Racjonalista - Strona głównaDo treści
generalnie o precesji peryhelium

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-02-2016 18:54gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
generalnie o precesji peryhelium
Ocena -1 na 5
Wedle obecnych opinii precesja peryhelium jest konsekwencją jakiegoś pola grawitacyjnego, które jest jakoś tam krzywe nieeuklidesowo,
np. 2pi jest tam mnieniejsze, czy jakoś tak...

en.wikiped(*)_problem_in_general_relativity

Tam widać finalny tzw. 'Effective radial potential energy':

V(r) = -GMm/r + L^2/2mr^2 - GML^2/c^2mr^3;

Pierwsze dwa składniki to Newton, zatem ten trzeci składnik decyduje o precesji orbit, i nie tylko.

czyli takie coś odpowiada za precesję:
GML^2/c^2mr^3 = GMh^2/c^2r^3;

OK. Podstawiamy sobie od ręki: L = mvr = mh; h = vr
i mamy takie coś:
GM(vr)^2/c^2r^3 = GM/r (v/c)^2;

czyli jak widać jest to jedynie prosta korekta rzędu II v/c.

Należy zauważyć że w tym przypadku: v = v(r),
znaczy że to jest jakaś tam funkcja zmiennej r, która się tylko nazywa: v.
======================

No i dobrze, ale cóż z tego?

Ano wystarczy wziąć wzór na energię z Lorentza (albo z STW):
E = mc^2/sqrt(1-v2/c2);

plus ogólna postać na zależność siły-energia, wprost z matmy:

f = d/dt dE/dv - dE/dr

no i liczymy to bezpośrednio:

f = 3(v/c)^2 g x gamma^5;

nas interesuje jedynie przypadek dla małych prędkości, czyli: gamma ~= 1,
ponadto mamy: v(r)^2 = h^2/r^2 oraz g = -GM/r^2;
f = -3GM h^2/c^2r^4; h = L/m.

I tak jest tu siła, zatem potncjał:

V(r) = -całka z tego f ... = -GM h^2/c^2r^3

co jest identyczne z tamtym wynikiem z OTW,
zatem samo STW poprawnie przewiduje precesje peryhelium Merkurego...
OTW nic nowego tu nie wnosi!

=============
Jeszcze raz to samo - prościej: bierzem tylko korektę energii typu:
Ek = 3/8 v^4/c^2;
ponieważ:

mc^2 / sqrt(1-v^2/c^2) = mc^2 + 1/2mv^2 + 3/8mv^4/c^2 + ...

i znowu używamy definicji siły:
f = d/dt dE/dv - dE/dr

raz: dv^4/dv = 4v^3
dwa: dv^3/dt = 3v^2 dv/dt = 3v^2 a

i trzy: dv^4/dr = 4v^2 a; należy zauważyć że: v = v(r)

składamy to:
f = 3/8 4*3 (v/c)^2 a - 3/8 4 (v/c)^2 a = 3(v/c)^2 a

jak widać korekta jest taka sama - identyczna z OTW!

Jest jasne, że ta precesja orbit jest konsekwencją samej
korekty energii (kinetycznej), a nie żadnych innych cudactw.. deformacją jakiejś tam czasoprzestrzeni, metryki nieeuklidesowe - Schwarzschilda, itp.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
Panie golonka, czy jak ci tam.. proszę nie śmiecić tu po pijaku bo... w ryj dostaniesz alkoholiku zasrany.
01-03-2016 16:11Nie na temat 
Max Golonko (1811 punktów)
Trollu z frondy. Kwestionujesz OTW, która została udowodniona na wiele sposobów!
Kiedyś, pod innym nickiem, lansowałeś absurdalną teorię stacjonarnego wszechświata!
01-03-2016 17:28 
 Ocena-2 na 4
gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
To zaledwie zabawkowe modeliki, a nie żadne teorie.

1. modeli nie dowodzi się, lecz po prostu buduje i używa.
2. natomiast teorii też nie dowodzimy, bowiem to są sformalizowane zapisy faktów.

Stacjonarny kosmos jest faktem, czyli teorią,
no a Big-Bang modelem... i w ramach tej teorii.

