 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-08-2016 10:30 | Curtiss Helldiver (966 punktów) (zablokowany) | Szykują nam wojnę? | Cytat:Rząd Niemiec będzie po raz pierwszy od końca zimnej wojny zachęcał obywateli do robienia zapasów żywności i wody pitnej pozwalających przetrwać przez 10 dni w przypadku poważnego kryzysu - podał w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). (źródło) Cytat:Otwartą inwazją na Ukrainę Kreml straszy regularnie, mniej więcej co pół roku. Największe prawdopodobieństwo ataku było na samym początku konfliktu: w kwietniu 2014 roku. Co nie wyklucza jednak militarnej eskalacji w najbliższych tygodniach. (źródło)Czy ktoś szykuje rozpętanie wojny w Europie? Jak wiadomo wojny są pożyteczne, bo likwidują bieżące kryzysy ekonomiczne a po zakończeniu wojny rodzi się prosperity trwające długie lata. Może oprócz takich zysków chodziłoby także o zlikwidowanie problemu uchodźców przybywających do Europy? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| dajmonion (3663 punktów) | Rząd zapewne wspiera się opiniami jakichś ekspertów. Chciałbym wobec tego przypomnieć wynik eksperymentu, jaki w połowie lat osiemdziesiątych przeprowadził psycholog i politolog Philip Tetlock z udziałem losowo wybranych ekspertów. Wynik? Przewidywania (w sumie 28 000 prognoz) ekspertów (280 osób) były równie trafne co rzuty szympansa, który próbuję lotkami trafić w środek tarczy. To oczywiście wynik statystyczny. Wiadomo. Ekspert ekspertowi nierówny. Wiele lat później powtórzono ten eksperyment. Tym razem porównywano ekspertów z laikami. I okazało się, że wyodrębniono grupę laików, których przewidywania były dużo trafniejsze niż te eksperckie. Kim byli? 1. Douglas Lorch, emerytowany programista 2. Bill Flack, były urzędnik ministerstwa rolnictwa US. 3. Sanford Sillman, doktor fizyki, znający kilka języków obcych. Jakie były ich cechy wspólne? Oczytani; korzystający z rzetelnych źródeł; dobrze posługujący się liczbami; bardzo inteligentni, ale nie geniusze; ciekawi; otwarci; ostrożni; samokrytyczni; skromni; przekonania to dla nich hipotezy, a nie skarby, które się chroni. Tetlock zwrócił też uwagę, że poglądy prezentowane publicznie mają skłonność do usztywniania się. Tym bardziej, gdy dotyczą zakresu specjalności eksperta. Wspomniani prognostycy nie musieli chronić swojego ego także pod tym względem. Źródło: Der Spiegel, 33, 2016. "Anleitung zum Wahrsagen".
dajmonion
|
|
 | Curtiss Helldiver (966 punktów) (zablokowany) | Nie chodzi o to czy rząd opiera się na opiniach ekspertów czy nie, chodzi o to czy planuje się wojnę w Europie.
|
|
|  | |
|  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Nie chodzi o to czy rząd opiera się na opiniach ekspertów czy nie, chodzi o to czy planuje się wojnę w Europie.A w których miejscach w Europie może dojść między mocarstwami do konfliktu o kontrolę nad zyskami z eksploatacji strategicznych zasobów? Mała ściągawka: en.wikiped(*)le:Oil_pipelines_in_Europe.pngW tym kontekście rozważmy - po co Rosji kontrola nad Przesmykiem Bałtycko-Pontyjskim i odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego? A czy Naddniestrze i Obwód Kaliningradzki można by wykorzystać jako punkty zapalne czy elementy presji geopolitycznej, by po Ukrainie - krok po kroku - rozwalić Rumunię i Polskę? Duginowska Eurazja jest bliżej niż mogłoby się zdawać. Jej oddech czuć już na plecach. Rosja chce stworzyć na Białorusi szarą strefę, do walki z Zachodem
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
|  | | PerverserPerser (579 punktów) | >Nie chodzi o to czy rząd opiera się na opiniach ekspertów czy nie, chodzi o to czy planuje się wojnę w Europie.< Tak. Ma to być Blitzkrieg. Dlatego zapasy mają wystarczyć na 10 dni. Po dziesięciu dniach wkroczą Ruscy z wódką i tuszonką oraz machorką. Nie zapomnieć też kupić włóczkę na skarpety i wszystkie witaminy znane z reklam.
