 |
Plastikowy smog dławi ocean Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-02-2017 20:16 | Arminius (25555 punktów) | Plastikowy smog dławi ocean
2 na 2 | Zanieczyszczenie plastikiem staje się dramatycznym problemem wszechświatowego oceanu. W mediach co jakiś czas pokazują gęste kożuchy plastikowej zupy, pokrywającej spore połacie mórz. Największy taki obszar znajduje się na Północnym Pacyfiku - gdzie układ prądów morskich wygenerował zamknięty akwen o ogromnej powierzchni, pokryty wszlekim plastikowym badziewiem, który powoli kręci się wokół swojej osi. Na badziewie jak wyżej składają się plasikowe wroki, opakowania, reklamówki, szczoteczki do zębów, itp. itd. Że jest to zanieczyszczenia bardzo groźne dla ekologii morza - o tym nie trzeby chyba nikogo przekonywać. Ale okazuje się, iż plastikowe pollutanty jak wyżej - to tylko część problemu. Równie istotnym, a może nawet istotniejszym jest zagrożenie płynące (dosłownie) ze strony plastikowych mikrocząsteczek, zwanych "plastikowym smogiem". Otóż okazuje się, iż ogromną część plastiku znajdującego się w oceanie wszechświatowym stanowią jego drobne cząstki powstające przy ścieraniu się opon ( plastik jest głównym komponentem współczesnych opon) oraz podczas....prania tkanin i materiałów, przy których produkcji wykorzystano komponenty plastikowe. Zostają one spłukane do rzek i wraz z nimi trafiają ostatecznie do morza. Wniosek z tego jest taki, iż będąc nawet w sercu samego Heartlandu można skutecznie zapaskudzać morza i oceany jeżdżąc autem i piorąc swe odzienie ze sztucznych tkanin - bo taki Ganges czy Jangcy zaniosą pollutanty jak wyżej daleko, aż do swoich delt. Konkluzja jest więc taka aby, primo nie jeździć autem ( rowerem można, bo w tym wypadku ścieranie krytyczne jak wyżej w praktyce jest bez znaczenia), secundo, chodzić w rzeczach z tkanin naturalnych. "Microplastics from tyres and textiles are a bigger source of marine pollution than the breakdown of larger plastic waste in some areas, says the IUCN. Up to 30% of plastic released into the oceans each year comes from primary microplastics, not the disintegration of larger pieces, a report found. Debris from tyre abrasion and synthetic fabrics are the main sources, they say. The IUCN reviewed data from seven global regions to look at how much of the estimated 9.5 million tonnes of new plastic waste released into the oceans each year comes from primary microplastics. These are tiny plastic particles from the likes of consumer products rather than the degradation of larger bits of plastic in the oceans. The report found between 15% and 31% of plastic pollution came from primary microplastics, of which the biggest contributors (almost two-thirds) were abrasion of synthetic textiles, while washing, and abrasion of tyres, while driving." www.bbc.com/news/science-environment-39042655 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | To jest nie nasz problem, lecz tych państw, które wpływają na te oceaniczne toksyny. Polska nie wpływa. Cały problem z Bałtykiem na tym właśnie polega, że słabo się miesza z wodami Morza Północnego i dalej z oceanicznymi. I jak już to do nas wpływa stamtąd, choć też coraz rzadziej. Polski problem to Bałtyk i jego zanieczyszczenie. W ciągu ostatnich 20 lat aż pięciokrotnie zredukowaliśmy spływ zanieczyszczeń do Bałtyku. Jeśli przeliczymy je na głowę mieszkańca, to okaże się, że statystyczny Polak zrzuca teraz do Bałtyku dwa razy mniej nieczystości niż Szwed czy Duńczyk! Najgorsza jest jednak niemiecka broń chemiczna. Cytat:W czasie II Wojny Światowej do Bałtyku trafiło ok. 50 tys. ton broni, również chemicznej, w tym beczki z cyklonem B, iperytem, sarinem, luizytem i wieloma innymi. Taniej było je zatopić, niż zutylizować - zero zaskoczenia. Bałtyk jest morzem stosunkowo płytkim. Przytoczone chemikalia znajdują się na głębokości od 100 do zaledwie 10 m. Beczki przetrwały tak długo głównie dlatego, że Bałtyk ma dość niskie zasolenie, więc korodują nieco wolniej. Wiemy, że część już się rozszczelniła, a chyba najgłośniejszym przypadkiem była historia z Darłówka, kiedy morze wyrzuciło na brzeg beczkę z iperytem - ponad setka dzieci doznała poparzeń, zaś czworo straciło wzrok. Taka stara historia kolonijna. Gdyby to było dziś, a nie w latach 50. zrobiłby się z tego niezły dym. Problem polega na tym, że to właśnie może stać się dziś. Albo za miesiąc, za rok, za pięć.
