 |
Lichwiarze międzyplanetarni Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-12-2015 21:25 | Arminius (25555 punktów) | Lichwiarze międzyplanetarni
1 na 3 | "Star Trek" i "Star Wars" to kultowe produkcje mające dziesiątki milionów wiernych fanów na całym świecie. To również dwa obozy rywalizujących ze sobą miłośników gwiezdnej fantastyki jak i dwóch świetnie funkcjonujących maszynek do robienia pieniędzy - jeszcze bardziej ze sobą konkurujących. Relacje - o których tu mowa - są trochę jak między pepsi colą a coca colą. Są między nimi oczywiście podobieństwa. Jest ich wiele - to wynika z tematyki w jakiej są osadzone fabuły tych obrazów filmowych. Jest nawet wzajemne przenikanie się wątków i są - podobno - wzajemne zapożyczenia. Ale różnice także są - i jest ich niemało. Uważa się, iż "Star Trek" wpasowuje się w konwencję kosmicznego westernu. Co poniekąd nie dziwi zważywszy na zaplecze kulturowe jego twórcy. "Star Wars" natomiast ma być bardziej "kosmiczną operą" zainspirowaną "Opowieściami Okrągłego Stołu" oraz "Sagą o Beowulfie". Ale największa różnica tkwi w potraktowaniu nauki przez autorów scenariuszy obydwu serii. Star Trek jest zdecydowanie bardziej "scientifically accurate" i dlatego bywa zawsze określany jako obraz z gatunku science fiction. Natomiast jego rywal to niczym nieograniczona fantazja - i dlatego klasyfikuje się go jednoznaczne jako "science fantasy". Jest jeszcze coś, co różni te produkcje. W "Star Trek" - w przeciwieństwie do "Star Wars" - występują Ferengi - pozaziemska rasa, o bardzo wyrazistych cechach tak fizjologicznych jak i kulturowych. Są niskiego wzrostu, śniadej cery, mają rozlazłe, kartoflane oblicza, z których emanuje złowieszczy wzrok. Chodzą pochyleni, posuwistymi krokami. Mają opinię raczej nie inteligentnych lecz chytrych i przebiegłych. Mężczyźni dbają o charakterystyczne uczesanie. Jest to rasa wiecznie migrująca, nie posiadająca stałego miejsca zamieszkania. Są chciwi, nie można im ufać, opętani żądzą zysku. Najlepiej realizują się w zawodach lichwiarzy, handlarzy oraz karczmarzy. Wcielają w życie drobiazgowo opracowany plan który ma przynieść profity ich rasie, kosztem innych nacji. Samce Ferengi cenią sobie ludzkie samice i pałają do nich pożądaniem. Nieustannie próbują - wcielając w życie swój plan - wkradać się w łaski ludzi pochlebstwami i łapówkami. I wreszcie - last but not least - podejrzewani są o uprawianie kanibalizmu. Po zapoznaniu się z etnotypem Ferengi jak wyżej - nasunęło mi się natychmiast jednoznaczne skojarzenie. Sądziłem jednakże, iż jest to przejaw mojego niezdyscyplinowanego subiektywizmu. Jakież było moje zdumienie, kiedy moje subiektywne asocjacje zostały kategorycznie zobiektywizowane przez najwyższe w owej materii autorytety. Otóż - jak wspomniałem - z powodu kultowego charakteru produkcji jak wyżej - kręci się wokół nich potężny showbiznes. Filmy owe obrosły więc we wszelakiego rodzaju dewocjonalia i parafernalia. Do kategorii takowej należy - między innymi - księga zatytułowana "Religions of Star Trek" niejakiego Ross S. Kraemera. I cóż się okazuje. Otóż w owej księdze religii stwierdza się bez ogródek, iż: " Religia Ferengi wydaje się być niemalże parodią judaizmu. Krytycy wskazali na niepokojąc korelacje pomiędzy cechami Ferengi a stereotypowymi