Wierzyć jest łatwiej niż wiedzieć.
|
|
2 na 2 Quetzalcoatl (2779 punktów) (zablokowany) | > Cytat:Rząd Niemiec będzie po raz pierwszy od końca zimnej wojny zachęcał obywateli do robienia > zapasów żywności i wody pitnej pozwalających przetrwać przez 10 dni w przypadku poważnego kryzysu -> podał w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).> (źródło)Przywołany tekst z "TVN24" doskonale obrazuje sposób, w jaki to medium dokonuje manipulacji. W artykule napisano: Cytat:"Autorzy propozycji zastrzegają, że atak na terytorium Niemiec, który wymagałby obrony kraju siłami konwencjonalnymi, jest mało prawdopodobny" powołując się przy tym na tekst Thomasa Gutschkera "So will die Bundesregierung im Kriegsfall reagieren" ("Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung"), w którym napisano: Cytat: "Wie dort heißt es in dem 69 Seiten langen Konzept, "dass ein Angriff auf das Territorium Deutschlands, der eine konventionelle Landesverteidigung erfordert, unwahrscheinlich" sei. Doch verlange die Sicherheitsvorsorge, "sich trotzdem auf eine solche, für die Zukunft nicht grundsätzlich auszuschließende existenzbedrohende Entwicklung angemessen vorzubereiten"." Niemieckie słowo "unwahrscheinlich" nie oznacza "mało prawdowopodobny", jak to oddano w "TVN24" (wtedy musiałoby być w oryginale "kaum wahrscheinlich"), lecz "nieprawdopodobny", a to spora różnica.Cytat: "unwahrscheinlich: 1. a. aller Wahrscheinlichkeit nach nicht anzunehmen, kaum möglich b. kaum der Wirklichkeit entsprechend; unglaubhaft 2. a. (umgangssprachlich) sehr groß, sehr viel; riesig b. (umgangssprachlich) sehr; in außerordentlichem Maße "Duden" Oczywiście, w tekście z "FAS" chodzi o pierwsze znaczenie terminu "unwahrscheinlich", czyli "aller Wahrscheinlichkeit nach nicht anzunehmen, kaum möglich", a więc "nie do przyjęcia według wszelkiego prawdopodobieństwa, mało możliwe". Dlaczego dziennikarze z "TVN24" dokonali tu pozornie nieistotnej przeróbki, nie wiem, osobiście jednak bardziej podejrzewam pogoń za sensacją i podkręcanie atmosfery w sezonie ogórkowym niż niskie kompetencje językowe. A co do samego pomysłu niemieckiego rządu federalnego, to szukałem w sieci jej źródła, czyli "Konzeption zivile Verteidigung", jednak bezskutecznie. Dziwne, że nie znalazłem jej także na stronie www.bundesregierung.de, ale mniejsza o to. Najważniejsze, że takie działania prawdopodobnie (he, he: wahrscheinlich) skłonią niejednego do zrobienia tych zapasów na dziesięć dni, a to z pewnością bardzo ucieszy handlowców. I pewnie o to w jakiejś mierze chodzi...> Jak wiadomo wojny są pożyteczne, bo likwidują bieżące kryzysy ekonomiczne a po zakończeniu wojny rodzi się prosperity trwające długie lata.Nie wiem, skąd masz taką wiedzę. Według mnie wojny nie likwidują żadnych kryzysów ekonomicznych ani innych, a co najwyżej zastępują je innymi. Dość naiwne jest też pisanie o prosperity w okresie powojennym, bo taki błąd myślowy bierze się z mylenia odbudowy ze zniszczeń wojennych z pobudzeniem gospodarki. Każdy, kto w to wierzy, może przetestować ten pomysł na sobie samym i na przykład zniszczyć swój dom, a następnie wziąć się za jego odbudowę. To, co będzie się działo w jego życiu w okresie tej odbudowy, będzie właśnie swoistym rodzajem prosperity.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Nie wiem, skąd masz taką wiedzę. Według mnie wojny nie likwidują żadnych kryzysów ekonomicznych ani innych, a co najwyżej zastępują je innymi.W dzisiejszych czasach wojna to zagranie w rozgrywce między dżentelmenami, stosowane wówczas, gdy miękkie formy perswazji zawiodą lub nie dają szansy na satysfakcjonujące zrewanżowanie się partnerowi w grze. Irak, Libia, Syria, Ukraina, Kaukaz - to aktualnie najgorętsze pola tej gry. Nie miejmy złudzeń - rywalizacja jest brutalna. Pozytywne gospodarczo efekty tej jatki już mamy, choćby spadek cen surowców energetycznych. Parę innych też by się znalazło, trzeba tylko dobrze poszukać. O negatywach nie wspominamy, a nawet staramy się o nich zapomnieć. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | |
|
 | | PerverserPerser (579 punktów) | |
|
|  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | |
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|