Racjonalista - Strona głównaDo treści
Audyt państwa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
11-05-2016 14:57Mariusz Agnosiewicz (moderator)Audyt państwa
Ocena 3 na 13
Wzrost ostatnich 8 lat nie był wzrostem za nasze zasługi, lecz za nasze długi - w okresie tym dług publiczny jaki zastano po dwóch dekadach transformacji - został podwojony, a jego obsługa sięga już kilkudziesięciu miliardów, które rocznie zarabia na nas na czysto międzynarodowa finansjera. Wiele krajów ma większe długi, ale wewnętrzne. Polska została zadłużona a tym samym uzależniona, głównie od zagranicy. Łączny dług brutto za granicą wynosi dziś 2,1 bln zł! W ostatnich 8 latach właśnie najbardziej został napędzony dług zagraniczny. Dodatkowo główne owoce tzw. polskiego wzrostu przejmują w Polsce podmioty zagraniczne. Stan naszego skolonizowania w gospodarce:
- 50% przemysłu w Polsce należy do zagranicy
- 65% sektora bankowego należy do zagranicy
- 66% tzw. polskiego eksportu to eksport firm zagranicznych
Odpowiada to także poziomowi skolonizowania krajowych mediów, czyli rządu dusz.
Środki unijne w dużej mierze nie były inwestowane, by generowały korzyści, lecz wydawane, czasami w sposób niezwykle kreatywny:
- horoskopy dla psów,
- wirtualne cmentarze,
- 9 km słupków w szczerym polu
- innowacyjne pudełko do butów
- zamki na piasku (sic!).
W efekcie nasz kraj jest dziś w ogonie jeśli idzie o innowacyjność w Europie (często innowacje polskie przejmowały inne kraje, m.in. Niemcy, Izrael)
Poza trwonieniem środków unijnych na głupoty jednocześnie nie była Polska zbyt prounijnym krajem - dziś jesteśmy na przedostatnim miejscu jeśli idzie o implementację dyrektyw unijnych.
Fortuny wydawano także na działania PRowe. Jedna z polskich spółek na "ocieplenie wizerunku" postanowiła obdarować sowitymi darowiznami dwa sąsiadujące miasta, przy czym jedno z nich leży już poza naszą zachodnią granicą. Oba dostały taką samą kwotę darowizny: 1,4 mln - tyle że polskie miasto dostało tę kwotę w złotówkach, niemieckie - w euro!
Państwo wycofało się z polityki gospodarczej, pomagało natomiast łupić krajowych przedsiębiorców i chroniło przedsiębiorców zagranicznych, koncentrując się na przejadaniu wpływów:
- złoty Mercedes jako wymaganie od prezesa jednej ze spółek Skarbu Państwa. W okresie wypowiedzenia miał auto z szoferem!
- pomimo formalnego ograniczenia co do ustawy kominowej, prezes grupy Lotos zarabiał rocznie 1,5 mln złotych, bo było to możliwe przy dorabianiu w spółkach z zależnych. Prezes Orlenu za rok 2015 uzyskał 6,5 mln złotych łącznie z odprawą. Prezes PZU otrzymał prawie 3,3 mln złotych, podobnie prezes Enei.
- Prezesom oferowano odprawy przekraczające granice zdrowego rozsądku.
- W roku 2012 zrealizowano jedynie 45 % planu założonego, jeśli chodzi o drogi. Do tego droższe odcinki niż w Niemczech, czy w górzystej Szwajcarii. Firmy, które budowały drogi w latach 2008-2015 mają olbrzymie roszczenia do państwa. Kwota roszczeń? 10 mld złotych!
Łączna suma strat w audycie państwa: 340 mld zł.

Minister Adamczyk pokazał 5-metrową listę roszczeń firm budowlanych wobec państwa:


Morawiecki podaje konkretne dane dotyczące stanu polskiej gospodarki: www.facebo(*)53682910474366/?type=2&theater

Jackiewicz podaje przykłady łupienia spółek skarbu państwa - jeden menedżer dostał kontrakt w którym miał prawo do wynagrodzenia bez świadczenia jakiejkolwiek pracy na rzecz spółki przez trzy lata. Mają iść zawiadomienia do prokuratur. Czekamy na efekty
www.youtube.com/watch?v=Nyo1PiMBBSo
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

gorky105 (656 punktów)
Koalicja PO-PSL była bez wątpienia najgorszym rządem w historii III RP. Do fatalnego obrazu tej władzy można dodać jeszcze tragicznie prowadzoną dyplomację międzynarodową, oraz wysługiwanie się Angeli Merkel (co innego dbanie o dobre relacje, a co innego robienie wszystkiego co chcą Niemcy). Poza tym totalnie skłócono nas z Rosjanami, ignorowano Chińczyków i bezmyślnie popierano Ukrainę niemal pod każdym względem, pomimo tego ile razy dała nam w d... (I niestety pod tym względem obecny rząd raczej lepszy nie będzie).

Cóż, teraz PiS ma swoje 4 lata. Że będzie cudownie, to się absolutnie nie spodziewam, bo moim zdaniem PiS to kolejny przejaw nowotworu który trawi Polskę, ale mam nadzieję, że będzie to jednak mniejsze zło.
11-05-2016 16:01 
 Ocena 1 na 1
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
>Koalicja PO-PSL była bez wątpienia najgorszym rządem w historii III RP.
Przypomnę, że ta koalicja wygrała wybory 2x pod rząd. Uważasz, że głosami idiotów czy masochistów?

>Cóż, teraz PiS ma swoje 4 lata.
Zamiarem Jadosława Kłamczyńskiego jest rządzić dożywotnio. Sparaliżowanie TK, pomysł zmian Konstytucji RP, to są tylko pierwsze kroki do tego celu.

>Że będzie cudownie, to się absolutnie nie spodziewam, bo moim zdaniem PiS to kolejny przejaw nowotworu który trawi Polskę, ale mam nadzieję, że będzie to jednak mniejsze zło.
Brak reakcji na rozwój nowotworu prowadzi do śmierci. Na pewno chcesz śmierci naszego państwa w imię realizacji marzeń PiS-owskiego führerka?
11-05-2016 16:14 
 Ocena 2 na 2
gorky105 (656 punktów)
>Przypomnę, że ta koalicja wygrała wybory 2x pod rząd. Uważasz, że głosami idiotów czy masochistów?

Głosami zmanipulowanych propagandą sukcesu wyborców. Po ośmiu latach PO skończyła tam gdzie jej miejsce. Z 10 procentowym poparciem.

>Zamiarem Jadosława Kłamczyńskiego jest rządzić dożywotnio. Sparaliżowanie TK, pomysł zmian Konstytucji RP, to są tylko pierwsze kroki do tego celu.

Emm... Jeszcze jakieś teorie spiskowe? Jarosław Kaczyński jest realistą i doskonale wie, że nie ma szans na rządy autorytarne. On chce wygrywać demokratycznie kupując wyborców, a nie przejmując władzę w drodze zamachu na demokrację.

>Brak reakcji na rozwój nowotworu prowadzi do śmierci.

Skąd ta pewność o moim braku reakcji? Ja najchętniej niemal wszystkich polityków wywaliłbym z parlamentu, ale to niestety niemożliwe.

>Na pewno chcesz śmierci naszego państwa w imię realizacji marzeń PiS-owskiego führerka?

Skończ już z tą paranoiczną, populistyczną gadką.

