23:40 
 Ocena-1 na 1
Burnham (1149 punktów)
Irytuje mnie analizowanie rzeczywistości przez pryzmat kartoflanych przepychanek (a co jest typowe właśnie dla Polski). Gdybyś coś rzeczywiście wiedział w temacie gospodarki to nie opowiadał byś andronów o tym, że to w Polsce się coś złego dzieje i że spadki dotyczą głównie polskiej giełdy. Taki z ciebie 20 letni ekspert, że nawet nie wiesz, gdzie tych spadków szukać bo i niby skąd miał byś to wiedzieć. Tak jak pisałem, w skali lokalnej może i jesteś dobry, ale gospodarka globalna to coś więcej aniżeli kartoflane przepychanki o TK czy wyższość partyjną i zarobienie 30 tys. bo po kilku latach odsprzedałem akcje CD Projekt w stosownym momencie. Polski odbiorca to głównie odbiorca polskiego bajzlu i nosa poza ten polski chlewik nie wystawi bo światem się nie interesuje, ale od wskazywania winnych to jest pierwszy (najczęściej wybór pada na kogoś kogo polski obserwator po prostu nie lubi).
10-12-2015 00:08 
 Ocena 5 na 5
romaro (25211 punktów)
Wydaje mi się, że ten temat przewyższa trochę twój poziom intelektualny. W zasadzie ja, tak jak zresztą Ty, nie bardzo orientuję się w temacie ale to nie powód bym miał piać ze złości. Włączając od czasu do czasu kanał Tvn Biznes stwierdzam z niepokojem, że większość strzałek jest czerwonych i to napawa mnie pesymizmem.
Strzałka to taki znak jak ten (>) tylko wykoślawiony do góry(znaczy dobrze), na dół znaczy źle. Kolorów Ci nie opiszę, bo nie wiem czy dobrze rozpoznaję. Mogę widzieć inaczej niż ty.

>Głupi to k... jesteś ty.
>Irytuje mnie analizowanie rzeczywistości przez pryzmat kartoflanych przepychanek
10-12-2015 06:54 
 Ocena-1 na 1
Burnham (1149 punktów)
>Włączając od czasu do czasu kanał Tvn Biznes stwierdzam z niepokojem...

No przecież o tym cały czas pisze, że polski kartoflarz ogląda TVN i zdaje mu się, że to świat cały i na podstawie tego dokonuje analizy ogólnej. Siłą rzeczy w temacie brylują ludzie jak ten Celecrin i inny ekspert, który jest takim znawcą, że jest przekonany o tym iż to USA dyktują ceny ropy i że w tym roku produkcja ropy będzie największa w historii...

www.racjonalista.pl/forum.php/s,650739#w651193

Oczywiście ktoś kto się zna jako tako w temacie wie, że jest dokładnie na odwrót i to jest jednym z głównych skutków spowolnienia gospodarczego globalnie, a nie wybór Dudy na prezydenta jak polskiemu obserwatorowi podpowiedzieli salonowi eksperci. No ale co ... wśród ludzi śledzących temat (bo to nawet nie trzeba się znać wielce) narobił by sobie poruty tak jak Kwaśniewski w 2003 roku podczas rozmowy z jednym z dyplomatów amerykańskich odnośnie wojny w Iraku, ale tutaj może brylować bo inni też oglądają TVN.
10-12-2015 07:29 
 Ocena 4 na 4
dr_an (254 punktów)
Czyżby już nie było można powiedzieć krytycznie o pomysłach PIS..Ciekawe
Mój przedmówca szybko zorientował się w moich deklaracjach PIT, tytułował mnie ekspertem i pochwalił za inwestycje w CDR. Brawa za przenikliwość
Zarzucił mi jednak niezrozumienie podstaw ekonomii światowej. Co ciekawe nie powiedział
czy posiadł takową wiedzę, czy starał się posiąść i była za trudna i dlatego obrzuca błotem
"wykształciuchów" Dalej opisuje typowego polskiego odbiorcę, nie podaje jednak czy ma na myśli mnie, czy też myśli swe składał patrząc w lustro. Sądząc z poziomu argumentów chyba jednak patrzył w lustro. Jestem otwarty na możliwości poznawcze w każdym temacie ekonomicznym wa w szczególności rynków kapitałowych i dlatego proszę oświeć mnie, nie chowaj tej wiedzy dla siebie.
shundi1981 (-4 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora
Burnham (1149 punktów)
>Czyżby już nie było można powiedzieć krytycznie o pomysłach PIS.

