 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-05-2016 15:20 | romaro (25211 punktów) | Budżet Słupska
6 na 6 | Robert Biedroń publikuje w sieci budżet Słupska. Dzięki tej publikacji mieszkańcy mogą się zapoznać z faktycznymi wydatkami miast na kulturę, oświatę, zieleń miejską czy zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkie pozycje budżetu przedstawione są w sposób łatwy i przystępny w formie prostej grafiki. Gdyby "transparentność władzy" była tak zaprezentowana w każdym mieście... www.slupsk(*)016/04/Budzet-Slupska-2016.pdf | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
5 na 5 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Na pierwszy rzut oka infografiki sprawiają wrażenie transparentnych. Mam jednak kilka pytań: 1/ Strona pierwsza - te 6,75% wpływów, oznaczone enigmatycznie jako "inne", co konkretnie oznacza? Czyżby nowe długi? 2/ Strona druga - dlaczego wyszczególnione kategorie wydatków nie sumują się do kwoty 422 485 835 zł, podanej jako "łączne wydatki miasta"? Gdzie się podziało 32 mln 831 tys. 930 zł.? Skoro na infografice znalazło się miejsce na 10 mln zł na sport i 14 mln zł na kulturę, to dlaczego nie znalazło się miejsce na wyszczególnienie 33 mln zł na inne wydatki? 3/ Strona pierwsza vs strona druga - czy Słupsk w 2016 r. rzeczywiście będzie miał ponad 17 mln zł nadwyżki budżetowej? 4/ Gdzie informacja o poziomie zadłużenia Słupska na dzień 31.12.2015 r.? 5/ Co z 60 mln zł na wykup obligacji o terminie zapadalności na 2016 r.? Gdzie pieniądze na obsługę zadłużenia? 6/ Dlaczego niektóre informacje na temat atrakcyjnych dla wyborców kategorii wydatków są powtarzane kilkakrotnie, podczas gdy zabiegi księgowe, służące ukryciu problemów finansowych miasta, nie zostały wspomniane ani razu? 7/ Dlaczego na infografice wielkość obrazków z poszczególnymi kategoriami wydatków nie jest proporcjonalna do wydatkowanej sumy? Obrazki wyszczególniające wydatki 280 mln zł na oświatę, pomoc społeczną, transport i gospodarkę komunalną zajmują mniej miejsca niż obrazki z 25 mln zł na kulturę i sport. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
 | -1 na 1 | romaro (25211 punktów) | Nie odpowiem. Znalazłem w sieci i zamieściłem jako ciekawostkę i coś, co wydawałoby się w dobie internetu, powinno znaleźć się na stronie każdego urzędu miejskiego.
|
|
|  | 3 na 3 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Nie odpowiem.Bo widzisz - czasami trzeba coś wyjaśnić, żeby coś innego zaciemnić. Czasami przydaje się też pokazać coś w taki sposób, żeby coś innego ukryć. > Znalazłem w sieci i zamieściłem jako ciekawostkę i coś, co wydawałoby się w dobie Internetu, powinno znaleźć się na stronie każdego urzędu miejskiego.Oby nie! Zdecydowanie wolę stare dobre tabelki w Excelu. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
| |  | | romaro (25211 punktów) | > Bo widzisz - czasami trzeba coś wyjaśnić, żeby coś innego zaciemnić.Musze Ci powiedzieć, że nasi politycy już nas do tego tak przyzwyczaili, że i ja się nad tym zastanawiałem. Plusa Ci daję za sprawdzenie i "poświęcony" czas. > Oby nie! Zdecydowanie wolę stare dobre tabelki w Excelu.  Masz rację - na pewno są profesjonalne, ale takie obrazki jak tutaj, o ile są prawdziwe i dopracowane, bardziej działają na wyobraźnię.