I ironicznym jest fakt, że ktoś tytułuje prezesa PiSu ,,jadosławem", a sam pluje w wypowiedzi jadem na potęgę.
11-05-2016 17:27 
 Ocena 1 na 1
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
>>Przypomnę, że ta koalicja wygrała wybory 2x pod rząd. Uważasz, że głosami idiotów czy masochistów?
>Głosami zmanipulowanych propagandą sukcesu wyborców.
Czyli idiotów.

>>Zamiarem Jadosława Kłamczyńskiego jest rządzić dożywotnio. Sparaliżowanie TK, pomysł zmian Konstytucji RP, to są tylko pierwsze kroki do tego celu.
>Emm... Jeszcze jakieś teorie spiskowe?
Jakie teorie spiskowe, ślepy jesteś? www.msn.co(*)zes-ma-zawsze-racje/ar-AAf2gpn

>Jarosław Kaczyński jest realistą i doskonale wie, że nie ma szans na rządy autorytarne.
Doprawdy? A teraz to niby jakie są rządy?

>On chce wygrywać demokratycznie kupując wyborców, a nie przejmując władzę w drodze zamachu na demokrację.
To niby dlaczego sparaliżował TK i chce zmienić Konstytucję na taką, która prezydentowi pozwoli rozwiązać parlament i nie ogłosić wyborów?

>Ja najchętniej niemal wszystkich polityków wywaliłbym z parlamentu, ale to niestety niemożliwe.
A którzy mieliby zostać i dlaczego?

>>Na pewno chcesz śmierci naszego państwa w imię realizacji marzeń PiS-owskiego führerka?
>Skończ już z tą paranoiczną, populistyczną gadką.
Skończę, gdy swoją paranoiczną, populistyczną gadkę skończy Kłamczyński.

>I ironicznym jest fakt, że ktoś tytułuje prezesa PiSu ,,jadosławem", a sam pluje w wypowiedzi jadem na potęgę.
Niczym nie pluję, opisuję fakty.
11-05-2016 17:47 
 Ocena 1 na 1
gorky105 (656 punktów)
>Czyli idiotów.

To Ty tak twierdzisz.

>Jakie teorie spiskowe, ślepy jesteś? www.msn.co(*)zes-ma-zawsze-racje/ar-AAf2gpn

Ta wypowiedź nie świadczy o chęciach obalenia demokracji, a jedynie o chęciach sprawowania władzy przez 20 lat. Cóż, każdy ma prawo do marzeń.
Dotąd Kaczyński w kwestiach politycznych zachowywał się bardzo wyrachowanie i realistycznie. Wątpię aby nagle oszalał i chciał zostać drugim Łukaszenką, bo w obecnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej Polski jest to po prostu niemożliwe. Marzy mu się co najwyżej pozycja Orbana, który wygrywa każde kolejne wybory z rzędu i cieszy się niesłabnącym poparciem.

>Doprawdy? A teraz to niby jakie są rządy?

Nie zauważyłem aby były autorytarne. Cóż, to Ty przedstawiłeś taką hipotezę, więc ją udowodnij.

>To niby dlaczego sparaliżował TK

Spór o TK jest bardzo szeroki. Zgodnie z opinią Komisji Weneckiej paraliż TK jest winą zarówno tego jak i poprzedniego rządu, oraz niechęci wszystkich stron do jakiegokolwiek kompromisu.

>i chce zmienić Konstytucję na taką, która prezydentowi pozwoli rozwiązać parlament i nie ogłosić wyborów?

Nic o tym nie słyszałem. Pożyjemy, zobaczymy jak ten projekt konstytucji będzie wyglądać.

>A którzy mieliby zostać i dlaczego?

Niektórzy. Dlaczego, to może kiedyś napisze o tym osobny temat, bo za dużo byłoby pisania na tę chwilę.

>Niczym nie pluję, opisuję fakty.

,,Jadosław", ,,Kłamczyński", ,,führerka".
11-05-2016 18:07 
 Ocena 2 na 2
polepszacz (672 punktów)
(zablokowany)

>Nie zauważyłem aby były autorytarne. Cóż, to Ty przedstawiłeś taką hipotezę, więc ją udowodnij.

Degradowanie prokuratorów, którzy prowadzili śledztwa przeciwko pisowskim notablom..

>Spór o TK jest bardzo szeroki. Zgodnie z opinią Komisji Weneckiej paraliż TK jest winą zarówno tego jak i poprzedniego rządu, oraz niechęci wszystkich stron do jakiegokolwiek kompromisu

Pisowska propaganda. Niezłomny Pam Prezydęt śle[po wykonuje polecenia Jarosłąwa K. czym się przyczynia bezczelnego łamania prawa.

>Nic o tym nie słyszałem. Pożyjemy, zobaczymy jak ten projekt konstytucji będzie wyglądać.

Projekt konstytucji całkiem niedawno zniknął ze stron internetowych partii Pogarda i Szyderstwo. Wprowadzała dyktaturę Kaczyńskiego. Masz niezwykle mala wiedzę o polskiej polityce.
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
>>Czyli idiotów.
>To Ty tak twierdzisz.
Ty napisałeś o wyborcach zmanipulowanych propagandą sukcesu.

>>Jakie teorie spiskowe, ślepy jesteś? www.msn.co(*)zes-ma-zawsze-racje/ar-AAf2gpn
>Ta wypowiedź nie świadczy o chęciach obalenia demokracji, a jedynie o chęciach sprawowania władzy przez 20 lat.
Przecież napisałem: "Zamiarem Jadosława Kłamczyńskiego jest rządzić dożywotnio", w jego przypadku 20 lat rządzenia, to raczej dożywotnio.

>Marzy mu się co najwyżej pozycja Orbana, który wygrywa każde kolejne wybory z rzędu i cieszy się niesłabnącym poparciem.
Nigdy drugim Orbanem nie będzie, bo Orban nie unika konfrontacji z instytucjami unijnymi, nie chowa się za plecami swoich marionetek i jest premierem.

>>Doprawdy? A teraz to niby jakie są rządy?
>Nie zauważyłem aby były autorytarne. Cóż, to Ty przedstawiłeś taką hipotezę, więc ją udowodnij.
Albo kpisz, albo nie masz pojęcia o sytuacji politycznej w PiS-ie i w Polsce.

>>To niby dlaczego sparaliżował TK
>Spór o TK jest bardzo szeroki. Zgodnie z opinią Komisji Weneckiej paraliż TK jest winą zarówno tego jak i poprzedniego rządu, oraz niechęci wszystkich stron do jakiegokolwiek kompromisu.
Komisja Wenecka potwierdziła, że za rządów PO-PSL 3 sędziów TK zostało wybranych prawidłowo i powinno być zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę, więc nie ściemniaj.

>>i chce zmienić Konstytucję na taką, która prezydentowi pozwoli rozwiązać parlament i nie ogłosić wyborów?
>Nic o tym nie słyszałem.
To poczytaj:
www.marekb(*)ublikacje/publikacja_542.phtml
www.marekb(*)iadomosci/wiadomosc_1408.phtml
[Załącznik]

>>A którzy mieliby zostać i dlaczego?
>Niektórzy. Dlaczego, to może kiedyś napisze o tym osobny temat, bo za dużo byłoby pisania na tę chwilę.
Ucieczka.

>>Niczym nie pluję, opisuję fakty.
>,,Jadosław", ,,Kłamczyński", ,,führerka".
Takie są fakty, że prezes pluje jadem w każdej wypowiedzi, kłamie i jest führerkiem w swojej partii. Tylko nie ma jaj, żeby wziąć oficjalnie odpowiedzialność na siebie za rządzenie.
gorky105 (656 punktów)
>Ty napisałeś o wyborcach zmanipulowanych propagandą sukcesu.

