Racjonalista - Strona głównaDo treści
403.3 ppm i rośnie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-10-2017 12:37Arminius (25555 punktów)403.3 ppm i rośnie
Ocena 1 na 3
Stężenie CO2 w atmosferze ziemskiej osiągnęło w 2016 r. rekordowy poziom - według raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej. Przyrost CO2 jak wyżej w roku 2016 był o 50 % wyższy niż średni przyrost odnotowany w ciągu ostatniej dekady. Zdaniem naukowców, kombinacja dwóch czynników - antropogenicznej emisji CO2 oraz fenomenu El Ninio - dała skumulowany, rekordowy efekt jak wyżej. Tak wysoki poziom CO2 nie był notowany od ok. 800 tysięcy lat. W 2016 r. poziom CO2 w atmosferze ziemskiej sięgnął 403.3 ppm podczas gdy w 2015 r. wynosił on 400 ppm. Największy jak do tej pory przyrost w stężeniu CO2 odnotowano w latach 1997-1998 podczas silnego fenomenu El Nino ( ze względu na panujące susze w okresie takiego fenomenu, zmniejsza się ilość CO2 pobieranego przez rośliny) - przyrost jednoroczny CO2 w atmosferze ziemskiej w tym okresie wyniósł 2.7. Ostatni przyrost to 3.3 ppm.
W ciągu ostatnich kilku lat antropogonecznie emisje CO2 uległy lekkiemu przyhamowaniu - ale niestety ze względu na właściwości CO2 ( aktywny przez wiele lat) skutki wyemitowania dużych ilości tego gazu będą odczuwane przez długi okres czasu. Według raportu, w ciągu ostatnich 70 lat nastąpił 100- krotnie większy przyrost CO2 w atmosferze niż w okresie finalnym ostatniej epoki lodowcowej.
Przed 200 lat w fazie inicjalnej epoki industrialnej, poziom CO2 w atmosferze wynosił ok 270 ppm.
Raport podkreśla iż jest wielce niepokojącym, systematyczny i cora większy przyrost innego gazu: metanu, - który - jako gaz cieplarniany - jest zdecydowanie bardziej groźniejszy niż CO2.

Zainteresowanych tematem - odsyłam do podlinkowanego materiału:

"2016 saw average concentrations of CO2 hit 403.3 parts per million, up from 400ppm in 2015.
"It is the largest increase we have ever seen in the 30 years we have had this network," Dr Oksana Tarasova, chief of WMO's global atmosphere watch programme, told BBC News.
"The largest increase was in the previous El Niño, in 1997-1998 and it was 2.7ppm and now it is 3.3ppm, it is also 50% higher than the average of the last ten years."
Droughts related to El Niño, such as this one in Colombia, limited the ability of plants and trees to soak up carbon
El Niño impacts the amount of carbon in the atmosphere by causing droughts that limit the uptake of CO2 by plants and trees. Emissions from human sources have slowed down in the last couple of years according to research, but according to Dr Tarasova, it is the cumulative total in the atmosphere that really matters as CO2 stays aloft and active for centuries.Over the past 70 years, says the report, the increase in CO2 in the atmosphere is nearly 100 times larger than it was at the end of the last ice age. "

www.bbc.com/news/science-environment-41778089
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Duch Prawdy (14790 punktów)
>Raport podkreśla iż jest wielce niepokojącym, systematyczny i cora większy przyrost innego gazu: metanu, - który - jako gaz cieplarniany - jest zdecydowanie bardziej groźniejszy niż CO2.
reporters.(*)apokalipsy-sprzed-250-mln-lat/

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Over the past 70 years, says the report, the increase in CO2 in the atmosphere is nearly 100 times larger than it was at the end of the last ice age. <<
O, kuźwa! A ja tego nawet nie zauważyłem! Może dlatego, że pijałem "wodę z bąbelkami" i się przyzwyczaiłem do tego ce-ło-dwa ?
Duch Prawdy (14790 punktów)
>O, kuźwa! A ja tego nawet nie zauważyłem! Może dlatego, że pijałem "wodę z bąbelkami" i się przyzwyczaiłem do tego ce-ło-dwa ?
A może dlatego, że emisja ponad tysiąc ton na sekundę to za szybko byś zauważył.
www.worldometers.info/pl/

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365