|
|
| | |  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Masz rację - na pewno są profesjonalne, ale takie obrazki jak tutaj, o ile są prawdziwe i dopracowane, bardziej działają na wyobraźnię.Zawsze powtarzam - każdy ma taką wyobraźnię, na jaką zasługuje. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
| | | |  | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | > Zawsze powtarzam - każdy ma taką wyobraźnię, na jaką zasługuje.  Czasami jest tak, że to co się liczy, nie da się policzyć, a to co się daje policzyć - nie liczy się.
|
|
| | | | |  | 2 na 2 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > >Zawsze powtarzam - każdy ma taką wyobraźnię, na jaką zasługuje.  > Czasami jest tak, że to co się liczy, nie da się policzyć, a to co się daje policzyć - nie liczy sięDługi Słupska są bardzo ładnie policzone w niejednej tabelce Excela - z wyszczególnieniem kwoty, odsetek, terminu zapadalności, wierzycieli. Są to bardzo ładne tabelki z bardzo okrągłymi sumkami, które koneserom rozgrzewają wyobraźnię wprost do czerwoności, mimo braku obrazków. Można się z nich dowiedzieć, że cała pierwotna "nadwyżka" (bez 10 tys.) poszła na obsługę zadłużenia, to jest - cytuję - "spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 17.232.506,- zł". Nie rozumiem, dlaczego infografika o tym milczy? Skoro można było wyszczególnić 10 mln zł na sport, to dlaczego nie ujęto 17 mln zł na spłatę zobowiązań? www.gp24.p(*)y-miejskiego-dlugu,id,t.html#!bip.um.slupsk.pl/finanse_miasta/
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
| | | | | |  | 3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >Nie rozumiem, dlaczego infografika o tym milczy? Skoro można było wyszczególnić 10 mln zł na sport, to dlaczego nie ujęto 17 mln zł na spłatę zobowiązań?
Bo być dłużnikiem nie jest tak cacy, jak być kimś, kto wspaniałomyślnie dba o zdrowie ludzi i wydaje na ich zdrowie fizyczne.Są rejestry dłużników, natomiast nie słyszałem o rejestrach wydających na sport.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
| | | | | | |  | 3 na 3 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Co za czasy - nie wypada nawet się pochwalić, że spłaca się swoje długi. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 | tarkos (10757 punktów) | > cała pierwotna "nadwyżka" (bez 10 tys.) poszła na obsługę zadłużenia> dlaczego nie ujęto 17 mln zł na spłatę zobowiązań?W efekcie zadłużenie zmalało, czy 17 mln jest tylko opłatą za obsługę długu? Z linkowanego artykułu: Cytat:.. radni zgodzili się na przesunięcie w czasie spłaty miejskiego długu (..) skarbnik miasta będzie mógł negocjować spłatę emisji obligacji o łącznej wartości 60 milionów zł. Obecnie miasto ma pewien ciąg zobowiązań bardzo niekorzystny i dopiero od 2022 roku pewną ulgę. (..) zmiana księgowa nie uwolni żadnych środków w budżecie , ale zmieni terminy, w których miasto będzie musiało spłacać zobowiązania. nie wynika, by koszty obsługi zadłużenia miały maleć (a 17/60 rocznie to spory procent). Ciekawe też w jakich bankach miasto jest zadłużone (bo jeśli w państwowych, to pół biedy): Cytat:(..) wśród radnych pojawiły się głosy, że takie księgowe zabiegi przeprowadzane razem z wierzycielami Słupska, nie rozwiążą problemu, a tylko odsuną go w czasie, to jednak większość rajców zaakceptowała ten plan. - kim są wierzyciele Słupska? [Prawdopodobnie samorządy nie lubią się chwalić zadłużeniem, by mieszkańcom nie przyszło do głowy całkowite spłacenie długu i rezygnacja z usług wierzycieli.] >
|
|
| | | | | | |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Ciekawe też w jakich bankach miasto jest zadłużone (bo jeśli w państwowych, to pół biedy)Można na ten temat nieco się dowiedzieć z prasy: www.gp24.p(*)ja-sie-miastu-czkawka,9460393/Ciekawe dane zawiera dokument "Analiza Finansowa Miasta Słupska 16.03.2015 r. - Consulting ProPolis Sp. z o.o. Poznań". Dlaczego nie pochwalono się tym w infografikach? bip.um.slupsk.pl/finanse_miasta/dokumenty/889.html 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
 | 2 na 4 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Na pierwszy rzut oka infografiki sprawiają wrażenie transparentnych. Mam jednak kilka pytań:..<<
A jak wygląda przejrzystość budżetów innych miast? Jeśli jest większa, to możemy czepiać się p. Biedronia.
