Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ucieczka........do wolności pustelnika znad Północnego Stawu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
28-11-2018 09:29Arminius (25555 punktów)Ucieczka........do wolności pustelnika znad Północnego Stawu
Ocena 3 na 3
W 1986 roku, w wieku 20 lat,Christopher Thomas Knight opuścił - bez pożegnania - dom rodziców i zaszył się w lasach stanu Maine (USA). Spędził w nich 27 lat, prowadząc samotniczy żywot i stawiając czoła przyrodzie - szczególnie ostrym zimom. O szczegółach tego wyczynu oraz o technikach survivalowych stosowanych przez pustelnika z North Pond - traktuje podlinkowany materiał, do którego lektury zachęcam.
Jakkolwiek Knight niechętnie wypowiadał się na temat motywów swojego postępowania oraz wrażeń i doświadczeń z tak długiego okresu życia w odosobnieniu - dopytywany przez ciekawskich dziennikarzy oświadczył, iż "Odosobnienie obdarza przyrostem czegoś bardzo cennego...mojej percpecji. Ale...gdy odniosłem moją wyostrzoną percepcję do samego siebie - straciłem moją tożsamość. Nie było żadnej publiczności, nikogo dla kogo można by występować...Romantycznie rzecz ujmując, byłem całkowicie wolny."

"Knight was captured by game warden Sergeant Terry Hughes on April 4, 2013, while burgling the Pine Tree Camp in Rome, Maine.Knight was sentenced to seven months in jail on 28 October 2013, of which he had already served all but a week while awaiting sentencing. In addition to the jail sentence, Knight paid $2,000 in restitution to victims, completed a Co-Occurring Disorders Court Program (designed for people with substance abuse problems and mental health disorders), and completed three years of probation.Knight has described deep-felt ethical misgivings about the burglaries committed, saying that stealing is wrong. Even the prosecutor said that a longer sentence would have been cruel. Judge Nancy Mills believes it is very unlikely that Knight will re-offend. After release, Knight met with the judge every week, avoided alcohol, and secured a job with his brother.Knight was largely reluctant to express any inkling of motives or insights gained through his experience, but he did offer that "solitude bestows an increase in something valuable, ...my perception. But...when I applied my increased perception to myself, I lost my identity. There was no audience, no one to perform for...To put it romantically, I was completely free." Finkel compared this observation to similar statements by Ralph Waldo Emerson, Charles de Foucauld, and Thomas Merton.Many have expressed admiration for Knight's outdoor survival skills, especially in the harsh Maine winters. Some also expressed doubt, believing instead that Knight broke into and took refuge in vacant cabins.Journalist Michael Finkel met with Knight for nine one-hour sessions while he was in jail. This was the genesis for first an article in GQ magazine in August 2014, and then the book The Stranger In The Woods, published in March 2017."

en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Thomas_Knight
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

R.Brzeziński robbo (-281 punktów)
>W 1986 roku, w wieku 20 lat,Christopher Thomas Knight opuścił - bez pożegnania - dom rodziców i
>zaszył się w lasach stanu Maine (USA). Spędził w nich 27 lat, prowadząc samotniczy żywot i
>stawiając czoła przyrodzie - szczególnie ostrym zimom. O szczegółach tego wyczynu oraz o technikach
>survivalowych stosowanych przez pustelnika z North Pond - traktuje podlinkowany materiał, do którego
>lektury zachęcam.
>Jakkolwiek Knight niechętnie wypowiadał się na temat motywów swojego postępowania oraz wrażeń i
>doświadczeń z tak długiego okresu życia w odosobnieniu - dopytywany przez ciekawskich dziennikarzy
>oświadczył, iż "Odosobnienie obdarza przyrostem czegoś bardzo cennego...mojej percpecji. Ale...gdy
>odniosłem moją wyostrzoną percepcję do samego siebie - straciłem moją tożsamość. Nie było żadnej
>publiczności, nikogo dla kogo można by występować...Romantycznie rzecz ujmując, byłem całkowicie
>wolny."
>"Knight was captured by game warden Sergeant Terry Hughes on April 4, 2013, while burgling the Pine
>Tree Camp in Rome, Maine.Knight was sentenced to seven months in jail on 28 October 2013, of which
>he had already served all but a week while awaiting sentencing. In addition to the jail sentence,
>Knight paid $2,000 in restitution to victims, completed a Co-Occurring Disorders Court Program
>(designed for people with substance abuse problems and mental health disorders), and completed three
>years of probation.Knight has described deep-felt ethical misgivings about the burglaries committed,
>saying that stealing is wrong. Even the prosecutor said that a longer sentence would have been
>cruel. Judge Nancy Mills believes it is very unlikely that Knight will re-offend. After release,
>Knight met with the judge every week, avoided alcohol, and secured a job with his brother.Knight was
>largely reluctant to express any inkling of motives or insights gained through his experience, but
>he did offer that "solitude bestows an increase in something valuable, ...my perception. But...when
>I applied my increased perception to myself, I lost my identity. There was no audience, no one to
>perform for...To put it romantically, I was completely free." Finkel compared this observation to
>similar statements by Ralph Waldo Emerson, Charles de Foucauld, and Thomas Merton.Many have
>expressed admiration for Knight's outdoor survival skills, especially in the harsh Maine winters.
>Some also expressed doubt, believing instead that Knight broke into and took refuge in vacant
>cabins.Journalist Michael Finkel met with Knight for nine one-hour sessions while he was in jail.
>This was the genesis for first an article in GQ magazine in August 2014, and then the book The
>Stranger In The Woods, published in March 2017."
>en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Thomas_Knight

Z tego co wiem,zawsze pewni ludzie wybierali pustelniczy sposób życia.
Niektórzy świadomie na część swojego życia.
Inni z zamiarem tak spędzenia ,w taki sposób swego życia.
Z zasady czynią tak ludzie z powodów religijnych.
Z tej przyczyny jak zauważył włoski socjolog Isacco Turina najczęściej taki tryb życia wybierają księżą,misjonarze ,zakonnicy.

