 |
Cytatów Czar - XIX. O pewnym typie z Italii. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-02-2017 21:56 | Arminius (25555 punktów) | Cytatów Czar - XIX. O pewnym typie z Italii. 0 na 2 | Wielu z czytających te słowa zna pojęcie: “typ lombrosowski”. Ale już z całą pewnością znacznie mniej zdaje sobie sprawę z genezy tego pojęcia. A pochodzi ono od nazwiska Cesare Lombroso (1835 - 1909) znanego antropologa i kryminologa. I tak jak Disraelego można zwać „Żydem angielskim” ( teza ustalona w debacie), tak analogicznie typa jak wyżej, można z powiedzeniem zaklasyfikować jako „Żyda włoskiego”. Lombroso – między innymi – ukuł pojęcie “przestępcy z urodzenia”, “zrodzonego z czystego zła”, cechującego się określonymi przymiotami fizycznymi takimi jak: odstające uszy, prognatyzm, nadmierne owłosienie, zez, ciemniejsza karnacja skóry – po których łatwo go rozpoznać i …unieszkodliwić. Cechą charakterystyczną teorii Lombroso było całkowite uprzedmiatawianie istot ludzkich. Pisząc o odstających uszach jak wyżej, Lombroso nadmieniał, iż takowe znaleźć można u „kryminalistów, dzikusów i małp”. Uważał, iż „atawizm przestępców z urodzenia przesądza o bezskuteczności ich karania (funkcje kary), w zamian społeczeństwo powinno ich eliminować całkowicie, także poprzez ich unicestwianie fizyczne”. Inna ,wyjątkowo paskudna teoria naszego bohatera opierała się na tezie zakładającej, iż wiele grup ludzi niepełnosprawnych i upośledzonych stanowiło pierwszorzędny element przestępczy - do potraktowania jak w cytacie wyżej. I tak na przykład utrzymywał on, iż „prawie każdy przestępca z urodzenia dotknięty jest jakimś stopniem epilepsji”. Szczególną awersję żywił nasz typ „Żyda włoskiego” do ludności romskiej. Uważał,iż Romowie są dotknięci przestępczością dziedziczną oraz, że „cechują się brakiem roztropności charakterystyczną zarówno dla dzikusów jak i przestępców z urodzenia”. Z poglądami jak wyżej Cesare Lombroso – bez większej przesady – może być nazwany ojcem chrzestnym nazistowskiej polityki eksterminacji ludności romskiej oraz osób psychicznie upośledzonych. Naziści zresztą niejednokrotnie wprost powoływali się na jego tezy i stosowali w praktyce jego nauki.
Cytaty w tekście pochodzą z: Cesare Lombroso, "Criminal Man", Duke University Press Books,2006 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> (...) wiele grup ludzi niepełnosprawnych i upośledzonych stanowiło pierwszorzędny element przestępczyAle nauka niektóre z tych tez potwierdziła. Związek niepełnosprawności intelektualnej ze skłonnością do przestępczości został wielokrotnie udowodniony w toku starannych i szeroko zakrojonych badań, których wyniki trudno poddać w wątpliwość. Są to ustalenia o dużym znaczeniu dla profilaktyki i resocjalizacji.  > Z poglądami jak wyżej Cesare Lombroso - bez większej przesady - może być nazwany ojcem chrzestnym nazistowskiej polityki eksterminacji ludności romskiej oraz osób psychicznie upośledzonych.Ale może być też uznany za ojca kryminologii. > Inna ,wyjątkowo paskudna teoria naszego bohatera...To, że teoria jest paskudna, nie przesądza o jej wartości naukowej. Jest to ocena natury estetycznej czy etycznej. Nauka zajmuje się wieloma paskudnymi sprawami, niejednokrotnie w równie paskudny sposób. Tak to czasami jest, gdy priorytetem jest prawda, stawiania przez dobrem i pięknem. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
4 na 4 | Jan Rylew (3965 punktów) | >Z poglądami jak wyżej Cesare Lombroso - bez większej przesady - może być nazwany ojcem chrzestnym nazistowskiej polityki eksterminacji ludności romskiej oraz osób psychicznie upośledzonych. Naziści zresztą niejednokrotnie wprost powoływali się na jego tezy i stosowali w praktyce jego nauki. Właśnie, bez przesady, naziści i bez Lombroso zrobiliby swoje, "ojców chrzestnych" polityki eksterminacji nie tylko Romów, ale tak samo i Żydów było bardzo wielu. Wystarczy poczytać nawet tylko Wikipedię na temat rasizmu lub naukowego rasizmu.
