Racjonalista - Strona głównaDo treści
Oleksy o polskiej polityce

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
09-01-2019 19:43Mariusz Agnosiewicz (moderator)Oleksy o polskiej polityce
Ocena 4 na 4
Mijają dziś cztery lata od śmierci Józefa Oleksego, barwnego polityka lewicy, którego podsłuchana rozmowa z Aleksandrem Gudzowatym z 14 września 2006 odmalowała polskich liderów politycznych. Z tej okazji przypomnijmy te wypowiedzi:

Cytat:
Moja sitwa i owszem, miała w dupie Polskę. Ja nigdy nie miałem. Żadnemu nie wierzę z lewicy. Wszyscy są upaprani w różne kombinacje i interesy.


Cytat:
"Przekręty szły, tak (...) w bankach zrobiono krętactwo, tylko naukowe. (..) W całej Europie nie ma drugiego kraju, który by tak lekkomyślnie sprzedał banki. (...) GANGI KOSMOPOLITYCZNE ROZKRADŁY POLSKĘ. (...) Ja zajmowałem się tym, co do mnie należało. Natomiast w otoczeniu moim bez przerwy tylko gry, sitwy i układy, i pokłony. Dlatego ci powiem, że jak patrzę na tę (bankową) komisję śledczą. To tak frontalny atak na nią nie jest przypadkowy.


O Kwaśniewskich: Cytat:
Tych zegarków miał od cholery i nosił je k***a nie wiadomo po co. (...) Wszyscy się dziwią, że chodzą tam wycieczki i oglądają to jego mieszkanie. To jest 400 metrów kwadratowych. (...) Apartament na rogu, przy samej szosie, bez kawałeczka ogródka, to jest były prezydent. (...) I jaka chodzi wersja? Że dostał w prezencie od Krauzego. Nie miał wyboru i lada moment to sprzeda po prostu. Jego sprawa, ale głupio wybrał, bo musi budzić zdziwienie, że były prezydent bierze ci apartament tak chujowy jak ten. Co z tego, że duży, jak niemieszkalny? (...) Kupili przecież w Kazimierzu całe wzgórze od Jaśka Wołka. To jest ten artysta. Byłem tam. Piękne. Też nie wiem na kogo, bo nie na siebie, ale sam Jasio wybierał, przyjaciel mojej żony. Ale ich sprawa, ja nikomu nie zazdroszczę. Tylko że gdyby ktoś się zawziął, to apartament u Krauzego to jest minimum 4,5 mln zł. Przecież to jest 400 m, tam chodzi po 11 tys. metr, to policz sobie, ile to kosztuje, ten 400-metrowy apartament. Dom w Kazimierzu - nie umiem tego wycenić, ale na pewno jest to droga sprawa. Jazgarzew 6 ha działki z asfaltową drogą zrobioną do samego domu przez pola. I to nie jest wszystko. Ma tego majątku trochę. Jak zderzysz jego wynagrodzenia prezydenckie, a nawet Joli dochody, no to co z tego, że ona ma 100 tys. za ten program w telewizji (TVN Style), by się wstydziła tam występować. (...) Nie, do grudnia. Za całość kontraktu. I robi takie pierdoły, rozumiesz. Raz oglądaliśmy to z Majką i więcej nie oglądam. Siedzi wyfiokowana Jola i gada. Przez 15 minut czy więcej uczy obywateli, jak jeść bezę. Że bezy nie można kroić nożem i widelcem, bo może trysnąć. Że trzeba zdjąć kapelusik od bezy. I to jest k***a program pierwszej damy! By się wstydziła takie programy prowadzić. Teraz on (Kwaśniewski) ma dołączyć jeszcze na kolejne 10 tys., ale nie uzbiera, żeby nie wiem jak się naharował, to nie uzbiera tyle, ile potrzebuje na wylegitymizowanie tego. (...) Oluś zawsze był krętaczem, i to małym krętaczem. Za co się brał, zawsze spierdolił. I to zjednoczenie lewicy też spierdolił.


Na pytanie Gudzowatego, "dlaczego w polityce są ciągle ci sami politycy": Cytat:
Od Okrągłego Stołu. Teraz PiS dopiero wprowadza trochę nowych. To mi się podobało u Kaczora. Tego nie mówię ze specjalnym komplementem, ale była kamera w jego samolocie, do Brukseli chyba leciał, i była w samolocie sama młodzież. Oni to mają. To jest ich przewaga. To samo w LPR. Sami młodzi. W PiS jest bardzo dużo młodych i niegłupich.


