Racjonalista - Strona głównaDo treści
Temat gospodarczy. Skąd się biorą różnice cen?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-09-2016 19:47Hercules Poirot (1 punktów)
(zablokowany)
Temat gospodarczy. Skąd się biorą różnice cen?
Interesuje mnie dlaczego i skąd się biorą różnice cen między produktami.
Np. koło mnie na Makro Cash and Carry benzynę sprzedają po 4.18 za litr, a na Orlenie o 50 gr. drożej.
Albo w Otwocku koło Warszawy na targu wszystko jest o co najmniej połowę tańsze.
Więc skoro można sprzedawać taniej, to dlaczego sprzedaje się drożej?
Ktoś powie - konkurencja!
Każdy może dawać cenę jaka mu się podoba.
No ale dlaczego jednym się opłaca sprzedawać taniej a innym drożej?
Od czego to zależy?
Od miejsca?
Od konieczności?
Bo przy autostradach benzyna jest droższa, no bo nikt nie będzie zbaczał z autostrady parę kilometrów, aby szukać tańszej benzyny jak mu brakuje, więc sprzedawcy wykorzystują ten fakt.
Ale to są przypadki sytuacyjne, tak jak cena piwa w miejscowościach turystycznych.
Tak więc co właściwie decyduje a co powinno decydować o cenie produktu?
Czy faktyczna wartość jego wytworzenia plus oczywiście różne marże i akcyzy?
Np. co powinno decydować o cenie litra benzyny?
Cena baryłki ropy, wartość dolara, cena produkcji, narzuty.
Więc powinna mieć taką samą cenę na wszystkich stacjach, a nie ma?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Pomyśl trochę dłużej, to znajdziesz odpowiedź. Dobra podpowiem. Dlaczego piwo danej marki jest tańsze w rejonie gdzie są jego browary, a droższe na drugim końcu Polski ?
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Niewłaściwie wg mnie koncentrujesz się na "dobrze" zamiast na zaspokojeniu potrzeby.
Zauważ, że tę samą potrzebę można zaspokoić na 1000 sposobów.
Znaczenie ma kto i jak zaspokaja twoje potrzeby.
Ta sama cola w Restauracji jest kilkakrotnie droższa niż w Biedronce, lecz w restauracji dostajesz oprócz coli obsługę, nastrój, wydarzenie.

Te same towary możesz kupić w dyskoncie i ekskluzywnym sklepie znacznie drożej.
W ekskluzywnym sklepie dostajesz oprócz towaru wrażenie, ze jesteś kimś ważniejszym, kimś szczególniejszym od bydląt z dyskontu. Jesteś wśród swoich, znaczy takich jak ty.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365