Ale nie nazwałem ich idiotami.

>Nigdy drugim Orbanem nie będzie, bo Orban nie unika konfrontacji z instytucjami unijnymi, nie chowa się za plecami swoich marionetek i jest premierem.

Tutaj się akurat zgadzamy.

>Albo kpisz, albo nie masz pojęcia o sytuacji politycznej w PiS-ie i w Polsce.

Nie kpię. PiS łamie pewne zasady gry, ale nie zauważyłem aby rządy w Polsce zmierzały do autorytaryzmu.

>Komisja Wenecka potwierdziła, że za rządów PO-PSL 3 sędziów TK zostało wybranych prawidłowo i powinno być zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę, więc nie ściemniaj.

Ale wykazała również, że 2 nie. Poza tym jednoznacznie podkreśliła, że na polskie scenie politycznej istnieje brak chęci porozumienia się zauważalny u obu ze stron konfliktu. Tak więc w którym miejscu ściemniłem?

>To poczytaj:
>www.marekb(*)ublikacje/publikacja_542.phtml
>www.marekb(*)iadomosci/wiadomosc_1408.phtml
>[Załącznik]>>A którzy mieliby zostać i dlaczego?

A może przytoczysz artykuł kogoś bardziej obiektywnego niż Marek Borowski, który w dodatku powołuje się na Gazetę Wyborczą? Bo to opracowanie jest bardzo upolitycznione.

Co do samej konstytucji, podoba mi się zamiana systemu mieszanego na prezydencki, do innych zmian mam spore obiekcje. Jednakże jest to dopiero pierwszy projekt, nic więcej. Taki babol nie przeszedłby raczej przez referendum.

>Ucieczka.

Raczej lenistwo, bo to bardzo rozbudowany temat.

>Takie są fakty, że prezes pluje jadem w każdej wypowiedzi, kłamie i jest führerkiem w swojej partii. Tylko nie ma jaj, żeby wziąć oficjalnie odpowiedzialność na siebie za rządzenie.

Führer jest określeniem zdecydowanie nacechowanym negatywnie i jednoznacznie odwołującym się do przywódcy III Rzeszy, do którego Kaczyńskiemu jednak bardzo daleko.
A to, że Kaczyński pluje jadem (nie w każdej jednak wypowiedzi) jest faktem, który każda rozsądna osoba widzi. Nie ma potrzeby z tego powodu również pluć jadem w niego.
11-05-2016 21:59Nie na temat 
 Ocena 5 na 5
Marian Forewa (906 punktów)
>Emm... Jeszcze jakieś teorie spiskowe?

Hmm, wybuchy w Smoleńsku, broń elektromagnetyczna?

>Jarosław Kaczyński jest realistą

Paradne.
Założyłbyś się że w ogóle jest zdrowy na umyśle?
Ja nie.
12-05-2016 07:58 
 Ocena 3 na 3
Kronan (488 punktów)
(zablokowany)
>>>Przypomnę, że ta koalicja wygrała wybory 2x pod rząd. Uważasz, że głosami idiotów czy masochistów?<<<

Ależ skąd.PO-PSL wygrało najzyczajniej w świecie łgając,oszukując i sypiąc pustymi obietnicami podczas kampani wyborczych.OSZUKUJĄC POLAKÓW jak ktoś woli.W sumie standart w Polsce.Do tego 8 lat nachalnej i kłamliwej,prawie obscenicznej propagandy PO-PSL.Chyba każdy z forumowiczów widział histeryczny najazd prokuratorów na krótkiej smyczy PO(tak napisałem to a co ??) na redakcję Wprost i taśmy pana Sienkiewicza,Nowaka i pewnej blondynki które całkiem zdruzgotało tak pięknie utkaną propagandową bajeczkę o Polsce pięknej,silnej i miodem płynącej za "światłych" rządów PO-PSL.I oto mamy odpowiedź na pytanie dlaczego rządy PO w ogóle nasątąpiły i niestety trwały aż tyle.Po co zaraz mieszać do tego inteligencję i zdrowie psychiczne Polaków .?
14-05-2016 08:01 
 Ocena 3 na 3
Appenzeller (3118 punktów)
>histeryczny najazd prokuratorów na krótkiej smyczy PO(tak napisałem to a co ??) na redakcję Wprost
Zgadzając się z Tobą co do histerii, dla równowagi dorzucę kontrę PiS - bezprawny najazd i przeszukanie redakcji Faktów i Mitów pod pretekstem zbrodniczego redaktora naczelnego.

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
piotr35 (1843 punktów)
Myślę, ze racjonalnym portalu nie powinno się nazywać tę propagandową hucpę "audytem", bo audyt jest czymś zupełnie innym.

Z drugiej strony to zadziwiające. Na dwa dni przed obniżeniem polskiego ratingu przez agencje Moody's, polski rząd wali młotem, aby to obniżenie stało się faktem. Jednocześnie ten sam rząd prosi innych polskich urzędników o milczenie do 13 maja, aby nie pogarszać sytuacji.
Czy znaleźliśmy się już w psychiatrycznym cyrku? Czy ktokolwiek jeszcze kontroluje w rządzie sytuację finansową Polski? Jaki jest cel tego finansowego sepuku?
11-05-2016 15:42 
 Ocena 1 na 1
gorky105 (656 punktów)
>Myślę, ze racjonalnym portalu nie powinno się nazywać tę propagandową hucpę "audytem", bo audyt jest czymś zupełnie innym.

Zapewne audyt ma cel propagandowy, ale fakty jakie przedstawiają ministrowie są przerażające. A z faktami dyskusji nie ma (można co najwyżej próbować je podważyć, ale myślę, że większość jest niepodważalna). Koalicja PO-PSL dała ciała na całej linii i tyle. Jej krytyka nie jest przecież jeszcze równoznaczna z popieraniem rządów PiSu.
11-05-2016 15:49 
 Ocena 4 na 6
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Myślę, ze racjonalnym portalu nie powinno się nazywać tę propagandową hucpę "audytem", bo audyt jest czymś zupełnie innym.

Nazwa tego podsumowania jest zupełnie bez znaczenia. Olbrzymie natomiast znaczenie ma multum faktów, jakie podali w swoim wystąpieniu zwłaszcza Jackiewicz, Morawiecki, Szałamacha. I te fakty dla każdego racjonalnie myślącego powinny być szokujące. Gdyby choć ułamek procenta tego wszystkiego przydarzyło się obecnej ekipie to media mieliłyby temat dobry miesiąc. Przypomnijmy jak długo żyła kompletna pierdoła "afery madryckiej", gdzie młodziki PiSu zdefraudowali kilka tysięcy zł. Tutaj mamy miliony oraz miliardy a ty odwracasz uwagę nieprecyzyjnością sformułowań?
11-05-2016 16:00 
 Ocena 10 na 10
piotr35 (1843 punktów)
>Tutaj mamy miliony oraz miliardy a ty odwracasz uwagę nieprecyzyjnością sformułowań?
Nie odwracam uwagi, tylko zwracam uwagę, ze audyt przeprowadzają niezależni zewnętrzni audytorzy, a nie "grupa kolesi" (powołując się na PiS-owską nowomowę), wykazująca histeryczne zainteresowanie podlizaniem się naczelnikowi państwa, występująca w konkursie na wazeliniarza tygodnia. Dojna zmiana w pełnej krasie.
11-05-2016 16:07 
 Ocena 1 na 7
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
> "grupa kolesi" (powołując się na PiS-owską nowomowę), wykazująca histeryczne zainteresowanie podlizaniem się naczelnikowi państwa, występująca w konkursie na wazeliniarza tygodnia. Dojna zmiana w pełnej krasie.

