Racjonalista - Strona głównaDo treści
Superpełnia - krótka impresja.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
01-03-2019 12:42Arminius (25555 punktów)Superpełnia - krótka impresja.
0 na 2
Kilka dni temu mieliśmy okazję podziwiać zjawisko "superksiężyca". Występuje ono wówczas gdy nasz satelita znajduje się w syzygijnym (ustawienie na jednej osi Słońca, Ziemi i Księżyca) perygeum (księżyc znajduje się najbliżej Ziemi) orbity po której krąży. Jest wówczas o kilkanaście procent większy dla obserwujących go wielbicieli oraz świeci jaśniej o ok. trzydziestu procent. W okresie tym występują maksymalne pływy syzygijne.
Jeżeli jeszcze do tego Księżyc przesłonięty jest cienkimi, na poły transparentynymi obłokami - pojawia się wokół niego "lisia szuba" zabarwiona na kolor czerwono - rudy.
Następny księżyc jak...wyżej ma się pokazać w trzeciej dekadzie marca. Warto go zdecydowanie pokontemplować nie tylko ze względów astronomicznych - ale przede wszystkim estetycznych. Miłych wrażeń!!!

A tymczasem podlinkowuję krótką impresję na temat:

www.bbc.co(*)-snow-moon-lights-up-the-skies
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kasiunia21 (-1 punktów)
(zablokowany)
>Kilka dni temu mieliśmy okazję podziwiać zjawisko "superksiężyca". Występuje ono wówczas gdy nasz
>satelita znajduje się w syzygijnym (ustawienie na jednej osi Słońca, Ziemi i Księżyca) perygeum
>(księżyc znajduje się najbliżej Ziemi) orbity po której krąży. Jest wówczas o kilkanaście procent
>większy dla obserwujących go wielbicieli oraz świeci jaśniej o ok. trzydziestu procent. W okresie
>tym występują maksymalne pływy syzygijne.
>Jeżeli jeszcze do tego Księżyc przesłonięty jest cienkimi, na poły transparentynymi obłokami -
>pojawia się wokół niego "lisia szuba" zabarwiona na kolor czerwono - rudy.
>Następny księżyc jak...wyżej ma się pokazać w trzeciej dekadzie marca. Warto go zdecydowanie
>pokontemplować nie tylko ze względów astronomicznych - ale przede wszystkim estetycznych. Miłych
>wrażeń!!!
>A tymczasem podlinkowuję krótką impresję na temat:
>www.bbc.co(*)-snow-moon-lights-up-the-skies
>
Miałam okazję podziwiać tegoroczny superksiężyc. Pięknie wyglądał. Impresja bardzo ciekawa

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365