Racjonalista - Strona głównaDo treści
Szukają irydu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
13-12-2016 13:21Arminius (25555 punktów)Szukają irydu
Ocena 1 na 1
Naukowcy usiłujący odnaleźć fragmenty asteroidu - długości 14 km - który 66 mln lat temu uderzył w Ziemię, powodując anihilację 75 % gatunków żyjących wówczas na planecie, natrafili w kraterze Chicxulub na wysokie stężenie zawartości niklu - który to okoliczność może wskazywać, iż są blisko celu. Asteroid jak wyżej uderzył w Ziemię, po czym pod wpływem siły impaktu i temperatury, de facto wyparował. Istenieje jednakże domniemanie, iż w powietrzu, doszło do kondensacji jego drobnych fragmentów, po czem pod wpływem siły ciążenia opadły one w formie sferuli na dno krateru. Wydobycie fragmentów asteroidu jak wyżej będzie miało bardzo istotne znaczenie dla wyjaśnienia charakteru i przebiegu katastrofy. Badacze mają nadzieję, iż po niklu przyjdzie czas na iryd, którego obecność będzie wskazywała na bezpośrednia bliskość odłamków asteroidu. Iryd odegrał bardzo istotną rolę jako sui generis pierwiastek wskaźnikowy. Jest to bowiem pierwiastek utożsamiany z meteorytami. Odkrycie warstywy irydowej w pokładach geologicznych na całej Ziemii naprowadziły naukowców na trop wiekiego impactu.

"Scientists say they have a clue that may enable them to find traces of the asteroid that wiped out the dinosaurs in the very crater it made on impact.
This pointer takes the form of a nickel signature in the rocks of the crater that is now buried under ocean sediments in the Gulf of Mexico.
An international team has just drilled into the 200km-wide depression.
It hopes the investigation can help explain why the event 66 million years ago was so catastrophic.
Seventy-five percent of all life, not just the dinosaurs, went extinct.
The UK-US led team gave an update on its research here at the Fall Meeting of the American Geophysical Union in San Francisco.The group is currently running all manner of lab tests on the hundreds of metres of core pulled up from under the Gulf in April and May."

www.bbc.com/news/science-environment-38299804
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacholek (5699 punktów)
Badanie dawnych zdarzeń tego typu jest istotne dla zrozumienia ewolucji biologicznej z wszystkimi jej meandrami spowodowanymi katastrofami naturalnymi. Nasuwa się jednak oczywiste pytanie odnośnie prawdopodobieństwa zajścia takiego zdarzenia w przyszłości. Właściwie można być pewnym że kiedyś taka katastrofa się powtórzy, pytanie jedynie kiedy. Chodzi o czas jaki ma cywilizacja ludzka by się obronić przed takim wydarzeniem czy też uciec w przestrzeń kosmiczną. No ale to już zupełnie inny problem: pan-starrs(*)id-threat/asteroid_threat.html

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365