Racjonalista - Strona głównaDo treści
Hiszpania najzdrowsza

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-02-2019 09:35Arminius (25555 punktów)Hiszpania najzdrowsza
Ocena 1 na 3
"Najzdrowszą" nacją na planecie są Hiszpanie. Zaraz za nimi Włosi. W pierwszej dziesiątce jest też Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Szwecja. Słowem Europa triumfuje. Japonia - najzdrowszy kraj azjatycki - sytuuje się na 4- tym miejscu.
Przy tworzeniu listy jak wyżej bierze się różnorakie czynniki - takie jak średnia długość życia, palenie papierosów, skala otyłości, dostęp do wody, warunki sanitarne, dietę.
Polska jest na 40 - tym miejscu, USA na 35 - tym, Kuba na - wyśmienitym - 30 - tym. Chiny na 52- drugim - ale z szybką tendencją do poprawy.

Czyżby jednak dieta śródziemnomorska miał a w sobie coś "ozdrowieńczego"??? A co z frutti di mare???
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Maybe it’s something in the gazpacho or paella, as Spain just surpassed Italy to become the world’s healthiest country.
That’s according to the 2019 edition of the Bloomberg Healthiest Country Index, which ranks 169 economies according to factors that contribute to overall health. Spain placed sixth in the previous gauge, published in 2017.
Four additional European nations were among the top 10 in 2019: Iceland (third place), Switzerland (fifth), Sweden (sixth) and Norway (ninth). Japan was the healthiest Asian nation, jumping three places from the 2017 survey into fourth and replacing Singapore, which dropped to eighth. Australia and Israel rounded out the top 10 at seventh and 10th place.The index grades nations based on variables including life expectancy while imposing penalties on risks such as tobacco use and obesity. It also takes into consideration environmental factors including access to clean water and sanitation.
Spain has the highest life expectancy at birth among European Union nations, and trails only Japan and Switzerland globally, United Nations data show. Spain by 2040 is forecast to have the highest lifespan, at almost 86 years, followed by Japan, Singapore and Switzerland, according to the University of Washington’s Institute for Health Metrics and Evaluation."

www.bloomb(*)lthiest-nation-while-u-s-slips
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)

>Czyżby jednak dieta śródziemnomorska miał a w sobie coś "ozdrowieńczego"???
najdłużej i najszczęśliwsi są mieszkańcy malutkich greckich wysepek (słyszałem w radio).
moje wytłumaczenie jest takie
-tam są ssakami, nasze białe proszki dla niemowląt tak mocno jak u nas się nie przyjęły
-tam są stadnymi, te wyspy malutkie np 100 os. to ludzkie stado, panują tam niesamowite stosunki międzyludzkie
-tam są terytorialnymi, mają wyspę

szukanie raju, moim celem
27-02-2019 20:17 
 Ocena 1 na 3
Arminius (25555 punktów)nie tylko wyspy greckie
>>Czyżby jednak dieta śródziemnomorska miał a w sobie coś "ozdrowieńczego"???
>najdłużej i najszczęśliwsi są mieszkańcy malutkich greckich wysepek (słyszałem w radio).
>moje wytłumaczenie jest takie
>-tam są ssakami, nasze białe proszki dla niemowląt tak mocno jak u nas się nie przyjęły
>-tam są stadnymi, te wyspy malutkie np 100 os. to ludzkie stado, panują tam niesamowite stosunki międzyludzkie
>-tam są terytorialnymi, mają wyspę


Na wielu wyspach żyje się dłużej, na Okinawie, Sardynii - to takie strefy wydłużonego życia.
02-03-2019 18:18 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: nie tylko wyspy greckie

>Na wielu wyspach żyje się dłużej, na Okinawie, Sardynii - to takie strefy wydłużonego życia.
np wyspa, na której ludzie nie myślą o śmierci www.youtube.com/watch?v=I8A0VLOKx3c
poczucie stada, plus wysokowartościowe pożywienie (ryby), prosta recepta na radość


szukanie raju, moim celem
28-02-2019 03:56 
 Ocena 1 na 1
Rafał Poniecki (7132 punktów)Odp: Hiszpania najzdrowsza
>>Czyżby jednak dieta śródziemnomorska miał a w sobie coś "ozdrowieńczego"???
najdłużej i najszczęśliwsi są mieszkańcy malutkich greckich wysepek <<

Gracy mają Metaxę, a Włosi Grappę. Jedno i drugie jest świetne przy piciu NA ZDROWIE!

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365