Ja pisałem o płytkości jaką jest analizowanie gospodarki poprzez pryzmat polskiej wojenki kartoflanej bo inaczej tego nazwać nie można.

>Jestem otwarty na możliwości poznawcze w każdym temacie ekonomicznym wa w szczególności rynków kapitałowych i dlatego proszę oświeć mnie, nie chowaj tej wiedzy dla siebie.

Ależ ja już przytoczyłem odnośniki. Spadki odnotowują w Azji czy w USA i to potężne, szczególnie w branży wydobywczej (rudy żelaza, platyna, srebro, złoto, ropa naftowa, gaz, itd.) co jest w dużej mierze wynikiem spowolnienia gospodarki Chin. W USA już są zwolnienia w sektorze paliwowym i energetycznym. Główny koncern wydobywczy świata zwolnił 60% swoich kadr w tym roku to jest około 85 tys. ludzi. Tylko w tym roku stracili 71% wartości na giełdzie. A Celecrin, który poucza w innych wątkach, że on to na ropie naftowej się zna i zgodnie z prognozami jakiegoś polskiego "eksperta" wydobycie ropy naftowej w USA będzie najwyższe w historii już błędu nie skoryguje bo niby skąd miałby wiedzieć, że od ostatniego roku 1200 wiertni naftowych w USA wyłączono, a globalne zwolnienia w tym sektorze są najbardziej widoczne właśnie w tym kraju odpowiedzialnym za około 10% udziału w globalnym wydobyciu. On po prostu tego nie wie. No, ale właśnie na tym polega zaściankowość obserwatora, że szuka odpowiedzi w polskim sejmie i polskich mediach i będzie pisał, że to polska giełda spada i bardzo chętnie połączy to z opcją polityczną, której nie lubi bo jedyne informacje jakie ma pochodzą od polskiego "eksperta". Dramat ...

Oczywiście temat jest obszerny i można więcej przytoczyć przykładów, ale po co to robić skoro ktoś twierdzi, że odpowiedzi na zagadnienie trzeba szukać wokół Prezydenta Dudy albo uważa, że USA jest naftowym hegemonem (trochę w tym prawdy jest, ale ten ktoś znowu nie rozumie dlaczego tak jest) ... po prostu się nie da bo rozmowa jest bezsensowna i zawsze będzie sprowadzona do sympatii partyjnych.
10-12-2015 13:25 
 Ocena 2 na 2
Celecrin (6386 punktów)Sloma w butach.
Podaje dwa wykresy w formacie 10 letnim.
Prosze zwrocic uwage na korelacje indeksow WIG20 i SPX500 (amerykanski 500 firm), prawie idealne do polowy 2011 roku.
Prosze wzkazac mi ukryta besse na wykresie SPX500 albowiem ja kartoflanie nie dostrzegam. Dostrzegam, ze gdybym sobie kupil indeks amerykanski to byl zarobil spore pieniadze.



Tu mamy WIG 20. Prosze mi wytlumaczyc spadek WIG-u w ostatnim roku o okolo 30%, a co jest ukryte na SPX