Dlaczego się tak zapieniasz? Mój post jest merytoryczny i takiej tutaj chcę dyskusji a nie fanatycznych ujadanek i trolowania.
11-05-2016 16:41 
 Ocena 4 na 6
piotr35 (1843 punktów)
>Dlaczego się tak zapieniasz? Mój post jest merytoryczny i takiej tutaj chcę dyskusji a nie fanatycznych ujadanek i trolowania.
Spokojnie. Przecież dla każdego inteligentnego człowieka jest jasne, po co jest i czemu (komu) ma służyć ta propagandowa hucpa. Znam takie roczne zestawienia z terenu Niemiec, nazywa się to "Schwarzbuch" i jest rocznym zestawieniem niegospodarności niemieckiego budżetu. W przeciwieństwie do polskiego zestawienia nie jest robione przez polityków. Nie jest czymś szczególnie dziwnym, ze nie wszystko musi się udać.

Najważniejszym efektem takiego zestawienia powinny być wyroki sadowe. Mam nieodparte wrażenie, ze żadnych nie będzie. Natomiast przypomina to do złudzenia słynne "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie", po którym wyroku tez nie było, był natomiast wyrok sadowy, ale ... na ministra, który musiał przeprosić lekarza za kalumnie.

Czy naprawdę musimy przechodzić jeszcze raz przez to samo? Nic? Żadnych refleksji?
12-05-2016 01:36 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>Dlaczego się tak zapieniasz? Mój post jest merytoryczny i takiej tutaj chcę dyskusji a nie fanatycznych ujadanek i trolowania.
Jeśli post jest merytoryczny, proszę raz na zawsze mi wyjaśnić ile polskiego przemysłu powinna mieć zagranica byśmy nie byli neokolonią.
Proszę wyjanić mi to merytorycznie, a nie ideologicznie. Czy zagranica może posiadać jakiekolwiek fabryki w Polsce i co w związku z tym, z inwestycjami na przykład KGHM , na przykład w Sierra Gorde.

Z góry dziękuję.
dajmonion (3663 punktów)
Obawiam się, że nie uzyskasz odpowiedzi na to pytanie. Jak w dobie globalizacji można by coś takiego precyzyjnie wyliczyć? Poczucie bycia neo-kolonią pojawia się gdy ktoś ma wrażenie, że jest dyskryminowany jako Polak. Tak przynajmniej ja to widzę.
Jest jeszcze drugi powód, dla którego prawdopodobnie nie pojawi się odpowiedź. Chodzi o to, że już by się pojawiła, bo Twój poprzedni post nie naruszał żadnych standardów. Ot zwykłe pytanie z nutką ironii.


dajmonion
12-05-2016 02:18 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>Jak w dobie globalizacji można by coś takiego precyzyjnie wyliczyć?
>Stan naszego skolonizowania w gospodarce:- 50% przemysłu w Polsce należy do zagranicy
Wyliczone precyzyjnie. Chcę tylko wiedzieć, ile procent zagranica może mieć i tyle oraz jak to się ma do polskich inwestycji za granicą. Na przykład KGHM ma w Niemczech złoże rudy miedzi w Weisswasser, czy kolonizujemy Niemcy?
Pytam się bo się zastanawiam jak w dobie globalizacji można mówić o neokolonializmie?
dajmonion (3663 punktów)
Ale Ty pytasz ile powinno być obcego kapitału, a to brzmi jak centralne sterowanie. No więc wydaje mi się, że nie da się wyliczyć ile powinno. A co zrobić ze status quo? Zredukować, bo obce?

dajmonion
12-05-2016 19:30 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>Ale Ty pytasz ile powinno być obcego kapitału, a to brzmi jak centralne sterowanie.
Mariusz chce wszystko centralnie sterowac ale nie wazne. Mi chodzi tylko o to, ile powinno byc tego obcego kapitalu by Polska nie byla neokolonia skoro 50% to juz neokolonia. 49% jak w akcjonariacie czy 5%, a moze 0%?
Uwazam ze uzywanie slow "neokolonializm", "banksterzy" i innych "anarchistyczno-lewackich" hasel przekresla merytorycznosc jakiegokolwiek postu, nawet Mariusza Gawlika. Nie wyobrazam sobie by szanujacy sie koncern czy przedsiebiorca angazowal sie w interesy ze strona, ktora uzywalaby takiej "narrracji". Tak samo na poziomie panstw. Poniewaz nasze firmy z kazdym rokiem radza sobie calkiem niezle, naprawde calkiem niezle, zasadnicza sprawa jest dostep takich firm do zagranicznych rynkow. I z tego co wiem nie maja one problemow na Zachodzie, ktory w narracji Racjonalisty jest "neokolonialny" ale maja problemy w Rosji, moge tu podac przyklady.
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Neokolonializm Zachodu w Polsce, to implementacja zachodniej kultury w Polsce, w której istnieje już ścisła hierarchia a każdy nowowstępjący w kulturę Zachodu ląduje w hierarchii tej kultury na samym dnie a już nawet dziecko rozumie, że wysoką pozycję społeczną i autorytet w określonej kulturze buduje się nawet nie latami tylko pokoleniami.

Zakwestionowanie polskiej kultury, polskiej hierarchii, polskich autorytetów boli.
To zrozumiałe. Utrata znaczenia zawsze boli. Z kogoś ważnego, z kim wszyscy liczą się, stajesz się nagle zupełnie nieważny, niezauważalny, nieistotny, nie warty zwrócenia uwagi.

O ile kultura Zachodu niesie ze sobą wyższe wartości, większe korzyści społeczne, kultura polska czy ruska i tak przegra. Wcześniej czy później.
Renacjonalizacja przedsiębiorstw czy wyścig zbrojeń w niczym tu nie pomoże, przedłuży tylko agonię słabszej kultury.
12-05-2016 01:19 
 Ocena 2 na 2
dajmonion (3663 punktów)
>Nazwa tego podsumowania jest zupełnie bez znaczenia. Olbrzymie natomiast znaczenie ma multum >faktów, jakie podali w swoim wystąpieniu zwłaszcza Jackiewicz, Morawiecki, Szałamacha. I te >fakty dla każdego racjonalnie myślącego powinny być szokujące.

O obrazie decydują wszystkie fakty. Faktem jest, że Jaś ukradł batonik. Jeśli jednak dodamy do tego inny fakt. Taki mianowicie, że był bliski śmierci głodowej to to zmienia obraz całości. I dlatego słusznie zwrócono Ci uwagę, że to niezależna komisja powinna się tym zająć.
Znajomość tylko części faktów tak jak w przypadku tego Jasia może bardziej mącić niż wyjaśniać.

Zwykły człowiek nie ma kompetencji by się bawić w śledczego. Potrzebne są do tego odpowiednie instytucje, a te są rujnowane przez PiS. Innymi słowy sprawnie funkcjonująca liberalna demokracja mogłaby dać rzetelną ocenę sytuacji bo laik sam tego nie oceni. I stąd protesty w obronie państwa prawa.