Summa summarum wydaje się, że argument rasizmu w kwestii oskarżycielskiej narodu żydowskiego (jak i innych) nie ma istotnej wartości, a nawet w aspekcie holokaustu jest rażąco nietrafny i niesprawiedliwy.
Poza tym, pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę, że przypisywanie pewnych cech całemu wybranemu (nomen omen) narodowi na podstawie wybranych przykładów może być ocenione samo w sobie jako objaw rasizmu. Z takim zarzutem może Pan się spotkać na tym forum, a to poważny zarzut.
|
|
 | 3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >naziści i bez Lombroso zrobiliby swoje,...
Dokładnie. Wypada mieć szacownych ojców założycieli.... To jeden z typowych chwytów prezentacji treści pod wieloma względami wątpliwych. To samo można powiedzieć o stosunku nazistów do Nietzschego.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
|  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | nie stawiać znaku równości | >Dokładnie. Wypada mieć szacownych ojców założycieli.... To jeden z typowych chwytów prezentacji treści pod wieloma względami wątpliwych. To samo można powiedzieć o stosunku nazistów do Nietzschego.
Cokolwiek sądzić o Nietzschem i jego recepcji/interpretacji przez nazistów - nigdi i nigdzie nie wyrazil on poglądu, w którym opowiadałbys ię jednoznacznie i be zwątpliwości za masową fizyczną eliminacją określonych grup ludzi. W przypadku Lombroso nie trzeba dokonywać żadnej interpretacji. On pisał wprost, iż pewne grupy ludzi noszą znamiona "przestepców z urodzenia" co oznacza iż społeczeństwo może się ich pozbywać drogą fizycznej eliminacji. Porównania Lombroso do Nietschego w tym kontekście jest defamacją tego ostatniego.
|
|
| |  | 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: nie stawiać znaku równości | > Cokolwiek sądzić o Nietzschem i jego recepcji/interpretacji przez nazistów - nigdi i nigdzie nie wyrazil on poglądu, w którym opowiadałbys ię jednoznacznie i be zwątpliwości za masową fizyczną eliminacją określonych grup ludzi.Ależ nie o to tu chodzi. Napisałem, że jednym z typowych chwytów argumentacji za wątpliwej jakości treściami jest łączenie ich z uznanymi osobistościami (pewna forma argumentum ad auctoritatem). Ten proceder ma się dobrze i obecnie. Nie wnikając w motywy - naziści wplątali Nietzschego w swoją ideologię. Pytanie, jakie ewentualnie nasuwa się w związku z tym, brzmi: dlaczego to zrobili? de.wikiped(*)zeption_im_Nationalsozialismus> Porównania Lombroso do NietschegoO żadnym porównaniu nie ma mowy. Jeszcze raz: chodzi o wykorzystywanie autorytetów do uzasadnienia nawet zbrodniczych poczynań. Narodowi socjaliści sięgnęli i po Nietzschego i po Lombroso. de.wikipedia.org/wiki/Cesare_Lombroso
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | kolejna snieżynka w lawinie | > Właśnie, bez przesady, naziści i bez Lombroso zrobiliby swoje, "ojców chrzestnych" polityki eksterminacji nie tylko Romów, ale tak samo i Żydów było bardzo wielu.Proszę wskazać tych "wielu ojów chrzestnych" polityki eksterminacji Romów czy Żydów? Najpewniej naziści zrobiliby swoje bez Lombroso - co nie zmienia faktu, iż to właśnie on teoretycznie uzasadnił niektóre aspekty ich polityki eksterminacyjnej. Wie Pan, jakby nie było Napoleona, jakaś inna szabla znalazłaby się zapewne. Ale tak wyszło, iż była to szabla Bonapartego - więc fakt jest faktem i trudno go kwestionować. > Summa summarum wydaje się, że argument rasizmu w kwestii oskarżycielskiej narodu żydowskiego (jak i innych) nie ma istotnej wartości, a nawet w aspekcie holokaustu jest rażąco nietrafny i niesprawiedliwy.Summa summarum w ostatnich kilku wątkach przygotowanych specjalnie dla Pana zaprezentowałem bardzo mocne