Racjonalista - Strona głównaDo treści
rolnik starożytnej Grecji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
12-11-2018 14:41okragly (21676 punktów)rolnik starożytnej Grecji
Ocena -1 na 1
rolnik Hezjod, ur 800 pne w starożytnej Grecji, opisywał raj utracony (pamięć, przekazywana z pokolenia na pokolenie u warstwy niższej, bo warstwa wyższa, w tym filozofowie, cały czas żyła w raju, dzieki wyzyskowi poddanych)

„Ludzie żyli niczym Bogowie, bez pasji, nałogów i wad, pozbawieni byli złości, przykrości oraz trudów. W szczęśliwym towarzystwie boskich bytów, przeżywali swoje dni w spokoju i radości, żyjąc razem w perfekcyjnej jedności, zjednoczeni przez wzajemne zaufanie i miłość. Ziemia była piękniejsza niż dzisiaj i spontanicznie wydawała liczne rodzaje owoców. Istoty ludzkie i zwierzęta mówiły tym samym językiem i porozumiewali się między sobą. Mężczyzn postrzegano zaledwie jako chłopców w wieku stu lat. Nie mieli żadnych ułomności związanych z wiekiem, który sprawiałby im kłopoty i kiedy przechodzili do regionów najwyższego życia, czynili to w łagodnym uśpieniu”.

rolnik starożytnej Grecji umiał ładnie pisać i czytać a w Warszawie tramwaje na początku XXw oznaczali kolorami bo mieszkańcy nie umiała czytac
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kulmin (4007 punktów)
Zmanipulowane i zakłamane informacje. Czy to mnie dziwi?
Hezjod był przede wszystkim wykształconym poetą, epikiem i aojdą, a rolnikiem w dalszej kolejności. Jako tylko rolnik nigdy by sie nie zapisał na kartach historii.
Z resztą stracił większość ziem po przegranej "walce sądowej" z bratem.

Z uwagi na pełnione funkcje, zachodzi obawa, że jego opisy są zwyczajnie zmyślone. W każdym razie, człowiek myślący nie uzna tych opisów za prawdziwy opis faktycznych wydarzeń.
12-11-2018 16:41 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Z uwagi na pełnione funkcje, zachodzi obawa, że jego opisy są zwyczajnie zmyślone. W każdym >razie, człowiek myślący nie uzna tych opisów za prawdziwy opis faktycznych wydarzeń.
opisał to co opowiadali starsi przez 100 pokolen. To była cywilizacja opowiadania, ludzie znali swoich przodków 10 pokoleń wstecz.
myśle, że raj istniał, wytłumaczenie jego proste. Przez miliony lat dostosowania ludzie mieli wszystko dopracowane do perfekcji, np. układ pokarmowy do surowych warzyw, owoców, korzonek, orzechów i niewiele mięsa. Przyszła cywilizacja wszystko przewraca, żyjemy w ciągłej zmianie, jakby w nieustannie remontowanym domu. I przykładowe współczesne pożywienie to duży stres dla organizmu, bo nie do takiego przystosowany. Te niedostosowanie gatunku widać wszędzie i wszystkich od niemowlaka począwszy.

www.okragledomy.com/ksiazeczka.pdf
12-11-2018 22:08 
 Ocena 2 na 2
Kulmin (4007 punktów)
A skąd nagle tylko 100 pokoleń?
Raz mówisz, że raj był 50 000 lat temu, a to daje tak z grubsza z 2000 pokoleń. Teraz mowisz, że to wydarzenia sprzed 100 pokoleń.

Ja tu widzę jakieś pomieszanie z poplątaniem i obłąkaniem.

W dodatku ta przepiękna teza implikowana, że przez 100, lub 2000 POKOLEŃ (zależnie od wersji) opis rzekomego "raju" nie ulega, drogą PRZEKAZU USTNEGO, przekształceniom, zakłamaniom i idealizacji.

No, bez urazy ale struktura logiczna i merytoryczna Twoich wywodów na tym forum, jest tak solidna jak struktura domku z kart na egzoplanecie HD 189733b, gdzie wieją wiatry z prędkością 8000 km/h.
13-11-2018 16:36 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>A skąd nagle tylko 100 pokoleń?
>Raz mówisz, że raj był 50 000 lat temu, a to daje tak z grubsza z 2000 pokoleń. Teraz mowisz, że to wydarzenia sprzed 100 pokoleń.
raj się skończył jak nas udomowiono 8 000 lat temu, a więc 50 000 też był

>Ja tu widzę jakieś ... obłąkanie
To raczej zapał, pierwszych chrześcijan. W końcu piszemy o raju, który zgodnie z wielkimi księgami, ma na powrót zaistnieć

>W dodatku ta przepiękna teza implikowana, że przez 100, lub 2000 POKOLEŃ (zależnie od wersji) opis rzekomego "raju" nie ulega, drogą PRZEKAZU USTNEGO, przekształceniom, zakłamaniom i idealizacji.
Zgoda, ale fakt że wspominali z rozrzewnieniem, jakby coś istotnego stracili, jest wielce znaczący

www.okragledomy.com/ksiazeczka.pdf
Kulmin (4007 punktów)
>>A skąd nagle tylko 100 pokoleń?
>>Raz mówisz, że raj był 50 000 lat temu, a to daje tak z grubsza z 2000 pokoleń. Teraz mowisz, że to wydarzenia sprzed 100 pokoleń.
>raj się skończył jak nas udomowiono 8 000 lat temu, a więc 50 000 też był

