W setną rocznicęodzyskania przez Polskę niepodległości MON zamierza przywrócić przedwojenne stopnie wojskowe. Pojawią się znów rotmistrzowie i wachmistrzowie. Kawalerii już niema - są natomiast jednostki nawiązujące swą nazwą i tradycją do dawnych formacji kawaleryjskich - i to tam obowiązywać bedą nowe - stare stopnie. Mam mieszane uczucia co do zapowiedzanianych zmian. O ile pojęcia "kanonier" czy "ogniomistrz" w jednostkach artylerii nie budzą większych kontrowersji - ze względu na fakt funkcjonowania tychże jednostek w kształcie zasadniczo niezmienionym w porównaniu z okresem II RP. O tyle nazywanie pilota śmigłowca szturmowego rotmistrzem - kryje w sobie jakiś element groteski. Poza tym są koszta, nieznajomość starej nomenklatury wśród młodszych pokoleń oraz - co najważniejsze - podejrzenie, iż reforma stopni jak wyżej to kolejna zasłona dymna mająca na celu ukryć fakt, iż ambitne plany ministra Macierewicza unowocześniania polskiej armii i uczynienia z niej groźnej formacji z jaką musiałby się liczyć każdy przeciwnik- jak na razie dopalają się smętnie na panewce. "Ministerstwo Obrony Narodowej przywróci przedwojenne nazwy stopni wojskowych. Z planów resortu wynika, że stanie się tak na setną rocznicę odzyskania niepodległości, czyli za rok. Z informacji, które uzyskaliśmy od Michała Dworczyka, wiceministra obrony narodowej, wynika, że wróci m.in. stopień rotmistrza – to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza – odpowiednik sierżanta, a także kanoniera – odpowiednik szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza – dzisiaj sierżanta w artylerii. Stopnie te będą stopniowo wprowadzane, głównie w jednostkach, które nawiązują do tradycji kawaleryjskich. – Mamy przecież 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej, a także szereg jednostek kawalerii pancernych – przypomina Michał Dworczyk. Dodaje, że zmiany nazw szarż wojskowych nie powinny generować kosztów, bo będą wprowadzane stopniowo. To jedynie zmiana nazwy w kwestionariuszach żołnierzy. Zmiany te zostaną wprowadzone po znowelizowaniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, jej projekt przygotowuje MON." www.rp.pl/(*)rz-wroci-do-wojska-za-rok.html |