10-12-2015 17:58 
 Ocena 1 na 1
dr_an (254 punktów)Odp: Dymisja szefa PZU, Andrzeja Klesyka
>>po prostu się nie da bo rozmowa jest bezsensowna i zawsze będzie sprowadzona do sympatii partyjnych<.
Zupełnie milej się pisze, bez wycieczek osobistych. Pozwolę sobie na taki teoretyczny scenariusz, oraz na na teoretyczne pytanie co byłoby z rynkiem akcji w Polsce..GDYBY:
W maju 2015 prezydentem RP został Jerzy Ygrekowski z Partii XYZ mającej szanse na większość parlamentarną. Partia XYZ ma precyzyjny program zmniejszenia deficytu budżetowego i pobudzenia eksportu. Realnym jest że odbiurokratyzuje gospodarkę i uprości administrację. Pewnym jest że będzie uchwalać dobrej jakości prawo, uprości system podatkowy i poprawi ściągalność podatków Zatrudni najlepszych fachowców w radach nadzorczych i zarządach spółek SP. Mocno zreformuje lub zlikwiduje KRUS, wprowadzi konkurencję dla NFZ. Ograniczy wydatki ZUS (branżowe, zwolnienia lekarskie), zalimituje i zracjonalizuje wydatki w służbie zdrowia (koszyk świadczeń gwarantowanych, przekształcenie części szpitali w szpitale opieki długoterminowej). Odbuduje kapitałowy filar emerytalny. Stworzy znaczące preferencje dla mikroprzedsiębiorstw, oraz rozpocznie innowacyjny program inkubatorów technologicznych na styku uczelnia i przedsiębiorstwo. Zreformuje kształcenie pod kątem potrzeb rynku pracy. Partia XYZ wskazuje świetnych i doświadczonych fachowców do Rady Polityki Pieniężnej i prezesa NBP i faje pewność odpowiedzialnej polityki fiskalnej i monetarnej...
MOJE PYTANIE : Jak Waszym zdaniem wyglądałby rynek akcji po pół roku w okresie zwanych rajdem Świętego Mikołaja, jak powinien zachować się kurs PLN???
Celecrin (6386 punktów)
>MOJE PYTANIE : Jak Waszym zdaniem wyglądałby rynek akcji po pół roku w okresie zwanych rajdem Świętego Mikołaja, jak powinien zachować się kurs PLN???
Srednia P/E lub C/Z w USA to 24 w Polsce 14. Przyjmuje ze byloby 20, czyli WIG20 bylby wyzszy o 50% od tego z poczatku roku? Ech naprawde...powiem szczerze ze szkoda mi takich firm jak wspomniany CD RED na polskiej badziewnej gieldzie. Tu jest C/Z jest bliski 8 jego konkurenci w USA maja C/Z bliskie 28. Naprawde jeszcze troche a polskie firmy beda sie lokowac na NYSE, takie jak Zoltrax czy wlasnie CD RED bo ich rynkiem zbytu docelowym jest USA i Swiat.

Jak wspomniales nie ma w Polsce kapitalu pracujacego dla emerytow. III filar istnieje? Nie stosuja go firmy, nie ma prywatnych funduszy zdrowotnych. Gielda byla potrzebna do prywatyzacji, prywatyzacje skonczono, gielda moze umrzec.
10-12-2015 19:08 
 Ocena-1 na 1
Burnham (1149 punktów)
>Partia XYZ ma precyzyjny program zmniejszenia deficytu budżetowego i pobudzenia eksportu.

No, ale co z tego, że partia miałaby "precyzyjny" plan pobudzenia eksportu skoro eksport nie zależy od interwencji państwa, a wręcz przeciwnie ? Po takim postulacie państwowym firmy raczej zaczęły by się bać aniżeli kierować nadzieją na lepsze czasy. Zresztą cały czas jest aktualna sprawa płacy minimalnej w Niemczech (pojawiają się postulaty wprowadzenia płacy minimalnej w Holandii czy we Francji) i polski rząd nigdy nie potrafił wymusić na Niemcach by jasno sprecyzowali kogo właściwie ma to dotyczyć i na jakich zasadach. W efekcie olano całą tą sprawę i przewoźnicy w większości jeżdżą na pałę po Niemczech w nadziei, że nikt nigdy tych płac minimalnych egzekwować nie będzie. Po prostu, biznes się kręci i eksport polskich usług do Niemiec nadal ma się dobrze mimo pewnej niepewności wśród przewoźników.

>MOJE PYTANIE : Jak Waszym zdaniem wyglądałby rynek akcji po pół roku w okresie zwanych rajdem Świętego Mikołaja, jak powinien zachować się kurs PLN???

