 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-12-2015 21:39 | Arminius (25555 punktów) | Toyota wodorowa
3 na 3 | W Islandii już na początku lat 90 - tych ubiegłego wieku niejaki Bragi Aranson, zwany "profesorem Wodorem" stwierdził, iż Islandia jest wybornym laboratorium do pracy nad "ekonomią wodorową". Kilka lat później Aranson uzyskał status sui generis bohatera narodowego a Islandia przyjęła oficjalnie projekt przekształcenia się w ciągu najbliższych 35-40 lat w ekonomię opartą całkowicie na paliwie wodorowym. W chwili obecnej sytuacja nie wygląda już tak różowo - zdaje sie, iż kraj poszedł jednak w stronę produkcji elektryczności (geotermia oraz energia wód) ale oficjalnie program nadal egzystuje a wraz z nim kilka autobusów w Rejklaviku - napędzanych wodorem. Okazuję się więc, że są auta oparte o to paliwo, które - jak w filmach science fiction - spalają wodór i wydzielają jako produkt tej reakcji parę wodną. Po sukcesie autobusów z Rejklaviku wielki przemysł samochodowy zainteresował się nową opcją. Kilka miesięcy temu firma Toyota wypuściła na rynek model całkowicie napędzany wodorem - Toyotę Mirai. I nie jest to żadna "maskotka" z ograniczonymi możliwościami i właściwościami. Osiąga prędkość do 175 km n godzinę, do 100 km przyśpiesza w 9.6 sekund, zasięg ma ok. 480 kilometrów, proces zatankowania zabiera ok. 10 minut . Bak jest wykonany z włókien węglowych - jest bardzo wytrzymały i .. bezpieczny - bo wiadomo, ż wodór może przywoływać nieciekawe asocjacje. W przyszłym roku Honda ma wypuścić swój wodorowy model, zainteresowani są tez nim Nissan i Ford. Upowszechnienie się wodorowych pojazdów w dużym stopniu rozwiązałoby problem zanieczyszczeń i smogu - tak bardzo dający się we znaki polskim miastom i miejscowościom ( bo smog - warto o tym wiedzieć - jest większy nad Krynicą, Rabką, Zakopanem, Muszyną niż w Krakowie czy na Śląsku - nie darmo przecież pobierają tam opłatę klimatyczną). Auto wodorowe ma niezłe perspektywy ale są tez poważne problemy do rozwiązania. Raz że jest on drogie - co poniekąd normalne, gdyż na razie jest to niszowy produkt. Dwa, zaplecze do jego funkcjonowania jest w powijakach ( stacje wodorowe) - co czyni użytkowanie auta trochę problematycznym i uciążliwym. Ale wraz z rozwojem technologii problemy owe mogą być w znaczącym stopniu zniwelowana, zwłaszcza jeżeli pojawią się subsydia państwowe do tej branży - co już ma miejsc e Japonii. Jest jeszcze inny problem, mianowicie jego ekologiczność (nature friendly). Otóż produkcja takiego auta nie jest czysta, zostawia antropopresyjny ślad - chociaż nie większy niż produkcja standardowego pojazdu. Gorzej jest z produkcją paliwa do tego auta - bo tutaj ów ślad jest znacząco większy i wskazane byłoby opracować bardziej ekologiczne technologie pozyskiwania wodoru - nad czym podobno się pracuje. Ponadto - o czym już wspomniano - auto owo nie generuje zanieczyszczeń tylko wodę w postaci pary wodnej i to dużych ilościach.. Ale w kontekście globalnego ocielenia taka para jest właśnie zanieczyszczeniem - bo jest bardzo mocnym gazem cieplarnianym, podobnie jak C02. Z zanieczyszczeniami jak z truciznami - wszystko zależy od dawki, natężenie, źródła i miejsca emisji i innych względnych czynników. Para wodna generowana przez auta pochodziłaby z procesu spalania wodoru przy udziale tlenu - więc chyba (nie jestem tego pewien) nie byłaby wartością dodaną - tak jak CO2 pochodzący ze spalania paliw kopalnych - co oznaczałoby, iż wpasowywałaby się w naturalne cykle zachodzące w przyrodzie - be znaczącego naruszania jej równowagi, zwłaszcza że para wodna jest czynnikiem krótkotrwałym, efemerycznym nie trwa w naturze przez kilkadziesiąt