|
|
|  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> A jak wygląda przejrzystość budżetów innych miast? Jeśli jest większa, to możemy czepiać się p. Biedronia.Wymienionego z nazwiska obywatela polskiego nikt się tu dotąd nie czepiał, a nawet o nim nie wspominał. Krytykowana była jedynie treść i forma ściśle określonych materiałów propagandowych, przytoczonych w tytule wątku. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
-2 na 6 | Brzostowski (7067 punktów) | >Robert Biedroń publikuje w sieci budżet Słupska. Dzięki tej publikacji mieszkańcy mogą się zapoznać z faktycznymi wydatkami ...
wydatki i przychody każdego samorządu oraz każdej jednostki samorządowej (np dom kultury, muzeum...) są z mocy prawa powszechnie dostępne i publikowane w Internecie od lat...
wystarczy kilka klików zrobić i każdą gminę macie na wyciągnięcie myszki...
ot odkrycie poczynił...
w sumie dobrze że odkrywacie świat...
Informujesz wszystkich jak to Biedroń uczynił wydatki miasta transparentnyni, a to w całej Polsce rzecz powszechna...
I jak z Was nie robić beki...
Najbardziej śmieszą mnie lemingi ze strusim jajem zamiast głowy, w hełmach dociśniętych chomątem zaizolowanym makaronem.
|
|
 | 3 na 3 | romaro (25211 punktów) | Na początek odniosę się do tego > I jak z Was nie robić beki...To zdanie tylko potwierdza, że jesteś Bufonem do potęgi. Wszystko jedno, że inteligencją nie grzeszysz. Zdaję sobie sprawę, że masz jej na tyle aby kliknąć myszką i doszukać się w gąszczu różności odpowiedniego dokumentu. Niestety nie wszyscy, zwłaszcza starsze osoby, są tak lotne jak TY, choć wierzę, że zdecydowana większość z nich jest mądrzejsza od Ciebie. Mieli tylko pecha urodzić się przed takimi głupcami których jesteś reprezentantem. > Informujesz wszystkich jak to Biedroń uczynił wydatki miasta transparentnyni, a to w całej Polsce rzecz powszechna...Nie - informuję, że zrobił to w przystępnej formie. Formie której nie uświadczysz w urzędowych pismach. Twój żal, że nie wpadł na to ktoś spod krzyża, a ktoś taki jak Biedroń. Budżet miasta Łodzi bip.uml.lodz.pl/index.php?str=11
|
|
|  | | Brzostowski (7067 punktów) | >Na początek odniosę się do tego >>I jak z Was nie robić beki... >To zdanie tylko potwierdza, że jesteś Bufonem do potęgi...
Oj romaro, romaro. "Odkrywasz" tutaj przed nami rzeczy powszechnie dostępne. Zachowujesz się jak lemingi, które w 2016 roku dowiedzaiły sie o czymś, co jest wiadome od lat, i tylko w zależnosci od tego czy to jest dobre (to wtedy rozpowszechniają jako sukces lewicy i opozycji) czy złe (to wtedy to wina PiS), to przypisują to swoim ideologicznym wrogom lub przyjaciołom. >>Informujesz wszystkich jak to Biedroń uczynił wydatki miasta transparentnyni, a to w całej Polsce rzecz powszechna... >Nie - informuję, że zrobił to w przystępnej formie. Formie której nie uświadczysz w urzędowych pismach.
