 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-04-2016 09:10 | Arminius (25555 punktów) | Rzeźnik drapieżca
2 na 2 | Ludzie dzielą ptaki na miłe i niemiłe – na podstawie ich zewnętrznej aparycji. I tym sposobem gawronom czy srokom dostaję się mocno po łbie, a sikorki czy wilgi bywają niesamowicie rozpieszczane. Co ciekawe – i smutne zarazem - taki pogląd podzielają niejednokrotnie ornitolodzy – amatorzy, od których należałoby już wymagać trochę bardziej dojrzałego stanowiska w tej sprawie. Bo wiadomo przecież nie od dziś, iż nie szata zdobi ptaka, a pozory bywają bardzo mylące. Chociażby taka sójka. Jest jednoznacznie zaliczana do tych milusińskich – a przecież niezły z niej gagatek, bo gniazda innych ptaków potrafi plądrować nie gorzej nić sroka. Jest jednakże ptak, który swoimi pozorami szczególnie potrafi zwodzić. Dzierzba gęsiorek należy do wróblowatych i śpiewających w linneuszowskiej systematyce. I wygląda rzeczywiście wróblowato – samiec z piękną czarną opaską - maską na czole i oczach. U gęsiorka jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy – więc samica prezentuje się inaczej, ma skromniejsze, brązowo – rude ubarwienie, bez szykownej maski na oczach. Dzierzby preferują środowisko zadrzewionych czy też szczególnie zakrzewionych pół, łąk, sadów, pogranicza lasów i pół uprawnych, zwłaszcza gdy wśród roślinności występują duże ilości głogu, tarniny czy szypszynki – a więc krzewów czy drzew z kolcami. Zaniepokojona dzierzba emituje głos „gegege” - przypominający trochę gęganie gęsie – stąd jej nazwa „gęsiorek”. Ale łacińska nazwa dzierzby to „Lanius Collurio” To pierwsze słowo znaczy „rzeźnik”, to drugie „drapieżca”. A więc w tłumaczeniu na polski brzmi to mniej więcej: „rzeźnik drapieżca” - i stanowi szok dla wielu, którzy po raz pierwszy o tym się dowiadują. Bo okazuje się iż nasz miły, świergolący ptaszek – to prawdziwy dr. Jekyll i Mister Hyde wśród ptasiej gromady. Dzierzba odżywia się chrząszczami, świerszczami, drobnymi gryzoniami, mniejszymi od niej ptakami, jaszczurkami, żabami. Brzmi to dosyć niewiarygodnie i koszmarnie – ale jest to najprawdziwsza prawda. Jej niepozorny i niewinny wygląd stanowi doskonały kamuflaż – zwłaszcza jeżeli chodzi o inne ptaki padające jej ofiarą, które nie spodziewają się niczego złego ze strony „swojaka”. Swój łup „rzeźnik drapieżca” nabija na kolec krzewów jak wyżej lub też – za sprawą cywilizacji – drutu kolczastego – po czym z wielką wprawą dokonuje rozbioru połaci mięsa przy pomocy silnego haczykowatego dziobu, którym posługuje się ze sprawnością, uzasadniającą jego linneuszowską nazwę. Nieskonsumowane resztki ofiarnasz ptasi Wlad Palownik pozostawia nawleczone na kolce – do skonsumowania przy następnej okazji. Takie gałęzie głogu czy tarniny z nawleczonymi na kolce fragmentami różnorakich stworzeń – stanowią swoistą hurtownię pożywienia naszego bezwzględnego zabójcy. Kiedyś w trakcie wędrówek po polach porośniętych pasami tarniny, natknąłem się na spiżarnię – w której udało mi się zidentyfikować następujące ofiary: kilka częściowo skonsumowanych pasikoników, czarny chrząszcz, jaszczurka ( ogon się tylko ostał), zmasakrowany kadłubek myszy, żabie udko(sic!). Niestety jak do tej pory nie udało mi się natrafić na moment ataku dzierzby na innego ptaka czy żabę – oraz wywiązanej w związku z tym walki. Byłby to prawdziwy cymes, trofeum pierwszorzędne ornitologicznych obserwacji. www.arkive(*)-A21738.html#image-A21716.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Zaniepokojona dzierzba emituje głos "gegege" - przypominający trochę gęganie gęsie - stąd jej nazwa "gęsiorek".Ja jestem zaniepokojona  skąd wziąłeś tego "gęsiorka", bo wszystkie polskie źródła od zarania podawały nazwę "gąsiorek" - "dzierzba gąsiorek".
