Racjonalista - Strona głównaDo treści
Batagaika - czyli oblicze syberyjskiego termokrasu.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
01-03-2017 21:17Arminius (25555 punktów)Batagaika - czyli oblicze syberyjskiego termokrasu.
Ocena 2 na 2
Rzeka Jana płynie w zachodniej Jakucji. Wypływa z Gór Wierchojańskich i po prawie 900 kilometrowym biegu uchodzi do M. Łptiewów. W jej dorzeczu znajduje się spektakularne w skali globalnej zjawisko termokrasu - czyli Krater Batagaika.
Jest to rodzaj osuwiska długiego na kilometr i głębokiego na prawie 90 metrów. Co rok głębokość owej wielkiej dziury powiększa się o co najmniej 15 metrów. A powodem owej zachodzacej w błyskawicznym tempie erozji jest topienie się wiecznej zmarzliny. Problem zaistniał w latach 60 - tych ubiegłego wieku, kiedy to nastąpiła deforestacja zbocza góry na ktorej położony jest krater jak wyżej. Pozbawiona zacienienia nawierzchnia zaczęła się stopniowo nagrzewać - prowadząc z biegiem czasu do wytapiania się wiecznej zmarzliny. Później proces jk wyżej został przyśpieszony globalnym ociepleniem i trwa nadal. W rekordowych latach głębokość krateru powiększa się nawet o 30 metrów.
Zainteresowanych detalami odsyłam do podlinkowanego materiału z BBC. Tutaj tylko wypada zasygnalizować, iż primo: wielka dziura jak wyżej to otwarta encyklopedia, ukazująca historię zmian klimatycznych w regionie, oczywiście dla tych, którzy potrafią z niej czytać. Po drugie, jest ona namacalnym dowodem na ekspandujący fenomen wytapainai się wiecznej zmarzliny, którego efektem jest - także- uwolnienie się dużych ilości CO2 oraz, przede wszystkim, metanu - gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Występuje w tym wypadku typowe zjawisko sprzeżenia zwrotnego. Więcej metanu i CO2 w atmosferze, powoduje wiekszy efekt cieplarniany, co powoduje, iż jeszcze więcej CO2 i metanu trafia do atmosfery.
Autochtoni boją się wielkiej dziury i traktują ją - co przecież nie może dziwić - w kategoriach infernalnych. Na końcu uwaga subiektywna i niezobowiązująca: Batagaika - proszę się jej uważnie przyjrzeć - prezentując się z pewnej perspektywy niczym gigantyczna kijanka wpijająca się mięsistymi wargami w stok wzgórza - emanuje specyficznym urokiem - surowym pięknem wypatroszonych trzewi. Miejsca takich jak opisane wyżej jest wiele na Syberii - ale żadne z nich nie prezentuje się tak spektakularnie jak Batagaika.

"Near the Yana river basin, in a vast area of permafrost, there is a dramatic tadpole-shaped hole in the ground: the Batagaika crater.
The crater is also known as a "megaslump" and it is the largest of its kind: almost 0.6 miles (1km) long and 282ft (86m) deep. But these figures will soon change, because it is growing quickly. Locals in the area avoid it, saying it is a "doorway to the underworld". But for scientists, the site is of great interest.
Looking at the layers exposed by the slump can give indications of how our world once looked - of past climates. At the same time, the acceleration of the growth gives an immediate insight into the impact of climate change on the increasingly fragile permafrost."

www.bbc.co(*)rater-and-it-is-getting-bigger
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Max Golonko (1811 punktów)
Ale nie dajmy się zwariować.
Zdecydowanie najgroźniejszy przyrost gazów cieplarnianych wynika wprost z ilości spalanych paliw kopalnych (to można policzyć - objętość atmosfery jest znana - wiemy ile czego i w czym "rozcieńczamy")

Mimo to daję lajka.

Miłej nocy
Arminius (25555 punktów)nie dajmy się zaskoczyć
>Ale nie dajmy się zwariować.
>Zdecydowanie najgroźniejszy przyrost gazów cieplarnianych wynika wprost z ilości spalanych paliw kopalnych.

Tego przecież nie neguję. Jednakowoż uwalnianie do atmosfery metanu zakleszczonego w wiecznej zmarzlinie lądowej i morskiej - ze względu na jego "cieplarniane właściwości" - może w zauważalnym stopniu zwiększyć tempo globalnego ocieplania, sczególnie że wraz z metanem jak wyżej do atmosfery ulatniają się duże ilości CO2, także w niej zawarte.

While most attention has been given to carbon dioxide, it isn't the only greenhouse gas that scientists are worried about. Carbon dioxide is the most important human-emitted greenhouse gas, but methane has also increased in the atmosphere and it adds to our concerns.
While methane is not currently as important as carbon dioxide, it has a hidden danger. Molecule for molecule, methane traps more heat than carbon dioxide; approximately 30 times more, depending on the time frame under consideration. However, because methane is present in much smaller concentrations (compared to carbon dioxide), its aggregate effect is less.
But what has scientists focusing on methane is the way it is released into the atmosphere. Unlike carbon dioxide, which is emitted primarily through burning of fossil fuels, methane has a large natural emission component. This natural emission is from warming permafrost in the northern latitudes. Permafrost is permanently frozen ground. Much of the permafrost is undisturbed by bacterial decomposition.
As the Earth warms, and the Arctic warms especially fast, the permafrost melts and soil decomposition accelerates. Consequently, an initial warming leads to more emission, leading to more warming and more emission. It is a vicious cycle and there may be a tipping point where this self-reinforcing cycle takes over.Recently, a policy briefing from the world-leading Woods Hole Research Center has moved our understanding of this risk further through a clearly-written summary. The briefing cites two recent papers (here and here) that study the so-called permafrost carbon feedback.
One of these studies makes use of projections from the most recent IPCC report to estimate that up to 205 gigatons equivalent of carbon dioxide could be released due to melting permafrost. This would cause up to 0.5°C (up to 0.9°F) extra warming. Just as bad, the permafrost melting would continue after 2100 which would lock us into even more warming. Under this scenario, meeting a 2°C limit would be harder than anticipated. The current IPCC targets do not adequately account for this feedback."

www.thegua(*)igger-dangerous-global-warming

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365