Kilka dni temu mieliśmy okazję podziwiać zjawisko "superksiężyca". Występuje ono wówczas gdy nasz satelita znajduje się w syzygijnym (ustawienie na jednej osi Słońca, Ziemi i Księżyca) perygeum (księżyc znajduje się najbliżej Ziemi) orbity po której krąży. Jest wówczas o kilkanaście procent większy dla obserwujących go wielbicieli oraz świeci jaśniej o ok. trzydziestu procent. W okresie tym występują maksymalne pływy syzygijne. Jeżeli jeszcze do tego Księżyc przesłonięty jest cienkimi, na poły transparentynymi obłokami - pojawia się wokół niego "lisia szuba" zabarwiona na kolor czerwono - rudy. Następny księżyc jak...wyżej ma się pokazać w trzeciej dekadzie marca. Warto go zdecydowanie pokontemplować nie tylko ze względów astronomicznych - ale przede wszystkim estetycznych. Miłych wrażeń!!! A tymczasem podlinkowuję krótką impresję na temat: www.bbc.co(*)-snow-moon-lights-up-the-skies |