Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zbrojna prywatna inicjatywa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
27-09-2016 09:25Arminius (25555 punktów)Zbrojna prywatna inicjatywa
Ocena 1 na 3
Polska prywatna firma z branży zbrojeniowej WB Group z Ożarowa za eksport produktów opartych na swojej własnej technologii i wynalazkach uzyskała w minionym roku ok. 70 mln złotych przychodu. Sukces ów tym bardziej zasługuje na uznanie ponieważ przychód z eksportu owej firmy kształtuje się - jak oceniają znawcy - na tym samych poziomie co przychód z eksportu potężnego państwowego czebola "Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - skupającej ok. 30 największych spółek państwowej branży zbrojeniowej i będącej ok. 20 razy większym podmiotem niż firma z Ożarowa.
Sukces prywatnej firmy i - w tym kontekście tak to niestety wygląda - porażka państwowego molocha zasługuje tym bardziej na podkreślenie , ponieważ państwowym czebolom jest łatwiej na rynku broni ze względu na poparcie polityczne i dyplomatyczne czynników państwowoych - jakie w pierwszej kolejności otrzymują firmy państwowe.
Przyczyny takiego jak wyżej, czyli patologicznego mówiąc krótko, stanu rzeczy są wszystkim w zasadzie dobrze znane. W wielkich czebolach państwowych, uzwiązkowionych, z rozbudowaną administracją/biurokracją, zarządzanych czesto przez osoby z klucza polityczno - partyjnego - musi być gorzej niż w firmach prywatnych i jest tak w praktyce zawsze bez względu na to czy to jest kolej, linie lotnicze LOT czy zbrojeniówka. Nie jestem wrogiem państwowego biznesu - ale niestety król bywa często nagi i przykład jak powyżej dowodzi, iż wskazane byłoby drastyczne modyfikacje działania i zarżądzania państwowymi czebolami aby uczynić je bardziej efektywnymi.
Tytułem wielc ewymownego przykładu można podać, iż w prywatnej firmie jak wyżej na 800 zatrudnionych w niej pracowników, połowa pracuje w pionie badawczo - rozwojowym, które proporcje głowy do do reszty tułowia są w większości państwowych czeboli po prostu nierelane w chwili obecnej


"W zeszłym roku przychody WB Group z zagranicznych kontraktów przekroczyły 70 mln zł. PGZ, która nie ujawnia wartości eksportu, mogła według szacunków ekspertów uzyskać w 2015 r. porównywalną kwotę ze sprzedaży produktów opartych na własnych technologiach. Tyle że narodowy holding, skupiający 30 kluczowych spółek państwowej zbrojeniówki i osiągający 5 mld zł rocznych przychodów, to korporacja 20-krotnie większa od WB Group".



www.rp.pl/(*)-Polska-Grupa-Zbrojeniowa.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Tytułem wielce wymownego przykładu można podać, iż w prywatnej firmie jak wyżej na 800 zatrudnionych w niej pracowników, połowa pracuje w pionie badawczo - rozwojowym, które proporcje głowy do do reszty tułowia są w większości państwowych czeboli po prostu nierelane w chwili obecnej.<<

Jeśli dodać, że w czebolach znajdują zatrudnienie różni misiewicze, to naprawdę nie ma czego porównywać.
Nie chce mi się tego googlać, ale ostatnio pisano o tym, że jednym takim państwowym "podsiębiorstwie" premię za ubiegły rok dostali nawet tacy, co to dopiero w tym roku zaczęli tam pracować.
Jan Rylew (3965 punktów)
Mnie trochę razi to dziennikarskie porównywanie prywatnej firmy z państwowym czebolem, bo zalatuje z daleka dość mocno zakorzenionym przekonaniem, pochodzenia ze szkoły austriackiej, że prywatne jest lepsze, a państwowe czyli publiczne musi być gorsze.
Nie zawsze tak jest i nie zawsze tak być musi. A do porównywań trzeba podchodzić z analityczną ostrożnością, gdy się bowiem porównuje dynię z gruszką to można się spodziewać, że wyniki mogą być bałamutne.
Po pierwsze, WB Group to już nie WB Elektronics tylko grupa 5 przedsiębiorstw.
Po drugie i trzecie 70mln zł to nie jest wielka kwota i mogła ona powstać głównie ze sprzedaży owej licencjii na urządzenia systemu łączności polowej zakupionej przez firmę Harris jeśli dobrze pamiętam. Polska Grupa Zbrojeniowa nie podaje informacji o wielkości swojego eksportu więc nie ma z czym porównywać.

>państwowym czebolom jest łatwiej na rynku broni ze względu na poparcie polityczne i dyplomatyczne czynników państwowoych - jakie w pierwszej kolejności otrzymują firmy państwowe.
Państwowym czebolom wcale nie musi być łatwiej. Poparcie polityczne i dyplomatyczne na ogół jest iluzoryczne, a może być nawet kontraproduktywne. Rynek światowy rządzi się swoimi prawami.

>Przyczyny takiego jak wyżej, czyli patologicznego mówiąc krótko, stanu rzeczy są wszystkim w zasadzie dobrze znane. W wielkich czebolach państwowych, uzwiązkowionych, z rozbudowaną administracją/biurokracją, zarządzanych czesto przez osoby z klucza polityczno - partyjnego - musi być gorzej niż w firmach prywatnych i jest tak w praktyce zawsze bez względu na to czy to jest kolej, linie lotnicze LOT czy zbrojeniówka.
Ale w koncernach opartych o prywatny kapitał akcyjny administracja zwana biurokracją jest także mocno rozbudowana, przynajmniej głosów krytyki nie brakuje, podobnie jest z uzwiązkowieniem, a liczba i ciężar gatunkowy błędów w kierowaniu tymi firmami jest podobny jeśli nie większy. Stąd wniosek, że to nie rodzaj własności jest decydującym czynnikiem efektywności firmy lecz inne czynniki i okoliczności.

Z obserwacji wynika, że lepiej radzą sobie wyspecjalizowane firmy wielkością dostosowane do wymogów uprawianej specjalizacji. Firmy duże mają problemy z rozpoznaniem rynku, koordynacją działań i samoistnie rozwijającą się administracją.
Jako osobny problem w firmach o większości kapitału publicznego jest wprowadzanie mało kompetentnych polityków na stanowiska kierownicze. Ale ten problem można i powinno się rozwiązać porozumieniem ponad podziałami. Na razie brak woli politycznej, ale wydaje się, że trzeba ją wymusić.

Reasumując, porównywanie firm w oparciu o jednostkowy, wycinkowy wynik finansowy jest mało roztropne. Wygląda na to, że WB Group działa marketingowo na polu medialnym, szkoda tylko, że poniżono tutaj przy okazji PGZ.
Mnie się marzy publikowanie list 500 czołowych przedsiębiorstw w których obok podstawowych danych ekonomicznych znalazłyby się dane odnośnie:
ile podatków i danin odprowadza dana jednostka do budżetu,
ile osób zatrudnia w ogóle, a ile na umowy śmieciowe (ile pieniędzy odprowadza do ZUS),
jaki był podział zysku po opodatkowaniu,
jakie dodatkowe świadczenia dla załogi zostały uskutecznione w danym okresie,
stopień uzwiązkowienia,
itp

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365