Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kolejny hominid: orangutan Tapanuli

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
02-11-2017 21:18Arminius (25555 punktów)Kolejny hominid: orangutan Tapanuli
Ocena 1 na 3
Naukowcy wyodrębnili na Sumatrze trzeci gatunek orangutana. Liczy on zalewdwie około 800 osobników. Nowy gaunek nazwano orangutanem Tapanuli. Jest to zarazem siódmy gatunek małp należących do rzędu naczelnych i rodziny człowiekowatych ( hominidów). Pozostałe to dwa gatunki goryli, dwa gatunki orangutanów ( borneanski i sumatrzański) szympans, oraz bonobo ( szympans karłowaty).
Nowy gatunek orangutana wyodrębniono na podstawie wyników kompleksowych i żmudnych badań genetycznych, anatomicznych i akustycznych. W tym ostatnim wypadku chodziło o odmienny rodzaj dźwięków wydawanych przez orangutany Tapanuli w porównaniu z odgłosami emitowanymi przez dwa pozostałe gatunki orangutanów. Nowy gatunek orangutana odszczepił się od swojego borneańskiego krewniaka ok. 700 tysięcy lat temu.
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału:

"Publishing their work in the journal Current Biology, the team - including researchers from the University of Zurich, Liverpool John Moores University and the Sumatran Orangutan Conservation Programme - pointed out that there are only 800 individuals remaining, making this one of the world's most threatened ape species.
Early on in their study, researchers took DNA from the orangutans, which showed them to be "peculiar" compared to other orangutans in Sumatra.
So the scientists embarked on a painstaking investigation - reconstructing the animals' evolutionary history through their genetic code.
One of the lead researchers, Prof Michael Krützen from the University of Zurich, Switzerland, explained to BBC News: "The genomic analysis really allows us to look in detail at the history.
"We can probe deep back in time and ask, 'when did these populations split off?'."
The analysis of a total 37 complete orangutan genomes - the code for the biological make-up of each animal - has now shown that these apes separated from their Bornean relatives less than 700,000 years ago - a snip in evolutionary time."

www.bbc.com/news/science-environment-41848816
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365