Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kto na salonach Wersalu był "najzażartszym" wrogiem Polski?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-12-2018 20:29Arminius (25555 punktów)Kto na salonach Wersalu był "najzażartszym" wrogiem Polski?
Ocena 2 na 4
Próba utowrzenia na terenie Polski w oparciu o Niemcy tak zwanej Judeopolonii ( w okresie I wojny światowej) - została pokrótce przypomniana w wątku zatytułowanym "Strony sfederowane"(www.racjonalista.pl/forum.php/s,658497). Koncepcja jak wyżej - po klęsce państw centralnych nie upadła wraz z nimi. Przefarbowana w postulat zabezpieczenia praw ludności żydowskiej w Polsce i nadania jej szerokiej autonomii - pojawiła się znów na salonach podczas Konferencji Wersalskiej, kiedy to bardzo wpływowe lobby żydowskie przypuściło wściekły atak na politykę Dmowskiego i Paderewskiego - usiłujących na arenie dyplomatycznje jak najlepiej zabezpieczyć byt nowo powstającego państwa. Fakt ów jest praktycznie nieznany. Nie jest nauczany w szkołach polskich i na uniwersytetach. Polscy uczniowie mają okazję dowiedzieć się o walkach z Niemcami, Ukraińcami, bolszewikami, Czechami, Litwinami - natomiast podstawowa wiedza o wybitnie antypolskiej postawie społeczności żydowskiej - została wyrugowana z polskich podręczników. Czas chyba najwyższy zmienić ową patologię??? Wracając zaś do meritum sprawy należy podkreślić, iż żądania Żydów sprowadzały się do utowrzenia w Polsce sui generis żydowskiego państwa w państwie - strzeżonego przez społeczność międzynarodową. Postawą Żydów był i zaskoczony i zniesmaczony sam Lloyd George - mocno nieprzychylny Polsce i de facto ulegający presji lobby żydowskiemu. Jednakże nawet dla niego postulaty żydowskie szły za daleko. I to dzięki jego żachnięciu się na maksymalizm roszczeń żydowskich - prezydent USA Wilson nie zaakceptował ich. Jednakże stronie żydowskiej - tytułem sui generis rekompensaty - powiodła się próba przeforsowania podpisania przez Polskę i kilka innych krajów nierównościowego i - de facto - upokarzającego Polskę, tzw. "traktatu mniejszościowego" - o którym ewentualnie więcej w odrębnym wątku, kiedyś w przyszłości. Fakt wybitnie wrogiej postawy ze strony żydowskiej wobec Polski, zaprezentowany na na Konferencji Wersalskiej - odbił się szerokim echem w kraju. Krytyczny stosunek do "traktatu mniejszościowego" mieli nawet liczni socjaliści. Fakt, ów również wpłynął w istotnym stopniu na niechęć i nieufność społeczeństwa polskiego wobec Żydów, których tym bardziej zaczęto traktować jako żywioł narodowy wrogi Polsce.

"Do pierwszego spotkania Dmowskiego z L. Marshallem doszło
wkrótce po jego przybyciu do USA. W rozmowie tej usłyszał, że Żydzi
są dlatego wrogami Polski, bo ta prześladuje ich, prowadząc systematyczny
bojkot gospodarczy. Jak miał stwierdzić L. Marshall: „Żydzi
wolą pogromy od bojkotu”21. Zaapelowano wówczas do Dmowskiego,
by ten spowodował zaprzestanie bojkotu, który prowadzi do wygłodzenia
polskich Żydów. Ten zgodził się, pod warunkiem iż Żydzi przestaną
działać na szkodę zjednoczenia państwa polskiego i przyłączą się do
jego odbudowy. Rozmowa nie przyniosła żadnych rezultatów, bo żadna
strona nie poszła na kompromis. Do kolejnego spotkania Dmowskiego i Paderewskiego z przywódcami amerykańskich Żydów doszło 14 października, jednakże powtó-
rzyła się sytuacja wcześniejsza. Dmowski, poproszony o wydanie odezwy
zakazującej bojkotu Żydów, uzależnił to od wydania oświadczenia
wzywającego ludność żydowską do wspólnej walki o niepodległość
Polski. Okazało się to niemożliwe ze strony żydowskiej, która ponadto
proponowała włączenie jednego przedstawiciela Żydów do KNP. Mimo
że Dmowski z Paderewskim nie zgłosili sprzeciwu, nie doszło do tego,
gdyż nie znaleziono osoby, którą mogłyby zaakceptować jednocześnie
obie strony."

"Jednak największym sukcesem Żydów na konferencji paryskiej był
traktat mniejszościowy, który Polska musiała podpisać, ponieważ traktowano
go łącznie z układem wersalskim. Obydwa więc podpisano
28 czerwca 1919 r. Dmowski o przygotowywaniu takiego projektu dowiedział
się w drugiej połowie czerwca. Jego celem miała być ochrona
mniejszości narodowych w państwach nowo powstałych, a także
w innych mniejszych krajach. Dmowski od razu zorientował się, że
chodzi o Żydów42. To oni według niego, działając zakulisowo i w tajemnicy,
chcieli zagwarantowania sobie praw w Europie Środkowowschodniej.
Postulaty Żydów w Polsce dotyczyły m.in.: uznania ich za
mniejszość narodową i przyznania im autonomii w polskim państwie.
Żądano równouprawnienia języka hebrajskiego i żydowskiego (jidysz)
z językiem polskim, nienaruszania szabasu, ustanowienia żydowskiego
szkolnictwa, stworzenia kurii żydowskiej43. Jednak nie wszystkie ich
sugestie znalazły się w małym traktacie wersalskim ze względu na odmowę
Rady Najwyższej. Nie przewidywał więc on autonomii narodowej,
specjalnych praw politycznych ani odmiennego statusu ludności
żydowskiej. Lloyd George oskarżył nawet Żydów, że chcą stworzyć
państwo w państwie"
.
bazhum.muz(*)enstwo-r2005-t-n2-s200-210.pdf
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365