Analogicznie jest z TW: to jest tylko model, w ramach Teorii Eteru Lorenza;
więc nie przypadkiem ta precesja peryhelium tak elegancko tu wychodzi - wprost z definicji energii w ramach LET.
Max Golonko (1811 punktów)
>Stacjonarny kosmos jest faktem, czyli teorią,

O! TO 100% DOWÓD że Gigatron jest trollem z frondy, który próbuje ośmieszyć nasz portal.

Teoria Stanu Stacjonarnego została odrzucona bo nie była zgodna z obserwacjami. Nawet Hoyle, Bondi, Gold Lyndell-Bell czy Sandage musieli się z niej wycofać. Choć byli znakomitymi fizykami nie potrafili jej obronić i w końcu przyznali się do błędu.

Teoria Wielkiego Wybuchu jest poprawna i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.
Nie tylko zgadza się z obserwacjami to w dodatku przewidziała wiele zjawisk,
które później zaobserwowano. Dzisiaj dowodów na jej poprawność są tysiące,
a kolejne pojawiają się niemal codziennie. Wszelkie "wątpliwości" wynikały
tylko z nieznajomości i niezrozumienia tematu osoby wątpiącej.

Są oczywiście obserwacje trudne do wyjaśnienia w jej ramach ale wynika to z komplikacji zagadnienia lub braku (dokładności) odpowiednich teorii fizycznych. Sama teoria Wielkiego Wybuchu nie jest teorią fizyczną tylko kosmologiczną, a wszelkie problemy rozwiązuje w oparciu o różne teorie fizyczne. W pewnym sensie łączy różne teorie np. OTW i Model Standardowy z termodynamiką, mechaniką płynów, akustyką, elektrodynamiką, fizyką plazmy itd. Gdy udoskonalimy te teorie będzie można wyjaśnić nierozwiązane dziś zagadki. Dla przykładu rozkład promieniowania reliktowego wymaga rozwiązania równań OTW, mechaniki kwantowej i akustyki. Aż dziw, że udaje się go wyliczyć z ogromną dokładnością. Inna sprawa to niemożność analitycznego rozwiązania wielu problemów. Stosuje się wtedy metody numeryczne i symulacje, a te nie zawsze są realistyczne gdyż z samej swojej natury muszą być uproszczone.
Obecnie brakuje nam teorii, która potrafiłaby poprawnie opisać co się dzieje gdy grawitacja i mechanika kwantowa są równie istotne. Gdy taka teoria powstanie to jej przewidywania będzie można włączyć do teorii Wielkiego Wybuchu.

Ta przyszła teoria będzie musiała być zgodna z teorią Wielkiego Wybuchu, dzięki czemu będziemy mogli testować jej poprawność. Jeśli nie będzie poprawnie przewidywać ilości wodoru i helu, rozkładu promieniowania reliktowego czy stosunku różnych postaci energii i materii lub geometrii przestrzeni to trzeba będzie ją odrzucić.

Dzisiaj fizycy rozpatrują kilka takich teorii (właściwie to hipotez fizycznych, a jeśli już teorii to matematycznych) ale niestety nie dają one żadnych przewidywań dających się skonfrontować z rzeczywistością.
01-03-2016 18:09 
 Ocena-2 na 4
gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
Ekspansję kosmologiczną wykluczamy praktycznie dowolnym obrazkiem z tzw. HUDF (odległych rejonów).

Widać tam że obrazy galaktyk maleją proporcjonalnie z dystansem,
co znaczy np.: 5 razy dalej, to i 5 razy mniejszy ma być obraz
danego obiektu (galaktyki).

I dokładnie tak widać na tych obrazkach... no, a tak jest tylko w stacjonarnych warunkach!

Podczas ekspansji - ucieczki galaktyk byłoby zupełnie inaczej, czego niestety nie obserwujemy.
...

Podobnie jest z promieniowaniem tła CMB,
które jedynie w stacjonarnym może istnieć,
i ma też mieć około 3K - ni mniej nie więcej!

Natomiast BB nie przewiduje tu żadnej temperatury!
Dlatego Gammow wyliczał 50K, potem zmienił zdanie na 7K,
później 15K, czy coś tam... itd.
No a gdy to już wykryli - zmierzyli, no to sobie dopasowali
parametry modeliku do tych 3K, i tyle.
...