negatywnymi opiniami na temat Żydów". Z kolei publicysta Jonah Goldberg stwierdził, iż Ferengi z odcinka "The Next Generation" zostali sportretowani jako "szemrani biznesmeni z biczami, którzy wyglądają jak połączenie nazistowskich karykatur Żydów oraz wampira Nosferatu". Pikanterii swoistej takim opiniom dodaje fakt, iż wielokrotnie w rolę czołowych postaci Ferengi wcielali się......aktorzy pochodzenia żydowskiego. Wygląda więc na to, iż owa analogia między Ferengi a Żydami nie jest przypadkowa. Jednakże w związku z tym rodzi się pytanie o jej genezę? Trudno tutaj pokusić się o pewną odpowiedź. Można stawiać tylko mniej lub bardziej prawdopodobne hipotezy. W moim odczuciu sedno problemu tkwi w osobowości, światopoglądzie i karierze zawodowej twórcy serii "Star Trek" - Gene Roddenberry. Urodzony w Teksasie, żyjący w Kalifornii, mający za sobą udział w II wojnie w charakterze pilota oraz karierę policjanta, Roddenberry ostatecznie zajął się naprzód pisaniem, a potem stworzył "Star Trek". Jego osobowość to zbiór prostych (czasami wręcz dosadnych) i szczerych cech/wartości "frontiermena" z "Południowego - Zachodu" - mającego jednoznaczną opinię na temat subkultury żydowskiej. Generał Patton (drugowojenny, amerykański bohater) - mający także w przedmiotowej materii poglądy jednoznacznie wykrystalizowane - to najlepsze exemplum takiej właśnie osobowości. Nie jest też wykluczone, iż kreacja Ferengi (o takowym właśnie etnotypie) była odreagowaniem - typu katharsis - kontaktów z przedstawicielami branży wydawniczej a później showbiznesu, w którym od reprezentantów nacji żydowskiej aż gęsto. W takej formule byłaby tutaj analogia do "Żydostwa w Muzyce" Richarda Wagnera, powstałego - jak się przypuszcza - w dużym stopniu po niemiłych doświadczeniach niemieckiego kompozytora, w muzycznym światku Paryża pierwszej połowy 19 wieku - w którym pełno było różnorakich żydowskich impresario. Jest także w biografii Roddenberrego intrygujący szczegół. Otóż był on wolnomyślicielem, agnostykiem, może nawet ateistą. Miał niebanalne, idące często pod prąd, poglądy na otaczającą go rzeczywistość. Kiedy w 1946 roku żydowscy terroryści z Irgunu wysadzili w powietrze hotel "King David" w Jerozolimie - skutkiem czego zginęło kilkadziesiąt osób - amerykańska opinia publiczna generalnie potraktowała ów akt jako czyn moralnie dopuszczalny walczących o wolność. Gdy zaraz potem doszło do zamachu bombowego w Bejrucie ze strony Muzułmanów - potępiła go jako przejaw brutalnego terroru. Roddenberry zaś potępił bez różnicy obydwa zamachy - wskazując na silną - jego zdaniem - motywację religijną stojącą za nimi. Zważywszy na czas wyrażenia tej opinii, wypada zauważyć, iż był to pogląd nad podziw wyważony i obiektywny. Zdaje się ,że człowiek miał pierwszorzedną intuicję. en.wikipedia.org/wiki/Ferengi | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 6 Recepcjonista (424 punktów) (zablokowany) | Skąd u ciebie to zafiksowanie na tematyce związanej z Żydami? Wszędzie ich widzisz, prawie tylko o nich piszesz. Przypomina mi to obsesję niektórych homoseksualistów, którzy poprzez atakowanie homoseksualizmu próbują wyprzeć się swojej orientacji seksualnej.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Przesada | "Wszędzie ich widzisz, prawie tylko o nich piszesz".