Dalej Twoje wywody nie są spójne, bo podałeś, że starsi opowiadali o wydarzeniach sprzed 8000 lat, czyli z roku 6000 pne. Hezjod żył w VIII wieku pne, co daje dystans 5200 lat od zakończenia rzekomego raju do narodzin Hezjoda. Starsi mieli przekazywać sobie te informacje przez 100 pokoleń, co daje jedno pokolenie na 52 lata. Z tym, że średnia długość życia w tamtych czasach była... niższa niż 52 lata.
Mi już nawet nie chodzi o to, żebyś podawał sprawdzone naukowe informacje, ale żebyś zachowywał chociaż elementarną spójność i logikę wywodu.

>>Ja tu widzę jakieś ... obłąkanie
> To raczej zapał, pierwszych chrześcijan. W końcu piszemy o raju, który zgodnie z wielkimi księgami, ma na powrót zaistnieć

No nie wiem jak się odnieść. W poemacie "Völuspá" jest, że po ragnaroku nastanie nowa era bez wojen i przemocy. HMMM wezmę to na serio...

> Zgoda, ale fakt że wspominali z rozrzewnieniem, jakby coś istotnego stracili, jest wielce znaczący

No zaiste, fakt, że wspominali to z rozrzewnieniem, jakby coś istotnego stracili, jest doprawdy tak znaczący, że aż uprawdziwiający tezy o raju, skuteczniej od badań archeologicznych.
Teraz przejrzałem na oczy. Furda archeolodzy! Babcia mi powiedziała, że raj istniał i było tam zajebiście.
Arminius (25555 punktów)baśnie i mity
>Rolnik Hezjod, ur 800 pne w starożytnej Grecji, opisywał raj utracony (pamięć, >przekazywana z pokolenia na pokolenie u warstwy niższej, bo warstwa wyższa, w tym >filozofowie, cały czas żyła w raju, dzieki wyzyskowi poddanych)

Przecież podanie o złotym wieku przewijające się w pracach hezjoda - to rodzaj mitu/baśni - będącej projekcją ludzkich oczekiwań i nadzieji - i którego nie można brac automtycznie za historyczny fakt. To tak jakbyśmy za absolutny pewnik uznali jakieś przypowieści o Jehowie i ludzie wybranym z ksiąg Starego Testamentu.
13-11-2018 17:30 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: baśnie i mity
>>Rolnik Hezjod, ur 800 pne w starożytnej Grecji, opisywał raj utracony
>Przecież podanie o złotym wieku przewijające się w pracach hezjoda - to rodzaj mitu/baśni
To może są mity/baśnie opisujące jak to dawniej było piekło, że teraz to mają niebo, pracując 10 g/ dziennie, bici, schorowani, upokarzani przez właścicieli ziemskich. Trzeba pamiętać że historie piszą zwycięzcy (właściciele), jakby tak było, pod niebiosa by zachwalali, jak to teraz rolnicy mają dobrze

Jest faktem naukowym, że w raju pracowali 2 godz dziennie, byli zdrowsi (np. na 10 000 zębów tylko 5 miało próchnice), wyżsi itp

Oni żyli w tym środowisku 5 000 000 lat, natura dopieściła każdy szczegół życia, to był raj.
13-11-2018 20:07 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)20 godzin tropienia na dobę?
>Jest faktem naukowym, że w raju pracowali 2 godz dziennie, byli zdrowsi (np. na 10 000 >zębów tylko 5 miało próchnice), wyżsi itp.

Skąd Pan wziął te dwie godziny??? Niedawno obejrzałem film dokumentalny o Buszmenach z pustyni Kalahari - których styl życia nadal trochę przypomina peleolitycznych ( czyli z raju pańskiego) myśliwych. Pokazano jak prawie trzy dni nieustannie tropili antylopę. Robota była mistrzowska (znajomość natury) - ale pod jej koniec padali z nóg. A zaraz po króciutkim odpoczynku trzeba było ją oprawić, wrócić do domu i ...znów zacząć się rozglądać za kolejną zwierzyną.
15-11-2018 20:15 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: 20 godzin tropienia na dobę?
>>Jest faktem naukowym, że w raju pracowali 2 godz dziennie, byli zdrowsi (np. na 10 000 >zębów tylko 5 miało próchnice), wyżsi itp.
>Skąd Pan wziął dwie godziny? obejrzałem film dokumentalny o Buszmenach z pustyni Kalahari - których styl życia przypomina peleolitycznych trzy dni nieustannie tropili antylopę.
Zostali zepchnieci na ugory, zwierzynę wytrzebili zapewne wcześniej właściciele ziemscy sztucerami, dla rozrywki.
Antylopa starczy im na miesiąc
W raju mieszkało na całej ziemi tylko 1mln ludzi, a zwierzyny ogromna ilość, która się nie bała ludzi
2 godz/dziennie, 14 godz tygodniowo, podają uczeni w piśmie


www.okragledomy.com/ksiazeczka.pdf

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365