W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu "Chemsea", w który zaangażowało się pięć państw nadbałtyckich: Szwecja, Litwa, Finlandia, Polska i Niemcy, zbadano stan wody w Bałtyku i potwierdzono skażenia m.in w Zatoce Gdańskiej i Zatoce Puckiej. Bałtyk, szybciej niż myślimy, może stać się morzem martwym, jest bowiem tykającą bombą. krytykakulinarna.com/zanieczyszczenie-baltyku/
|
|
 | | DyktaFon (9281 punktów) | A my się i tak będziemy zajmować redukcją dwutlenku węgla.
|
|
 | 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | eutrofizacja Bałtyku | > To jest nie nasz problem, lecz tych państw, które wpływają na te oceaniczne toksyny. Polska nie wpływa.Polska też wpływa - na plastikowy smog w Bałtyku, podobnie jak wszystkie inne państwa leżące w jego basenie. Nie znam skali problemu w przypadku Bałtyku, nie wiem czy wogóle robiono jakieś badania pod tym kątem. Ale problem na pewno istnieje - wynika z natury rzeczy. W przypadku ochrony środowiska konieczna jest polityka kompleksowa i wspólna. Partykularne działania przynoszą wyniki zdecydowanie mniej efektywne. W przypadku Bałtyku - ze względu na to, iż jest to akwen zamknięty - równie istotnym problemem jest jego eutrofizacja - będaca konsekwencją używania/nadużywania nawozów szstucznych przez panstwa leżące w jego akwenie jak również odprowadzania do niego ściekow komunalnych oraz zanieczyszczeń przemysłowych. "Eutrofizacja jest procesem wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe (głównie w związki azotu i fosforu). Zjawisko to występuje naturalnie (okolice Gotlandii) lub za pośrednictwem człowieka. Powoduje ono rozwój fitoplanktonu, a co za tym idzie -wzrost żyzności wód. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, wiążące się ze wzrostem ilości materii organicznej w wodach morskich. Nadmiar związków azotu, potasu, fosforu, sodu powoduje znaczny rozwój glonów i tzw. "zakwitanie wody". Zaburza to stosunki chemiczne w morzu (zmiany właściwości fizycznych i chemicznych wód morskich), zwiększa mętnienie oraz zmienia PH i stężenie tlenu w Bałtyku. Jednocześnie bardzo zagraża to zwierzętom morskim, gdyż w warstwach przydennych tworzą się pustynie tlenowe (miejsca, w których brakuje tlenu, co uniemożliwia zwierzętom oddychanie). W ich zastępstwie rozwijają się organizmy beztlenowe. To za ich przyczyną zamula się dno morskie, co prowadzi do wypłacania się obszarów przybrzeżnych. "Przyczyny eutrofizacji Morza Bałtyckiego Jednym z najbardziej zagrożonych eutrofizacją europejskich zbiorników wodnych jest Morze Bałtyckie. Dzieje się tak za sprawą tego, iż aż 17% obszaru Europy znajduje się w obrębie jego zlewiska. Tereny te zamieszkuje 150 mln osób, przez co są one bardzo zagospodarowane. Eutrofizacja występuje w Bałtyku w wyniku nadmiernej ilości zanieczyszczeń komunalnych oraz przemysłowych wprowadzanych do tego morza. Trafiają tam wraz z wodami wielkich europejskich rzek. Przez słabe połączenie z Oceanem Atlantyckim wody Morza Bałtyckiego