Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy zetną głowę chińskiemu smokowi???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
08-11-2018 09:07Arminius (25555 punktów)Czy zetną głowę chińskiemu smokowi???
Były dowódca amerykańskich wojsk w Europie na wykładzie wygłoszonym niedawno w Warszawie, wyraził pogląd, iż "jest wielce prawdopodobnym, iż w ciągu najbliższych 15 lat USA znajdą się w stanie wojny z Chinami".
Zważywszy na ostrożną politykę Chin oraz wcale agresywną politykę USA (szczególnie jeżeli chodzi o aspekt militarnego zaangażowania) - jest wielce prawdopodobnym w scenariuszu jak wyżej, iż to USA - pod takim czy innym pretekstem - zaatakują Chiny. Pojawia się w takiej sytuacji pytanie, jak ów prognozowany konflikt odbije się na reszcie świata oraz jaką polityką w takiej sytuacji winna kierować się Polska.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.


"WARSAW, Poland (AP) — The former commander of the U.S. Army in Europe warned Wednesday that it’s very likely the United States will be at war with China in 15 years.
Retired Lt. Gen. Ben Hodges said that European allies will have to do more to ensure their own defenses in face of a resurgent Russia because American will need to focus more attention on defending its interests in the Pacific.
“The United States needs a very strong European pillar. I think in 15 years — it’s not inevitable — but it is a very strong likelihood that we will be at war with China,” Hodges told a packed room at the Warsaw Security Forum, a two-day gathering of leaders and military and political experts from central Europe.

www.apnews.com/fe7595bd59414c6fa27f8b497821f0a5
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Springus (1174 punktów)
To strach przemawia przez Amerykanów. Boją się nie tyle potęgi militarnej Chin co wzrastającej potęgi gospodarczej. Przy okazji w tym raporcie nie został pominięty kolejny "wróg" USA - Rosja, a ewentualny sojusznik Chin.
klaio (1068 punktów)
Pax Americana jest bardziej cywilizowany niż Pax Chincyka. Przynajmniej dla wasali z naszego kręgu cywilizacji.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
>Pax Americana jest bardziej cywilizowany niż Pax Chincyka. Przynajmniej dla wasali z naszego kręgu cywilizacji.

W sensie - Amerykanie są do Pana bardziej podobni niż Chińczycy?
A kto jest odmienny ten musi być dziki, brzydki i zły?
09-11-2018 08:16 
 Ocena-1 na 1
Arminius (25555 punktów)wasal zapłaci?
>Pax Americana jest bardziej cywilizowany niż Pax Chincyka. Przynajmniej dla wasali z naszego >kręgu cywilizacji.

Tym niemniej jednak wywołana przez USA wojna z Chinami może się skończyć ekonomicznym trzęsieniem ziemi - których skutków....cywilizacyjnych Polska także nie uniknie.
Kulmin (4007 punktów)Odp: wasal zapłaci?
>>Pax Americana jest bardziej cywilizowany niż Pax Chincyka. Przynajmniej dla wasali z naszego >kręgu cywilizacji.
>Tym niemniej jednak wywołana przez USA wojna z Chinami może się skończyć ekonomicznym trzęsieniem ziemi - których skutków....cywilizacyjnych Polska także nie uniknie.

Nasz kraj może zostać zniszczony. Jesteśmy wasalem USA, strategiczną enklawą wpływów amerykańskich, gdzie stacjonują ich wojska. W takim politycznym układzie, mamy dookoła samych wrogów. Z punktu widzenia sztuki wojennej, a przynajmniej tej starożytno-chińskiej, jednak wciąż aktualnej, tego typu militarne przyczółki jak nasz kraj, są likwidowane w pierwszej kolejności.
klaio (1068 punktów)
>Jesteśmy wasalem USA, strategiczną enklawą wpływów amerykańskich, gdzie stacjonują ich wojska. W takim politycznym układzie, mamy dookoła samych wrogów.

Tak. Ale i bez Ameryki mamy wokół wrogów. Tylko z uwagi na Amerykę nami nie pomiatają.
Kulmin (4007 punktów)
>>Jesteśmy wasalem USA, strategiczną enklawą wpływów amerykańskich, gdzie stacjonują ich wojska. W takim politycznym układzie, mamy dookoła samych wrogów.
>Tak. Ale i bez Ameryki mamy wokół wrogów. Tylko z uwagi na Amerykę nami nie pomiatają.