lat - jak C02 - powodując efekt zwielokrotnionej akumulacji. Jednakże - na wszelki wypadek - byłoby wskazane ową parę wodną wyłapywać ( na przykład poprzez opracowanie technologii zamieniania jej w stan pierwotny, czyli w wodę w stanie ciekłym), tak ze względów ekologicznych jak i bardzo praktycznych. Odzyskaną w ten sposób wodę można przecież wykorzystywać w różnoraki sposób ( a czeka nas wielki deficyt wody, także w Polsce), a poza tym przecież duże ilości aut wydalające duże ilości parę wodnej na autostradzie, primo - w określonych warunkach meteorologicznych - błyskawicznie wygenerują gęstą mgłę z określonymi konsekwencjami bądź też - jeszcze czarniejszy scenariusz - zamienią asfalt autostrady w lodową taflę. Problemów - jak widać - trochę do przezwyciężenia jest ale potencjał także istnieje i ulegnie on automatycznie wzmocnieniu - w sytuacji gdy tylko z takich czy innych względów zdrożeją paliwa kopalne. sbeta.iol.(*)ong-with-hydrogen-cars-1856818 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 |
 | 1 na 3 | Celecrin (6386 punktów) | Karmienie trolla | Nie karm trolla. Istotne są tylko wątki o Żydach, ten tutaj spełnia rolę statystyczna. Arminius wyznaczyl sobie że co 3 będzie rasistowski.
|
|
|  | 3 na 3 | Arminius (25555 punktów) | Karmienie głodnego wiedzy | "Nie karm trolla. Istotne są tylko wątki o Żydach, ten tutaj spełnia rolę statystyczna. Arminius wyznaczyl sobie że co 3 będzie rasistowski".
Wątki o Żydach też są istotne. Z pana wpisu wnoszę, iż podekscytowany, z niecierpliwością oczekuje Pan następnego? Miałem w planie napisać coś o dwutlenku węgla w kontekście globalnego ocieplenia. Ale odłożę ten temat na później, w zamian będzie coś " o Żydach". Jak zwykle z podlinkowaniem do materiałó weryfikujących.
|
|
| |  | 7 na 7 | Lilly Amina (4723 punktów) | Odp: Karmienie głodnego wiedzy |
> Wątki o Żydach też są istotne.Podobnie jak wątki o Francuzach, Anglikach, Włochach, Słoweńcach, Finach, Argentyńczykach, Kanadyjczykach, Wietnamczykach... Ach, i oczywiście o Eskimosach.
|
|
| | |  | 7 na 7 | Andrzej Bogusławski (52269 punktów) | . Wątki o Żydach też są istotne.> Podobnie jak wątki o Francuzach, Anglikach, Włochach, Słoweńcach, Finach, Argentyńczykach, Kanadyjczykach, Wietnamczykach... Ach, i oczywiście o Eskimosach.Co też Pani opowiada? Wątki o Żydach są istotne, no może jeszcze o Niemcach dla wykazania wielkości narodu tego, w przeciwieństwie do np. Ruskich głupoli. www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,648535#w648737Zdrowych i wesołych Świąt. @@@ .
|
|
| | | |  | | Arminius (25555 punktów) | Pewnie że istotne są | "Co też Pani opowiada? Wątki o Żydach są istotne..."
Pana opinia sprawia mi szczególną satysfakcję. W końcu I pan uznał istotność takowych wątków. Jako wyraz uznania dla Pana stanowiska w sprawie - daję Panu plusa
|
|
| | | | |  | | Andrzej Bogusławski (52269 punktów) | Odp: Pewnie że istotne są | . Co też Pani opowiada? Wątki o Żydach są istotne, no może jeszcze o Niemcach dla wykazania wielkości narodu tego, w przeciwieństwie do np. Ruskich głupoli. www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,648535#w648737> >>> A widzi Pani. Wielu sobie życzy tych wątków, bo są istotne. Nie mam wyjścia, vox populi vox dei.> Pana opinia sprawia mi szczególną satysfakcję. W końcu I pan uznał istotność takowych wątków. Jako wyraz uznania dla Pana stanowiska w sprawie - daję Panu plusa.@@@ .
|
|
| | |  | | Arminius (25555 punktów) | Odp: Karmienie głodnego wiedzy | "Wątki o Żydach też są istotne. Podobnie jak wątki o Francuzach, Anglikach, Włochach, Słoweńcach, Finach, Argentyńczykach, Kanadyjczykach, Wietnamczykach... Ach, i oczywiście o Eskimosach".
