Są rośliny hiperakumulujące, które posiadają zdolność gromadzenia w swoich łodygach liściach i nasionach bardzo duże ilości toksycznych metali ciężkich. Zdarza się to szczególnie w miejscach, których gleby zawierają podwyższone stężenia takich metali.
Do roślin jak wyżej należy drzewo Pycnandra acuminata z Nowej Kaledonii. Akumuluje ono w sobie duże ilości występującego obficie na Nowej Kaledonii niklu. Jego sok mleczny zawiera do 25 % niklu. Botanicy uważają, iż akumulowanie tak dużych stężeń toksycznego metalu ma na celu ochronę drzewa przed owadami.
Rośliny jak zawzmiankowane powyżej drzewo można traktować jako rośliny wskaźnikowe - czyli indykatory podpowiadające jaki metal występuje w dużych ilościach na danych obszarze. Poza tym hipotetycznie zakłada się, iż rośliny hiperakumulujące mogą być wykorzystywane jako sui generis "puryfikatory" - wyciągające metale ciężkie z zanieczyszczonych nimi gleb, bądź też uprawiane na glebach lichych - a obfitujących w metale ciężkie - w celu industrialnego pozyskiwania z nich cennego surowca.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.
"Heavy metals like nickel and zinc are usually the last thing that plants want to grow next to in high concentrations.
But a specialised group, known as hyperaccumulators, have evolved to take up the normally toxic metals into their stems, leaves and even seeds.
Researchers have been studying Pycnandra acuminata in particular - a tree that grows on the island of New Caledonia in the south Pacific.
They think it may use the nickel to defend against insects.
Its latex has an unusual blue-green colour as it contains up to 25% nickel.
"Pycnandra acuminata is a large (up to 20m tall) rare rainforest tree, restricted to remaining patches of rainforest in New Caledonia," says Dr Antony van der Ent, a researcher at the University of Queensland who has been studying the tree."
www.bbc.com/news/science-environment-45398434