Tutaj mam niejednoznaczne odczucia, ponieważ nie wydaje mi się by wrogość na lini Niemcy - Polska, Polska - Rosja, była ściśle i nienaruszalnie zdefiniowana.
Nastały czasy bezprecedensowe, może dojść do przewartościowania sojuszy i zdawałoby się, odwiecznych konfliktów. Jednak w sytuacji gdy tak jednoznacznie opowiadamy się po jednej ze stron, gdy prezydent naszego kraju wprost mówi o wrogości Polski i Rosji, to ja tu widzę samobójstwo.
klaio (1068 punktów)
>>> ... gdy prezydent naszego kraju wprost mówi o wrogości Polski i Rosji, to ja tu widzę samobójstwo.
>

Ta wrogość Rosji i tak jest, bo zagradzamy jej drogę do Europy. To, co powie prezydent Polski w tej sprawie nie zmieni tego faktu. Co najwyżej można dyskutować, czy jest rozsądne o tym mówić. Tak to widzę,
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
>>>> ... gdy prezydent naszego kraju wprost mówi o wrogości Polski i Rosji, to ja tu widzę samobójstwo.
>>
>Ta wrogość Rosji i tak jest, bo zagradzamy jej drogę do Europy. To, co powie prezydent Polski w tej sprawie nie zmieni tego faktu. Co najwyżej można dyskutować, czy jest rozsądne o tym mówić. Tak to widzę,

Wrogość wynika zawsze z różnic moralnych społeczeństw a ton moralny społeczeństwu nadaje zawsze jego władca.

W gruncie rzeczy konflikty między społeczeństwami są odzwierciedleniem konfliktów moralnych ich władców.

Problemy Polaków z Rosjanami wynikają stąd, że Kaczyński z Putinem nienawidzą się a nienawidzą się, bo są moralnie odmienni.
Z Kaczyńskim i Putinem na szczycie nie ma szans na pojednanie Polaków z Rosjanami.
klaio (1068 punktów)
>Problemy Polaków z Rosjanami wynikają stąd, że Kaczyński z Putinem nienawidzą się a nienawidzą się, bo są moralnie odmienni.

No nie, Polska ma problem z Rosją od XVIII wieku, także wtedy, gdy królem był u nas spolegliwy kochanek carycy.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Widać albo zgodność udawał albo nie był prawdziwym królem.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy zetną głowę chińskiemu smokowi???
Nie byłaby to pierwsza agresja w dziejach ludzkości, która wynika z pozyskania przez kogoś nadmiernego wpływu.

Chińczycy popełniają kardynalny błąd. Sądzą, że mogą się bezkarnie bogacic.
Otóż nie mogą, bo jeśli, to sprowadza na siebie zło.
09-11-2018 11:51 
 Ocena 1 na 1
Kulmin (4007 punktów)
>Nie byłaby to pierwsza agresja w dziejach ludzkości, która wynika z pozyskania przez kogoś nadmiernego wpływu.
>Chińczycy popełniają kardynalny błąd. Sądzą, że mogą się bezkarnie bogacic.
>Otóż nie mogą, bo jeśli, to sprowadza na siebie zło.

Myślę, że chińczycy doskonale wiedzieli i wiedzą, że ich polityka gospodarcza ściągnie na nich wojne militarną. Dlatego chińczycy z nikim się nie konfliktują, a wszedzie inwestują i budują armię.

Błąd popełnia USA, bo przez swoją politykę złego gliny, nie mają sojuszników poza Izraelem który ma wlasne lokalne problemy i paroma slabymi wasalami jak Polska. To USA popełnia kardynalny błąd, bo sądzi, że wygra wojne z całym światem.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
USA to większe cwaniaki. Większość ichbdzialac to blef w celu zmanipulowania przeciwnika. Oni wdaja się w wojny tylko z dużo słabszymi od siebie, resztę rozgrywają finansami.
Kulmin (4007 punktów)
>USA to większe cwaniaki. Większość ichbdzialac to blef w celu zmanipulowania przeciwnika. Oni wdaja się w wojny tylko z dużo słabszymi od siebie, resztę rozgrywają finansami.

Obecnie amerykanie finansami nic nie rozegrają. Już największymi bankami świata są chińskie holdingi, a same Chiny mają tyle rezerw, że mogliby wykupić połowę amerykańskiego długu publicznego, z tym, że, jak podejrzewam, już i tak spora część długu USA należy do Chin.
Chińczycy inwestują grubą kase wszedzie, od obu ameryk, przez europe, aż po afrykę. Wykupują obligacje liczone w miliardach. To nie są puste cyferki. Dywidendy trzeba wypłacać, a żeby wypłacać trzeba mieć kasę, wiec panstwa dalej emitują obligacje, ktore dalej wykupują chińczycy. I taki stan rzeczy prowadzi do powolnego, finansowego uzależnienia od Chin. W Europie tego jeszcze nie ma, ale w Afryce już tak.

Finanse Chin
>Finanse USA
09-11-2018 14:20 
 Ocena 1 na 1
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Nie wiem ilu ludzi na świecie zna chińską walutę, bo dolara zna każdy.

