Racjonalista - Strona głównaDo treści
O drzewie które "krwawi" niklem

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-09-2018 10:44Arminius (25555 punktów)O drzewie które "krwawi" niklem
Ocena 1 na 1
Są rośliny hiperakumulujące, które posiadają zdolność gromadzenia w swoich łodygach liściach i nasionach bardzo duże ilości toksycznych metali ciężkich. Zdarza się to szczególnie w miejscach, których gleby zawierają podwyższone stężenia takich metali.
Do roślin jak wyżej należy drzewo Pycnandra acuminata z Nowej Kaledonii. Akumuluje ono w sobie duże ilości występującego obficie na Nowej Kaledonii niklu. Jego sok mleczny zawiera do 25 % niklu. Botanicy uważają, iż akumulowanie tak dużych stężeń toksycznego metalu ma na celu ochronę drzewa przed owadami.
Rośliny jak zawzmiankowane powyżej drzewo można traktować jako rośliny wskaźnikowe - czyli indykatory podpowiadające jaki metal występuje w dużych ilościach na danych obszarze. Poza tym hipotetycznie zakłada się, iż rośliny hiperakumulujące mogą być wykorzystywane jako sui generis "puryfikatory" - wyciągające metale ciężkie z zanieczyszczonych nimi gleb, bądź też uprawiane na glebach lichych - a obfitujących w metale ciężkie - w celu industrialnego pozyskiwania z nich cennego surowca.

Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Heavy metals like nickel and zinc are usually the last thing that plants want to grow next to in high concentrations.
But a specialised group, known as hyperaccumulators, have evolved to take up the normally toxic metals into their stems, leaves and even seeds.
Researchers have been studying Pycnandra acuminata in particular - a tree that grows on the island of New Caledonia in the south Pacific.
They think it may use the nickel to defend against insects.
Its latex has an unusual blue-green colour as it contains up to 25% nickel.
"Pycnandra acuminata is a large (up to 20m tall) rare rainforest tree, restricted to remaining patches of rainforest in New Caledonia," says Dr Antony van der Ent, a researcher at the University of Queensland who has been studying the tree."

www.bbc.com/news/science-environment-45398434
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365