Cytat:
To jest skandal lewicy. W dupę by tego Wassermana pocałowali, jak by tylko mogli, żeby ich tylko nie ruszał.


Zdaniem szefa ochrony Gudzowatego, Marcina Kosska, który nagrał rozmowę, za kulisami taśm Oleksego stoją gazowe targi między Gudzowatym a politykami poprzednich rządów. Kossek nazwał tę grupę "organizacją przestępczą" i stwierdził, że reprezentuje ona agenturalne i gazowe interesy Rosji w Polsce. Grupa miała naciskać na biznesmena, by sprzedał Rosji swoje udziały w Europolgazie - spółce, do której należy polski odcinek gazociągu jamalskiego.

Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013. Miesiąc przed śmiercią pozostawił bardzo wymowny testament: www.racjonalista.pl/kk.php/s,9111
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)komisja ds. nadzoru bankowego?
>Dlatego ci powiem, że jak patrzę na tę (bankową) komisję śledczą. To tak frontalny >atak na nią nie jest przypadkowy.

Dzisiaj także przydałaby się bardzo komisja śledcza - może nie bankowa ale ds. nadzoru bankowego?
09-01-2019 20:56 
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: komisja ds. nadzoru bankowego?
>Dzisiaj także przydałaby się bardzo komisja śledcza - może nie bankowa ale ds. nadzoru bankowego?

Typowy leming. Walić fundamentalne kwestie rozkradzenia Polski przez kosmopolityczne sitwy, o których mówił Oleksy, wałkować za to odwracające uwagę sensacyjki.

Cytat:
Średnie dochody dyrektorów w NBP w roku 2018 wyniósł ok. 36 tys. zł - poinformował bank centralny. Przypadek, że dyrektor w banku centralnym uzyskał dochód miesięczny na poziomie ok. 60 tys. zł, zdarzył się tylko raz w poprzedniej kadencji.

Martyna Wojciechowska nie zarabia mitycznych 60 tys. zł - usłyszeliśmy od Ewy Raczko, zastępcy dyrektora Departamentu Kadr NBP. na konferencji prasowej przedstawicieli NBP. - Takie zarobki owszem, zdarzają się, ale na poziomie prezesów i wiceprezesów.

NBP przedstawił dane o zarobkach prezesów i wiceprezesów banku centralnego. Są to dane średnie, liczone na podstawie zeznań podatkowych, a więc obejmują one wszystkie składowe wynagrodzenia w banku centralnym, w tym premier, nagrody itd.

Z danych wynika, ze miesięczne przychody prezesów NBP ustalone na podstawie PIT (według ostatniego pełnego roku urzędowania) kształtowały się następująco - Hanna Gronkiewicz-Waltz w roku 1999 dostawała 45 073 zł, Marek Belka w 2015 r. zarabiał 74 136 zł, zaś Adam Glapiński w 2018 r. - 63 531 zł.

NBP przedstawił też dane o zarobkach dyrektorów. I tak przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP (ustalone w oparciu o PIT) wyniosło w: 2014 r. - 38 098 zł, 2015 r. - 37 110 zł, 2016 r. - 37 381 zł, 2017 r. - 37 069 zł, 2018 r. - 36 308 zł (a więc za kadencji prezesa Marka Belki i prezesa Adama Glapińskiego).

Przedstawiciele NBP nie chcieli podawać danych o widełkach, argumentując, że to mogłoby zdradzić za dużo informacji o płacach wewnątrz NBP, ale podkreślili, że nie ma mowy o zarobkach rzędu 60 czy nawet 80 tys. zł. Zwłaszcza dla "asystentki prezesa".

W NBP nie ma stanowiska "asystentki prezesa". Owszem, są asystenci, ale to jest najniższe stanowisko w hierarchii zawodowej, które zajmuje się np. tuż po rozpoczęciu pracy w banku centralnym - usłyszeliśmy od Ewa Raczko na konferencji NBP.
09-01-2019 21:11 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)sensacyjka?
>>Dzisiaj także przydałaby się bardzo komisja śledcza - może nie bankowa ale ds. nadzoru bankowego?
>Typowy leming. Walić fundamentalne kwestie rozkradzenia Polski przez kosmopolityczne sitwy, o których mówił Oleksy, wałkować za to odwracające uwagę sensacyjki.

