 |
Porównanie - podstawowy mechanizm psychiczny Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-07-2016 02:16 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Porównanie - podstawowy mechanizm psychiczny
1 na 1 | Wątek rozrywkowy na świętego Wciętego Cytat:Porównanie, comparatio (w niektórych kontekstach także similitudo) – dwuczłonowa konstrukcja semantyczna, w której cechy przedmiotu lub zjawiska (czyli tego, co porównujemy, comparandum) do scharakteryzowanego w członie pierwszego słowa zostają uwydatnione przez wskazanie na jego podobieństwo do przedmiotów lub zjawisk scharakteryzowanych w członie naszego pierwszego słowa (czyli tego, do czego porównujemy,comparans). pl.wikipedia.org/wiki/PorównanieCytat:Mechanizm psychiczny – w psychologii ewolucyjnej jest to zespół procesów zachodzących w umyśle jednostki i tworzących jednocześnie ten umysł. W psychologii ewolucyjnej zakłada się dodatkowo, że: - Mechanizm psychiczny w formie, jaką ma u jednostki, jest ukształtowany w toku ewolucji. - Mechanizm ewolucyjny przyjmuje tylko wąski zakres informacji, które w toku ewolucji były przydatne jednostkom i gatunkom do przetrwania. - Bodźce uruchamiające mechanizm psychiczny stawiają za każdym razem jednostkę w sytuacji problemu adaptacyjnego, przy czym jednostka nie jest tego świadoma. - Informacje przyjmowane przez mechanizm psychiczny przetwarzane są na odpowiednie wobec bodźca reakcje, zgodnie z istniejącymi w mechanizmie psychicznym procedurami decyzyjnymi. - Reakcją mechanizmu psychicznego na bodziec może być aktywność fizjologiczna, przekazanie informacji innemu mechanizmowi psychicznemu lub widoczne zachowanie. - Rezultat działania mechanizmu psychicznego ukierunkowany jest na rozwiązanie danego problemu adaptacyjnego. pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_psychicznyW analizach ekonomicznych ekonomiści nieustannie stosują porównania. Dlaczego? W życiu codziennym nieustannie porównujemy się do innych. Dlaczego? Cytat:Motywacja – stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka, mający wymiar atrybutowy. Procesy motywacyjne ukierunkowują zachowanie jednostki na osiągnięcie określonych, istotnych dla niej stanów rzeczy, kierują wykonywaniem pewnych czynności tak, aby prowadziły do zamierzonych wyników (zmiana warunków zewnętrznych, zmiana we własnej osobie, zmiana własnego położenia). Jeśli człowiek jest świadomy wyniku wykonywanych czynności, wówczas ten wynik nazywa się celem. Proces motywacyjny składa się z zespołu pojedynczych motywów. Motywem nazwać zaś można przeżycie pobudzające człowieka do działania lub powstrzymujące go, lub przeszkadzające jego wykonaniu. pl.wikipedia.org/wiki/Motywacja | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >W życiu codziennym nieustannie porównujemy się do innych. Dlaczego?
Odpowiedź została sformułowana wyżej, gdzie porównywanie zostało opisane jako element konstytutywny umysłu ("zespół procesów zachodzących w umyśle jednostki i tworzących jednocześnie ten umysł [d]". Po prostu tak działa mózg i jego subiektywny aspekt - umysł. Bodźce (być może nawet te podświadome) są zawsze porównywane (przez układ limbiczny) z poprzednim doświadczeniem pod kątem ewentualnych zagrożeń i satysfakcji. Oceniamy innych również pod tym kątem, chociaż wygląda to różnie w różnych dziedzinach życia. Weź np. sport. Trener przed zawodami musi dokładnie porównać możliwości swojego pupila (pupilów) z parametrami przeciwników, aby ustalić technikę starcia. Podobne procedury występują wszędzie (miłość, nauka,praca,...). Porównujemy się z innymi, aby im dorównać, aby się czymś odróżnić (np. sztuka, moda,...), aby podkreślić swoją wyższość lub niższość (np. wazeliniarz). Często, aby zaoszczędzić innym procedury porównywania, ludzie mają na sobie jakieś symbole pokazujące ich miejsce w szeregu (wojsko, policja, religia,...).
Czy umysł może ujmować rzeczywistość poza porównywaniem?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >Często, aby zaoszczędzić innym procedury porównywania, ludzie mają na sobie jakieś symbole pokazujące ich miejsce w szeregu (wojsko, policja, religia,...).
Tak sobie pomyślałem, że ja, który postuluję jedną dla wszystkich wspólną i jawną księgę kapitału, postuluję najwyraźniej system totalny. Z jeden strony system totalny, od którego nie sposób uwolnić się i zrobić czegokolwiek wbrew nakazom systemu. Z drugiej strony doskonała jedność społeczeństwa i ogromna złożoność działań.
Odczuwam jednocześnie przymus tworzenia systemu społecznego i przymus walki z obecnym systemem. Obłęd. Sądzę jednak, że taka niezgodność jest czynnikiem ewolucji.
Wracając do porównań wg mnie masz rację, porównywanie to mechanizm psychiczny, którego efektem ma być przystosowanie się do zmiennych warunków. Zauważmy, każdy mocno negatywny wynik porównania się wywołuje u ludzi silną motywację do zmiany zachowań.
|
|
|  | Curtiss Helldiver (966 punktów) (zablokowany) | >Obłęd. Znakomita definicja twojego stanu psychicznego, który zmusza cię do pisania wątków na tym forum.
|
|
| |  | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >>Obłęd. >Znakomita definicja twojego stanu psychicznego, który zmusza cię do pisania wątków na tym forum.
Ale znakomita dla kogo, bo każdy ma przecież odmienna moralność i co dla jednego dobre dla drugiego złe?
|
|
|  | 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >Z jeden strony system totalny... >Z drugiej strony doskonała jedność społeczeństwa i ogromna złożoność działań.
Totalizm nie musi być prosty
>porównywanie to mechanizm psychiczny, którego efektem ma być przystosowanie się do zmiennych warunków.
Człowiek nie jest tu niczym wyjątkowym. Rozważ chociażby zjawisko mimikry u zwierząt. A jeśli wziąć pod uwagę mimikrę w świecie roślin - porównanie nie musi zakładać psychiki: jest czymś prelogicznym (chyba że przypiszemy naturze jakąś formą rozumności: to bardzo stara koncepcja, zdaje się że Heraklita).
>Zauważmy, każdy mocno negatywny wynik porównania się wywołuje u ludzi silną motywację do zmiany zachowań.
Etymologicznie wariat wywodzi się z variatus - inny, odmienny. Dlatego inność kompensujemy tak, aby zmniejszyć dystans (różnicę) do innych. Chyba że ktoś z zawodu jest skandalistą...
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|