Co to ma jednak do transparentności? Każda gmina i jej jednostki piblikuja budżety w sieci od wielu lat, a Ty pieprzysz o transaprentności! Po prostu nie miałeś zielonego pojęcia o tym, że ta transparentność jest powszechna i teraz bronisz się nieudolnie, a by nie wyjść na kompletnego leminga. Może ktoś się nabierze.
Najbardziej śmieszą mnie lemingi ze strusim jajem zamiast głowy, w hełmach dociśniętych chomątem zaizolowanym makaronem.
|
|
| |  | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | >Po prostu nie miałeś zielonego pojęcia o tym, że ta transparentność jest powszechna i teraz bronisz się nieudolnie, Rzecz dziwna - od kiedy to prawica mówi o powszechnej transparentności? Jedna jaskółka wiosnę uczyniła?
|
|
| | |  | 2 na 2 | Brzostowski (7067 punktów) | >>Po prostu nie miałeś zielonego pojęcia o tym, że ta transparentność jest powszechna i teraz bronisz się nieudolnie, >Rzecz dziwna - od kiedy to prawica mówi o powszechnej transparentności? >Jedna jaskółka wiosnę uczyniła?
Nie wiem od kiedy, wiem jednak na pewno że budżety gmin są od lat powszechnie dostępne, są transparentne, a Ty się dopiero dowiedziałeś.
Najbardziej śmieszą mnie lemingi ze strusim jajem zamiast głowy, w hełmach dociśniętych chomątem zaizolowanym makaronem.
|
|
| |  | 1 na 1 oregani (375 punktów) (zablokowany) | Aby coś było transparentne musi być zrozumiałe. Nie przypadkiem prezentacje biznesowe mają formę prostych i atrakcyjnie podanych informacji, uwidaczniających najważniejsze elementy. Nie wystarczy wywalić setek stron z danymi finansowymi, bo nic z tego nie wynika, nie jest to transparentne dla przeciętnego obywatela, bo nawet nie jest dla inwestora. Dobry biznesplan to przede wszystkim dobre streszczenie, ono otwiera oczy na całą resztę. Jako zwyczajny człowiek oczekuję najważniejszych informacji podanych w możliwie najprostszej formie, choćby dlatego, że nie mam ekonomicznego wykształcenia, aby analizować suche dane. Dopiero wtedy, gdy coś mi zacznie nie pasować w streszczeniu mogę wejść w szczegóły, i co ważne, od razu będę wiedział na których pozycjach mam się skupić, zamiast marnować wiele godzin czy dni na analizowanie wszystkich danych. Dlatego też te "transparentne" informacje z gmin nie wzbudzają większego zainteresowania, i wzbudza je profesjonalna prezentacja Biedronia. Rzut okiem wystarczy aby się zorientować w sytuacji miasta, czy dostrzec pewne nieścisłości, niejasności. Olrzyk od razu wyłapał, że coś mu się nie zgadza w tej prezentacji, więc to chyba jednak zaleta. Minuta i już wiedział, że coś nie gra. Teraz taki Olrzyk może zacząć sobie wnikać w szczegółowe dane, co ważne, wie, które dane ma przeanalizować.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | >Aby coś było transparentne musi być zrozumiałe.
Fakt, Olrzyk nie zrozumiał, i Ty go odsyłasz do źródeł! Może od razu do źródeł? Olrzyk zapewne zrozumie bez problemu budżet, skoro kapnął się że coś mu nie gra w prezentacji!
Po cholerę zatem prezentacje i ogłaszanie światu jako to Biedroń wspaniały jest! Transparentny, i w ogóle!
Jezus Maria, ludzie!