To co robi PiS, cały ten audyt pokazuje tylko po raz kolejny, że mają gdzieś standardy.
I że zawsze znajdą czas na marnowanie czasu na jakieś podsumowania, które i tak ze względów metodologicznych (brak niezależności) mogą być co najwyżej uznane jako wyraz ich furii i przede wszystkim lęku, jakiego im napędziła demonstracja.


dajmonion
12-05-2016 13:10 
 Ocena 1 na 1
mancziz (1830 punktów)
PO-PSL jako biedny Jaś na skraju śmierci głodowej? Pewnie na samym szczawiu jechali
12-05-2016 09:20 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Nazwa tego podsumowania jest zupełnie bez znaczenia
Tak jak i samo "podsumowanie"
>- złoty Mercedes jako wymaganie od prezesa jednej ze spółek Skarbu Państwa.
Uczciwością byłoby sprawdzić jak wyglądał faktycznie ten "złoty Mercedes". Miał diamentowe klamki, o których Pan nie raczył wspomnieć.
11-05-2016 16:24 
 Ocena 3 na 3
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
>Myślę, ze racjonalnym portalu nie powinno się nazywać tę propagandową hucpę "audytem", bo audyt jest czymś zupełnie innym.
Na racjonalnym nie.

>Na dwa dni przed obniżeniem polskiego ratingu przez agencje Moody's, polski rząd wali młotem, aby to obniżenie stało się faktem.
Bo ten rząd nie ma żadnych argumentów bronienia polityki, jaką uprawia, więc wali na ślepo w poprzedników, żeby próbować odwrócić uwagę od swoich poczynań. To wynika z faktu, że Jadosław Kłamczyński nie ma żadnego pomysłu na rządzenie, on tylko chce rządzić dożywotnio. Wokół siebie ma BMW, którzy plotą co im każe.
Onegdaj pletli, że wszystko to wina Tuska, dziś plotą, że wszystko to wina PO-PSL. W ten sposób będą się tłumaczyć ze swojej niekompetencji do końca swoich rządów.
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
Audyt? Jaki audyt?
Audyt państwa, to może robić NIK, a nie grupa polityków rządzącej partii.
Audyt? Jaki audyt?
Po pół roku rzekomego audytu żadnego dokumentu, a jedynie powtarzanie frazesów z kampanii wyborczej, rzucanie oskarżeniami bez podawania konkretów.

Skoro po rządach PO-PSL państwo jest w tak tragicznym stanie, to skąd PiS wziął w tym roku 17 mld zł, a w kolejnych latach będzie brał 23 mld zł na "500+"?
Skąd PiS będzie brał kasę na emerytury, gdy obniży wiek emerytalny?

>- 50% przemysłu w Polsce należy do zagranicy
A to koalicja PO-PSL w latach 2007-2015 zniszczyła polski przemysł?

>- 65% sektora bankowego należy do zagranicy
Jakoś nie przypominam sobie, aby pan Mateusz Morawiecki grzmiał o tym, gdy piastował stanowisko prezesa Banku Zachodniego WBK należącego do hiszpańskiej grupy Santander od 2011 roku. Pomijając hipokryzję byłego prezesa, temat skutku udziału obcego kapitału w firmach działających w Polsce zasługuje na coś więcej niż tylko rzucenie procentami z trybuny sejmowej.
>- 66% tzw. polskiego eksportu to eksport firm zagranicznych
Jeśli to źle, to dlaczego minister Mateusz Morawiecki tak się chwali kontraktem na budowę fabryki silników dla Mercedesa?
Czy brak inwestycji zagranicznych w Polsce, brak zagranicznych firm, zagranicznych banków, to jest to o co powinno chodzić?

Populistyczna paplanina, którą łykną bez popijania miliony Polaków, którzy nie mają pojęcia o niczym.
11-05-2016 15:52 
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Jakoś nie przypominam sobie, aby pan Mateusz Morawiecki grzmiał o tym, gdy piastował stanowisko prezesa Banku Zachodniego WBK należącego do hiszpańskiej grupy Santander od 2011 roku.

I bardzo dobrze, że wówczas siedział cicho, bo by poleciał z miejsca, a tak zdobył doświadczenie w sercu systemu, poznając sposób funkcjonowania międzynarodowych banków.
11-05-2016 16:11 
 Ocena 7 na 7
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
>>Jakoś nie przypominam sobie, aby pan Mateusz Morawiecki grzmiał o tym, gdy piastował stanowisko prezesa Banku Zachodniego WBK należącego do hiszpańskiej grupy Santander od 2011 roku.
>I bardzo dobrze, że wówczas siedział cicho, bo by poleciał z miejsca, a tak zdobył doświadczenie w sercu systemu, poznając sposób funkcjonowania międzynarodowych banków.
A, czyli Mateusz Morawiecki to taki Wallenrod, Kloss i Stirlitz w jednym, rozumiem.
11-05-2016 16:15 
 Ocena-1 na 1
neutrinno (12 punktów)
długo by zeszło tłumaczyć Ci to wszystko jak jest ze sobą powiązane to popsl i postkomuna i międzynarodówka lichwiarzy ale proszę to takie smaczki:
www.youtube.com/watch?v=bjauKqOfNgQ
a tu agent ruski vs telewizja amerykańsko-izraelska polskojęzyczna:
www.youtube.com/watch?v=i6I0oPbJUkw
Pozdrawiam.
klaio (1068 punktów)
Wrócę do swoich poprzednich komentarzy do podobnych wypowiedzi M.Agnosiewicza. Zgoda, ale bez dopowiedzenia na temat uwikłań PiS, teksty takie, oparte o fakty, sugerują, że lepsza Polska jest możliwa. Chciałbym, ale za dużo wiem, by nie być sceptycznym. PiS ma inne priorytety niż PO, ale niekoniecznie bardziej etyczne. Chociażby ostatni pomysł, że poseł występujący lub wyrzucony z partii automatycznie traci mandat. Owszem, da się to bronić, zwłaszcza że większość takich migracji politycznych była za chlebem, ale skasuje to nonkonformizm typu Borowskiego, który odszedł z SLD po aferze Rywina, albo Ikonowicza, gdy SLD zaczęło budować neoliberalizm lub Marka Jurka, gdy PiS zachował się niezgodnie z tym, co obiecał swojemu elektoratowi ws. ochrony życia 10 lat temu. Ale warunkiem obrony tego pomysłu jest rozciągnięcie tego mechanizmu na partie - jeśli któraś zrobi coś, czego nie miała w programie wyborczym, albo nie zrobi tego, co obiecała, powinna stracić wszystkie mandaty. Dlaczego mamy zatrzymać się na rozliczaniu posłów, a nie partii? Generalnie, jest to dalsze upartyjnianie Państwa które zamykając się na świeżą krew i ograniczając się do aparatczyków nie oprze się dalszemu więdnięciu. Morawiecki to jest tylko chwyt wizerunkowy, tak jak kiedyś Kołodko, Hausner - realnej władzy nie ma żadnej, co najwyżej uratuje swojego kolegę na stanowisku prezesa PKO BP. Dla Kaczyńskiego to niski koszt posiadania takiego urodziwego dla "rynków finansowych" pazia. Ale życzę im obu jak najlepiej, póki PiS nie zrobi czegoś gorszego uważam go za mniejsze zło, które w pewnych okolicznościach należy poprzeć.
Marian Forewa (906 punktów)
>Morawiecki podaje konkretne dane dotyczące stanu polskiej gospodarki:
>www.facebo(*)53682910474366/?type=2&theater

Bezczelny typ. Zwraca się do nierozgarniętych, którzy nie wiedzą skąd się bierze dług publiczny, i dlaczego przyrasta.