Pan mnie źle zrozumiał. Przynajmniej mam taką nadzieję. Bo przeciez aresztowanie szefa Komisji Nadzoru Finasowego i to co wiadomo w tej właśnie aferze (a to tylko, jak uczy życie, wierzchołek gory lodowej) to przecież coś więcej niż sensacyjka.

Jeżeli zaś chodzi o wątek poruszony przez Pana to proszę zwrócić uwagę na ten passus:

"Przedstawiciele NBP nie chcieli podawać danych o widełkach, argumentując, że to mogłoby zdradzić za dużo informacji o płacach wewnątrz NBP".

Czy NBP to prywatna firma??? Dlaczegóż nie podać info o zarobkach w NBP? Przecież pracownicy NBP opłacani są z publicznych pieniędzy??? Nawet jak wcześniej były inne praktyki (nie ujawniano zarobków w jednostkach sektora publicznego) to dobra zmiana winna je zmienić na zdecydowanie...lepsze, czyli przejrzyste.
10-01-2019 11:05 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)Odp: sensacyjka?
Większość Polaków nie interesuje co nieboszczyk zostawił. Są to odgrzewane kotlety. Temat taśm był wałkowany w 2007 roku.
Bardziej jestem ciekawy dlaczego w Niemczech paliwo oferowane na stacjach przez przez polskie firmy jest o kilkadziesiąt groszy tańsze. Czy zapłacimy więcej za prąd? Dlaczego ceny zapierdykają? I w ogóle, dlaczego jest coraz gorzej. I w końcu, dlaczego nie możemy mieć normalnej telewizji publicznej, w której moglibyśmy usłyszeć fakty, a nie propagandę sukcesu. Może problemem nie są politycy, a dziennikarze.
Jeżeli zaś chodzi o zarobki w NBP. No cóż, wlasnie takie mamy realia jakich dziennikarzy - z senasacyjki zrobią sensację, a sensację pod dywan.
Czekam, prucz plusów dla autora wątku, na choćby jeden wpis tutaj, który by jego teorie obronił.
Tego się nie da obronić bez ekwilibrystyki. Tylko kto ją w końcu uprawia?

oko.press/wojciechowska-nie-byla-jedyna-inna-radna-pis-w-2016-r-zarabiala-w-nbp-srednio-455-tys-zl-miesiecznie/
13-01-2019 05:46 
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)
>Większość Polaków nie interesuje co nieboszczyk zostawił. Są to odgrzewane kotlety. Temat taśm był wałkowany w 2007 roku.
>Bardziej jestem ciekawy[..]

Na wszystkie Twoje pytania jest tylko jedna odpowiedź : Kaczyński wprowadza autorytaryzm : pomieszanie gomułkowszczyzny i zatęchłego ,
zaściankowego katolicyzmu.

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
farmer (22440 punktów)Odp: komisja ds. nadzoru bankowego?
> Walić fundamentalne kwestie rozkradzenia Polski przez kosmopolityczne sitwy, o których mówił Oleksy, wałkować za to odwracające uwagę sensacyjki.

Ursus zostanie sprzedany za dużo mniej. To firma, która w Polsce zdobyła dość istotny fragment rynku elektrobusowego. Realizuje największy jak na razie taki kontrakt w Polsce - 47 pojazdów dla Zielonej Góry. Niedawno dostarczyła też 10 elektrobusów dla Warszawy, tyle samo do Szczecinka, a niedługo dostarczy również 10 elektrobusów do Katowic. W tym roku realizował też m.in. zamówienie na przegubowe trolejbusy do Lublina.

Zgodnie z umową kupujący zapłaci za akcje minimum 34 mln zł

Jak informuje "Business Insider" za PAP właścicielem PG Energy Capital Management jest Paweł Gricuk, były szef JP Morgan w Polsce.


www.transp(*)i-go-byly-bankowiec-60458.html

To jak w końcu?