Przesada i to gruba. O "nich" piszę tak w 35 - 40 %. Proszę sobie zweryfikować moje wątki.
"Przypomina mi to obsesję niektórych homoseksualistów, którzy poprzez atakowanie homoseksualizmu próbują wyprzeć się swojej orientacji seksualnej".
To jest konstatacja na poły homofobiczna. Nie sądzi Pan?
|
|
|  | 2 na 2 | atlantyda1 (3 punktów) | Odp: Przesada | Jednak da się zauważyć, że rasy że Star Treka mają zapożyczenia od ludzkich nacji czy kultur: Klingonowie to Mongołowie z czasów ich świetności, Wolkanie mają coś z Japończyków, Ferengi to parodią bardziej krwiożerczych biznesmenów (może trochę to i Żydzi) w świecie Star Treka gdzie nie ma już pędu za forsą. Ciekawe komu się inne rady z kim kojarzą?
|
|
|  | 2 na 2 Recepcjonista (424 punktów) (zablokowany) | >"Wszędzie ich widzisz, prawie tylko o nich piszesz". >Przesada i to gruba. O "nich" piszę tak w 35 - 40 %. Proszę sobie zweryfikować moje wątki. Niestety, nie mam możliwości wyłapać twoich wątków, tylko posty, co nie zmienia faktu, że na tym forum jesteś jedyną osobą, która publikuje wątki anty żydowskie. Jesteś takim Koraszewskim à rebours. Nadal nie wiem skąd u ciebie ta obsesja dotycząca Żydów, obojętne 35 czy 40 procentowa.
>"Przypomina mi to obsesję niektórych homoseksualistów, którzy poprzez atakowanie homoseksualizmu próbują wyprzeć się swojej orientacji seksualnej". >To jest konstatacja na poły homofobiczna. Nie sądzi Pan? Badania naukowe wykazały, że najbardziej zagorzałymi homofobami są homoseksualiści, którzy wypierają swoją orientację. Ja nie atakuję homoseksualistów, więc strzeliłeś w płot.
|
|
| |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | Wiedzieć co w trawie piszczy | "Badania naukowe wykazały, że najbardziej zagorzałymi homofobami są homoseksualiści, którzy wypierają swoją orientację. Ja nie atakuję homoseksualistów, więc strzeliłeś w płot".
Mój znajomy homoseksualista uważa taką wypowiedź za uwłaczającą mu jako reprezentantowi tej orientacji seksualnej. A że z badań naukowych może wynikać co innego - to już inna historia. Podobnie jest z Żydami. Z jawnych badań przeprowadzonych naukowo wynika - na przykład - iż 53 % Żydów w Izraelu popiera egzekujcje pozasądowe Palestyńczyków. Jak ja o tym napiszę - to Pan stwierdzi, iż jest to "wątek antyżydowski".
"Nadal nie wiem skąd u ciebie ta obsesja dotycząca Żydów, obojętne 35 czy 40 procentowa".
Lobby zydwoskie i syjionistyczne ma w USA bardzo duży wpływ na wybór tamtejszego prezydenta, który - zkolei - ma ogrom władzy w ręku, takiej władzy, która może wpływać także w sposób bezpośredni na mój czy pański los. Przykład: Hilary Clinton jest wielce prożydowska i proizraelska - i jako taka zostanie wsparta przez sporą częśc (jeżeli nie większość) tego lobby. Jeżlei zostanie prezydentem USA może rozpętać - z poduszczenia tego lobby - jakąś kolejną idiotyczną antyislamską awanturę na Bliskim Wschodzie. I Polska może wziąc w niej udział - tak jak to było w Iraku czy Afganistanie. A wtedy w ramach retorsji "terroryści" islamscy mogą - na przykład - wysadzić stację metra w Warszawie. Dlatego jak najbradziej wskazane jest wiedzieć co w trawie piszczy na odcinku żydowskim. Pan też powinien się tym piszczeniem interesować.