argumenty ( uzasadniowne i zweryfikowane zapodanym materiałem) przemawiajace za tym, iż w kulturze judejskiej pierwiastek rasizmu jest bardzo mocno zakotwiczony. Pan się wogóle do tematyki owych wątków nie odniósł - po czem ni z gruszki ni z pietruszki czyni stanowczą konkluzję jak wyżej. Na marginesie, holokaust ma się nijak merytorycznie do poruszanej kwestii. Jego wywołanie natomiast przez debatującego zazwyczaj oznacza, iż nie ma on pod ręką rzetelnych merytorycznych argumentów, sie ga więc po amunicję z arsenału erystyki. > "Poza tym, pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę, że przypisywanie pewnych cech całemu wybranemu (nomen omen) narodowi na podstawie wybranych przykładów może być ocenione samo w sobie jako objaw rasizmu."Jeżeli owe przykłady przestają mieć charakter wyselekcjonowany a przekształcają się w lawinę materiału merytorycznego także o konotacji żydowskiej - to rzetelny badacz nie ma inneog wyjścia jak tylko dojść do określonych konkluzji na podstawie owego materiału. > Z takim zarzutem może Pan się spotkać na tym forum, a to poważny zarzut.Zapewniam Pana, iż w tym zakresie an tym forum jest daleko lepiej niż było onegdaj. Kończać podrzucam Panu opinię Desmonda Tutu na temat rasizmu Żydów i ustroju typu apartheid w państwie Izrael - która jest kolejną snieżynką w owej lawinie jak wyżej. Nie wiem kim Pan jest - ale wiem z całą pwewnością, iż Desmond Tutu na temat jak wyżej na pewno wie więcej i lepiej niż Pan czy ja: "South African Archbishop Desmond Tutu has accused Israel of practising apartheid in its policies towards the Palestinians. The Nobel peace laureate said he was "very deeply distressed" by a visit to the Holy Land, adding that "it reminded me so much of what happened to us black people in South Africa". In a speech in the United States, carried in the UK's Guardian newspaper, Archbishop Tutu said he saw "the humiliation of the Palestinians at checkpoints and roadblocks, suffering like us when young white police officers prevented us from moving about". The archbishop, who was a leading opponent of apartheid in South Africa, said Israel would "never get true security and safety through oppressing another people". Archbishop Tutu said his criticism of the Israeli Government did not mean he was anti-Semitic." Proszę sobie dobrze przymyśleć treść w passusie jak wyżej news.bbc.co.uk/2/hi/africa/1957644.stm
|
|
|  | | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: kolejna snieżynka w lawinie |
> >"Poza tym, pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę, że przypisywanie pewnych cech całemu wybranemu (nomen omen) narodowi na podstawie wybranych przykładów może być ocenione samo w sobie jako objaw rasizmu."> Jeżeli owe przykłady przestają mieć charakter wyselekcjonowany a przekształcają się w lawinę materiału merytorycznego także o konotacji żydowskiej - to rzetelny badacz nie ma inneog wyjścia jak tylko dojść do określonych konkluzji na podstawie owego materiału.Tak jak Lombroso nie miał innego wyjścia w kwestii Romów? www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
|
|
|  | 3 na 3 | Jan Rylew (3965 punktów) | > >Właśnie, bez przesady, naziści i bez Lombroso zrobiliby swoje, "ojców chrzestnych" polityki eksterminacji nie tylko Romów, ale tak samo i Żydów było bardzo wielu.