Najbardziej śmieszą mnie lemingi ze strusim jajem zamiast głowy, w hełmach dociśniętych chomątem zaizolowanym makaronem.
|
|
| | |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Teraz taki Olrzyk może zacząć sobie wnikać w szczegółowe dane, co ważne, wie, które dane ma przeanalizować.Taki Olrzyk to zna takie równanie: "Półprawda równa się całe kłamstwo". Nie twierdzę jednak wprawdzie zupełnie, że w omawianych tu szeroko materiałach informacyjnych ktokolwiek skłamał. Chcę w ten sposób tylko zwrócić uwagę, że czasami zostaje puszczona w obieg informacja, która przez celowe nieujawnienie całej prawdy może wprowadzać w błąd. en.wikipedia.org/wiki/Half-truth
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
 | | Grzegorz (5685 punktów) | > wydatki i przychody każdego samorządu oraz każdej jednostki samorządowej (np dom kultury, muzeum...) są z mocy prawa powszechnie dostępne i publikowane w Internecie od lat...No to chyba nie wszystkie wydatki i nie każdego samorządu: wroclaw.wy(*)ka_dla_Slaska_wciaz_tajna.htmlFakt, pewnie gdzieś tam będzie można znaleźć wydatki Wrocławia na ten rok, powstaje jednak pytanie jak poważnie można je traktować wiedząc o tym i innych podobnych "wynalazkach" z zakresu inżynierii finansowej uprawianych przez władze miasta.
|
|
3 na 3 | Selanos (12869 punktów) | Całkiem ładna, przejrzysta forma. Biorąc pod uwagę to jak pół Polski się tym ekscytuje, powinien w tym dokumencie zamieścić reklamy. Podwoiłby w ten sposób budżet
|
|
 | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Całkiem ładna, przejrzysta forma. Biorąc pod uwagę to jak pół Polski się tym ekscytuje...Trudno niekiedy oprzeć się wrażeniu, że niektóre postaci życia społecznego i politycznego są promowane w sposób specjalnie uprzywilejowany. Widocznie szeroko pojęty obóz władzy, przede wszystkim jego głębokie i niejawne struktury, ma w tym jakiś interes. Medialny imprinting to nieodłączny element propagandy politycznej w tym kraju. Obecność medialna to podstawowa metoda wpajania ludowi, kto jest "kimś". Doskonale nadają się do tego tzw. reality shows, programy rozrywkowe, pasma śniadaniowe i popołudniowe. Tak fabrykuje się współczesnych bohaterów. Trzeba być ślepym i głuchym, żeby tego nie dostrzegać. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
|  | 1 na 1 | Kaszman (396 punktów) | Ja tam dowiedziałem się o tym z tego tematu, a Biedronia w mediach nie widziałem bardzo dawno (z kilka miesięcy ?).
Where's your god now ?
|
|
1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | >Gdyby "transparentność władzy" była tak zaprezentowana w każdym mieście... Gdyby suche dane równie silnie oddziaływały na wyobraźnię jak obrazkowe przekazy, to nie byłoby komu rządzić w tym kraju. Biedroń ogólnie jest w porządku, sympatyczny, na rowerze jeździ... może się podobać (nie tylko gejom). Rewolucji może nie zrobił - no i te niejasności wyżej wspomniane - ale może chociaż się chłop stara. Dla mnie osoba bardzo pozytywna.
|
|
 | 1 na 1 | Selanos (12869 punktów) | >może się podobać (nie tylko gejom).
Ma płaski tyłek, co godzi w moje heteroseksualne standardy estetyczne.
>Gdyby suche dane równie silnie oddziaływały na wyobraźnię jak obrazkowe przekazy, to nie byłoby komu rządzić w tym kraju.
Tak teraz zacząłem się zastanawiać i doszedłem do wniosku, że żaden z portali informacyjnych chyba nigdy nie uderzył mnie w twarz takim zestawieniem dot. tego na co idą pieniądze z podatków na poziomie krajowym, zawsze sam musiałem się doszukiwać takich informacji. Dlaczego? Bo niewygodne?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|