Chiny to turbokapitalizm zbudowany na pozorach komunizmu, to ocean fałszu.
Chiny to tykajaca bomba zegarowa. Oprzeć się na ich organizacji to jak przystawic sobie pistolet do głowy.
10-11-2018 11:19 
 Ocena 1 na 1
Kulmin (4007 punktów)
>Nie wiem ilu ludzi na świecie zna chińską walutę, bo dolara zna każdy.
>Chiny to turbokapitalizm zbudowany na pozorach komunizmu, to ocean fałszu.
>Chiny to tykajaca bomba zegarowa. Oprzeć się na ich organizacji to jak przystawic sobie pistolet do głowy.

Powiedziałbym, że wprost przeciwnie. Oprzeć sie o organizacje USA, to jak przystawic sobie pistolet do głowy.
Chińskie banki są już tak samo duże, a nawet większe od amerykańskich, a nie dostrzegamy wsrod nich takich patologii, jak w amerykańskim sektorze finansowym, gdzie państwo ładuje ponad 2 bln dolarów by uratować przed upadkiem prywatne firmy, które upadają ze swojej własnej winy.

Brak patologii w sektorze bankowym, to podstawowy czynnik sprawnego funkcjonowania państwa. USA jest upośledzone, bo bankierzy mają gigantyczny wpływ na politykę.
Ludzie się uczą na błedach. Chiny się uczą na błędach USA.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Amerykańska gospodarka zbudowana jest na firmach prywatnych. Google, Apple, Microsoft, Facebook, Amazon i wiele innych to najpotezniejsze firmy świata, z których usług korzysta każdy, na które amerykańscy politycy mają niewielki wpływ.

Chiny to organizacja, która nie potrafi działać nawet bez cenzury.
Chinom grozi rewolucja i upadek kiedy tylko skończy się wzrost gospodarczy.

Ja nie wierzę w potęgę Chin, nie wierzę w żadną potęgę zbudowaną na kłamstwie. Bez względu na wyniki.
Nie wierzę także w efektywność władzy centralnej. To się któregoś dnia wszystko nagle skończy.

Co nie ma silnej podbudowy ideologicznej nie wytrzyma większego kryzysu, który wczesniej czy później nadejdzie.

I wytłumacz mi jak komuchy mogą być właścicielami połowy świata?

Przecież to nie jest nawet ocean kłamstwa to jest bezmiar fałszu. Tam nic nie jest serio.
Kulmin (4007 punktów)
>Amerykańska gospodarka zbudowana jest na firmach prywatnych. Google, Apple, Microsoft, Facebook, Amazon i wiele innych to najpotezniejsze firmy świata, z których usług korzysta każdy, na które amerykańscy politycy mają niewielki wpływ.
>Chiny to organizacja, która nie potrafi działać nawet bez cenzury.
>Chinom grozi rewolucja i upadek kiedy tylko skończy się wzrost gospodarczy.
>Ja nie wierzę w potęgę Chin, nie wierzę w żadną potęgę zbudowaną na kłamstwie. Bez względu na wyniki.
>Nie wierzę także w efektywność władzy centralnej. To się któregoś dnia wszystko nagle skończy.
>Co nie ma silnej podbudowy ideologicznej nie wytrzyma większego kryzysu, który wczesniej czy później nadejdzie.

No oczywiście - imperia upadają. Mamy przykłady od starożytnego Egiptu i Chin, przez Grecję, Persję, Rzym, imperia Południowej Ameryki, Aleksandra MAcedońskiego, Mongolskie, Mansy Musy, Imperiów kolonialnych, Sowieckiego i wielu wielu innych.

Mamy 2018 rok - Imperium USA stoi na krawędzi spychane przez młode Imperium Chin. USA spadnie, a za 50, 100, czy 200 lat przyjdzie kolej na upadek Chin.
To oczywista i naturalna kolej rzeczy

>I wytłumacz mi jak komuchy mogą być właścicielami połowy świata?
>Przecież to nie jest nawet ocean kłamstwa to jest bezmiar fałszu. Tam nic nie jest serio.

Nie są komuchami. Proste.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
>Nie są komuchami. Proste.

Jak można nie być komuchem i na twierdzeniu iż jest się, budować państwo.
Wyobrażasz sobie co poczują robole, spedziwszy 30 lat swojego życia w fabryce bez okien, kiedy sobie wreszcie uświadomia, że zostali zrobieni w konia?

