 |
Karawanseraj na jedwabnym szlaku Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-02-2016 11:14 | Arminius (25555 punktów) | Karawanseraj na jedwabnym szlaku
1 na 1 | Długodystansowy pociąg towarowy z 32 kontenerami pokonał trasę ok. 10.5 tysiąca km. ze wschodniochińskiej prowincji Zheijang - przez Kazachstan i Turkmenistan - do Teheranu w ciągu niespałna 14 dni, jadąc przeciętnie ok. 700 km na dobę. czas ów jest o jeden miesiąc krótszy w porównaniu z morskim transportem na trasie Szanghaj - irański port Bandar Abbas w Zatoce Perskiej. Oszczędność czasu jest olbrzymia i oznacza możliwość dokonania dużych oszczędności - czyli osiągnięcia dużych zysków. Czas jak wiadomo to pieniądz. Zdarzenie powyższe jest przejawem nowej odsłony w zawsze dobrych relacjach irańsko - chińskich, która nastąpiła dzięki przełamaniu impasu w stosunkach Iran - Zachód - po zawarciu niedawno atomowego dealu między zainteresowanymi stronami i - w konsekwencji - zniesieniu sankcji wobec Iranu. Państwo to ma ambicję przekształcenia się w transportowy i logistyczny hub o znaczeniu globalnym - zważywszy na swoje położenie oraz niezwykle dynamiczny rozwój gospodarki chińskiej, która swoimi produktami ekspanduje na coraz odleglejsze rynki zbytu. W październiku 2014 r. z Budapesztu przyjechał do irańskiego miasta Zanjan luksusowy pociąg osobowy stylizowany na Orient Express. Cena przejazdu nim wynosiła dobrych parę tysięcy Euro i była wielce wyrafinowaną atrakcją turystyczną. Najistotniejsze jednakże jest to, iż przyjazd owego składu z zachodu, oraz niedawnego z kierunku wschodniego, stanowi "namacalny" dowód istniejącego już przynajmniej w swych podstawowych ramach połączenia Chin z Europą Środkową. Czy fakt ten oznacza początek nowej ery na globalnej scenie ekonomicznej, czy też stanowi kolejny krok przybliżający konflikt mocarstw zgodnie z syndromem Tukidydesa ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,697609) - z odpowiedzią na to pytanie przyjdzie jeszcze trochę poczekać. www.thegua(*)as-cargo-train-arrives-in-iran | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Abdullah (1241 punktów) | Przewiezienie jednego TEU (kontener) na trasie Chiny Europa to około 600-700USD. 32 kontenery da 22k USD - 10 dni daje średnio 2000USD przychodu. Do tego dochodzi "przepustowość" Emma Maersk zabiera na pokład 14500 kontenerów. Czyli aby ja zastąpić potrzebujesz 290 pociągów po 50 kontenerów każdy. Do tego jeszcze trzeba przyjąć ze statek opuszcza Szanghaj dziennie. Pokaz mi infrastrukturę kolejowa na trasie Chiny - Cokolwiek - która da radę przepuścić 290 pociągów dziennie. 290 pociagów oznacza jeden pociąg co 5 minut.
Nie wydaje mi sie aby pociąg w najbliższym czasie zastąpił statek. Towary które można przewieźć zamrożone czy schłodzone pójdą statkiem bo będzie taniej, towary które nie mogą czekać tak długo poleca samolotem bo 10 dni tez już mogą nie wytrzymać.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Więc po co? | "Nie wydaje mi sie aby pociąg w najbliższym czasie zastąpił statek. Towary które można przewieźć zamrożone czy schłodzone pójdą statkiem bo będzie taniej, towary które nie mogą czekać tak długo poleca samolotem bo 10 dni tez już mogą nie wytrzymać".
Po cóż więc to przedsięwzięcie i skąd optymistyczne nastroje W Iranie? O ile transport morski ma rzeczywiście dużo zalet ( ale w tym wypadku ma też jedną bardzo duzą - czas) o tyle transport drogowy czy lotniczy nie wytrzymuje z kolejowym - co zresztą jest podkreślone w podlinkowanym artykule.
|
|
|  | | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Więc po co? | >"Nie wydaje mi sie aby pociąg w najbliższym czasie zastąpił statek. >Towary które można przewieźć zamrożone czy schłodzone pójdą statkiem bo będzie taniej, towary które nie mogą czekać tak długo poleca samolotem bo 10 dni tez już mogą nie wytrzymać". >Po cóż więc to przedsięwzięcie i skąd optymistyczne nastroje W Iranie? O ile transport morski ma rzeczywiście dużo zalet ( ale w tym wypadku ma też jedną bardzo duzą - czas) o tyle transport drogowy czy lotniczy nie wytrzymuje z kolejowym - co zresztą jest podkreślone w podlinkowanym artykule.
Za wczesnego Jaruzelskiego jak raz do roku statek z niedojrzałymibpomaranczami przypłyną z Kuby do Gdyni to tez sie ludzie cieszyli. Dla Iranu - kraju od 10 lat obłożonego sankcjami - dostawa z zagranicy jest powodem do radości, bo oznacza powolna normalizacje .
