Racjonalista - Strona głównaDo treści
"The Lobby - USA"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
05-11-2018 10:57Arminius (25555 punktów)"The Lobby - USA"
Ocena 2 na 2
Długo oczekiwany film produkcji stacji telewizyjnej "Al Jazeera" - pt. "Lobby" - traktujący o kulisach funkcjonowania żydowsko - syjonistycznego lobby nad Potomakiem -jest już dostępny dla zainteresowanych. Równie interesująca co treść filmu jest historia przedsięwzięć lobby jak wyżej - zmierzających do zablokowania projekcji filmu. Zainteresowanym podrzucam link do samego filmu oraz krótkiej charakterystyki przedsięwzięć lobby żydowskiego wymierzonych w produkcję "Al Jazeera".

"The Electronic Intifada has obtained a complete copy of The Lobby – USA, a four-part undercover investigation by Al Jazeera into Israel’s covert influence campaign in the United States.
It is today publishing the first two episodes. The Paris-based Orient XXI has published the same episodes with French subtitles.
The film was made by Al Jazeera during 2016 and was completed in October 2017.
But it was censored after Qatar, the gas-rich Gulf emirate that funds Al Jazeera, came under intense Israel lobby pressure not to air the film.
Although Al Jazeera’s director-general claimed last month that there were outstanding legal issues with the film, his assertions have been flatly contradicted by his own journalists.
In March, The Electronic Intifada was the first to report on any of the film’s specific content. We followed this in August by publishing the first extract of the film, and shortly after Max Blumenthal at the Grayzone Project released others.
Since then, The Electronic Intifada has released three other extracts, and several other journalists have watched the entire film and written about it – including Alain Gresh and Antony Loewenstein."


electronic(*)lobby-didnt-want-you-see/25876
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365