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Gąsiorek | "Ja jestem zaniepokojona  skąd wziąłeś tego "gęsiorka", bo wszystkie polskie źródła od zarania podawały nazwę "gąsiorek" - "dzierzba gąsiorek". Proszę się nie niepokoić - chodzi o tego samego ptaka. To pomyłka z mojej strony, zawsze zwałem go "gęsiorkiem" Dziękuję za sprostowanie.
|
|
|  | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Gąsiorek |
> zawsze zwałem go "gęsiorkiem"Ech, tak Cię nadziać na kolec - to by Cię nauczyło... 
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
| |  | | Arminius (25555 punktów) | Domina sado - macho???? | "Ech, tak Cię nadziać na kolec - to by Cię nauczyło... "
Jeżeli Pani mnie sado-masochistycznie kokietuje - to wyjaśniam, iż mam wielce krytyczny stosunek do sceny BDSM. Proponuję więc wybrać sobie za cel swoich awansów innego forumowicza, lub forumowiczkę.
Na marginesie - ten Pani sadyzm jest wyjątkowo perwersyjny. Żeby tak się podniecać nawlekaniem kogoś na pal? A czy wynicowywanie trzewi równie bardzo Panią delektuje?
|
|
| | |  | polepszacz (672 punktów) (zablokowany) | Odp: Domina sado - macho???? |
>Na marginesie - ten Pani sadyzm jest wyjątkowo perwersyjny. Żeby tak się podniecać nawlekaniem kogoś na pal?
Pani Chętnie_Racjonalistka czuje niedosyt po obejrzeniu sceny filmowej ,gdy Azję nabijano na pal. Dlatego szuka kolejnych sado-wrażeń.
|
|
| | |  | 4 na 4 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> "Ech, tak Cię nadziać na kolec - to by Cię nauczyło... "> Jeżeli Pani mnie sado-masochistycznie kokietuje...Nawiązałem żartobliwie do detalicznie w wątku przedstawionych zwyczajów dzierzby, ale przecież zupełnie bez erotycznych podtekstów! (A kto mimo wszystko ma takie skojarzenia, niech szuka przyczyn po swojej stronie.  )
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
| | | |  | | Arminius (25555 punktów) | o żartobliwym nadziewaniu na cierń | "Ech, tak Cię nadziać na kolec - to by Cię nauczyło... " "Nawiązałem żartobliwie do detalicznie w wątku...."
Nadajemy na różnych częstotliwościach. W moim odczuciu ma Pani dosyć....kosmate poczucie humoru.
|
|
| Jacholek (5699 punktów) | Odp: Rzeźnik drapieżca | A jaki z tego wszystkiego ma wypływać morał - że pozory mylą ? Niestety - nihil novi sub sole
|
|
 | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> A jaki z tego wszystkiego ma wypływać morałMorał w dziale "Nauka"? 
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
silencjum (-53 punktów) (zablokowany) | > Nieskonsumowane resztki ofiarnasz ptasi Wlad Palownik pozostawia nawleczone na >kolce - do skonsumowania przy następnej okazji...
Ja widziałem znacznie lepsze spiżarnie... w markecie: tony mięsiwa wisi tam na hakach, w postaci surowej jak i przetworzonej: kiełbasy, boczki, schab pieczony (żywym ogniem!).. a i nawet słoninę widziałem.. nadzianą na stalowym haku!
Widzisz źdźbło w oku moim, ale belki w swoim, to nie czujesz wcale?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|