Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy samuraje przekuli miecze na lemiesze?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
21-11-2017 09:25Arminius (25555 punktów)Czy samuraje przekuli miecze na lemiesze?
Według sondażu z 2015 r. 89 % Pakistańczyków jest gotowych walczyć za swoj kraj. W Indiach ów odsetek wynosi 75 %, w Turcji 73 %, w Chinach 71 %, w Rosji 59 %, w USA 44 %, w Wielkiej Brytanii 27 %, w Japoni 11 %
W zestawieniu jak wyżej ogromnie zaskakuje bardzo niski odset osób gotowych walczyć za ojczyznę w Japonii. Tym bardziej, że Japonię utożsamiamy z rozbudzonym nacjonalizmem, heroizmem walki, instytucją kamikadze. Wygląda na to, iż w ciągu kilkudziesięciu lat ktore minęły od czasu zakończenia II wojny, nowe pokolenia Japończyków zostały gruntownie...spacyfikowane a ofiara Mishimy - seppuku popełnione po nieudanym zamachu stanu z 1970 roku - nie zdobyły względów bogini Amaterasu.
A może jest inaczej, może owe pacyfistyczne nastroje to werniks kamuflażu pod którym nadal drzemie nacjonalistyczny duch, gotowy się wybudzić i wychnąć na zewnątrz jak Godżilla z głębin oceanu - gdy tylko nastanie ku temu odpowiednia pora?
Na marginesie, ciekawym jaki odsetek Polaków i Niemców jest gotowy walczyć za swój kraj?

www.bbc.com/news/world-asia-39351262


"During World War Two, thousands of Japanese pilots volunteered to be kamikaze, suicidally crashing their planes in the name of their emperor. More than 70 years on, the BBC's Mariko Oi asks what these once revered men mean to Japan's youth. Irrational, heroic and stupid: this was what three young people in Tokyo said when I asked them about their views on the kamikaze.
"Heroic?" queried Takumi, of his younger brother Shunpei's choice of word. "I didn't realise you were so right wing?"
It is difficult to verify the figures but it is believed that 3-4,000 Japanese pilots crashed their planes into an enemy target on purpose.
Only 10% of missions were believed to be successful but they sank some 50 Allied vessels."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wera (1540 punktów)
Czy Japonia ma z kim walczyć za swój kraj? O ile się nie mylę, w najbliższej przeszłości to Japonia była agresorem...

Poza tym dla Japończyków bardzo ważna jest rodzina, a ktoś musi tą rodzinę utrzymać.
Irracja (4721 punktów)
>Według sondażu z 2015 r. 89 % Pakistańczyków jest gotowych walczyć za swoj kraj. W Indiach ów
>odsetek wynosi 75 %, w Turcji 73 %, w Chinach 71 %, w Rosji 59 %, w USA 44 %, w Wielkiej >Brytanii 27 %, w Japonii 11 %
>W zestawieniu jak wyżej ogromnie zaskakuje bardzo niski odsetek osób gotowych walczyć za >ojczyznę w Japonii. Tym bardziej, że Japonię utożsamiamy z rozbudzonym nacjonalizmem, >heroizmem walki, instytucją kamikadze.
>A może jest inaczej, może owe pacyfistyczne nastroje to werniks kamuflażu pod którym nadal >drzemie nacjonalistyczny duch, gotowy się wybudzić i wychynąć na zewnątrz jak Godzilla z >głębin >oceanu - gdy tylko nastanie ku temu odpowiednia pora?

... byłbym ostrożny z tym japońskim "duchem nacjonalizmu". Mentalność Japończyka bardzo się różni, pod tym względem, od mentalności Europejczyka. Kodeks Samuraja (bushido) ma swe korzenie w głębokim feudalizmie. Mentalność Japończyka również ma tam swe korzenie. Dla Japończyka patriotyzm to nie miłość do ojczyzny, czy narodu. Japonia to cesarz, patriotyzm zaś to lojalność wobec tegoż cesarza. To za cesarza walczyli i ginęli żołnierze japońscy w czasie II wojny światowej. Kto tego nie pojmie ten nie zrozumie stosunku Japończyków do ojczyzny. Ten sam stosunek mają do firm i zakładów w których pracują. Nie są lojalni wobec zakładu pracy, lecz wobec przełożonego i właściciela...

... oczywiście, ich mentalność też powoli ewoluuje. Lecz te zmiany jakie zaszły w Europie przez jakieś 400 lat (jak nie więcej) w Japonii zaczęły się dopiero po II wojnie światowej. Ewolucja japońskiej mentalności i świadomości, w kwestii patriotyzmu, ma dopiero 70 lat...

... Yukio Mishima nie próbował zamachu, choć wraz z czterema członkami Tatenokai, dostał się do bazy dowództwa piechoty Japońskich Sił Samoobrony w tokijskiej dzielnicy Ichigaya i zabarykadował się wraz z komendantem bazy, generałem Kanetoshim Mashitą, w jego gabinecie. Jego działania i śmierć były protestem przeciw powojennemu statusowi Japonii i wezwaniem do zamachu stanu połączonego z przywróceniem cesarzowi jego dawnej pozycji. Yukio Mishima wpisuje się w "japoński patriotyzm" rozumiany jako lojalność wobec władcy, a nie wobec państwa...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Arminius (25555 punktów)jaka różnica?
>... byłbym ostrożny z tym japońskim "duchem nacjonalizmu". Mentalność Japończyka bardzo się różni, pod tym >względem, od mentalności Europejczyka. Kodeks Samuraja (bushido) ma swe korzenie w głębokim feudalizmie. >Mentalność Japończyka również ma tam swe korzenie. Dla Japończyka patriotyzm to nie miłość do ojczyzny, czy >narodu. Japonia to cesarz, patriotyzm zaś to lojalność wobec tegoż cesarza. To za cesarza walczyli i ginęli żołnierze >japońscy w czasie II wojny światowej. Kto tego nie pojmie ten nie zrozumie stosunku Japończyków do ojczyzny. Ten >sam stosunek mają do firm i zakładów w których pracują. Nie są lojalni wobec zakładu pracy, lecz wobec >przełożonego i właściciela.

To prawda. I gdyby zapytać o chęć walki za cesarza, odsetek najpewniej byłby trochę większy. Ale o ile większy??? Nie sądzę, żeby dorównał poziomowi pakistańskiemu czy tureckiemu - eufemistycznie rzecz ujmując. W końcu pytania o chęć walki za cesarza i za ojczyznę są w dużym stopniu tożsame - bo przecież ów cesarz stoi na czele ojczyzny.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365