Pmiętasz nie tak dawno...
JP Morgan dostanie od rządu dotację w wysokości 20,2 mln zł. To drugi taki grant w historii Polski
10-01-2019 00:06 
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Ursus to prywatna firma, która jak niestety wiele prywatnych firm sprzedała się zagranicznej. Bardzo lipa, ale co to ma wspólnego ze stanem państwa?
10-01-2019 12:52 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>Ursus to prywatna firma, która jak niestety wiele prywatnych firm sprzedała się zagranicznej. Bardzo lipa, ale co to ma wspólnego ze stanem państwa?

A Ruch SA to czyj jest?

We wrześniu 2010 roku w wyniku przymusowego wykupu przeprowadzonego przez Lurena Investments B.V, 100% akcji znalazło się w posiadaniu tego przedsiębiorstwa[6]. Spowodowało to zniesienie dematerializacji akcji[7], a także ich wykluczenie z obrotu giełdowego z dniem 17 stycznia 2011 roku[8]. W związku z decyzją o zamknięciu funduszu i globalnej wyprzedaży aktywów, od lipca 2017 roku pośrednio głównym udziałowcem RUCH S.A. został Igor Chalupec[9].


Według "Pulsu Biznesu" już w piątek Orlen i Grupa PZU podpisały porozumienie, w ramach którego ta pierwsza firma kupi za 40 mln zł posiadane przez Ruch zapasy produktów szybkozbywalnych (m.in. papierosów) i odda mu w komis. Natomiast Alior Bank przedłuży Ruchowi linię kredytową o wartości 80 mln zł. Dzięki temu Ruch utrzyma płynność finansową.

Czytaj więcej na: www.wirtua(*)-przy-pomocy-alior-banku-i-pzu

Na początku września łączne zobowiązania Ruchu wynosiły przeszło 600 mln zł, z czego ok. 280 mln zł przypadało na wydawców.

Romaro się dziwi że paliwo drogie.
10-01-2019 10:41 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)
>Cytat:
Średnie dochody dyrektorów w NBP .. ok. 36 tys. zł .. Przypadek, że dyrektor w banku centralnym uzyskał dochód miesięczny ok. 60 tys. zł, zdarzył się tylko raz .. 60 tys. zł - Takie zarobki owszem, zdarzają się, ale na poziomie prezesów i wiceprezesów. .. Hanna Gronkiewicz-Waltz .. 45 073 zł, Marek Belka .. 74 136 zł, Adam Glapiński .. 63 531 zł.
>przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP .. 2014 r. - 38 098 zł, 2015 r. - 37 110 zł, 2016 r. - 37 381 zł, 2017 r. - 37 069 zł, 2018 r. - 36 308 zł
>Przedstawiciele NBP nie chcieli podawać danych o widełkach ......

Złodzieje w białych rękawiczkach napisali prawo pod siebie, a nauczyciel mianowany 2 033 netto...
znp.edu.pl/4063-2/

Duch Prawdy... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: Oleksy o polskiej polityce
Na szczęście dobra zmiana przyszła i zrobiła porządek.
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Mijają dziś cztery lata od śmierci Józefa Oleksego, barwnego polityka lewicy, którego podsłuchana...
>Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013. Miesiąc przed śmiercią pozostawił bardzo wymowny testament:
>www.racjonalista.pl/kk.php/s,9111
>
Oleksy mówił o PiS w 2006 mając niewielkie doświadczenia z jego rządami. Posłuchaj taśm Morawieckiego, których nawet się nie wypierał.
PiS jest zbiorem tak samo niekompetentnych i zdegenerowanych polityków jak SLD, AWS, PO i PSL. Instytucje i spółki skarbu państwa obsadzone są managerami-historykami, filologami, politologami, kulturoznawcami itd ... nie mam nic przeciwko politologom czy historykom ale zwyczajnie nie są to zawody managerskie. Od lat śledzę CV polityków, wśród, których zdecydowana większość od początku kariery funkcjonuje jako managerowie w nepotycznym świecie spółek państwowych lub instytucji. Kompetencje zadowowe zdobywają często naciąganymi kursami zachodnich uniwersytetów, na których byli kilka dni za pieniądze rządowe. Nie mają jednak czasu na naukę i zdobywanie solidnego doświadczenia bo zajmują się w większości polityką i układzikami... Tymczasem mimo braku kwalifikacji i doświadczenia ... zaczynają jako decydenci lub doradcy. Minister to stanowisko polityczne ale dyrektor czy manager niżego szczebla? Ktoś w ministerswie musi umieć zarządzać i rozumieć biznes ministerstwa. Na rynku pracy takie osoby (większość z nich) nie znalazłyby pracy za 2-3tys PLN. Jeśli trafiają do spółek prywatnych - to powiązanych kontraktami z sektorem publicznym - o tym też wspomina Oleksy i o właścicielu jednej z takich firm.