podlegają bardzo powolnej wymianie. Potęguje to jego zanieczyszczenie. Wody przybrzeżne Bałtyku płycieją i zarastają. Uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie zwierząt morskich i prowadzi do ich stopniowego wymierania. Konsekwencją tego jest zmniejszenie się możliwości korzystania z zasobów morskich. Już dziś na wielu obszarach podwodnych Bałtyku brakuje zwierząt. Duże ilości dostarczanych ścieków powodują zwiększoną produkcję fitoplanktonu, odpowiedzialnego za zakwitanie wód. Po pewnym czasie glony obumierają, zaś ich rozkładem zajmują się bakterie, wykorzystujące tlen, który potrzebny jest do życia innym organizmom. Dlatego też zwierzęta stopniowo wymierają. Do pogorszenia się bałtyckiego środowiska morskiego przyczynia się najbardziej: przemysł (paliwowo - energetyczny, metalurgiczny i chemiczny). Zakłady przemysłowe pobierają bardzo dużo wody, która następnie już zanieczyszczona wraca do rzek. Niestety bardzo duży udział w dostarczanych ściekach mają polskie rzeki." www.bsap.pl/eutrofizacja-baltyku/
|
|
|  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: eutrofizacja Bałtyku | >Polska też wpływa - na plastikowy smog w Bałtyku, podobnie jak wszystkie inne państwa leżące w jego basenie. Nie znam skali problemu w przypadku Bałtyku
Nie znamy, bo pewnie to drugo- lub trzeciorzędny problem dla Bałtyku. Należy się martwić o to, co znamy, czyli zwłaszcza niemiecką broń chemiczną, która nam tworzy na północy kraju tykającą bombę ekologiczną. Ekologia często się dziś staje formą opresji krajów bogatych nad krajami uboższymi, formą umacniania swojej przewagi. Zielona ideologia każe nam w pierwszym rzędzie zajmować się problemami drugiego rzędu.
|
|
| |  | 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | tykająca bomba... od Aliantów? | "Nie znamy, bo pewnie to drugo- lub trzeciorzędny problem dla Bałtyku. Należy się martwić o to, co znamy, czyli zwłaszcza niemiecką broń chemiczną, która nam tworzy na północy kraju tykającą bombę ekologiczną." Broń jest poniemiecka - bez dwóch zdań. Ale problem ekologiczny - tykająca bomba, zafundowali nam Brytyjczycy i Rosjanie( Sowieci), którzy po przejęciu niemieckiego arsenału broni chemicznej, zatopili go w Bałtyku. I teraz żeby coś z tym fantem zrobić wskazana byłaby bardzo wspólna i spójna akcja wszystkich państw akwenu M. Bałtyckiego. "After the hateful, murderous regime of the Nazis was defeated about 70 years ago thanks to the sacrifices of millions of people, the allied victors did something rather strange. Based on decisions made at the Potsdam Conference in 1945 where Stalin, Churchill, and Truman met, Britain and the Soviet Union dumped about 65,000 tonnes of Nazi chemical weapons into the rather shallow waters of the Baltic Sea (average depth, 55 meters/180 feet)." www.treehu(*)d-baltic-sea-70-years-ago.html
|
|
|  | 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: eutrofizacja Bałtyku | >Polska też wpływa - na plastikowy smog w Bałtyku,...