Tymczasem on sam na samym początku kadencji podniósł sztywne wydatki roczne o kwotę równą całemu deficytowi z 20014r!

> Minister Adamczyk pokazał 5-metrową listę roszczeń firm budowlanych wobec państwa:

Czyżby chodziło o zaległe należności wykonawców wobec podwykonawców? Tak wygląda polskie budownictwo, tak się tu robi interesy.
Zwykli Polacy zwykłym Polakom zgotowali ten los.

> Łączna suma strat w audycie państwa: 340 mld zł.

Szacunki ex rectum, jak wyżej.
Tymczasem samo 500+ spowoduje około 100 miliardów strat w ciągu jednej kadencji.
Najdroższa kiełbasa wyborcza w historii.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Gospodarka morska i żegluga śródlądowa:

Rząd PO-PSL podpisał z rządem niemieckim bardzo niekorzystną umowę o Odrze granicznej, blokującą użeglowienie Odry i rozwój polskich portów.

W 2008 r. zlikwidowano Ministerstwo Gospodarki Morskiej. W tym samym roku przyjęto ustawę likwidującą polskie stocznie. Bezkrytyczne wykonanie decyzji Komisji Europejskiej, od której się nie odwołano, z dnia na dzień skutkowało zwolnieniem około 9 tysięcy osób, bezpośrednio zaangażowanych w produkcję statków. Pośrednio likwidacji uległo około 63 tysięcy miejsc pracy (1 zlikwidowane miejsce pracy w stoczni skutkuje zniknięciem 7 miejsc pracy na rynku).

Zaniechanie produkcji statków, najbardziej zawansowanych technologicznie produktów polskiej gospodarki, spowodowało negatywne zmiany w przemyśle okołostoczniowym. Poszkodowane zostały huty, fabryki silników, wyposażenia i zakłady dostarczające podzespoły do produkcji statków (m.in. Zakłady Cegielskiego w Poznaniu, Huta Częstochowa, producent napędów okrętowych w Elblągu). Związki pracodawców szacują, że zniknęło około 60 % dotychczasowych kooperantów zakładów stoczniowych!

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są alarmujące. W 2007 r. w polskich stoczniach zbudowano 30 statków (531 tys. ton stali), w 2014 r. jedynie 8 (26 tys. ton, a więc 20-krotne mniej!) Wycofując zlecenia na budowę statków z upadłych polskich stoczni, Polscy armatorzy zmuszeni zostali do składania zamówień w stoczniach zachodnich i azjatyckich. Nasza gospodarka straciła zamówienia wartości 6 mld zł! Likwidacja stoczni szczecińskiej doprowadziła do wywozu majątku stoczniowego na złom. W 2008 r., jedną decyzją rządu Platformy, przekreślono dorobek produkcyjny 653 statków. W 2014 r. na Pomorzu Zachodnim nie rozpoczęto ani jednej budowy nowego statku!

Pomimo dynamicznie rosnącego rynku przewozów bałtyckich, rząd PO-PSL zdecydował o prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej za wartość jednorocznego zysku tej spółki. Twarda postawa związków zawodowych i kilkukrotne skierowanie sprawy do prokuratury zahamowało proces prywatyzacji. Obecnie PŻB jest jedną z lepiej rokujących firm kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Do katastrofalnej sytuacji rząd PO-PSL doprowadził żeglugę śródlądową. Według raportu NIK, nakłady inwestycyjne w latach 2007-2013 wyniosły zaledwie 0,44% funduszy przeznaczonych na projekty transportowe. W rezultacie, wiele budowli hydrotechnicznych znalazło się w katastrofalnym stanie. W 2015 r. zamknięto śluzę w Brzegu Dolnym, co zablokowało transport na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Zaniechano budowy stopni wodnych, a realizowane inwestycje nie uzyskały finansowania na kolejne lata. Straty sięgnęły kilkudziesięciu mln zł.

Pozostaje jeszcze kwestia gazociągu Nord Stream 1, ograniczającego dostęp do portów w Świnoujściu. Straty w najbliższych 30 latach szacowane są na kwotę 43 mld zł!
www.facebook.com/MGMiZS/videos/718141788326745/
Celecrin (6386 punktów)
>Zaniechanie produkcji statków, najbardziej zawansowanych technologicznie produktów polskiej gospodarki, spowodowało negatywne zmiany w przemyśle okołostoczniowym. Poszkodowane zostały huty, fabryki silników, wyposażenia i zakłady dostarczające podzespoły do produkcji statków
Polskie stocznie doskonale radziły sobie za komuny, bo łączyły Zachód i Wschód. Statki sprzedawaliśmy głównie ZSRR i zaprzyjaźnionym krajom. ZSRR potrafiło zamiawiać u nas serię statków dochodzącą do 20 szt! ( Na przykład chłodnicowce typ B437 17 szt)
Produkowano liczne statki dla armatorów w Europie Zachodniej, Polska pełniła rolę dzisiejszych Chin. Na przykład serię kontenerowców B463. Cegielski produkował do nich silniki, ale były one na licencji Sulzera, nawet nazwę miały Cegielski-Sulzer.
Naprawdę nie chcę wnikać ile statków produkowano by spłacić wszystkie licencje, ani nawet jaka była umowa licencyjna ale czuję, że tak jak wszędzie pieniądze (dewizy) z produkcji statków nie szły na badania i rozwój. Ile można produkować ten sam silnik i ten sam statek?
Tak jak w przypadku Fiata 125 czy 126? Ile lat można tłuc to samo?

Nasze stocznie nie potrafiły radzić sobie po zmianach bo nie posiadamy i nie posiadaliśmy zaplecza technicznego ani rozwiniętego R&D i kropka.
Korea zainwestowała i robiła statki szybciej, lepiej i taniej (też kupili licencje).
12-05-2016 10:18 
 Ocena 3 na 3
Marian Forewa (906 punktów)
>Pozostaje jeszcze kwestia gazociągu Nord Stream 1, ograniczającego dostęp do portów w Świnoujściu. Straty w najbliższych 30 latach szacowane są na kwotę 43 mld zł!

Aha, bo rząd POPSL wybudował Nord Stream.
Rozpaczliwie naciągane te szacunki, taka potrzeba chwili.

Gazociąg omija naszą strefę ekonomiczną, zresztą celowo. Pomysłodawcy wcale nie ukrywali, że chcą w ten sposób uniknąć problemów z krajami które uważali za nieprzewidywalne.
Biorąc pod uwagę recydywę PiSu, pozostaje ze smutkiem przyznać im rację.
GrzeTor (1279 punktów)
W debacie pojawił się wątek elektrociepłowni Stalowa Wola. Otóż za rządów PO-PSL zaczęto budować w Stalowej Woli elektrociepłownię gazową. Jak powszechnie wiadomo przy dużych cenach gazu w Europie produkcja energii elektrycznej z gazu się nie opłaca.

www.obserw(*)ejska-katastrofa-energetyczna/

"Dotacje do elektrowni wiatrowych i solarnych powodują, że nieopłacalna staje się energetyka, zasilana gazem. W całej Europie od 2008 roku wyłączone zostały bloki gazowe o mocy 30 GW. Przykładem jest elektrownia gazowa E.On w Bawarii Irsching-5. Kosztowała 400 mln euro i ma moc 846 MW. Ale moc wykorzystywana jest tylko w 25 proc."

serwisy.ga(*)y-inwestorzy-ida-pod-prad.html

"Wykorzystanie masowo stawianych ostatnio siłowni napędzanych błękitnym paliwem w Hiszpanii wyniosło w 2011 r. zaledwie 23 proc. Czyli przez większość czasu bloki stoją bezczynnie, bo produkowany w nich prąd wypierany jest z rynku przez tańsze źródła, m.in. z węgla. Eksperci Capgemini wskazują, że produkcja energii z czarnego złota nadal będzie tanieć, o 8,5 proc. do 2016 r.
[...]
Tymczasem w EEMO czytamy, że gazówki są opłacalne jedynie wtedy, gdy produkują energię przez 57 proc. czasu. W związku z tym jak szacuje szwajcarski bank UBS, w najbliższych dwóch latach zamknięte mogą zostać elektrownie o łącznej mocy 10 tys. MW."

