Puerto Rico nie jest już wcale takim bardzo "bogatym portem". Właśnie wystąpiło z wnioskiem o upadłość. Dług tego terytorium karaibskiego mającego status państwa stowarzyszonego z USA wynosi ok. 70 mld USD - a zamieszkuje go około 3 mln ludzi. Puerto Rico dostało się USA po zwycięskiej wojnie z Hiszpanią 1898-1901. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku ma ono status państwa stowarzyszonego z USA. Od początku przynależności terytorium do amerykańskiej strefy wpływów - trzy nurty zdominowały scenę polityczną tego kraju. Niepodległościowcy, dążący do pełnej niezależności i suwerenności kraju, autonomiści opowiadajacy się za obecnym statusem oraz zwolennicy pełnej inkorporacji Puerto Rico do USA i przyznania terytorium statusu stanu amerykańskiego. W 1993 r. odbyło się referendum w tej ostatniej sprawie. Większość opowiedziała się za pozostaniem poza federacją amerykańską. I być może teraz bardzo tego żałuje. Perpektywy kraju są marne, bezrobocie wynosi 11.5 % i rośnie, z krjau ucieka kto może. W ciągu ostatniej dekady populacja wyspy zmneiszyła się o 350 tysięcy ludzi. Co dzień z wyspy emigruje jeden lekarz - co odbija się ostro na stanie portorykańskiej opieki medycznej - zmagającej się z wirusem Zica. "It's the biggest municipal bankruptcy filing ever in the US. Puerto Rico currently owes its creditors a whopping $70 billion, far higher than Detroit's $18 billion bankruptcy in 2013. "Given the deficit that we have inherited, it is my responsibility to guarantee the best interests of the Puerto Rican people," Governor Ricardo Rosselló said Wednesday. Bankruptcy won't be an easy process. A judge still has to approve it. Many prominent Wall Street firms own Puerto Rico's bonds. They are angry about the bankruptcy filing because they fear now they won't get paid back all the money they are owed." money.cnn.(*)-wants-to-file-for-bankruptcy/ |