Wyglądałby zasadniczo tak samo bo WIG20 (wątpię żeby nawet sensowne cięcia budżetowe zasadniczo coś poprawiły bo to jest kwestia dłuższego czasu aniżeli zapowiedzi) w dużej mierze składa się z kapitału finansowego, który notuje zyski na giełdzie kiedy udziela kredytów przynoszących zyski czyli kredytów, które da się spłacić. Natomiast w tym roku za sprawą tzw. frankowiczów powszechnie wiadomo, że z tą spłatą kredytów to jednak coś nie bardzo, a więc no powstaje pytanie o rzeczywistą wartość banków wchodzących w skład WIG20 i wygląda to tak jak wygląda. Tym bardziej, że PO zajumało pieniądze z OFE i umieściło je w ZUSie czyli poza mackami rynku finansowego WIG20 bowiem te pieniądze idą na spłatę obecnych zobowiązań. PiS wszedł z nowymi obietnicami socjalnymi - czyli zapowiedział, że weźmie jeszcze większy kredyt - co dodatkowo obciążyło ten rynek finansowy. A poza tym Belka został nagrany jak obiecywał, że w razie czego dodrukuje pieniędzy i rzeczywiście jakiejś nowe banknoty zaczęły się na rynku pojawiać. Do tego dochodzi KGHM, który również nie jest w stanie podciągnąć wskaźników, a wręcz przeciwnie i siłą rzeczy idzie to w dół. Różnica między wskaźnikami w USA, a w Polsce wynika z tego, że akurat banki amerykańskie mają tę zdolność kredytową, a w każdym bądź razie wygląda ona o wiele lepiej aniżeli polskich banków i dlatego nie ma tam takich spadków. Ale spadki również są i to potężne o czym wspomniałem w pierwszym poście w tym temacie.

www.bloomberg.com/quote/AAL:LN
www.bankie(*)profile/quote.html?symbol=KGHM

Wystarczy sobie ustawić te wykresy na 5 lat by zrozumieć dlaczego KGHM nie może podciągnąć tego wyniku. Po prostu, gospodarka globalnie zwolniła i muszą być spadki oraz zwolnienia i tak właśnie jest.
11-12-2015 10:22 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
Napisales kilka razy ze kto sie z Toba nie zgadza jest wiesniakiem poniewaz na Swiecie jest kryzys a my wiesniacy, o tym nie wiemy, bo nie interesujemy sie. Wytlumacz wiec gdzie jest swiatowy kryzys na gieldzie? Jak go czytac? Bo to co piszesz:
>Różnica między wskaźnikami w USA, a w Polsce wynika z tego, że akurat banki amerykańskie mają tę zdolność kredytową, a w każdym bądź razie wygląda ona o wiele lepiej aniżeli polskich banków i dlatego nie ma tam takich spadków.
mija sie troche z prawda. Nie ma spadków? 50% wzrost indeksu okreslasz jako 'nie ma TAKICH spadkow'? Wolne zarty!

Co do Polski, calkowicie zaprzeczasz temu co pisales caly czas!
Cytuje:
'PO zajumało, PiS wszedł z nowymi obietnicami socjalnymi, Belka został nagrany jak obiecywał, poniewaz tlumaczysz ze kryzys na polskiej gieldzie wywolali glownie POLITYCY a nie jakis globalny kryzys. Tak w istocie jest! Kryzys na polskiej gieldzie wypracowali w trudzie, politycy przez szereg lat.