Skąd zatem u firm brały się pomysły na na zasilanie swoich obiektów gazem? Przyczyną może być system promowania przez rząd generacji energii w elektrowniach gazowych, tzw. żółte certyfikaty. Polegają one na tym, że firmy zarządzające siecią energetyczną, pobierające opłaty za przesył, które są ustawowo oddzielone od producentów energii, muszą dla określony przez rząd procent sprzedaży pokryć tymi żółtymi certyfikatami. Jeżeli nie pokryją sprzedaży tych określonych procentów żółtymi certyfikatami to za karę płacą rządowi opłaty wg stawek ustalanych prawnie, droższych od ceny certyfikatów.

Żółte certyfikaty są natomiast produkowane przez producentów energii w nagrodę za produkcję energii elektrycznej w elektrociepłowni (zwykła elektrownia nie upoważnia) gazowej. Taki certyfikat może też dostać elektrociepłownia mała, poniżej 1MW działająca w oparciu o inne paliwo, ale to jak na razie mniejszość na rynku, więc w praktyce mówimy o gazie.

www.sejm.g(*)21034E3CE049C9C1257CBC002D8F09

Proszę zwrócić uwagę na wymagane od sprzedawców energii procenty pokrycia sprzedaży zółtymi certyfikatami: "Zgodnie z nowelizacją w 2014 r. firmy dystrybuujące energię muszą posiadać świadectwa żółte dla 3,9 proc. energii, którą dostarczają. Potem udział ten ma sukcesywnie rosnąć do 8 proc, w 2018 r."

Wynika z tego, że rząd PO-PSL chciał wymusić zwiększenie udziału gazu w produkcji prądu do 8% w 2018 roku. Mechanizmem do tego było właśnie to sztuczne, nie wynikające z potrzeb rynkowych wymaganie, aby operatorzy koniecznie musieli kupować sztucznie wytworzone żółte papiery dla 8% tego co sprzedadzą.

Promocja gazu przez rząd była tak duża, że rząd był wręcz gotowy sfinansować państwowej firmie francuskiej EDF za przeróbkę istniejącej węglowej elektrociepłowni w Toruniu na gaz.

energetyka(*)df-w-toruniu,251387_1_0_1.html

"EDF Polska i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały wstępne porozumienie inwestycyjne w sprawie finansowania projektu budowy nowej elektrociepłowni gazowej w Toruniu
[...]
Aktywa wytwórcze nowej elektrociepłowni będą stanowiły:
- 2 turbiny gazowe o mocy każda 45-55 MWe,
- 2 kotły wodne odzysknicowe o mocy każdy 105 MWt,
- 4 kotły wodne o mocy 30 MWt każdy, jako źródła szczytowe.
[...]
Całkowity koszt planowanej inwestycji szacowany jest na około 550 milionów złotych, z czego 275 milionów złotych pokryje PIR, z funduszu programu Inwestycje Polskie."

PIR - czyli Polskie Inwestycje Rozwojowe, czyli ".... i kamieni kupa".
EDF - francuska firma energetyczna, Électricité de France, należąca w większości do państwa francuskiego, wg Wikipedii "Według ustawy państwo ma zachować przynajmniej 70% akcji, a prezes przedsiębiorstwa ma być powoływany przez radę ministrów."

Co ciekawe w Toruniu jest potencjał geotermalny, UE promuje energetykę odnawialną, a taki niby proeuropejski rząd woli dofinansowywać coś, co się skończy większymi zakupami gazu od Gazpromu...

Wracając do Stalowej Woli i elektrociepłowni, która tam była budowana: nawet pomimo sztucznego dotowania żółtymi papierami opłacalność była wątpliwa, bo miasto jest za małe na odebranie dużej ilości ciepła od elektrociepłowni. Sytuację paradoksalnie tymczasowo uratował wykonawca z Hiszpanii, firma Abener Energia, który chyba nie potrafił tego wybudować, a na pewno nie wyrobił się w czasie, co pozwoliło na zerwanie z nim umowy.

budownictw(*)ener-energia,266371_1_0_0.html

W wyniku tego zaczęły się pojawiać pomysły, aby elektrociepłownię gazową (najdroższy element - turbina została już dostarczona) z mniej opłacalnej Stalowej Woli przenieść do Warszawy, gdzie przynajmniej będzie komu sprzedać ciepło. No i może w tym czasie będzie też w miarę tani gaz z USA?

www.money.(*)ycja-pgnig-i,27,0,2077723.html

"Jego zdaniem, inwestycja przedłuży się o ponad 2,5 roku, nawet do 3 lat. - Rozpatrujemy wszystkie scenariusze, żeby tylko uratować jak najwięcej pieniędzy. Moje zdanie jest takie, że sprawdzimy formalnie, czy możemy przenieść projekt na Żerań, ale najprawdopodobniej inwestycja zostanie ukończona tam, gdzie została zaczęta - powiedział wiceprezes."

Jeżeli chodzi o koszty i czas, to przy tych projektach elektrociepłowni gazowych stawiano na droższą i dłuższą w budowie technolgoię turbinową, raczej niż tańszą i szybszą do wykonania silnikową.

www.racjonalista.pl/forum.php/s,649038
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>- 50% przemysłu w Polsce należy do zagranicy
>- 65% sektora bankowego należy do zagranicy
>- 66% tzw. polskiego eksportu to eksport firm zagranicznych
>Odpowiada to także poziomowi skolonizowania krajowych mediów

A przecież Polacy mogli sami świetnie zorganizować się. Zbudować polskie firmy, polskie banki, polskie fabryki, polskie media, osiągnąć porozumienie społeczne w każdej sprawie.

Zamiast tego woleli poddać się woli zachodnich kapitalistów i robić co obcy rozkaże.
Dlaczego?

Niech zgadnę - bo byli mali moralnie i ktokolwiek nie przyjechał z Zachodu okazywał się moralnie kilka klas wyżej. Okazywał się wyższy wiedzą, doświadczeniem, zdolnościami, odpowiedzialnością, konsekwencją, jakością, stosunkiem do pracowników.

Wszystkiemu winny rząd?
Ale jaja.
Oczywiście mali ludzie wspaniali a rządzący diabły wcielone.
Rząd to tylko odbicie społeczeństwa.

Kto chce znaleźć winnych zła ten patrzy w lustro.
Czas zmienić się, czas mówić otwarcie o wszystkim, czas przestać polować na czarownice bo te wyginęły a ponoć w ogóle nigdy ich nie było.
gorky105 (656 punktów)
Ciekawa grafika pokazująca ile miejsca na głównej stronie portali internetowych zostało poświęconych audytowi rządowemu. Najbardziej wyważony był Polsat, który ostatnio stara się wykreować na najbardziej obiektywną telewizję.