|
|
| | |  | 1 na 1 Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Wiedzieć co w trawie piszczy | >Dlatego jak najbradziej wskazane jest wiedzieć co w trawie piszczy na odcinku żydowskim. Pan też powinien się tym piszczeniem interesować. Ja się tym proszę pana bardzo tym interesuję. Mogę panu podyktować listę moich ulubionych żydowskich reżyserów. Na A to będzie Abrams, Allen, Arnowfsky. A z tych bliższych to Forman i Polański.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | Właściwy kurs | "Ja się tym proszę pana bardzo tym interesuję. Mogę panu podyktować listę moich ulubionych żydowskich reżyserów. Na A to będzie Abrams, Allen, Arnowfsky. A z tych bliższych to Forman i Polański".
Tak trzymać - i rozszerzyć swoje zainteresowania na inne kategorie zawodowe, zwłaszcza n afinansistów i polityków.
|
|
| | | | |  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Właściwy kurs | >Tak trzymać - i rozszerzyć swoje zainteresowania na inne kategorie zawodowe, zwłaszcza n afinansistów i polityków.
Widzę, że pan reprezentuje kurs na "Synekdochę, Nowy Jork" podczas gdy pozostali wolą obsypaną nagrodami "Adaptację" w której mówi się trochę o Darwinie. Ja zaś lubię "Być jak John Malkovich".
|
|
| | |  | 1 na 1 Recepcjonista (424 punktów) (zablokowany) | Odp: Wiedzieć co w trawie piszczy | > "Badania naukowe wykazały, że najbardziej zagorzałymi homofobami są homoseksualiści, którzy wypierają swoją orientację. Ja nie atakuję homoseksualistów, więc strzeliłeś w płot".> >Mój znajomy homoseksualista uważa taką wypowiedź za uwłaczającą mu jako reprezentantowi tej orientacji seksualnej.Nic na to nie poradzę, że twój znajomy homoseksualista uważa, że wyniki badań są dla niego uwłaczające. > "Nadal nie wiem skąd u ciebie ta obsesja dotycząca Żydów, obojętne 35 czy 40 procentowa".> >Lobby zydwoskie i syjionistyczne ma w USA bardzo duży wpływ na wybór tamtejszego prezydenta, >>Dlatego jak najbradziej wskazane jest wiedzieć co w trawie piszczy na odcinku żydowskim. Pan też powinien się tym piszczeniem interesować.No nie, wiadomo przecież, że Żydzi rządzą światem  , mnie tylko interesuje skąd u ciebie wzięła się ta antyżydowska fobia. Bo wiesz, z mlekiem matki tego się nie nabywa.
|
|
| | | |  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | |
|
| | | |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | Krynica wiedzy wszelakiej | "No nie, wiadomo przecież, że Żydzi rządzą światem, mnie tylko interesuje skąd u ciebie wzięła się ta antyżydowska fobia. Bo wiesz, z mlekiem matki tego się nie nabywa".
Jeżeli wiadomo, że Żydzi rządzą światem - a tak Pan chyba twierdzi - to odpowiedział Pan sobie na postawione pytanie. Wiadomo jest , że się nie lubi tych co rządzą światem.
Wiedza - o której mowa - rzecz jasna nie ma nic wspólnego z laktacją. Nie wypływa z matczynych sutek. Onie bierze się z lektury książek, prasy i dogłębnej a obiektywnej obserwacji aktualnej rzeczywistosci.
