I niech lata. Nie wolno jej robić krzywdy. Z przeprowadzonych badań wynika, iż osy mają paskudą opinie - w przeciwieństwie do pszczół. Gdy pytano ankietowanych o słowa kojarzone z pszczołami - najbardziej popularne były: "miód", "kwiaty", "zapylanie". W przypadku os były to słowa: "żądło", "dokuczliwe", "niebezpieczne". A przecież osy z punktu widzenia ekologicznego są tak samo pożyteczne jak pszczoły. Zapylają i kontrolują poziom populacji wielu owadów. Co ciekawe, negatywny "pijar" os występuje nie tylko wśród ogółu ludzi. Także naukowcy preferują zdecydowanie pszczoły w swoich badaniach. "When asked to think of words associated with bees, the most popular for bees were "honey", "flowers" and "pollination". For wasps the most common words that came to mind were "sting", "annoying" and "dangerous". However wasps also pollinate flowers as well as killing pests and are just as important to the environment as bees. The problem, according to Dr Seirian Sumner, of University College London, who led the research, is that wasps have had a bad press. The public are unaware of all the good things they do so they are regarded as nuisances rather than an important ecological asset." www.bbc.com/news/science-environment-45566304 |