 |
Linia Hajnala jako determinanta losu państw? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-11-2017 11:44 | Arminius (25555 punktów) | Linia Hajnala jako determinanta losu państw?
1 na 1 | 52 lata temu, brytyjski demograf John Hajnal–Kónyi, popełnił rozprawkę naukową pt. "European Marriage Pattern in Historical Perspective". W pracy tej - między innymi - wyznaczył linię biegnącą od ówczesnego Leningradu do Triestu, która został nazwana od jego nazwiska "linią Haynala". Hajnal stwierdził - w ogromnym skrócie - iż na zachód od owej lini dominują rodziny typu nuklearnego (rodzina dwupokoleniowa - rodzice plus dzieci utrzymująca bliskie relacje z dziadkami) na wschód zaś rodziny wielopokoleniowe przechodzące w relacje typu rodowego. Pierwotnie, konstatacja jak wyżej nie wywołała wiekiego odzewu. Dopiero gdy z biegiem czasu okazało się, iż linia jak wyżej przesądza o innych podziałach, sprawa stała się głośna, a o "lini Hajnala" zaczęli mówić nie tylko demografowie. Bo okazało sie, iż według niej (oczywiście z pewnymi modyfikacjami względem oryginału - przy czym często tnie ona obecną Polskę mniej więcej na pół) przebiega podział na obszary z większą intensywnością występowania genów mężczyzn bliskowschodnich ( ekspandowali w okresie rewolucji neolitycznej - propagując rolnictwo) i z mniejszą. Co więcej linia owa ma - podobno - pierwszorzędne znaczenie przy ustalaniu wskaźnika korupcji, umiłowania indywidualności, skłonności do samobójstw, skłonności do zachowań autorytarnych...... Odnosi się wrażenia, iż "linia Hajnala" to czynnik determinujący przeszłość, teraźniejszość i przyszłosć całych nacji i obszarów cywilizacyjnych. Pocieszającym więc jest, iż od tego determinizmu geograficzno - demograficznego istnieją wyjątki. Takim jest - ponoć - obecna populacja zachodniej Polski, której przodkowie przesiedleni po II wojnie z obszarów znajdujących się na wschód od lini jak wyżej - w ciągu dwóch pokoleń znaleźli się na zachód od niej, nie tylko ciałem, ale - co najważniejsze- także duchem. Zainteresowanym podrzucam materiał do lektury: "Pierwotnie, „linia Hajnala” wiązała się tylko z jednym czynnikiem związanym z modelem rodziny. Późniejsze obserwacje skłaniają jednak do podejrzenia, że sprawa ma szerszy wymiar i że ma to również związek z relacją pomiędzy kodem genetycznym mieszkańców, a ich zachowaniami społecznymi. Okazuje się, że nawet i rozkład intensywności występowania plagi, jaką jest korupcja, również ma związek z przebiegiem „linii Hajnala”, podobnie jak i wskaźniki poziomu indywidualizmu, czyli skłonności do polegania raczej na sobie samym, aniżeli oczekiwania wsparcia ze strony państwa, czy zamożniejszej części społeczeństwa." blog.polsk(*)iczka-europa-tez-jest-kobieta/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Wera (1540 punktów) | Nie podobają mi się takie sztuczne podziały. Są zbyt naiwne i uproszczone. To tak jak dzielenie Afryki za pomocą linijki.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | jak cezury | >Nie podobają mi się takie sztuczne podziały. Są zbyt naiwne i uproszczone. To tak jak dzielenie Afryki za pomocą linijki.
Ta linia - ma charakter cokolwiek umowny, ze sporymi odstępstwami w jedną czy druga stronę ( to tak jak z cezurami czasowymi; Średniowiecze nie skończyło się przecież w 1453 r.) - tym niemniej jednak rzeczywiście zdaje się wystepować tutaj pewna zależność. Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
|
|
|  | | Wera (1540 punktów) | Odp: jak cezury | >Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
|
|
| |  | | Arminius (25555 punktów) | Północ, Północny - Wschód | >>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc... >Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.
|
|
| | |  | | Wera (1540 punktów) | Odp: Północ, Północny - Wschód | >>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc... >>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka". >Północną i północno - wschodnią przede wszystkim. Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.
|
|
| | | |  | | Arminius (25555 punktów) | skosem | >>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc... >>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka". >>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.
>Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.
Ona nie biegnie pionowo tylko skosem. Co do zaś "nordyckości" wschodniej Europy - proszę pamiętać o tym, skąd wywodziła się dynastia Rurykowiczów i o teroii podoboju.
|
|
| | | | |  | | Wera (1540 punktów) | Odp: skosem | > >>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...> >>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".> >>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.> >Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.> Ona nie biegnie pionowo tylko skosem. Co do zaś "nordyckości" wschodniej Europy - proszę pamiętać o tym, skąd wywodziła się dynastia Rurykowiczów i o teroii podoboju.upload.wik(*)line.JPG/800px-Hajnal_line.JPGWedług tej ilustracji, do tej prawej (lepszej) części Europy ze Skandynawii zalicza się tylko Finlandia. Dania, Norwegia i Szwecja są po stronie zachodniej.
|
|
| | | | | |  | | Arminius (25555 punktów) | na zachód | > >>>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...> >>>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".> >>>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.> >>Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.> >Ona nie biegnie pionowo tylko skosem. Co do zaś "nordyckości" wschodniej Europy - proszę pamiętać o tym, skąd wywodziła się dynastia Rurykowiczów i o teroii podoboju.> upload.wik(*)line.JPG/800px-Hajnal_line.JPG> Według tej ilustracji, do tej prawej (lepszej) części Europy ze Skandynawii zalicza się tylko Finlandia. Dania, Norwegia i Szwecja są po stronie zachodniej.Ta strona"lepsza" jest na lewo od linia z naszego punktu widzenia - czyli na zachód
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|