Racjonalista - Strona głównaDo treści
Keating The Great!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
05-12-2017 21:20Arminius (25555 punktów)Keating The Great!
Tom Keating (1917 - 1984) był angielskim malarzem. Próby zmonetyzowania jego niewątpliwego talentu zakończyły się fiaskiem. Rozgoryczony brakiem finansowego sukcesu Keating przeobraził się w anarcho - socjalistę oraz uznał,iż za jego porażkę odpowiedzialna jest pseudoartystyczna awangarda( dotykamy tutaj problemu beztalencia w sztuce będącego przedmiotem wątku: "Czy przywrócą sztuce talent i piękno?", www.racjonalista.pl/forum.php/s,747282 ) oraz symbiotycznie z nią związani krytycy i marszandzi sztuki. Wypwiedział im wojnę. Wykorzystując swój wielki talent - zaczął na potęgę produkować falsyfikaty. Pierwotnie ograniczał się do swojego ulubionego malarza, angielskiego romantyka Samuela Palmera. Później jego ambicje stały się nienasycone - sfalsyfikował ponad 2000 dzieł, autorstwa około 100 najwybitniejszych malarzy. Swoje produkcje opatrywał charakterystycznymi "znakami firmowymi" - w postaci swych podpisów lub napisów o wulgarnej treści, widocznymi po prześwietleniu obrazu promieniami Rentgena. "Fejki" Keatinga nie zostały wykryte. W 1970 r. sam fałszerz ujawnił proceder oraz jego skalę. Keating zyskał sławę swoistego celebryty - a jego "falsy" z biegiem lat zaczęły być traktowane jako dzieła sztuki w swojej własnej klasie, osiagając na aukcjach wysokie ceny. Przypuszcza się, iż spora część Kolekcji Porczyńskich to podróbki będące dziełem Keatinga. Nie został on nigdy - ze względu na stan swego zdrowia - skazany na karę za fałszerstwa których się dopuścił. W 1976 r. zaczął prowadzić w BBC swój własny program ukazujący techniki malarskie stosowane przez poszczególnych artystów, których skopiował. Program ów - w opinii - znawców przedmiotu - uchodzi za najlepszy program edukacyjny tego typu, jaki kiedykowliek powstał. Polecam więc gorąco zapoznanie się z nim - jest dostępny w wielu odcinkach na Youtube. Zacznijmy może od Turnera:

www.youtube.com/watch?v=MDmiOmYnwKk
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365