Ależ oczywiście, proszę je czem prędzej zamieszczać. Czy mogłaby Pani zacząć od końca... to jest od Inuitów (na wszelki wypadek proszę nie używać nazwy "Eskimos"; wielu Inuitów sobie tego nie życzy)? Z tych wszystkich ludów wymienionych przez Panią, Inuici zdają się być najbardziej intrygujący. Aby Panią zachęcić - daję Pani plusa.
|
|
| | | |  | 3 na 3 | Lilly Amina (4723 punktów) | > Z tych wszystkich ludów wymienionych przez Panią, Inuici zdają się być najbardziej intrygujący. Aby Panią zachęcić - daję Pani plusa.Dziękuję  Kto wie, co napiszę w święta z nudów
|
|
| | | | |  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | > Dziękuję Kto wie, co napiszę w święta z nudów  Może coś o tych brakteatach co to miała się pani o nie zapytać kolegi numizmatyka. Godne uwagi są także brakteaty, które mennice krzyżackie wybijały do 1360 roku dla ubogich Prusów. Wśród nich także możemy znaleźć wspomniany wcześniej krzyż z czterema kropkami. Co do nich nie ma jednak pewności czy były krzyżackie czy też pochodziły od Sambora II, Racibora, Świętopełka II, Warcisława II, Mściwoja II, od któregoś z namiestników władających Pomorzem w imieniu Przemysła II, Władysława albo czeskich Przemyślidów. A może z klasztorów cysterskich w Łeknie, Oliwie czy Żarnowcu? Swoją monetę wybijali też zapewne biskupi włocławscy i warmińscy.
|
|
| | | | | |  | | Lilly Amina (4723 punktów) | > >Dziękuję Kto wie, co napiszę w święta z nudów  > Może coś o tych brakteatach co to miała się pani o nie zapytać kolegi numizmatyka.Kolega jest na długim urlopie  Wróci po 4 stycznia i nie omieszkam z nim porozmawiać.
|
|
| | | |  | 2 na 2 | Jacholek (5699 punktów) | > "Wątki o Żydach też są istotne.Nastąpiło wyraźne zboczenie z tematu głównego tego wątku. A myślałem że się czegoś ciekawego dowiem na temat paliwa wodorowego. Wydaje mi się iż są małe szanse na jego rozpowszechnienie zważywszy niebezpieczeństwa z nim związane. Wszak kiedyś to się źle skończyło w przypadku sterowców wiadomosci(*)rofe-sterowca-hindenburg/q89pf
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | Wodór wybuchowy? | Podrzucam Panu link do obszernego tekstu na temat planów wodorowej ekonomii na Islandii - i co z tego wyszło i dlaczego. Co do skojarzeń ze sterowcem Hindenburg (jak to wystapiło u Pana) - jest na ten temat w tekscie do którego podałem link w głównym wątku. Bak pojazdu jest - tak twierdzą - bardzo bezpieczny i jest zrobiony ze specjalnych włókien węglowych. Ryzyko jego zapalenia się i wybuchu jest znacznie mniejsze od ryzyka zapłonu baku czy silnika w aucie konwencjonalnym www.worldwatch.org/node/4664"Of course, if you mention hydrogen as a means to power transportation, many people will think of the Hindenburg, the airship that exploded in a vast ball of flame over New Jersey in 1937. But there is an extremely low danger of that happening with a hydrogen car, since the fuel cells are encased in tanks that are bulletproof. In fact, you have much more chance of being blown up by a traditional petrol tank in a crash".
|
|
| | |  | | Arminius (25555 punktów) | Vox populi vox dei | "Co też Pani opowiada? Wątki o Żydach są istotne, no może jeszcze o Niemcach dla wykazania wielkości narodu tego, w przeciwieństwie do np. Ruskich głupoli".
A widzi Pani. Wielu sobie życzy tych wątków, bo są istotne. Nie mam wyjścia, vox populi vox dei.
|
|
 | 1 na 1 | -jad- (18783 punktów) | Odp: Toyota wodorowa | |
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|