Racjonalista - Strona głównaDo treści
Więzienie dobre na wszystko?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
07-02-2019 08:31Arminius (25555 punktów)Więzienie dobre na wszystko?
Ocena 1 na 1
Lawinowo przyrasta liczba emerytowanych Japończyków, którzy trafiają do zakładów karnych z popełniane przestępstwa - najczęściej drobne kradzieże w sklepach. Wśród przyrostu jak wyżej szczególnie wzrostowy trend cechuje starsze kobiety. Jednakże konkluzja, iż dane jak wyżej świadczą źle o kondycji moralnej japońskich seniorów - byłaby pochopna i błędna.
Okazuje się bowiem, iż japońscy emerycie decydują się na konflikt z prawem ze względów ekonomicznych (pobyt w zakładzie karnym opłacany przez państwo stanowi kusząca alternatywę dla tych, którzy mają niewielkie emerytury) oraz socjalno - obyczajowych. W tym drugim przypadku chodzi o to, iż pobyt w więzieniu zapewnia towarzystwo i stanowi skuteczne antidotum na samotność.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do lektury podlinkowanego materiału. Jest wielce prawdopodobnym, iż problemy jak w podlinkownaym materiale zaczną wkrótce być aktualne także w kraju nad Wisłą.

"Japan is in the grip of an elderly crime wave - the proportion of crimes committed by people over the age of 65 has been steadily increasing for 20 years. The BBC's Ed Butler asks why.
At a halfway house in Hiroshima - for criminals who are being released from jail back into the community - 69-year-old Toshio Takata tells me he broke the law because he was poor. He wanted somewhere to live free of charge, even if it was behind bars.
"I reached pension age and then I ran out of money. So it occurred to me - perhaps I could live for free if I lived in jail," he says.
"So I took a bicycle and rode it to the police station and told the guy there: 'Look, I took this.'"The plan worked. This was Toshio's first offence, committed when he was 62, but Japanese courts treat petty theft seriously, so it was enough to get him a one-year sentence.
Small, slender, and with a tendency to giggle, Toshio looks nothing like a habitual criminal, much less someone who'd threaten women with knives. But after he was released from his first sentence, that's exactly what he did."I went to a park and just threatened them. I wasn't intending to do any harm. I just showed the knife to them hoping one of them would call the police. One did."

www.bbc.com/news/stories-47033704
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

klaio (1068 punktów)
Nie, polskim seniorom to nie grozi, przynajmniej tym, którzy trzymają się parafii. Nie tylko znajdują tam bliskich rówieśników, ale są potrzebni młodszym, którzy mają mniej czasu na dbanie o wspólne dobro.
07-02-2019 21:49 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)nie wszyscy parafianie
>Nie, polskim seniorom to nie grozi, przynajmniej tym, którzy trzymają się parafii. Nie tylko znajdują tam bliskich rówieśników, ale są potrzebni młodszym, którzy mają mniej czasu na dbanie o wspólne dobro.

I owszem. Ale przecież nie wszyscy seniorzy trzymają się parafii. Z różnych zresztą względów.
07-02-2019 22:59 
 Ocena 1 na 1
Rafał Poniecki (7132 punktów)Odp: Więzienie dobre na wszystko?
>>Nie, polskim seniorom to nie grozi, przynajmniej tym, którzy trzymają się parafii. Nie tylko znajdują tam bliskich rówieśników, ale są potrzebni młodszym, którzy mają mniej czasu na dbanie o wspólne dobro.<<

Polskim seniorom to bym raczej proponował wycieczkę do Norwegii. Jest kulturowo bliższa i chyba by mieli lepsze zakwaterowanie. Na pewno o wiele lepsze niż w jakimś zawszonym polskim domu seniora. Trzeba by się tylko rozeznać, co należy podpieprzyć, żeby dostać przynajmniej te 5 lat.
okragly (21676 punktów)
Japończycy wyprzedzają nas o 30 lat, obserwując ich wiemy co u nas będzie za 30 lat.
Mnie zastanowiło że 50% Japonek 18-30 lat, nie uprawiało seksu. (podobnie z mężczyznami)

szukanie raju, moim celem

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365