Racjonalista - Strona głównaDo treści
In vino veritas!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
15-11-2017 09:05Arminius (25555 punktów)In vino veritas!
0 na 2
Osiem glinianych naczyń w kształcie owalnym (zwane w Gruzji qvevri - wykorzystywane do dnia dzisiejszego do fermentacji i przechowywania wina) zostało odnalezionych w miejscu dwóch neolitycznych wiosek - w odległości ok. 50 km. na południe od Tbilisi - stolicy Gruzji. W naczyniach zidentyfikowano śladowe ilości związków chemicznych charakterystycznych dla wina. Wiek najstarszego naczynia ustalono na ok. 6000 lat przed naszą erą. Tym samym została przesunięta data początków produkcji wina o ok. 1000 lat. Do momentu odkrycia jak wyżej przyjmowano - w opraciu o znaleziska w północno - zachodnim Iranie ( Góry Zagros) iż technologia produkcji wina liczy sobie 7 tysięcy lat. Wino sprzed ośmiu tysięcy lat robiono - najprawdopodobniej - metodą analogiczną do dziejszej, dominującej w Gruzji. Zmiażdżone grona winogron wespół z szypułkami oraz łodyżkami są umieszczane w qvevri i pozostawiane do fermentacji.


"The pottery jars were discovered in two Neolithic villages, called Gadachrili Gora and Shulaveris Gora, about 50km (30 miles) south of Tbilisi, researchers said.
Telltale chemical signs of wine were discovered in eight jars, the oldest one dating from about 5,980 BC.
Large jars called qvevri, similar to the ancient ones, are still used for wine-making in Georgia, said David Lordkipanidze, director of the Georgian National Museum who helped lead the research.
Mr Batiuk said the wine was probably made in a similar way to the qvevri method today "where the grapes are crushed and the fruit, stems and seeds are all fermented together". Previously, the earliest evidence of grape wine-making had been found in the Zagros Mountains of Iran and dated to 5,400-5,000 BC."



www.bbc.com/news/world-europe-41977709

ich.unesco(*)vevri-wine-making-method-00870
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365