Ich wściekłości nie będzie końca i żadne rezerwy dolarowe tu nie pomogą.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
A co do ratowania banków pieniędzmi z podatków zebranymi od biedoty, to w obecnym chorym modelu kapitalizmu to jest racjonalne. Bez tego cały system zalamalby się.
Wiele osób nie dopuszcza do siebie myśli tworzenia nowego modelu społecznego, więc załamanie się obecnego byłoby dla nich katastrofą.
Duch Prawdy (14787 punktów)
>- jest wielce prawdopodobnym w scenariuszu jak wyżej, iż to USA - pod takim czy innym pretekstem - zaatakują Chiny.
Prawdopodobieństwo znikome z uwagi na potęgę nuklearną Chin, oba kraje zostałyby obrócone w perzynę.

Duch Prawdy... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...

( Ignoruj trolla: www.racjonalista.pl/forum.php/s,764583#w764902 )

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Kulmin (4007 punktów)
>>- jest wielce prawdopodobnym w scenariuszu jak wyżej, iż to USA - pod takim czy innym pretekstem - zaatakują Chiny.
>Prawdopodobieństwo znikome z uwagi na potęgę nuklearną Chin, oba kraje zostałyby obrócone w perzynę.
>Duch Prawdy... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...
>( Ignoruj trolla: www.racjonalista.pl/forum.php/s,764583#w764902 )
>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.


Ale nikt nie bedzie używał broni nuklearnej. Gdyby ten rodzaj broni miał być w ogóle użyty, to ani Chiny, ani USA nie wydawałyby takiego szmalu na armie, bo przeciez wystarczy wyslac 1000 odrzutowców z czego ledwo 100 z głowicami i już mamy apokalipse.

Bomby atomowe są niepraktyczne. Ich użycie wiązałoby sie ze zniszczeniem planety, a nikomu na tym nie zależy. Wojna będzie konwencjonalna, technologiczna, ale, obstawiłbym 100 zł, że nie atomowa.
10-11-2018 11:00 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Ale nikt nie bedzie używał broni nuklearnej.
Masz pewność 100%?
>Bomby atomowe są niepraktyczne. Ich użycie wiązałoby sie ze zniszczeniem planety, a nikomu na tym nie zależy.
Nie mów za innych, myślę, że są tacy, którym zależy...
>obstawiłbym 100 zł, że nie atomowa.
Bardzo mało..., a ryzyko wymknięcia się wojny spod kontroli duże.

Duch Prawdy... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...

( Ignoruj trolla: www.racjonalista.pl/forum.php/s,764583#w764902 )

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
10-11-2018 11:33 
 Ocena 1 na 1
Kulmin (4007 punktów)
>>Ale nikt nie bedzie używał broni nuklearnej.
>Masz pewność 100%?

Nie mam. Wniosek wysuwam na zasadzie prawdopodobieństwa.

>>Bomby atomowe są niepraktyczne. Ich użycie wiązałoby sie ze zniszczeniem planety, a nikomu na tym nie zależy.
>Nie mów za innych, myślę, że są tacy, którym zależy...

To wymaga bycia wariatem. Nie zakładam bytności wariatów na poziomie personelu mającego dostęp do czerwonych guzików, choć oczywiście pewności nie mam.

>>obstawiłbym 100 zł, że nie atomowa.
>Bardzo mało..., a ryzyko wymknięcia się wojny spod kontroli duże.

Jako, że jestem biednym studenciną, to obstawienie 100 zł to dla mnie ekwiwalent ogromnej pewności.

Jednak zgodzę się, że wojna może się łatwo wymknąć spod kontroli i jedna ze stron, będąc w potrzasku, może sięgnąć po deskę, a raczej bombe ostatniego ratunku. Zgodnie ze starochińskimi zasadami sztuki wojennej, wróg przyparty do muru potrafi być najgroźniejszy.
Duch Prawdy (14787 punktów)
>>Nie mów za innych, myślę, że są tacy, którym zależy...
>To wymaga bycia wariatem. Nie zakładam bytności wariatów na poziomie personelu mającego dostęp do czerwonych guzików,
A należy, idioci są wszędzie...

( Ignoruj trolla: www.racjonalista.pl/forum.php/s,764583#w764902 )


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
DyktaFon (9281 punktów)
Chiny były, kiedy o Europie (i tym bardziej USA) jeszcze nikt nie marzył nawet. I najprawdopodobniej będą, gdy o Europie i USA będą już tylko uczyli na lekcjach historii...
Chińczycy mają kompletnie inną mentalność, niż my. I patrzenie na nich przez pryzmat naszych pojęć nie ma sensu. Bo żadnych przydatnych wniosków nie wyciągniemy.
Za jakiś czas (kilka pokoleń) tylko nam się oczy lekko skośne zrobią... albo wyginiemy. Innej możliwości raczej nie widzę

Jeszcze wczoraj Chiny były jednym z najbiedniejszych krajów świata. Dziś mierzą się z najbogatszym. A co będzie jutro? Pojutrze nawet nie ma co sobie wyobrażać...

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365