Oczywiście. Spacerując brzegami Wieprza, można na własne oczy przekonać się o skali problemu. Na drzewach, które podmyte przez nurt rzeki leżą przewrócone w wodzie, zbiera się wszelkiej maści plastikowy śmieć płynący z góry rzeki. Tworzy to czasami olbrzymie zatory butelek, worków, zabawek...Kiedy wody opadają lub wzbierają (tak jak teraz) - wszystko to rusza żwawo dalej, do Wisły, no i do Bałtyku. A przecież Wieprz nie jest wyjątkiem. Podobno Rzym (zwłaszcza jego elity) padł przez ołów (akwedukty, monety, dachy,kosmetyki, kadzie na wino...). Nasza cywilizacja udławi się być może plastikowym śmieciem - nie potrzeba tu bomby atomowej, inżynierii genetycznej czy bezrobocia wynikającego z robotyzacji. Skutki uboczne okażą się głównym efektem rozwoju, a on sam - pozorem.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
2 na 2 | Hrihorij (1723 punktów) | Odp: Plastikowy smog dławi ocean | >Zanieczyszczenie plastikiem staje się dramatycznym problemem wszechświatowego oceanu. W mediach co >jakiś czas pokazują gęste kożuchy plastikowej zupy, pokrywającej spore połacie mórz. Największy taki >obszar znajduje się na Północnym Pacyfiku - gdzie układ prądów morskich wygenerował zamknięty akwen >o ogromnej powierzchni, pokryty wszlekim plastikowym badziewiem, który powoli kręci się wokół swojej >osi.
Zanieczyszczenie globalne i ponadregionalne jest poza kontrolą! Nikt tego nie oczyści i nikt się nie przyzna, że to jego wina. Niestety oddziaływanie idzie na cały świat. Do tego dołożyłbym spadek pH w oceanach sprzężony ze spadkiem O2.
Popełniłem kiedyś artykuł, który został odrzucony przez kilka wydawnictw i nie doczekał się druku!!! Jedną z jego tez było: Dlaczego powołujemy i nadal chronimy rezerwaty florystyczne na torfowiskach wysokich (chroniące rosiczki) skoro atmosferyczny opad azotu i fosforu eliminuje ten gatunek?
|
|
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Równie istotnym, a może nawet istotniejszym jest zagrożenie płynące (dosłownie) ze strony plastikowych mikrocząsteczek, zwanych "plastikowym smogiem". [...] Konkluzja jest więc taka aby, primo nie jeździć autem... Tylko na czym istotność tego zagrożenia polega? Bo wskazano jak na plastikowy smog można zaradzić, a przemilczano w imię jakiego dobra te działania miałby być podejmowane.
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | kokieteryjnie? | >Tylko na czym istotność tego zagrożenia polega? Bo wskazano jak na plastikowy smog można zaradzić, a przemilczano w imię jakiego dobra te działania miałby być podejmowane.
Pani pytanie jak wyżej nie chcę potraktować jako odzwierciedlenie Pani wiedzy na temat - bo wówczas zmuszony byłbym dojść do konkluzji wielce dla Pani niechwalebnej. Dlatego też - nie mając innego wyjścia - traktuję je jako sui generis kokieterię - i przyjąwszy taką formułę, już spieszę z odpowiedzią, mającą formę lakonicznego acz treściwego wielce pytania. A na czym polega istotność zagrożenia typowego smogu, jak ten londyński z 1952 r.?
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: kokieteryjnie? |
> >Tylko na czym istotność tego zagrożenia polega? Bo wskazano jak na plastikowy smog można zaradzić, a przemilczano w imię jakiego dobra te działania miałby być podejmowane.> Pani pytanie jak wyżej nie chcę potraktować jako odzwierciedlenie Pani wiedzy na tematCałkiem niesłusznie, potraktuj je tak i wskaż jakieś - poza spektakularnym określeniem "smog" - informacje. > zmuszony byłbym dojść do konkluzji wielce dla Pani niechwalebnejNie pozwól, by Cię byle fakty na drogę impertynencji zwodziły.  > spieszę z odpowiedzią, mającą formę lakonicznego acz treściwego wielce pytania. A na czym polega istotność zagrożenia typowego smogu...Jakbyś nie zauważył (na co mam wielką nadzieję, bo druga możliwość to świadoma z Twojej strony manipulacja), to powielasz tutaj odwołanie do analogii, której zasadność swoim pytaniem podważam.
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|