Racjonalista - Strona głównaDo treści
A to ci gadzina !!!!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
09-03-2017 09:18Arminius (25555 punktów)A to ci gadzina !!!!
Brown tree snake (brązowy wąż drzewny) - rdzenny mieszkaniec Papui Nowej Gwinnei oraz wysp Archipelagu Sundajskiego, trafił na wyspę Guam zaraz po II wojnie światowej wraz z towarami transportowanymi drogą morską. Okazało się, iż wyspa jak wyżej stanowi dla niego idealny habitat. W chwili obecnej obszar o długości 50km. i szerokosci 10 km. zamieszkuje ok. 2 mln węży jak wyżej. Do lat 80 - tych zeszłego wieku wytrzebiły one 10 spośród 12-u gatunków ptaków występujących na wyspie.
Co więcej, ostatnie badania wykazują, iż obecność gada na wyspie ma także krytyczny wpływ na stan lasów porastających wyspę. Albowiem ptaki ( wytrzebione przez gada) odgrywają decydujacą rolę w rozsiewaniu ( ptaszyna konsumuje owoc, po czem w innym miejscu wydala nasiono z ekskrementami) nasion drzew porastających Guam.
Wąż jak wyżej jest spektakularnym przykładem katastrofy ekologicznej jaką można sprowadzić na mały obszar ( wyspa - nisza ekologiczna) poprzez zaintrodukowanie na niej - chcący lub niechcący - określonego zwierza. W przeszłosci takimi przykładami były szczury czy kozy - potrafiące ogołocić wyspy dosłownie ze wszystkiego.


Scientists say that the slithery invaders' dietary habits are preventing the spread of tree seeds by birds.
Researchers say the growth of new trees on the island may have fallen by up to 92%.
These losses may have grave, long-term consequences for forests and other species.
These dull brown creatures with their bright yellow underbellies are believed to have arrived in the western Pacific island by cargo ship after World War II.
Although only 50km long and 10km wide, Guam is now home to around two million of these nocturnal predators.
The snakes have thrived on a diet of local bird species. By the 1980s they had wiped out 10 of the 12 forest bird species native to Guam."It's a really eerie feeling to spend a day by yourself in the jungle on Guam," said study lead author Prof Haldre Rogers, from Iowa State University.
"When you're on Saipan, there's this constant bird chatter, and you get visited by different birds. On Guam, it's silent."

www.bbc.com/news/science-environment-39199329
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
A jakby tak człowiek wybił na jakimś terenie 10 spośród 12 gatunków.... Wolę sobie nie wyobrażać wrzawy, która by wybuchła...
10-03-2017 08:09 
 Ocena 2 na 2
ZaKotem (8733 punktów)
>A jakby tak człowiek wybił na jakimś terenie 10 spośród 12 gatunków.... Wolę sobie nie wyobrażać wrzawy, która by wybuchła...
>
Przecież to właśnie człowiek sprowadził węże na wyspę, więc tak właśnie się stało, to człowiek jest odpowiedzialny. Więc popatrz, jaka wrzawa wybuchła - uszy cię nie bolą?

www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
DyktaFon (9281 punktów)
>>A jakby tak człowiek wybił na jakimś terenie 10 spośród 12 gatunków.... Wolę sobie nie wyobrażać wrzawy, która by wybuchła...
>>
>Przecież to właśnie człowiek sprowadził węże na wyspę, więc tak właśnie się stało, to człowiek jest odpowiedzialny. Więc popatrz, jaka wrzawa wybuchła - uszy cię nie bolą?

Ale człowieka stworzył bóg... więc w sumie to jego wina
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Brown tree snake (brązowy wąż drzewny) [...] trafił na wyspę Guam [...] jest spektakularnym przykładem katastrofy ekologicznej
Możemy ubolewać i na błędzie się uczyć, ale Guam to amerykańskie terytorium, więc najpewniej USCIS im pomoże.

Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
Matix (5786 punktów)
A to głupie węże. Zjedzą wszystkie ptaki i co potem? Same poumierają z głodu. Niektórzy mawiają, że to nas różni od zwierząt, że potrafimy racjonalnie gospodarować ziemią - taa... Podejrzewam, że jesteśmy jednak takimi wężami, tylko do tego aroganckimi, pławiącymi się w ignorancji.

"Głupi jak Niemiec"
Jużnieborek (579 punktów)
>A to głupie węże. Zjedzą wszystkie ptaki i co potem? Same poumierają z głodu. Niektórzy mawiają, że to nas różni od zwierząt, że potrafimy racjonalnie gospodarować ziemią - taa... Podejrzewam, że jesteśmy jednak takimi wężami, tylko do tego aroganckimi, pławiącymi się w ignorancji.

Powiedziałbym inaczej: jesteśmy takimi wężami, wśród których pewne, we własnym interesie - właśnie by nie wyginąć - nauczyły się gospodarować... pozostałymi.
Matix (5786 punktów)
Tutaj wchodzisz wgłąb społeczeństwa - ja zaś mówię o całości, globalnie - Ziemia (planeta o skończonym polu powierzchni i zasobach) jest naszą wyspą.

"Głupi jak Niemiec"

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365