Racjonalista - Strona głównaDo treści
Silnik jonowy na nowo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-09-2018 21:46MaxGolonko3 (3459 punktów)Silnik jonowy na nowo
Silnik jonowy (rakietowy) emituje jony rozpędzane w wyniku oddziaływania elektromagnetycznego
Obecnie powszechnie wykorzystywany jest gaz szlachetny ksenon.
Energia wyrzucająca gaz z silnika pochodzi z zewnętrznego źródła (np z baterii słonecznych).
Atomy ksenonu pozbawiane są ładunku ujemnego.
Następnie są rozpędzane pod wpływem pola elektrycznego lub magnetycznego osiągając prędkość nawet do 36 km/s.
Duża prędkość wyrzucanego czynnika daje dużą siłę ciągu przypadającą na jednostkę masy wyrzucanej substancji.
Jednak ze względu na małą moc układu zasilającego masa wyrzucanego czynnika nie jest duża.
Statek porusza się z małym przyspieszeniem ale może ono działać przez ogromnie długi czas.

Nie nadają się zatem do wyniesienia pojazdu z powierzchni Ziemi, czy Ksieżyca - do czego potrzebna jest wielka siła ciagu ale potem są znakomite w sensie wydajności.

Z takich silników korzystają też sondy Hayabusa i Dawn (badajaca Westę i Ceres).

Pojawiają się, jak widać, ulepszenia tego rodzaju napędów.

Polska zaś w Licheń inwestuje. To nasza rakieta

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365