Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zbędnym opakowaniom należy powiedzieć stanowcze nie!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-02-2019 09:33Arminius (25555 punktów)Zbędnym opakowaniom należy powiedzieć stanowcze nie!
0 na 2
Skala zaśmiecenia otaczającej nas rzeczywistości przybiera monstrualne rozmiary - i to nie tylko w krajach trzeciego świata, ale także w naszym polskim ogródku. Wystarczy przespacerować się po lasach, polach, korytach rzek - aby doświadczyć kwalifikowanej "ekotraumy".
W dużym, bardzo dużym stopniu, za stan rzeczy jak wyżej odpowiada fatalnie funkcjonujący recykling opakowań oraz niepotrzebne opakowywanie przedmiotów, które wcale tego nie wymagają. Bo po cóż tubce z pastą do zębów dodatkowe kartonowe pudełeczko? Albo, jeszcze gorzej ( gorzej bo to plastik), golarce plastikowy "futerał"??? Przecież owe przedmioty można sprzedawać bez tych zbędnych opakowań. Podobnie jest z nawykami ludzkimi. Gdy idę do marketu ograniczam do minimum używanie toreb plastikowych czy papierowych. Banany, ogórki, jabłka, etc. - nie muszą być przecież pakowane do toreb jak wyżej. Można je zważyć, zapłacić, a następnie wsadzić do swojej torby niezapakowane. Tego typu postawy to jednak w Polsce wciąż wyjątek od reguły. Makabra ma także miejsce w lokalach gastronomicznych, gdzie używa się jednorazowych (plastikowych, kartonowych) talerzy i sztućców. Tam, konsumpcjonizm i marnotrawstwo materiałów szczególnie "daje" po oczach. Staram się nie zachodzić do takich lokali - jednakże jeżeli już się mi to zdarzy, zawsze mam na podorędziu zestaw sztućców wielokrotnego użytku (tradycyjny metal), które umożliwiają mi rezygnację z jednorazowego użycia plastikowych noży czy widelców i - wyrzucenia ich. Posługiwanie się nimi sprawia, iż pozostali konsumujący oraz obsługa lokalu patrzą na mnie jak na kwalifikowanego hipstera - a przecież posługuję się tradycyjnymi sztućcami i robię to oczywiście be zbędnej ostentacji.
Czy pamiętacie państwo z PRL-u butelki oranżadowe wielokrotnego użytku, z kapslami przytwierdzonymi do szyjki specjalnymi drutami??? O tempora, o mores!!! Czy jeszcze kiedykolwiek wróci ta sielanka???
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału.

www.wiadom(*)alezc-sposob-na-skutec,52148/1
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
A pamiętacie Państwo (mówię do tych starszych osób), jak kiedyś nie było milionów przepisów na najgłupszy temat (np. zakrzywienia banana lub chodzenia po pasach), a jakoś każdy wiedział, jak ma żyć? Czy dziś większej szkody nie robią zbędne przepisy od zbędnych sztućców jednorazowych? Moim zdaniem zdecydowanie...

To komu (czemu) należy powiedzieć stanowcze nie?
12-02-2019 07:39 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)czemu nie?
>A pamiętacie Państwo (mówię do tych starszych osób), jak kiedyś nie było milionów przepisów na najgłupszy temat (np. zakrzywienia banana lub chodzenia po pasach), a jakoś każdy wiedział, jak ma żyć? Czy dziś większej szkody nie robią zbędne przepisy od zbędnych sztućców jednorazowych? Moim zdaniem zdecydowanie...
>To komu (czemu) należy powiedzieć stanowcze nie?

Na przykład produkcji (używaniu) jednorazowych sztućców.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Zbędnym opakowaniom należy powiedzieć stanowcze nie!

>Czy dziś większej szkody nie robią zbędne przepisy od zbędnych sztućców jednorazowych?
Zbędne pytanie.

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
12-02-2019 15:48 
 Ocena 2 na 2
bartech (554 punktów)
>>Czy dziś większej szkody nie robią zbędne przepisy od zbędnych sztućców jednorazowych?
>Zbędne pytanie.
nzbdn kmntrz
mancziz (1830 punktów)
>To komu (czemu) należy powiedzieć stanowcze nie?

Kolektywistom.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365