|
|
| | | | |  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Krynica wiedzy wszelakiej | > Jeżeli wiadomo, że Żydzi rządzą światem - a tak Pan chyba twierdzi - to odpowiedział Pan sobie na postawione pytanie. Wiadomo jest , że się nie lubi tych co rządzą światem.Bo władza, ale nawet nie każda, uznaje nad sobą tylko sąd boży. Tym co chcą rządzić światem nie straszne trybunały, konstytucje i pedały. A jeśli oprócz pasji i seksapilu władza ma pieniądze, to na pewno pożyczone od żydów. <P>Wciąż pan, panie Krynicki, nie wypowiedział się dostatecznie na temat zasadniczo ważny -Brakteaty. Mennice krzyżackie wybijały do 1360 roku srebrne denary o średnicy około 15 milimetrów. Była to tzw. moneta niema. Monety te były przeznaczone dla ubogich Prusaków. Sklasyfikowano i opisano wiele brakteatów jako krzyżackie, ale co do tych z krzyżem i czterema kropkami nie ma pewności, że są krzyżackie. Wikipedia: W latach 1250-1294, uprawnienia mennicze posiadali: Sambor II, Racibor; Świętopełk II, Warcisław II, Mściwój II, namiestnicy władający Pomorzem w imieniu Przemysła II, Władysława, czy czeskich Przemyślidów, w tym książęta inowrocławscy. Dodatkowo uprawnień menniczych możemy się spodziewać wśród klasztorów cysterskich w Łeknie, Oliwie czy Żarnowcu. Swoją monetę wybijali też zapewne biskupi włocławscy i warmińscy. Także rozdrobnienie feudalne przyległych do zakonu księstw polskich poszerzało krąg emitentów naśladujących monety krzyżackie. Zatem na obszarze bezpośrednio przyległym do państwa zakonnego istniało wiele potencjalnych ośrodków menniczych, które bijąc własną monetę były pod wpływem monety zakonnej, tak pod względem stopy, jak i techniki.
|
|
| | | | |  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | >Wiedza - o której mowa - rzecz jasna [...] bierze się z lektury książek, prasy i dogłębnej a obiektywnej obserwacji aktualnej rzeczywistosci. Czy pod hasłem z twojej prywatnej encyklopedii, pod hasłem mówiącym o dogłębnej a obiektywnej obserwacji aktualnej rzeczywistości, można przeczytać cokolwiek, co wskazywałoby na to, że obejrzałeś którykolwiek z wyżej wymienionych filmów?
|
|
| |  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Przesada | A czy badania naukowe wykazały czasem, że najbardziej zagorzałymi racjonalistami są recepcjoniści, którzy wypierają swoją racjonalizację?
|
|
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Lichwiarze międzyplanetarni | >"Star Trek" i "Star Wars" to kultowe produkcje mające dziesiątki milionów wiernych fanów na całym świecie. Ciekawe jak oni przyjęli do wiadomości, że Jeffrey Jacob Abrams wyreżyseruje najnowsze części obu gwiezdnych sag. Ciekawe czy międzyplanetarni lichwiarze w Star Trek XI i Star Trek Into Darkness są milsi dla otoczenia gdy zajął się nimi żydowski reżyser i producent. Steven Spielberg powiedział podobno, że 'The Force Awakens' jest jak 'second bar mitzvah' dla Abramsa. Może miał na myśli jakiś stopień wtajemniczenia kolegi po fachu? Zapewne było to wtajemniczenie rodzaju duchowego, a nie naukowego ponieważ w najnowszym jego filmie Luke Skywalker wygląda jak Jezus Zmartwychwstały.
|
|
1 na 1 | Marszalik (733 punktów) | Wszystko co można oglądnąć w Star Trekach jest odbiciem naszej rzeczywistości. Ferengi nie są wyjątkiem. Znajdziesz gwiezdnych pacyfistów, wariatów, proroków, wizjonerów, bogów... lista nie ma końca. Na ekran przeniesiono wiele ustrojów i idei, przemaglowano wielokrotnie nazim, komunizm, dyktaturę, ale także religię, tą umiarkowaną, jak i tą fanatyczną.
Z całym szacunkiem, ale informacja o podobieństwach ferengi z żydami nie powinna nikogo dziwić. Jeśli wszystko w Star Trek jest zapożyczone z naszego życia - to czemu nie mieliby się tam znaleźć także i Żydzi?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|