 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-03-2017 06:01 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Banalny błąd
3 na 3 | Planowanie budowy Portu lotniczego Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta, nowego międzynarodowego portu lotniczego, zlokalizowanego niecałe 20 km na południe od centrum stolicy Niemiec, rozpoczęto już na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Prace konstrukcyjne ruszyły kilkanaście lat później, w drugiej połowie lat dwutysięcznych, z pierwotnym zamiarem ich ukończenia około 2010 r., a niedługo potem nowy port lotniczy miał zostać oddany do użytku. Siedem lat później, czyli dziś, Port lotniczy Berlin-Brandenburg nadal nie obsługuje ruchu lotniczego, a projekt trapią najróżniejsze problemy i opóźnienia, które jego uruchomienie odsuwają na kolejne lata. en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Brandenburg_AirportNie jest to jedyny wielki projekt budowlany, którego realizację początkowo oceniano nazbyt optymistycznie, a z czasem tonął w powodzi przeróżnych opóźnień i lawinowo rosnących kosztów, wielokrotnie przekraczających wstępne założenia. Budowę słynnej Opery w Sydney rozpoczęto w 1959 r., zakładając jej ukończenie nie więcej niż kilka lat później. Ostatecznie budowa trwała czternaście lat, czyli dziesięć lat dłużej niż planowano. W dodatku koszty budowy Opery okazały się blisko piętnaście razy większe, niż przewidywały wstępne szacunki. en.wikipedia.org/wiki/Sydney_Opera_HouseOba przytoczone wyżej przykłady dobrze obrazują poważne skutki banalnego błędu poznawczego, znanego pod nazwą "złudzenia planowania", które polega na tym, że jako ludzie bardzo często, planując realizację jakiegoś przedsięwzięcia, zupełnie nierealistycznie i nadmiernie optymistycznie oceniamy potrzebny na to czas i środki. Daniel Kahneman i Amos Tversky, psychologowie poznawczy, którzy po raz pierwszy opisali złudzenie planowania, uważali, że przyczyną tego błędu poznawczego jest nadmierne koncentrowanie się na optymistycznym scenariuszu wydarzeń przy jednoczesnym ignorowaniu innych źródeł wiedzy na temat tego, ile czasu zajmuje zazwyczaj realizacja danego typu zadań. W alternatywnych wyjaśnianiach psychologowie poznawczy zwracają uwagę, między innymi, na nadmierną skłonność ludzkiego umysłu do myślenia życzeniowego. Teorie pozapsychologiczne przypominają o częstym niedocenianiu przez ludzi i organizacje niekontrolowanego wpływu czynników losowych oraz o tym, że im większe i ambitniejsze jest zadanie, tym większe jest ryzyko wystąpienia nieprzewidzianego poważnego błędu, którego naprawa może się okazać nieproporcjonalnie droga i czasochłonna, i to w skali zupełnie katastrofalnej, choćby dlatego, że odpowiednie środki zaradcze nie są jeszcze dostępne i trzeba je dopiero opracować. en.wikipedia.org/wiki/Planning_fallacyen.wikipedia.org/wiki/Optimism_biasWarto o tym pamiętać, na przykład wtedy, gdy rozentuzjazmowani politycy wznoszą tanie populistyczne hasła w stylu: "damy radę!" lub w inny sposób próbują nas namawiać na realizację wielkich i ambitnych projektów. Banalny błąd może spowodować, że ekstrawaganckie przedsięwzięcie przekształci się w wieczne "work-in-progress", worek bez dna, opłakany eksperyment o nieznanym wyniku końcowym.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>  Czyli dobrze jest siać defetyzm i zwątpienie? 
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Czyli dobrze jest siać defetyzm i zwątpienie?  Dobrze to jest przy jednym ogniu dwie pieczenie upiec.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
1 na 1 | Jacholek (5699 punktów) | Koszty kosztami ale trzeba też brać pod uwagę ewentualne korzyści w skali wieloletniej, nie zawsze mierzalne finansowo. Ciekawe studium dotyczące porównania kosztów i korzyści różnych "ryzykownych" programów amerykańskich - christophe(*)rogram-cost-return-investment/ Niestety postępu nie ma bez podejmowania pewnego ryzyka.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Nie zmienia to faktu, że na etapie planowania koszty programu Apollo szacowano na nieco ponad 7 mld dolarów, a ostatecznie zamknęły się one sumą ponad 25 mld dolarów. Tym samym program Apollo trafia na naszą listę przykładów doskonale obrazujących tzw. złudzenie planowania. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | >populistyczne hasła w stylu: "damy radę!" ...