> Proszę wskazać tych "wielu ojów chrzestnych" polityki eksterminacji Romów czy Żydów?Na pierwszy rzut okiem widać Josepha Arthura Gobineau, Houstona Stewarta Chamberlaina, Alfreda Rosenberga, ale za takich można uznać więcej osób. Proszę sobie przeczytać w Wikipedii tematy: Rasizm, Naukowy rasizm. > Najpewniej naziści zrobiliby swoje bez Lombroso - co nie zmienia faktu, iż to właśnie on teoretycznie uzasadnił niektóre aspekty ich polityki eksterminacyjnej.Badania które prowadził, ani jego wnioski z tych badań, nie uzasadniały polityki eksterminacji. To być może polityka eksterminacji mogła być (chociaż tego także Pan nie udowadnia) uzasadniana jego badaniami. To całkiem inna sprawa, bo tu istotna jest ew.błędna interpretacja tych badań. > >Summa summarum wydaje się, że argument rasizmu w kwestii oskarżycielskiej narodu żydowskiego (jak i innych) nie ma istotnej wartości, a nawet w aspekcie holokaustu jest rażąco nietrafny i niesprawiedliwy.> Summa summarum w ostatnich kilku wątkach przygotowanych specjalnie dla Pana zaprezentowałem bardzo mocne argumenty ( uzasadniowne i zweryfikowane zapodanym materiałem) przemawiajace za tym, iż w kulturze judejskiej pierwiastek rasizmu jest bardzo mocno zakotwiczony.Dla mnie te argumenty nie są mocne, inne nacje także mają swoją kulturę skażoną rasizmem chociaż z biegiem czasu jakby coraz mniej, a szczepionką na to były ekscesy rasistów w czasie IIWŚ. > Pan się wogóle do tematyki owych wątków nie odniósł - po czem ni z gruszki ni z pietruszki czyni stanowczą konkluzję jak wyżej.Z tego już się tłumaczyłem i przepraszałem, ale nie obiecywałem poprawy  , bo to raczej mało realne. A tutaj komentuję wybrany wątek, który wydał mi się konieczny do zaakwestionowania w pierwszej kolejności. > Na marginesie, holokaust ma się nijak merytorycznie do poruszanej kwestii.Warto nie zapominać, że mówimy tutaj o rasizmie. Przypisywanie dzisiejszym Żydom rasizmu to w pewnym sensie czynienie przestępcy z ofiary. Myślę, że po doświadczeniu holokaustu, nawet i ci Żydzi, którzy nie doświadczyli go osobiście, ale wiedzą z czego się wywodził i do czego doprowadził, pogardzają dzisiaj rasizmem. > >"Poza tym, pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę, że przypisywanie pewnych cech całemu wybranemu (nomen omen) narodowi na podstawie wybranych przykładów może być ocenione samo w sobie jako objaw rasizmu."> Jeżeli owe przykłady przestają mieć charakter wyselekcjonowany a przekształcają się w lawinę materiału merytorycznego także o konotacji żydowskiej - to rzetelny badacz nie ma inneog wyjścia jak tylko dojść do określonych konkluzji na podstawie owego materiału.Niekoniecznie, nie ma Pan danych liczbowych co do rasizmu poszczególnych Żydów (retoryczne określenie "lawina" tego właśnie dowodzi), nie potrafi Pan określić ich udziału w całej populacji i nie znana jest wartość, która określałaby, że po jej przekroczeniu mamy do czynienia z rasizmem narodu, jeśli to w ogóle naukowo jest możliwe do stwiedzenia. Metoda "lawinowa" nie jest rzetelną metodą badawczą. > >Z takim zarzutem może Pan się spotkać na tym forum, a to poważny zarzut.> Zapewniam Pana, iż w tym zakresie an tym forum jest daleko lepiej niż było onegdaj.Ale ważniejsze to, jak Pan się sam z tym poczuje gdy sobie uświadomi, że w gruncie rzeczy stosuje Pan taką samą metodę jak rasiści. > Kończać podrzucam Panu opinię Desmonda Tutu na temat rasizmu Żydów i ustroju typu apartheid w państwie Izrael - która jest kolejną snieżynką w owej lawinie jak wyżej. Nie wiem kim Pan jest - ale wiem z całą pwewnością, iż Desmond Tutu na temat jak wyżej na pewno wie więcej i lepiej niż Pan czy ja:Abp Tutu powiedział, że widział "upokorzenie Palestyńczyków na punktach kontrolnych i blokadach dróg,(itp.) Ja też czuję się upokorzony na punktach kontroli w portach lotniczych gdy muszę się poddać badaniom. To nie ma z rasizmem ani z apartheidem nic wspólnego to stan wojenny i walka z terroryzmem. Proszę mi nie podsyłać takich śmieci, nie mam na to czasu.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|