Z tekstu wynika,że nie znamy jego motywów.
Niemniej wszyscy wybierający odosobnienie doświadczają pewnych przeżyć niemożliwych w życiu z innymi,pomiędzy innymi.
Tak jak doświadczenie "postu",głodówki zdrowotnej itp.pozwala doświadczyć,tego,czego się bez tego doświadczyć nie da,co jest niemożliwe.
28-11-2018 17:47 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>W 1986 roku, w wieku 20 lat, Thomas Knight opuścił - bez pożegnania - dom rodziców i
>>zaszył się w lasach stanu Maine (USA). Spędził w nich 27 lat, prowadząc samotniczy żywot i
>>stawiając czoła przyrodzie - szczególnie ostrym zimom.

>Z tego co wiem,zawsze pewni ludzie wybierali pustelniczy sposób życia.
>Niektórzy świadomie na część swojego życia.
>Inni z zamiarem tak spędzenia ,w taki sposób swego życia.
>Z zasady czynią tak ludzie z powodów religijnych.
>Z tej przyczyny jak zauważył włoski socjolog Isacco Turina najczęściej taki tryb życia wybierają księżą,misjonarze ,zakonnicy.
u nas w kraju corocznie wiele tysięcy? ludzi wychodzi z domu (po papierosy) i nie wraca. Uciekają nawet dzieci, inni uciekaja w alkohol, narkotyki, prace a najbardziej zdeterminowani popełniają samobójstwa. Żyjemy w najlepszym ze światów.
Bohater dokonywał 40 włamań rocznie.

www.okragledomy.com/ksiazeczka.pdf
28-11-2018 21:24 
 Ocena 2 na 4
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
>u nas w kraju corocznie wiele tysięcy? ludzi wychodzi z domu (po papierosy) i nie wraca. Uciekają nawet dzieci, inni uciekaja w alkohol, narkotyki, prace a najbardziej zdeterminowani popełniają samobójstwa. Żyjemy w najlepszym ze światów.

Wiele ludzkich problemów można rozwiązać poprzez stworzenie każdemu wielu możliwych wariantów pracy. Praca z grupą, praca w samotności, praca ze zwierzętami, praca z maszyną, praca koncepcyjna, praca odtwórcza, praca umysłowa, praca fizyczna.

Każdy mógłby odnaleźć coś dla siebie albo się z kimś związać albo się od wszystkich odizolować, albo działać w dzikiej naturze, albo związać się z rytmem maszyny, co komu w duszy gra.

Do tego potrzeba jednak ludzkiej przychylności i szacunku dla cudzego szczęścia a nie wyłącznie wytrysku niepohamowanej chciwości i żądzy władzy nad innymi ludźmi.

Skonstruowaliśmy świat, w którym człowiek przywiązany jest do własnej pracy i roli społecznej jak kiedyś pies do budy. Dzieci dziedziczą nie tylko świadomość i majątek rodziców ale jeszcze ich funkcje społeczne. Człowiek mógłby być cudem natury, zamiast tego dziesięcioleciami powtarza czynności i pełni funkcje, których nienawidzi.

Stworzyliśmy zatruty świat, zbudowaliśmy system wzajemnego zniewolenia.

Nie muszę chyba powtarzać, że gardzę współczesnymi "wartościami"?
Zresztą to żadne "wartości" tylko dziadowski jad ludzi chorych na manię wielkości.
R.Brzeziński robbo (-281 punktów)
>>u nas w kraju corocznie wiele tysięcy? ludzi wychodzi z domu (po papierosy) i nie wraca. Uciekają nawet dzieci, inni uciekaja w alkohol, narkotyki, prace a najbardziej zdeterminowani popełniają samobójstwa. Żyjemy w najlepszym ze światów.
>Wiele ludzkich problemów można rozwiązać poprzez stworzenie każdemu wielu możliwych wariantów pracy. Praca z grupą, praca w samotności, praca ze zwierzętami, praca z maszyną, praca koncepcyjna, praca odtwórcza, praca umysłowa, praca fizyczna.
>Każdy mógłby odnaleźć coś dla siebie albo się z kimś związać albo się od wszystkich odizolować, albo działać w dzikiej naturze, albo związać się z rytmem maszyny, co komu w duszy gra.
>Do tego potrzeba jednak ludzkiej przychylności i szacunku dla cudzego szczęścia a nie wyłącznie wytrysku niepohamowanej chciwości i żądzy władzy nad innymi ludźmi.
>Skonstruowaliśmy świat, w którym człowiek przywiązany jest do własnej pracy i roli społecznej jak kiedyś pies do budy. Dzieci dziedziczą nie tylko świadomość i majątek rodziców ale jeszcze ich funkcje społeczne. Człowiek mógłby być cudem natury, zamiast tego dziesięcioleciami powtarza czynności i pełni funkcje, których nienawidzi.
>Stworzyliśmy zatruty świat, zbudowaliśmy system wzajemnego zniewolenia.
>Nie muszę chyba powtarzać, że gardzę współczesnymi "wartościami"?
>Zresztą to żadne "wartości" tylko dziadowski jad ludzi chorych na manię wielkości.

Jak według ciebie powinien wyglądać świat,którym byś nie pogardzał?
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Świat, w którym ludzkość będzie mi się jawic przyjazna a nie jak obecnie wroga.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365