Racjonalista - Strona głównaDo treści
Insekty odżywcze

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
22-05-2017 10:25Arminius (25555 punktów)Insekty odżywcze
Ocena 1 na 1
Tajlandzka farma insektów ( koniki polne, larwy mączniaka) zużywa znacznie mniej wody oraz emituje znacznie mniej CO2 do atmosfery niż farma, na której produkuje się drób. Owady są bogate w proteiny oraz zawierają te wszystkie skladniki odżywcze które znajduja się w mięsie. Ich hodowla na dużą skalę pozwoliłaby zaoszczędzić spory areał ziemi oraz znacząco zredukować zanieczyszczenie środowiska, insektydami oraz nawozami sztucznymi. Owady mogą być konsumowane tak przez ludzi jaki zwierzeta - stanowiąc dla nich wartościową paszę. Są wcale smaczne. Miałem okazję kiedyś skonsumować garść prażonych koników polnych - smakowały lepiej niż chipsy. Pojawia się tutaj problem cierpienia owadów. I należałoby go nalezycie potraktować - wprowadzajac technologie eliminujące je lub przynajmniej znacząco ograniczające. Jednakże nie jestem wyznawcą dżinizmu i w sytuacji gdy mam do wyboru cierpienie kury, świni czy krowy versus cierpienie świerszcza czy larwy mączniaka - decyduję się na mniejsze zło - czyli cierpienie owadów.

"Livestock production accounts for around 15 per cent of global greenhouse gas emissions and pollutes both the land and surrounding water ways.So it may be time to switch from steak and chops to to more eco-friendly farm produce, such as crickets and mealworms.New research shows that cricket farming uses 75 per cent less CO2 and 50 per cent less water than chicken farming. Insects are also rich in protein and contain all the nutrients that we get from meat.
"Traditional farming involves a lot of environmental impacts in the form of both greenhouse gas emissions and water pollution by pesticides and fertiliser," says Ph.D. student Afton Halloran from the Department of Nutrition, Exercise and Sports at the University of Copenhagen, Denmark.
Halloran has just submitted her Ph.D. thesis on the environmental impacts of cricket farming in Thailand.
"It's a massive problem and if we want to reduce the environmental impacts, insects can make a good contribution for both people and feed for animals, which our study shows has fewer environmental impacts," says Halloran, who has published her research in the Journal of Cleaner Production."

sciencenor(*)ntally-friendly-it-eat-insects
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Życzę Panu - smacznego!
Dla ratowania Planety mógłby Pan nawet skusić się na karmę dla tych insektów. Ziemia na pewno będzie Panu głęboko za to wdzięczna. Zawsze to redukcja zbędnego ogniwa w łańcuchu pokarmowym, i samo zdrowie.


"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
DyktaFon (9281 punktów)
Pomysł nie jest zły, choć mało apetyczny dla nas obecnie. Ale już jemy różne stwory (mięczaki, ślimaki i inne "żyjątka") - więc to tylko kwestia propagandy i marketingu. Myślę, że z czasem się przyzwyczaimy i schabowy z larw będzie dużym przysmakiem.

Co do "problemu cierpienia owadów" to - mam nadzieję - że ta kolejna głupota nie przewyższy problemu dostępności żywności i nie umrzemy z głodu, byle owady nie cierpiały?
-jad- (18783 punktów)
Pomysł nie jest nowy. Jeszcze jako dziecko oglądałem w TV program o jedzeniu robactwa w Tajlandii. Narrator przekonywał, że owady, są pożywne, niektóre smaczne, nie chorują itp. Tylko, że obrzydliwe.
Dla porównania pokazano obrazki z produkcji "naszego" jedzenia, tj. krowy, świnie bez skóry, całe w kawałkach, jak się dało. Nawet bez zapachu smacznie to nie wygląda.

Wydaje mi się, że jedzenie robali jest całkiem sensowne tylko jakoś przemóc się nie mogę. I to chyba jedyny problem.

lp.2o@1daj
23-05-2017 22:13 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)

>Wydaje mi się, że jedzenie robali jest całkiem sensowne tylko jakoś przemóc się nie mogę. I to chyba jedyny problem.

Myślę, że tydzień lub miesiąc (albo i pół roku) głodu by pomogło Proponuję spróbować

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365