Nie sadz ze Twoj belkot traktuje powaznie, na przyklad NBP nie drukuje pieniadza, bo jakby to robil to by pojawila sie inflacja a w Polsce mamy chyba deflacje, nie? KGHM nie ma wplywu na cene miedzi, ale spadek cen surowcow nie powinien miec znaczenia dla polskiej gieldy bo mamy tez spolki te surowce przetwarzajace (Hutmen, Impexmetal, Stalprodukt, Kety, Stynthos, Azoty, Lotos, Petrochemia Plock).
Na sytuacje na WIG wplyw mialy decyzje polityczne: Gmeranie przy OFE, podatek od KGHM (wszedl w zycie od polowy 2012), gmeranie przy kopalniach, zmuszanie koncernow energetycznych do kupowania nierentownych kopalni (Tauron), pomaganie KWK zabilo JSW i Bogdanke, wrogie przejecie Bogdanki przez Enee (wymuszone przez decyzje polityczne). Politycy decyduja od kilku lat o cenach na polskiej gieldzie, a nie sytuacja polityczna w Wenezueli.
Burnham (1149 punktów)
Ja nie napisałem słowem o jakimś kryzysie globalnym - po prostu nie potrafisz odczytać tego co czytasz. Pisałem o spowolnieniu gospodarczym, a to różna rzecz. Jedyny kryzys jaki można gołym okiem zauważyć ma miejsce w sektorze wydobywczym (a nie globalnym) o czym pisałem już wcześniej co najmniej raz. Mimo to nadal piszesz coś o jakimś podatku kopalnianym i że to głównie dlatego KGHM idzie w dół. Już wysyłałem ci link, gdzie możesz znaleźć odpowiedź dlaczego KGHM idzie w dół i nadal będzie szedł tym torem przez jakiś czas. Główny koncern wydobywczy świata, przy którym KGHM to maluch, zwolnił w tym roku 60% pracowników. Natomiast ty olewasz tego typu informacje, o której dowiedziałeś się dopiero ode mnie, bo masz w głowie gotową ideologiczną odpowiedź, że spadek wartości KGHM to kwestia podatku kopalnianego nałożonego przez państwo, co jest bzdurą. Taką samą bzdurą jak twierdzenie, że USA to hegemon naftowy i że kiwnięciem palca potrafią zadecydować o cenach ropy, jak to w innym temacie jakiegoś użytkownika pouczałeś niczym ekspert.

A jak masz problem z zagranicznymi portalami, gdzie tego typu informacje są banałem, a nie opowieścią na miarę "Protokołów mędrców Syjonu" tak jak to odbiera polski odbiorca, to tutaj masz raport RPP. Prześledź sobie ile razy padają tam określenia "Chiny" czy "taniejące surowce", a ile razy kogoś tam interesuje "zamieszanie polityczne".
www.nbp.pl(*)lacji/raport_listopad_2015.pdf
Celecrin (6386 punktów)
>Ja nie napisałem słowem o jakimś kryzysie globalnym
To o jakim pisałeś o kartoflanym?
10-12-2015 12:46 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>>Cała giełda pikuje w dół jakby na świecie była jakaś większa sprawa.
>Drobne sprostowanie polska giełda pikuje, ...ale jakby w Polsce była jakaś większa sprawa.
Chodzilo mi o to, ze polskie indeksy byly skorelowane zwykle z zagranicznymi. Jakis czas na przyklad z amerykanskim. Taka skala spadku 6-7 letnie dolki to zwykle jakas globalna tragedia. Globalna bessa.
Doskonale zdaje sobie sprawe co sie dzieje w Polsce i wielokrotnie pisalem na tym Forum o psuciu gieldy przez PO, bo zaczal Rostkowski i Aleksander Grad, wyprzedaza resztowek. Utrudnilo to pelne odbicie sie po zalamaniu, potem przyszly OFE, podatek od KGHM i na koniec zniszczenie energetyki i gornictwa na gieldzie (pierwsza padla ofiara JSW).
Juz same resztowki, tryb ich sprzedazy powodowal ze nikt ze zdrowym umyslem nie inwestowal na WIG20
10-12-2015 18:16 
 Ocena 1 na 1
dr_an (254 punktów)
Chodzilo mi o to, ze polskie indeksy były skorelowane zwykle z zagranicznymi<..Dokładnie tak było i przestało być. Ująłeś precyzyjnie. I świadczy to tym z "jakichś" powodów ze spółkami polskimi jest źle. Jak widać z innych postów jest wiele hipotez czemu tak jest
Szczepanik (821 punktów)
Duży błąd PIS.
Prezesa zarządu, który ma takie wyniki się nie zwalnia choćby wierzył w UFO.

Mam nadzieję, że to ostatni taki duży błąd PiS.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365