Racjonalista - Strona głównaDo treści
Stara a nowa matura z matematyki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
07-07-2017 11:23dajmonion (3663 punktów)Stara a nowa matura z matematyki
Ocena 4 na 4
-Zadanie z tegorocznej matury na poziomie rozszerzonym to na przykład coś takiego : Rozwiąż równanie: cos2x + 3cosx = -2 w przedziale <0;2Pi> (4 punkty).
-Zdanie z matury z 1989 (mat-fiz): Podaj liczbę pierwiastków równania: xexp(-0,5x^2)=m w zależności od parametru m wykorzystując przebieg odpowiedniej funkcji.
Oba zadania typowe. Na starej maturze badanie przebiegu zmienności funkcji pojawiało się stosunkowo często. Ktoś mógłby nawet zauważyć, że teraz jest nawet lepiej, bo ma się więcej czasu na opanowanie podstaw. Może nawet niektóre zadania z nowej matury są trudniejsze od dawnych. Rzecz jednak w tym, że tak jak to widać na powyższym przykładzie ćwiczy się coraz bardziej pojedyncze umiejętności. Rozwiązanie już nawet w przedziale domkniętym, choć mi takie rzeczy kazano rozwiązywać dla całej dziedziny. Zastanawiam się na ile ćwiczenie takich odrębnych umiejętności prowadzi do radzenia sobie ze złożonymi problemami.
Zauważmy, że zadanie z dawnej matury to był właściwie pakiet zadań, cały projekt, nad którym pracowało się godzinę lub dłużej. Ktoś, kto zdał taką maturę pokazywał tym samym, że potrafi mówiąc kolokwialnie 'zebrać do kupy' wszystkie te umiejętności, które nabył od początku nauki matematyki. Przy okazji zyskiwał ogląd całego działu, w tym przypadku sporej części analizy matematycznej.
Ja widzę to tak: Całość poznajemy poprzez części i części poprzez całość. Gdy zaniedbać któryś z tych procesów to powstaje paradoks polegający na tym, że pomimo redukcji programu uczniowie rozumieją i potrafią coraz mniej, także jeśli chodzi o te proste rzeczy. Więcej czasu na mniej niewiele daje, gdy to mniej jest chaotyczne.
W obecnym programie matematyki, ale też fizyki trudno dostrzec głębszy zamysł. Coraz bardziej przypomina to naukę języka obcego: Zapamiętać i zastosować w typowej sytuacji określoną liczbę algorytmów tak jak określoną liczbę słówek i reguł gramatycznych.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

-jad- (18783 punktów)
Ciągle przypomina mi się ten suchar o reformach szkolnictwa-

1950 r.
Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal?

1980 r.
Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty - czyli 80 zł. Ile zarobił drwal?

2000 r.
Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Drwal zarobił 20 zł. Zakreśl liczbę 20.

2010 r. (tylko dla zainteresowanych)
Drwal sprzedał drewno za 100 zł. W tym celu musiał wyciąć kilka starych drzew. Podzielcie się na grupy i odegrajcie krótkie przedstawienie, w którym postarajcie się przedstawić, jak w tej sytuacji czuły się biedne zwierzątka leśne i rośliny. Przekonajcie widza, jak bardzo niekorzystne dla środowiska jest wycinanie starych drzew.

2013 r.
Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj drwala.

lp.2o@1daj
08-07-2017 05:45 
 Ocena 4 na 4
polepszacz (672 punktów)
(zablokowany)

>2013 r.
>Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj drwala.


2020 r.

Drwal jest bezrobotny. Pokoloruj ministra Szyszkę.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365