BB można falsyfikować na wiele innych sposobów - tu nic tu nie pasuje, normalnie... kompletnie!
01-03-2016 20:44 
 Ocena-4 na 4
gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
Mówiłem że masz tu nie śmiecić, alkoholiku.
gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
No i co... znowu zbyt trudne, czy jak?
Oj, cienkie bolki... mogę wam to wytłumaczyć... literka po literce.
Ebvalaim (2787 punktów)
Jest tylko jeden drobniuteńki problem: grawitacja newtonowska jest z STW sprzeczna. Ups.

A wszelkie poprawki z STW są obecne także w OTW, więc wszelkie obliczenia w ramach OTW siłą rzeczy z automatu biorą poprawki z STW pod uwagę.
03-03-2016 19:53 
 Ocena-1 na 1
gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
>Jest tylko jeden drobniuteńki problem: grawitacja newtonowska jest z STW sprzeczna. Ups.

Słaby żart, wedle STW masz:
Ek = mc^2 (1- gamma) = 1/2mv^2 + 3/8mv^4/c^2 + ...
co od dawna potwierdzają w akceleratorach.

Precesja orbit jest konsekwencją samej tej korekty energii - II-go rzędu.
Ek = 3/8mv^4/c^2;

>A wszelkie poprawki z STW są obecne także w OTW, więc wszelkie obliczenia w ramach OTW siłą rzeczy z automatu biorą poprawki z STW pod uwagę.

Niemniej OTW jest bezużyteczna, skoro sama korekta energii z STW produkuje już takie same wyniki.

Inaczej: cała ta filozofia o geometrii czasoprzestrzeni to tylko puste, bo bezowocne, bajdurzenie.
03-03-2016 20:31 
 Ocena 1 na 1
Ebvalaim (2787 punktów)
>>Jest tylko jeden drobniuteńki problem: grawitacja newtonowska jest z STW sprzeczna. Ups.
>Słaby żart, wedle STW masz:
>Ek = mc^2 (1- gamma) = 1/2mv^2 + 3/8mv^4/c^2 + ...
>co od dawna potwierdzają w akceleratorach.
>Precesja orbit jest konsekwencją samej tej korekty energii - II-go rzędu.
>Ek = 3/8mv^4/c^2;
Charakterystyczne dla pseudonaukowców: skupić się na jednym efekcie i zapomnieć, że trzeba wyjaśnić też inne.

A w tym przypadku trzeba wyjaśnić stabilność Układu Słonecznego, czego nie da się zrobić na gruncie połączenia grawitacji newtonowskiej z STW, która narzuca ograniczenie na rozchodzenie się oddziaływań do prędkości światła. Gdyby naiwnie narzucić takie ograniczenie na teorię Newtona, ciała w Układzie Słonecznym szybko pospadałyby na siebie.

OTW rozwiązuje ten problem. Jak dokładnie, przyznam - nie wiem. Wiem tyle, że pojawia się jakiś dodatkowy efekt związany z prędkością, który niemal dokładnie kasuje się z aberracją wywołaną przez opóźnienie wywołane skończoną prędkością grawitacji i dzięki temu wszystko pozostaje prawie stabilne - gdzie "prawie" odnosi się do fal grawitacyjnych, unoszących w przestrzeń część energii układu.
03-03-2016 22:48 
 Ocena-1 na 1
gigatron (-5 punktów)
(zablokowany)
Ależ ja ogarniam ten cały całokształt!

1. istnieje potencjał grawitacyjny, który odpowiada za wszelkie efekty z OTW - zgadza się?

2. No, ale ten potencjał jest po prostu konsekwencją samej formułki, którą wyrażamy energię: Ek = mc^2 gamma + const.

co właśnie tu wykazałem - matematycznie.
The end.

A to co dalej tam opowiadasz, to nie żadna 'stabilność układów' planetarnych,
lecz klasyczny problemik aberracji grawitacyjnej.
04-03-2016 00:16 
 Ocena 1 na 1
Ebvalaim (2787 punktów)
>Ależ ja ogarniam ten cały całokształt!
>1. istnieje potencjał grawitacyjny, który odpowiada za wszelkie efekty z OTW - zgadza się?
Zdecydowanie nie za wszelkie. Część efektów rzeczywiście da się opisać jako konsekwencję efektywnego potencjału, ale to jedynie sztuczka matematyczna, która absolutnie nie potrafi odtworzyć wszystkiego. W szczególności, żeby daleko nie szukać, ni cholery nie odtworzysz efektywnym potencjałem efektu geodezyjnego i wleczenia układów inercjalnych (które są zmierzone!).

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365