Nie sądzę, aby populistyczne hasła były złudzeniem planowania, czyli jakąś formą złudzenia poznawczego. Nie wchodząc w szczegóły populizm to polityka, która próbuje zdobyć klientelę (zwłaszcza wyborczą) pozornie prostymi rozwiązaniami społecznych problemów, chociaż jej zasadniczą intencją jest zdobycie i utrzymanie władzy, a nie rozwiązywanie owych problemów. Jest więc populizm formą oszustwa w skali proporcjonalnej do wielkości kraju, w którym jest praktykowany.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Po lekturze Twojej wypowiedzi przyszło mi na myśl, że koszty wielkich i ambitnych projektów mogą być na etapie planowania zaniżane wcale nie w wyniku mimowolnego złudzenia, ale zupełnie rozmyślnie i celowo. Ale wówczas psychologowie poznawczy, tropiący wszędzie błędy i złudzenia (nawet tam, gdzie mamy do czynienia ze zwykłą ludzką przebiegłością czy sprytem), też musieliby zostać uznani za ulegających jakiemuś złudzeniu. Nazwijmy je roboczo - złudzeniem psychologizowania poznawczego. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
|  | 2 na 2 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Ale wówczas psychologowie poznawczy, tropiący wszędzie błędy i złudzenia (nawet tam, gdzie mamy do czynienia ze zwykłą ludzką przebiegłością czy sprytem), też musieliby zostać uznani za ulegających jakiemuś złudzeniu. Nazwijmy je roboczo - złudzeniem psychologizowania poznawczego.<< A niby dlaczego mieli byśmy uważać psychologów - poznawczych czy jakichkolwiek innych - za jakiś specjalny nadgatunek, który nie podlega złudzeniom? To że zajmują się złudzeniami innych nie uwalnia ich samych od tejże dolegliwości.
|
|
| |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Na ich usprawiedliwienie przyznajmy, że złudzenie planowania od zwykłego przekrętu na wielką skalę można odróżnić tylko posiadając wiedzę na temat intencji i sposobu działania promotorów danego projektu, a to już raczej domena śledczych i prokuratorów niż naukowych pięknoduchów. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
2 na 2 | Jan Rylew (3965 punktów) | > Siedem lat później, czyli dziś, Port lotniczy Berlin-Brandenburg nadal nie obsługuje ruchu lotniczego, a projekt trapią najróżniejsze problemy i opóźnienia, które jego uruchomienie odsuwają na kolejne lata.Z szumu medialnego, który się rozchodził i rozchodzi wokół tej sprawy trudno się zorientować o co właściwie chodzi i po co ten cyrk. Z tego co wiadomo rozruch tego Airportu miał nastąpić ostatecznie w 2012. Gdzieś z mediów wyczytałem, że podczas gorączkowych przygotowań do próbnego rozruchu wyszło na jaw, że wadliwie są ułożone instalacje elektryczne dlatego przesunięto termin na dalszy, ale nie rozumiem dlaczego nie dokończono. Widać także polityczny teatr przy tej sprawie jako, że inwestycja ma trzech politycznych inwestorów Brandengurg, Berlin i Bund jeśli dobrze pamiętam. Z praktyki wiem, że błędy projektowe lub wykonawcze zdarzają się i powodują tym bardziej poważne skutki im większa i bardziej złożona i skomplikowana jest inwestycja. Znamy to już od projektu wieży Babel  . Tutaj także politycznym decydentom jakby ktoś pomieszał języki. Może więc raczej nie mieszać potrzebnych zamierzeń inwestycyjnych z populizmem.
|
|
 | 3 na 3 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Z tego co wiadomo rozruch tego Airportu miał nastąpić ostatecznie w 2012. Gdzieś z mediów wyczytałem, że podczas gorączkowych przygotowań do próbnego rozruchu wyszło na jaw, że wadliwie są ułożone instalacje elektryczne dlatego przesunięto termin na dalszy, ale nie rozumiem dlaczego nie dokończono. <<
A u nas z kolei miano z okazji mistrzostw w "harataniu gały" wybudować ileś tam stadionów, kilkaset km autostrad z zajazdami przy tychże autostradach i HGW co tam jeszcze. A co wyszło? Stadion Narodowy z niewykończonymi pomieszczeniami pod trybunami i dachem nie dającym się zamknąć. Do tego autostrady zrobione tak po partacku, że natychmiast nadawały się do remontu, nie mówiąc o zajazdach, które w ogóle nie powstały. Ale czego spodziewać się po politykach? Chociażby tych naszych; historykach z wykształcenia a nie znających się nawet na historii. Dla nich liczy się tylko jedno: byle być przy korycie, a więc zwłaszcza przed wyborami są w stanie naobiecywać, co im tylko do łba strzeli. A patrząc na to od strony technicznej, a raczej biznesowej, to do przetargów na takie Dzieła Narodowe stają firmy stwarzane ad hoc i zawsze będą one zaniżały koszty licząc na wygranie przetargu. A potem? JAKOŚ TO BĘDZIE. No i jest, jak jest. Przy tym wszystkim La Sagrada Familia w Barcelonie, której budowę rozpoczęto w 1882 i właściwie jeszcze jej nie dokończono, jest osiągnięciem, bo przynajmniej roboty przy postępują.
|
|
|  | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Zastanawiam mnie tylko nieustająca wiara ludzi w polityków  Co 4 lata żyją nadzieją... na najbliższe 4 lata. I od nowa... A przecież nie trzeba być szczególnie bystrym, żeby wiedzieć, że jak ktoś nie nadaje się do niczego innego, za to "sprawdza się w polityce", to... po prostu do niczego się nie nadaje  Jeśli nie mógłby wybudować kiosku z gazetami, to znaczy, że może wybudować stadion? Pewnie tak. Moim zdaniem do polityki nie powinni być dopuszczani ludzie, którzy w swoim własnym życiu niczego nie osiągnęli (poza zostaniem politykiem oczywiście). Bo tym bardziej zarządzając pieniędzmi innych nic nie osiągną (oprócz osobistych korzyści, ale to oczywiste chyba).
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|