Tutaj z kolei jak wściekle na audyt zareagowała główna tuba PO:
wyborcza.p(*)zej.html?disableRedirects=true

Manipulując przy okazji sondażem, poprzez stworzenie nieistniejącej koalicji, której w dodatku sprzeciwia się lider największej partii opozycyjnej:

ZaKotem (8733 punktów)
>Ciekawa grafika pokazująca ile miejsca na głównej stronie portali internetowych zostało poświęconych audytowi rządowemu. Najbardziej wyważony był Polsat, który ostatnio stara się wykreować na najbardziej obiektywną telewizję.
>

A powiedz mi, jak obliczyłeś wartość obiektywnej ważności sejmowego rozliczenia poprzedniego rządu przez obecny, aby stwierdzić, że właśnie szpalta Polsatu najlepiej ją odzwierciedla?

Wzruszają mnie nutrie.
Pan Leming (674 punktów)
>jak obliczyłeś wartość obiektywnej ważności sejmowego rozliczenia poprzedniego rządu przez obecny, aby stwierdzić, że właśnie szpalta Polsatu najlepiej ją odzwierciedla?

Zapewne dlatego, że Polsat poświęcił więcej miejsca, niż TVN który jak wiadomo obiektywną telewizją nie jest Mnie nurtuje dlaczego jednej sprawie należy poświęcać blisko połowę swojej głównej strony by zasłużyć na łatkę obiektywności i czy obiektywność nie ma nic wspólnego z treścią, a wyłącznie z powierzchnią?


www.focus.pl/przyroda/kto-wrobil-lemingi-11157
Suregos (5 punktów)
>Nazwa tego podsumowania jest zupełnie bez znaczenia. Olbrzymie natomiast znaczenie ma multum faktów, jakie podali w swoim wystąpieniu zwłaszcza Jackiewicz, Morawiecki, Szałamacha. I te fakty dla każdego racjonalnie myślącego powinny być szokujące.

Szokujące jest to, że te fakty nie zostały zgłoszone do prokuratury.
piotr35 (1843 punktów)
>Szokujące jest to, że te fakty nie zostały zgłoszone do prokuratury.
Bo to takie właśnie "fakty" są.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
O jeny, jeny...
Jakby to była nowość, że banda PO-PSL to złodzieje. Za to nie bardzo skłonna do używania władzy ("wychowywania społeczeństwa"), za to PiS będzie zakazywał skrobanek, picia alkoholu etc.
Skutek będzie ten sam a tj. utrzymanie Polski w roli gospodarczego outsidera, państwa słabego jak II RP. PiS to etatyści, ze skłonnością do rozbudowywania aparatu państwowego (jak walczyć z korupcją, gdy taki wielki tort - budżet ?). Czy działalność CBA się kalkuluje, czy pieniądze przeznaczane z CBA są mniejsze, niż straty poniesione przez państwo w wyniku korupcji ?
Ja jestem za jak największą wolnością gospodarczą i niskimi podatkami. Nie trzeba być geniuszem, żeby zauważyć fakt, że obecny stan prawodawstwa, wysokość podatków etc. nie sprzyjają rozwojowi gospodarki. Bo wszyscy chcą rozwoju, nieprawdaż ? Dla mnie osobiście najważniejsza jest wolność, ale na przykładzie USA można dojść do wniosku, że wolność pociąga za sobą też bogactwo. Ja sobie mogę jeździć rowerem i jeść tylko warzywa - to mój wybór. Nie chcę uczestniczyć w wyścigu szczurów, to nie uczestniczę. Nie lubię rozwoju - w porządku - ale nie powinienem nikomu zakazywać się rozwijać. Ten audyt to dobra zagrywka polityczna, jednak dla naiwnych. PiS być może będzie mniej marnotrawił, ale akcyza już podskoczyła, a kolejne podwyżki, czy nowe obowiązkowe opłaty (podatki) są już na horyzoncie. Tusk nie wykorzystał szansy, gdy duża część społeczeństwa była gotowa na liberalne przemiany (w kwestii gospodarki). Teraz do władzy dorwał się Kaczor, który gardzi ludźmi, który nie wie nic o prawdziwym życiu, wychowany w żoliborskiej idylli ukradł księżyc i mógł dać sobie już spokój, ale niestety... jakieś chore wizje zalęgły mu się w głowie. Gardzi ludźmi bardziej niż Tusk, bo ten okazał się tylko zwykłym karierowiczem, a Kaczyński naprawdę chce nam mówić co mamy robić. Płodzić dzieci ? Niech sam się weźmie do roboty ! Zamiast demontować to chore państwo i powoli odchodzić od ZUSu, ten tworzy nam II RP bis. Gdyby ludzie nie mieli możliwości zarobić sobie na Zachodzie, i żyliby w Kraju, to mielibyśmy prawdziwy obraz polskiego "kapitalizmu". Ale Kaczyński chociaż spełnia swoje obietnice, nie tak jak Tusk, i nie było nigdy tajemnicą jaką ma wizję państwa (wystarczy przeczytać obojętnie, którą jego książkę). Lepiej obciąć pensje w spółkach skarbu państwa i dać to na "500+" - zgoda, ale jeszcze lepiej dać ulgi podatkowe w tej wysokości. Wiadomo - Jarek musi rozwijać biurokrację... Mam przeczucie, że PiS może wygrać następne wybory - dzięki "500+". A "500+" - jeżeli przyczyni się do zwiększenia dzietności, to tylko po to by te dzieci w przyszłości zasiliły zachodni rynek pracy, a nie ten krajowy (posad urzędniczych nie będzie tak dużo - mniejsza rotacja). Kto będzie pracował na ZUSowskie emerytury ? Krasnoludki, czy elfy ? Imigranci ? Nie tych PiS nie chce. Ciekawe, co się stanie, gdy skończą się dopłaty z UE i eurokraci z Brukseli postawią rządowi PiS ultimatum - albo przyjmują migrantów, albo koniec z dotacjami (chociaż chyba są zapewnione do 2020). Ja zawsze wyznaję zasadę, że uderzać trzeba w partię rządzącą. Tymczasem zauważyłem, że PiS ma po swojej stronie masę apologetów. Część uważa, że PiS to mniejsze zło, a część naprawdę wierzy w sukces ich polityki. Co się tyczy polityki zagranicznej, to też nie najlepiej się zapowiada - ostatnio Grzegorz Braun podsumował działalność min. Waszczykowskiego w ten sposób: "nadaje się na poczmistrza, a nie na ministra spraw zagranicznych". Trafniej bym tego nie ujął. Zamiast zajmować się negocjacją wysokości ceł i innych istotnych spraw dla ekspansji gospodarczej Polski (bo są czasy pokoju i tym powinien się zajmować), to on zajmuje się głupotami. Dobra, wiele by można jeszcze pisać, ale już mi się nie chce xD
Kaszman (396 punktów)
Nie rozumiem was ludzie, naprawdę. Kolejny temat o tym, co jest gorsze - PO czy PiS. Wiem, że alternatywy też nie są zachęcające, ale przynajmniej moglibyście nie tracić czasu i nerwów na kłócenie się o to, czy lepsza dżuma, czy cholera. Czy to jest jakaś super psychologiczna (magiczna wręcz) sztuczka, że nawet inteligentni ludzie się na nią łapią ?

Where's your god now ?

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365