Karpie azjatyckie (cztery gatunki) zostały sprowadzone do USA na początku lat 70- tych - w celu przeciwdziałania zarastaniu stawów roślinnością wodną. Karpie azjatyckie bowiem są wielkimi żarłokami, które potrafią utrzymywać "higienę" stawów w należytym stanie. Wkrótce jednakże przedostały się one do niczym nieograniczonego środowiska naturalnego (powodzie) - i w procesie błyskawicznej ekspansji opanowały całe dorzecze Missisipi i Missouri. W chwili obecnej są na przedprożu Wielkich Jezior Amerykańskich - i najpewniej jest tylko kwestią czasu kiedy się tam pojawią. Karpie jak wyżej uznawane są za nieproszonych gości - gatunki inwazyjne - szkodliwe ze względu na swą żarłoczność i szybka ekspansję dla lokalnego ekosystemu. Jeden z gatunków - karp srebrny - charakteryzuje się możliwością wyskakiwania z wody na wysokość do 3.5 metra - gdy zostanie pobudzony lub wystraszony, na przykład hałasem. W związku z tym, iż są go ogromne ilości w dorzeczach jak wyżej - przebywania w wodzie, na wodzie i nad wodą w miejscach jak wyżej staje się poważnym ryzykiem. Albowiem karp srebrny może osiągać wagę nawet 45 kg - a osobniki ważące po kilka kilkanaście kilogramów - zdarzają się wcale często. Wielokrotnie dochodziło już do wypadków, w których wyskakujący z wody z impetem wielki karp, uszkadzał sprzęt lub czynił poważny uszczerbek na zdrowiu ( złamania kończyn, siniaki, stłuczenia, wstrząsy mózgu) u osób, które miały nieszczęście go spotkać na swej drodze. Było już także kilka wypadków śmiertelnych. Rzecz charakterystyczna, iż niema w USA zainteresowania masowym odłowem karpa w celach komercyjnych (który mógłby w istotnym stopniu przyczynić się do opanowania ekologicznego problemu) - gdyż w przeciwieństwie do Europy ( Polski) mięso karpa nie jest tam uważana za rarytas - jako, że jest ościste oraz pochodzi od ryby która żeruje w dennym mule. Zainteresowanym detalami odsyłam do podlinkowanego filmu. Finalnie zaakcentuję jeszcze, iż zachowanie sfilmowanych osobników - biorących udział w zawodach łapania w sieć wyskakującego z wody karpia - jest wysoce "gówniarskie" i nieetyczne - co bynajmniej w niczym nie umniejsza faktu, iż karpie jak wyżej są gatunkami inwazyjnymi/intruzami. www.youtube.com/watch?v=YnZp1jtOhR0 |