A transport kolejowy nie jest konkurencja cenową dla transportu morskiego ani konkurencja czasowa dla transportu lotniczego, naprawdę jest bardzo niewiele produktów które ze względu na psucie się nie można przewieźć statkiem i nie trzeba przewieźć samolotem.
|
|
 | 1 na 1 | Burnham (1149 punktów) | Odp: Karawanseraj na jedwabnym szlaku | > Nie wydaje mi sie aby pociąg w najbliższym czasie zastąpił statek.> Towary które można przewieźć zamrożone czy schłodzone pójdą statkiem bo będzie taniej.Chiny po to przeprowadzają szlak jedwabny by ominąć Hegemona - czyli flotę USA. Koniec końców budowanie infrastruktury kolejowej wychodzi taniej aniżeli budowanie niszczycieli (tym bardziej, że lądem można w przyszłości transportować ropę naftową oraz gaz z regionu Morza Kaspijskiego - a Chiny jak i również Indie będą potrzebować zwiększonych dostaw, a wszystkiego istniejącymi rurociągami się nie puści, tak więc sens ekonomiczny tam istnieje), łodzi podwodnych czy lotniskowców mających być przeciwwagą dla US Navy. Obecnie, spore finanse trzeba przeznaczać na kontrolę Cieśniny Ormuz i na dzień dzisiejszy Chiny nie mają tam nic do gadania. www.japant(*)strait-of-hormuz/#.VssBLvnhDGgwww.worldp(*)alances-iran-with-saudi-arabiawww.washin(*)-near-contested-south-china-s/
|
|
|  | | Abdullah (1241 punktów) | > >Nie wydaje mi sie aby pociąg w najbliższym czasie zastąpił statek.> >Towary które można przewieźć zamrożone czy schłodzone pójdą statkiem bo będzie taniej.> Chiny po to przeprowadzają szlak jedwabny by ominąć Hegemona - czyli flotę USA. Koniec końców budowanie infrastruktury kolejowej wychodzi taniej aniżeli budowanie niszczycieli (tym bardziej, że lądem można w przyszłości transportować ropę naftową oraz gaz z regionu Morza Kaspijskiego - a Chiny jak i również Indie będą potrzebować zwiększonych dostaw, a wszystkiego istniejącymi rurociągami się nie puści, tak więc sens ekonomiczny tam istnieje), łodzi podwodnych czy lotniskowców mających być przeciwwagą dla US Navy. Obecnie, spore finanse trzeba przeznaczać na kontrolę Cieśniny Ormuz i na dzień dzisiejszy Chiny nie mają tam nic do gadania.> www.japant(*)strait-of-hormuz/#.VssBLvnhDGg> www.worldp(*)alances-iran-with-saudi-arabia> www.washin(*)-near-contested-south-china-s/> Pojedynczy wagon cysterna zabiera 110m3 ropy ( m.lotos.pl(*)lej/tabor/wagon_cysterna_417_f) Typowy tankowiec (niesławny Exxon Valdez) 225000m3 - szybkie dzielenie - 2250 wagony , 45 pociagów po 50 wagonów każdy. 1 pociag co 30 minut. Teoretycznie możliwe - Ale czy wykonalne? Inwestycje infrastrukturalne będą niebotyczne bo jakoś nie wierze aby obecnie istniejąca infrastruktura wytrzymała takie obciążenie. W Chinach - może - poza chinami już raczej nie.
|
|
| |  | | ZaKotem (8733 punktów) | I tory, i składy, i stacje rozładunkowe można rozbudować. To olbrzymie pieniądze, ale jednak mniejsze, niż budowa dwudziestu grup bojowych lotniskowców. Zamiast walczyć z Ameryką o oceany, Chiny mogą zmniejszyć ich znaczenie. Nie sądzę, że pociągi zastąpią statki, ale ba pewno je uzupełnią.
Wzruszają mnie nutrie.
|
|
| |  | 1 na 1 | Burnham (1149 punktów) | > Inwestycje infrastrukturalne będą niebotyczne bo jakoś nie wierze aby obecnie istniejąca infrastruktura wytrzymała takie obciążenie.Infrastruktura jest od dawna postawiona bo Kazachstan w przeszłości dostarczał ropę i gaz drogą kolejową do Chin, podobnie jak i Rosja, ale Kazachstan okazał się prężnie rozwijającym się partnerem i Rosja straciła swoją wcześniejszą mocną pozycję. Obecnie istnieje rurociąg, ale tym rurociągiem nie da się wszystkiego puścić i w razie potrzeby większych dostaw istnieje właśnie kolej. Szlak jedwabny to nie tylko drogi i koleje, ale również system gazociągów i ropociągów. Chińczycy finansują to miliardami dolarów po to by w dalszym ciągu szlak rozwijać. W przyszłości mogą postawić nowy rurociąg między Kazachstanem, a Chinami, ale to trwa dosyć długo i w razie czego będzie można wykorzystać kolej jako element dywersyfikacji. Opcji tam jest wiele, a inwestycje rosną bardzo szybko. Szlak jedwabny przynosi coraz większe zyski - na razie w obrębie dawnych republik radzieckich. Od początku 2000 roku do 2013 wymiana handlowa między Chinami, a Kazachstanem, Turkmenistanem, Tadżykistanem, Uzbekistanem, Kirgistanem wzrosła z 1,8 miliarda do 50 miliardów dolarów. Jakby na to nie patrzeć Chiny obecnie dominują w heartlandzie i zamierzają się rozszerzać z tej pozycji bo na morzach pokonać US Navy nie potrafią, a USA nie jest w stanie im przeszkodzić na lądzie. To jest potęga, której się nie da zatrzymać. www.ft.com(*)87542bf8673.html#axzz40vojouBqtinyurl.com/jl4dpcn
|
|
| Puszek Okruszek (73 punktów) | Ja sam jestem niezmiernie zadowolony, że Polska, po wizycie prez. Dudy w Chinach, nawiązała lepsze (choć nie wiemy jakie) stosunki z tym krajem. Powiem otwartym tekstem: nawet gdybyśmy mieli zostać kolonią Chin, to i tak będzie to lepsze od relacji z Chujnią Jewropejską, która chce i siebie, i nas zniszczyć.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|