Nie poznałem nigdy Kaczyńskiego osobiście, mam jednak wrażenie, że facet ma dobre intencje, jest uczciwy ale kompletnie nie rozumie działania świata - skąd ma go znać po przeżyciu większości życia w PRL i braku jakichkolwiek doświadczeń wolnorynkowych- podobnie jak Balcerowicz w latach 80tych. Nie jest motywowany kontem bankowym ale działa w oparciu o emocje i popełnia błędy na szkodę interesu Polski. Nawet jeśli Kaczyński jest wyjątkiem jeśli chodzi o motywacje to cała reszta tej partii już nie.
Miałem do czynienia z kilkoma politykami tej partii i poprzednich 'władców' RP, widziałem od środka jak działa administracja w Polsce podczas kilku rządów. Od zawsze nie kompetencje ale nepotyzm/znajomości/picie kawek/rodzinne koneksje decydowały o stanowisku - czym wyżej tym mniej kompetencji. Masa aparatczyków na górze, kieruje 99% energii w marketing. Nie ważne czy ten kraj zatonie - ważne jak zmanipuluje się społeczeństwo.Robiły to wszystkie partie z PiS włącznie. Za 1szych rządów PiS prezem NBP był spec od żelbetów (Skrzypek), Marcinkiewicza - nauczyciela fizyki ustanowili dyrektorem w banku (nie udało się go wcisnąć na prezeza w Polsce bo były warunki na wykształcenie i czasu nie było na szybki kursik 'stanford').Za 2gich rządów szefem SKW był redaktor Gazety Polskiej (pewnie oglądał Bonda), szefem ABW jest spec od prawa kanonicznego, który zaczynał też w służbach od bycia szefem. Wg mnie IIgi PiS wymiótł merytorycznych ludzi jeszcze bardziej i głębiej niż poprzednie partie i Iszy PiS. Tylko w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii, Bułgarii, Italii i innych źle zarządzanych krajach jest to możliwe. Co dzieje się z dziećmi i rodzinami polityków?
Dla przykładu szefowie brytyjskich służb:
en.wikipedia.org/wiki/David_Pepper_(intelligence_official)
en.wikipedia.org/wiki/Iain_Lobban
en.wikipedia.org/wiki/Robert_Hannigan


Zgadzam się więc z Gudzowatym i Piłsudzkim:
Cytat:
"Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic"

Dotyczy to jednak PiSu również.

W polskiej administracji już na poziomie naczelnika decyduje polityka (nie zawsze ale bardzo często). W Niemczech, Francji czy administracji unijnej polityka dotyka sekretarzy stanów i dyrektorów (i to nie zawsze). W Kanadzie v-ce minister nie jest już stanowiskiem politycznym tylko merytorycznym.

Nietety żeby podejmować decyzje trzeba poświecać czas na analizę informacji, mieć kompetencje, rozumieć biznes, którym się zarządza - w Polsce 'managerowie' nie mają na to czasu bo zajmują się polityką, która sprowadza się do okłamywania ludzi. Nie dziw się więc, że Polska jest zarządzana fatalnie. To nie spisek tylko naturalne konsekwencje stanu, który opisuję - podobniej jak decyzje polityczne dot. lądowania samolotu tak i decyzje dotyczące gospodarki, dyplomacji podejmowane bez oglądania się na wiedzę ekspercką są często błędne.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Od kiedy kapitał ma narodowość?
Od kiedy w kapitalizmie znaczenie ma własność państwowa?
Skoro to ważne kto jest właścicielem dlaczego to nie jest jawne lecz pozostaje utajnione?

Gdy Polacy przejmą ukraińską młodzież jako Gastarbeiterow i rozwina na Ukrainie swoje inwestycje to dobrze będzie czy źle?

Żeby nie było tak, że jak obcy wykupuja Polskę to źle ale gdy Polacy wykupują zagranicę to już dobrze.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365